Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Żeby przejść wyłącznie na regulację pokojową robię tak:

- załączam RegPokoj (dodatkowa oszczędność na pracy pompki obiegowej c.o. - w trybie samej pogodówki pracuje w zimie non-stop)

- podnoszę krzywą grzewczą do absurdalnej wysokości

- daję dla bezpieczeństwa ograniczenie temperatury max. c.o.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Zuzycie za pazdziernik dla 2+1 na CO i CWU = 336kWh z tego 98% w taniej taryfie na kwote 107 zl. Pierwszy sezon grzewczy w zasiedlonym domu.

 

U mnie za październik dla samej PCi wyszło :

 

1T - 28,5 kWh

2T - 369,3 kWh

 

>Pyxis - kurczę może zamienię sprężarkę na mniejszą, twoja dwunastka jaki ma silnik ? jakiej mocy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie samo ogrzewanie

 

Hm... niezle, ale masz mocniej docieplony domek i WM. :-)

Ja zasiedlilem niedawno i przy temp w granicach 21,5-22*C zuzylem na CO 210 kWh w pazdzierniku. Biorac pod uwage roznice w grzanych powierzchniach (mam ciut wiecej) roznica wychodzi na poziomie 5 zl. Powiem szczerze, ze spodziewalem sie, ze bedzie wieksza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak plodglądam wasze wyniki to widzę że nawet w cieplejsze miesiące macie lekko przewagę nad powiet.

 

Śmieszy mnie ten koronny argument przewagi latem powietrznych nad gruntowymi. Jak widać nie ma jakichś wyraźnych różnic, a poza tym letnie zużycie to zaledwie dziesiąta część całkowitego rocznego zużycia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja się zastanawiam skąd wniosek o wyższości jednej pompy nad inną? Bez stworzenia odpowiednich warunków porównawczych i dokładnego opomiarowania nie ma tego jak sprawdzić. Nie można porównywać dwóch różnych domów wraz z zamieszkującymi ich ludźmi o innych upodobaniach...

Teoretycznie pompa gruntowa powinna mieć lepszą sprawność zimą. Jednak patrząc np na temperatury DZ u kolegi photos, które już obecnie osiągają wartości ujemne można mieć wątpliwości co do tej "lepszości". Uważam, że zarówno pompa gruntowa jak i powietrzna jest dobra jeżeli jest dobrze dobrana i dobrze zainstalowana. Ewentualną gorszą sprawność PC P-W rekompensuje zazwyczaj niższy koszt inwestycji. Więc dla każdego coś dobrego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja się zastanawiam skąd wniosek o wyższości jednej pompy nad inną?

 

Moze stad, ze niektorzy uznaja, ze glosniejsza, drozsza w eksploatacji, z moca odwrotnie proporcjonalna do zapotrzebowania na cieplo i nieco tylko tansza w zakupie pompa PW jest mniej efektywnym urzadzeniem niz pompa gruntowa.

Sa tez oczywiscie tacy, ktorym te wady nie przeszkadzaja. "Kazda potwora znajdzie swego amatora" ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...