Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

Nie wiem czy ta chmura pary wodnej to ok. Ciepło parowania jest wielokrotnie większe od ciepła topnienia - po co traci to tyle energii ? Na filmie wygląda poprawnie.

Też zastanawiałem się po co ta para ale po chwili przemyśleń uznałem, że ma to sens. Jeżeli tylko roztopimy lód/szron to zaraz po ponownym włączeniu PC woda, która pozostała na radiatorze zamarznie i zapcha kompletnie przepływ powietrza. Natomiast po odparowaniu wody mamy suchy radiator, który ponownie może "obrastać" lodem wyłącznie z powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

z tak dużą krzywą możesz mieć problem z przegrzewaniem domu w duże mrozy. im większy mróz tym będzie cieplej. ja mam ecopower a8 i krzywą 0. temperatury ustawione to 24 i 17. wykorzystanie taniej taryfy w 87%. czasami trzeba grzac w drogiej bo odbije sie to na komforcie.

 

masz tańszą taryfe 12 czy 10 godzin?

 

czyli jeżeli zauważę przegrzewanie podczas niskich temperatur to zmniejszyć krzywą i ewentualnie podnieść temp?

gdzieś w tym temacie czytałem że im wyższa krzywa tym mniej załączeń sprężarki, a u mnie jest ich bardzo dużo z powodu zbyt rzadko rozłożonej podłogówki

Edytowane przez portal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz tańszą taryfe 12 czy 10 godzin?

 

czyli jeżeli zauważę przegrzewanie podczas niskich temperatur to zmniejszyć krzywą i ewentualnie podnieść temp?

gdzieś w tym temacie czytałem że im wyższa krzywa tym mniej załączeń sprężarki, a u mnie jest ich bardzo dużo z powodu zbyt rzadko rozłożonej podłogówki

 

tańsza taryfa u mnie to 21-6 i całe weekendy.

jeżeli w raz ze spadkiem temperatury zewnętrznej zacznie wzrastać wewnętrzna, musisz obniżyć krzywą.

jeżeli masz źle zrobioną podłogówkę, może warto pomyśleć o buforze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tak dużą krzywą możesz mieć problem z przegrzewaniem domu w duże mrozy. im większy mróz tym będzie cieplej. ja mam ecopower a8 i krzywą 0. temperatury ustawione to 24 i 17. wykorzystanie taniej taryfy w 87%. czasami trzeba grzac w drogiej bo odbije sie to na komforcie.

U mnie podobnie, ale nie dziwota, bo korzystałem z ustawień Liwko ;)

Krzywa 2, temp. komf 24 a eko 16.

Zeszłej zimy miałem temp. wewn. w granicach 22-23 co ze względu na niemowle w domu było wtedy pożądane, ale teraz celuję w 21-22.

Zastanawiam się tylko co będzie ekonomiczniejsze, zmniejszenie krzywej o 1 czy obniżenie temp. komf i eko o 1 stopień?

Edytowane przez dekar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tańsza taryfa u mnie to 21-6 i całe weekendy.

jeżeli w raz ze spadkiem temperatury zewnętrznej zacznie wzrastać wewnętrzna, musisz obniżyć krzywą.

jeżeli masz źle zrobioną podłogówkę, może warto pomyśleć o buforze?

 

więc to tylko 9 godzin w tygodniu... ja będę miał 12, w tym 3 między 13 a 16, więc być może będę w stanie efektywniej mieścić się w tańszej taryfie(w tygodniu) i komfort na tym aż tak nie ucierpi

 

co do bufora, to czy warto wydawać 2tys zł + montaż za 1000l jeżeli beton również pełni rolę bufora? czy procentowo akumulacyjność podłogówki + betonu zwiększy się na tyle znacznie żeby zrekompensować te pieniądze + miejsce + fatygę? rozumiem że po taniej taryfie ciepło będzie oddawane dłużej, ale, znowu, czy na tyle znacznie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do bufora, to czy warto wydawać 2tys zł + montaż za 1000l jeżeli beton również pełni rolę bufora? czy procentowo akumulacyjność podłogówki + betonu zwiększy się na tyle znacznie żeby zrekompensować te pieniądze + miejsce + fatygę? rozumiem że po taniej taryfie ciepło będzie oddawane dłużej, ale, znowu, czy na tyle znacznie?

