Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

skrzynka rozprężna vs trójnik/czwórnik


Recommended Posts

Czy jest jakaś ogólna zasada montowania na rozgałęzieniach tego co w temacie?

 

1. Niektóre instalacje mają prawie wszędzie skrzynki rozprężne (wg instalatora: mniejsze ciśnienie w kanałach za skrzynką, mniejszy hałas, trochę mocniejszy musi być wentylator w reku)

 

2, Niektóre instalacje mają tylko trójniki/czwórniki (wg instalatora: większe ciśnienie w kanałach więc może być słabszy wentylator)

 

Czy to wszystko zależy od systemu/projektu/położenia pomieszczeń czy można jakoś uogólnić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skrzynek nie pakuje się wszędzie tylko tam gdzie potrzeba, na całą chałupę potrzeba ledwie kilku i nie ma to wielkiego wpływu na opory aczkolwiek wszystko co wprowadzisz w układ zwiększa opory więc twój instalator mówił prawdę chociaż trochę wyolbrzymił, aby zrobić poprawnie działającą instalację na trójnikach bez walenia wszędzie przepustnic trzeba mieć trochę specjalistycznej wiedzy, sama umiejętność łączenia kanałów to za mało bo instalacja na trójnikach z przepustnicami do regulacji ma większe już opory niż na skrzynkach rozdzielczych
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
  • 2 years później...

Tak trochę odświeżę temat.

Jestem na etapie montażu kanałów PE Flex, poddasze już ułożone. Mam problem ze skrzynkami rozprężnymi jest to przyznam szczerze drogi element tej instalacji. I chciałbym się pokusić na ich wykonanie.

Czy ktoś z was już robił lub może wie jakie dokładnie wymiary powinny mieć skrzynki? Projekt wentylacji na PEFLEX mam i rozmieszczenie skrzynek również.

Mianowicie interesowałyby mnie następujące informacje:

 

  • z jakiego materiału, blacha ocynk z malowanymi rantami czy nierdzewka.
  • jakiej grubości blacha, zakładam że ok 0,8mm
  • gdzie zdobyć odpowiednie króćce do rur PEFLEX 75mm, szukałem na allegro i w googlach, pisałem nawet do hurtowni, niestety zero odzewu

 

 

Jakoś w sieci mało znalazłem, a może używam złych słów kluczowych.

Jeszcze jedno pytanie czy w kotłowni z pompą ciepła dać nawiew czy ewentualny wywiew, bo tego mi projektant nie uwzględnił.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...