Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Sprawdź ciśnienie wody na ciśnieniomierzu;

- czy nie ma wycieków przy jednostce wewnętrznej?

- sprawdź odpowietrznik czarny na samej górze w jednostce wewnętrznej -czy jest dokręcony?

 

Do naczynienia przepompowego pamiętam dopompował ciutke spreżarką więc może o to chodziło?

Wycieków żadnych nie ma, zawór upustowy też nic nie popuścił bo mam pod niego akurat naczynko podstawione.

Odpowietrznik nie wiem jaki i gdzie jest, więc nie bede do tego zaglądał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak długo trwa u Was dezynfekcja zbiornika CWU/antyegionella i ile zużywa prądu?

 

W moim przypadku jest tak:

- PC Panasonic SDC gen H, 9 kW, 3 fazowa

- zbiornik CWU Rotenso Thermos Inox 200 L, powierzchnia wężownicy 2,5 m2, czujnik temperatury umieszczony w 1/3 wysokości zbiornika

- '"antylegionella" ustawiona 1x w tygodniu, w ciągu dnia (kiedy jest nadwyżka prądu z PV) na 65 *C, grzałka wewnętrzna (w jednostce wewn., jako wspomaganie) jest poprawnie skonfigurowana do tego celu

- normalna temperatura CWU to 45 *C, delta 6 *C. Jedno podgrzanie wody (od 39 *C do 45 *C trwa około 30 min i zużywa 0,8 kWh. Dla mnie to jest OK

- czas trwania "antylegionelli" to zwykle minimum 1,5 godz. i zużycie około 6,5 kWh. Wydaje mi się, że trochę za długo to trwa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik mam 200 L i normalne zużycie :)

Po zmianie PC z Atlantica na Panasonic chciałem spróbować czy pompa to "pociągnie". W "starej" konfiguracji (biwalentnej) kocioł kondensacyjny podgrzewał CWU. W "starym" zasobniku Galmet 300 L bez problemy osiągał 65 *C ale wężownica miała tam za małą powierzchnię dla PC.

Teraz chyba też odpuszczę tę antylegionellę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WG ozc mam zapotrzebowanie na ciepło 3800W przy -20*C i 130m2 ogrzewania podłogowego.Mam 3 strefę klimatyczna więc temp biwalentna to jakieś -8 do -10 *C

Tabela panasonica mówi, że optymalnie to pompa 3kw, Pan od ozc mówi mi, że 5kw, instalator hydraulik że 7kw. Instalatora nie pytałem jeszcze czemu 7kw dobrał.

 

A tak to się prezentuje w tabeli aquarea, że optymalnie to jest wybrać nawet pompę 3kw.

Capture.jpg

Edytowane przez ololek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WG ozc mam zapotrzebowanie na ciepło 3800W przy -20*C i 130m2 ogrzewania podłogowego.Mam 3 strefę klimatyczna więc temp biwalentna to jakieś -8 do -10 *C

Tabela panasonica mówi, że optymalnie to pompa 3kw, Pan od ozc mówi mi, że 5kw, instalator hydraulik że 7kw. Instalatora nie pytałem jeszcze czemu 7kw dobrał.

 

A tak to się prezentuje w tabeli aquarea, że optymalnie to jest wybrać nawet pompę 3kw.

[ATTACH=CONFIG]459839[/ATTACH]

 

to zapotrzebowanie to pewnie przy Twewn = 20C, jak będziesz chciał więcej podgrzać to zapotrzebowanie ci wzrośnie. Wydaje się że bardziej optymalny wybór to 5kW. Do sprawdzenia jeszcze kwestia średnicy rurek jakie masz na wlocie do instalacji i przepływów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie co do PC panasa

Niedawno zamontowali mi PC Panasonic 5kw w domu sama podłogówka około 100 m2 (850m rury pex 16)

mam pytanie odnośnie pompy obiegowej, gdy włączyłem PC pompa obiegowa rusza i po chwili zmniejszają się jej obroty, rotametry w rozdzielaczach stoją myślałem że pompa obiegowa jest zepsuta ale jak w menu instalatora wymuszam pracę pompy obiegowej jest wszystko ok pompa rusza rotametry opadają przepływ 38l/min a przy normalnej pracy pompa obiegowa działa o wiele wolniej i przepływ tylko 14l/min a minimalny przepływ PC panas 5kw to 19l/min czy to normalne?

 

standardowy przepływ w PC 5kW Panasa to właśnie 14,0-14,5 l/min, min to ok 10 l/min (taki zanotowałem przy grzaniu CWU)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to zapotrzebowanie to pewnie przy Twewn = 20C, jak będziesz chciał więcej podgrzać to zapotrzebowanie ci wzrośnie. Wydaje się że bardziej optymalny wybór to 5kW. Do sprawdzenia jeszcze kwestia średnicy rurek jakie masz na wlocie do instalacji i przepływów.

No tak niektóre pomieszczenia mają nastawę 20* niektóre 18 a łazienki 24.

Na te 130m2 mam nastawę po zsumowaniu 8.2l/min wg projektu.

