Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

Czy utrata ciepła przez budynek w czasie jest funcją liniową, tzn. jeśli w temp. otoczenia 0 oC na podtrzymanie temp. wnętrza domu na poziomie 20 oC zużywamy np. 10 kWh (zużytej przez PC energii elektrycznej) to w temp. otoczenia -10 oC na utrzymanie tej samej temp. w środku budynku zużyjemy 15 kWh??? Czy aby nie za bardzo kombinuję...

teoretycznie...

w praktyce przy bardzo silnych mrozach mamy nieco niższe zużycie niż wynikało by z temperatur....

dzieje się to dla tego że na ogół jak jest mroźnie to i słonecznie więc przez kilka godzin w ciągu doby cześć przegród zewnętrznych ma temperaturę dodatnią, dochodzą jeszcze zyski przez okna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czy utrata ciepła przez budynek w czasie jest funcją liniową, tzn. jeśli w temp. otoczenia 0 oC na podtrzymanie temp. wnętrza domu na poziomie 20 oC zużywamy np. 10 kWh (zużytej przez PC energii elektrycznej) to w temp. otoczenia -10 oC na utrzymanie tej samej temp. w środku budynku zużyjemy 15 kWh??? Czy aby nie za bardzo kombinuję...

Tak na szybko; jeśli te 10kWh podzielisz przez 24h to otrzymasz średnią moc potrzebną do utrzymania tej temp w domu, ale jeśli podzielisz dodatkowo przez 20* to otrzymasz stratę domu - oczywiście najlepiej w W/K - to ważna jednostka - wg niej policzysz wszystko tj niezbędną moc (ja w swoim kalkulatorze mnożę ją przez 50, dla temp wew/zew 25*/-25*). Jeśli tą jednostkę pomnożysz przez dane sezonu grzewczego to otrzymasz roczne całkowite zapotrzebowanie domu.

Spróbuj podstawić dane w moim kalkulatorze ze stopki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od 10-10 do 10-11 średnio 14,8

od 10-11 do dzisiaj 19-11 średniodobowo 21,77

widać że troszkę podskoczyło no ale temperatury w nocy też były przez kilka dni poniżej 0 no i nie pale w kominku ok 6 listopada bo robi sie za gorąco w domu

Jeżeli do 6 listopada paliłeś w kominku to wartość 14,8 nie ma się ni jak do realnego zużycia energii, przez PC bo była wspomagana przez dodatkowe źródło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

malux: Nie chcial bym Cie martwic, ale nibezpiecznie zblizasz sie do deklarowanego w stopce obciazenia cieplnego domu. A nikt jeszcze nie wspomina nawet o prawdziwej zimie! :-)

średnio na dobę mi wychodzi za ostatnie 3 dnii 7,333 kwh -ale to jest zużycie prądu przez pompę

zgadzam się z tobą że coś tu nie tak - choć tragedii nie ma

będę trochę mądrzejszy wieczorem jak zobaczę następną dobę o statnie dnii to wyrażny zjazd w dół

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

średnio na dobę mi wychodzi za ostatnie 3 dnii 7,333 kwh -ale to jest zużycie prądu przez pompę

zgadzam się z tobą że coś tu nie tak - choć tragedii nie ma

 

 

A co jest nie tak? Jak dla pierwszego sezonu i nawet z tymi dość wysokimi, zewnętrznymi temperaturami, masz zajebisty wynik. Tylko gdyby to było jeszcze w drugiej taryfie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem pomiar jak tylko było możliwe(ciężko upolować start grzania).

Pompka DZ na 3 biegu 195W

CO 32/25,8 9,7 kW

DZ 6,8/3,8 parowanie 4,5bar

 

Pompka DZ na 2 biegu 175W

CO 32,05/26,02 9,4kW

DZ 6,9/3,4 parowanie 4,3bar

 

Pompka DZ na 1 biegu 120W

CO 31,24/25,50 9,4kW

DZ 7,1/2,6 parowanie 4,2bar

.

 

Jak jest ze zużyciem prądu przez sam agregat w takich przypadkach (czysto teoretycznie) jest one takie same czy różne dla 1,2,3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli do 6 listopada paliłeś w kominku to wartość 14,8 nie ma się ni jak do realnego zużycia energii, przez PC bo była wspomagana przez dodatkowe źródło.

może i masz rację tylko że ja zauważylem że jak napalę w kominku to na drugi dzień pci chodzi mi dłużejżeby dobić temperaturę podłogówki do zalecanej,

a po drugie to mój domek jest świeży w czerwcu tynki w lipcu posadzki śerpień -wrzesień płyki malowanie itakie poerdoły ,a grzany gdzieś od około połowy września

a tak apropo tematu

za ostatnią dobę 16,2kwh temp wew 22,3oC, zew 6oC(aktualnie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wolę nie palić w kominku i utrzymywać stałą temperaturę....tym bardziej, że jakoś specjalnych oszczędności z tego nie ma...

 

u nas w tym roku podobna taktyka...

kominek nawet nie trącony ( no z wyjątkiem dwóch świeczek... ) temp. w domu średnio o 0,5* wyższa a zużycie energii nieco niższe niż w tamtym sezonie pomimo tego że tamtym roku do tego samego czasu spaliliśmy już pewnie ze dwie taczki drzewa ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

temp. w domu średnio o 0,5* wyższa a zużycie energii nieco niższe niż w tamtym sezonie pomimo tego że tamtym roku do tego samego czasu spaliliśmy już pewnie ze dwie taczki drzewa ...

Może po prostu jest cieplej na zewnątrz niż rok temu? Cudów nie ma - rozpalenie w kominku dostarcza ciepła, które nie musi być produkowane przez podstawowe źródło energii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może po prostu jest cieplej na zewnątrz niż rok temu? Cudów nie ma - rozpalenie w kominku dostarcza ciepła, które nie musi być produkowane przez podstawowe źródło energii.

ja od kilku ładnych lat monitoruję różne parametry i co roku jest podobnie

 

oczywiście jak napalisz w kominku to zrobi się gorąco, oszukasz sterowniki w całym domu,po wypaleniu się opału ciepłe powietrze szybko się podzieje a ty zostajesz z nie naładowanymi podłogami które maja niższą temp. niż zazwyczaj i przy najbliższym cyklu przyjmują znacznie więcej energii...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...