 

Miales to obliczane chyba nawet w tym watku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba trochę źle liczysz....9h od poniedziałku do piątku +24h w sobotę i niedzielę...średnio daje to ponad 13 godzin taniej taryfy dziennie...

ja mam tylko 10h dziennie (13-15 + 22-6) a nie narzekam.....

 

grzejesz tylko w taniej?

 

zaznaczyłem że w tygodniu(miałem na myśli pon-pi), dyskomfort/różnice w temperaturach będą rzadsze niż w taryfie weekend(przy ustawieniu pompy tak żeby diałała 90% w taniej taryfie) i mam nadzieję że ogólne zużycie prądu też, pomimo tych średnio 13 godzin w porównaniu do 12 w całym tygodniu, jak sądziecie?

Edytowane przez portal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za wrzesien grzanie CWU kosztowalo mnie 53 zl. Mam nadzieje, ze po dokonanych w oststnich 10 dniach miesiaca ustawieniahz spokojnie zejde do 40zl, bo teraz mialem grzanie I/II T 48/52%. Tylko na sprawdzenie tego pewnie trzeba bedzie poczekac do maja ;-)

Napisz lepiej ile kWh prądu zużyłeś bo 53zł to może być bardzo mało (np. przy prądzie z agregatu) albo bardzo dużo (prąd kradziony ze słupa) ;) ;) ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie pompa 14kW, 2+2 .

 

od 4 lipca do 3 września :

1T - 46,9kWh

2T - 108,8kWh

woda - 22,4 m3

 

od 3 września do 3 października :

1T - 19,3kWh

2T - 99,4kWh

woda - 10,4 m3

 

Ostatnie wyniki uwzględniają dwa załączenia pompy w 2T do ogrzania CO, niestety nie wiem jak długo pracowała w tym trybie.

 

Dostawca prądu - Tauron, taryfa g12

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczął się sezon grzewczy więc pokusiłem się o podsumowanie ciepłych miesięcy...

Za miesiące maj-wrzesień w zeszłym roku zapłaciłem za propan 1484zł. We wrześniu była podwyżka gazu więc w obecnym sezonie byłoby to jakieś 1600zł.

Za prąd zasilający PC od maja do września tego roku zapłaciłem 429zł (tylko jedna taryfa).

Nadal gotuję na propanie więc dodatkowo zapłaciłem 270zł za dzierżawę zbiornika i zużyty gaz ale do celów porównawczych należy przyjąć tylko zużyty propan za kwotę około 90zł (zbiornik w przyszłym orku pójdzie do kasacji jak PC sprawdzi się w największe mrozy).

Mamy więc 1600 kontra 520zł...

Czy ktoś jeszcze chce polemizować, że propan nie jest taki drogi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale przecież tu nie ma o czym polemizować...wystarczy spojrzeć ile kosztuje kwh wytworzona z danego nośnika energii

 

Oj, są tacy na forum, którzy twierdzili, że ja po prostu drogi propan kupuję. Bo oni to są tacy przedsiębiorczy, że kupili sobie zbiornik, nie robią jego przeglądów a propan za pół darmo kupują ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i grzeję... Średnia temperatura na zewnątrz z ostatniego tygodnia to 10,86 stopnia Celsjusza. Średnia w domu to 22,32 czyli mamy deltę około 12 stopni. Zużycie prądu średnio na dobę wynosi 8,55kWh co po odliczeniu CWU z poprzedniego miesiąca (5,4kWh na dobę chociaż teraz będzie więcej bo COP spadł) daje 3,15kWh. Pompa pracuje w trybie ogrzewania w warunkach +8 DZ (grzeje rano), +35 GZ więc wg tabeli osiąga COP około 4. To by dawało 12,6kWh dziennego zapotrzebowania domu.

Sam nie wiem czy to dużo czy mało :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i grzeję... Średnia temperatura na zewnątrz z ostatniego tygodnia to 10,86 stopnia Celsjusza. Średnia w domu to 22,32 czyli mamy deltę około 12 stopni. Zużycie prądu średnio na dobę wynosi 8,55kWh co po odliczeniu CWU z poprzedniego miesiąca (5,4kWh na dobę chociaż teraz będzie więcej bo COP spadł) daje 3,15kWh. Pompa pracuje w trybie ogrzewania w warunkach +8 DZ (grzeje rano), +35 GZ więc wg tabeli osiąga COP około 4. To by dawało 12,6kWh dziennego zapotrzebowania domu.

Sam nie wiem czy to dużo czy mało :)

Wychodzi 2 kW zapotrzebowanie przy -20:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...