Rury nie oamiętam ale chyba są poprowadzone pp stabilizowane d40 od PC do rozdzielaczy.

Nastawa temp to Dela 5 przy 33*C

Edytowane przez ololek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WG ozc mam zapotrzebowanie na ciepło 3800W przy -20*C i 130 m2 ogrzewania podłogowego.

Mam 3 strefę klimatyczna więc temp biwalentna to jakieś - 8 do -10 *C

Tabela panasonica mówi, że optymalnie to pompa 3kw,

- Pan od ozc mówi mi, że 5 kw,

- instalator hydraulik że 7 kw.

Instalatora nie pytałem jeszcze czemu 7 kw dobrał.

Ile osób?

Z racji ogrzewania CWU ;

- minimum to PC= 5 kW,

3800 W - to moc cieplna budynku,

- zapotrzebowanie ciepła budynku ????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile osób?

Z racji ogrzewania CWU ;

- minimum to PC= 5 kW,

3800 W - to moc cieplna budynku,

- zapotrzebowanie ciepła budynku ????

 

4 osoby.

Bilans mocy na cele C.O. - 3,8 kW tyle wyszło z obliczeń OZC biorąc konstrukcję budynku, zastosowane rozwiązania (fundamenty, ściany izolacje, okna, drzwi, wentylacja z odzyskiem, 3 strefa klimatyczna). CWU nie wlicza się bo PC niby grzeje najpierw CO a potem przełącza na CWU na zbiornik 200l.

 

Hydraulik dziś mi powiedział, że optymalnie będzie 5kw jak zobaczył OZC :)

 

 

pozdrawiam

Edytowane przez ololek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie mam o dwa obiegi grzewcze w aquarea HP. Czytam że wersja all in one ma to wsparcie domyślnie, dwie pompy itd, wszystko analogicznie jak w Daikin Atherma Bizone, a jak to jest w wersji z Hydroboksem, dokupuje się grupę pompowa z jakimś sterownikiem i pompa wie że drugi obieg istnieje? Pytam w kontekście posiadania dwóch obiegów (podloga, grzejniki) i wyświetlania ich temp na panelu głównym Panasonic r32 aquarea hp.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam w kontekście posiadania dwóch obiegów (podloga, grzejniki) i wyświetlania ich temp na panelu głównym Panasonic r32 aquarea hp.

1/ U Ciebie wszystko jest w porządku;

- masz najprostszy układ,

- możesz dodać bufor na powrocie - jeżeli brakuje zładu,

2/ CZ-NS4P Panasonic aqurea - płyta PCB rozszerzeń ma możliwość sterowania ;

- dwoma obiegami grzewczymi,

- układem basenowym,

- solarnym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś doradzi, bo już totalnie głupieje, a temat, mimo kilku dni studiowania w internecie, jest dla mnie mało zrozumiały. Mam dom 140m2, wybudowany w 2015 roku, z ogrzewaniem podłogowym. Do tej pory był w nim kocioł na pellet. Mieszkam w nim 2 lata i przez ten czas wyszło mi około 4,5t pelletu na sezon. Zgodnie z projektem budowlanym, zapotrzebowanie mojego budynku na ciepło to 8,9kW, natomiast z kalkulatora https://cieplo.app wychodzi mi 8,1kW i teraz zaczyna się robić ciekawie. Jedna firma namawia mnie na założenie 9kw T-CAP, argumentując to min. tym, że z uwagi na fotowoltaikę, lepiej będzie zastosować pompę 3-fazową, druga proponuje Panasonica 5kW, twierdząc, że mniejsza pompa będzie miała dłuższa żywotność. Co śmieszne obie oferty są bardzo podobne cenowo, więc wybrał bym to co lepsze. Czy ktoś może doradzić?

 

Generalnie z tego co do tej pory zrozumiałem to wychodziło by mi, że w zasadzie obie pompy powinny się nadawać. Chociaż firma od 5kW, przekonuje mnie, że 9kW T-CAP jest strasznie przewymiarowany i w krótkim czasie ulegnie z tego powodu awarii. Pytanie też, która będzie faktycznie tańsza w użytkowaniu.

Edytowane przez snickers_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapotrzebowanie mojego budynku na ciepło to 8,9kW, natomiast z kalkulatora https://cieplo.app wychodzi mi 8,1kW

Jedna firma namawia mnie na założenie 9kW/T-CAP, argumentując to min. tym, że z uwagi na fotowoltaikę, lepiej będzie zastosować pompę 3-fazową, druga proponuje Panasonica 5kW, twierdząc, że mniejsza pompa będzie miała dłuższa żywotność. Co śmieszne obie oferty są bardzo podobne cenowo, więc wybrał bym to co lepsze. Czy ktoś może doradzić?

Pokaż te obliczenia

4c115e1caed2.png

9kW/TCap - to najbardziej udany produkt Panasonica,

1-fazowego Panasa - też można podłączyć na 3-fazy,

PC 5 kW - będzie musiał wspomagać się znacznie grzałką i będzie musiał dużo więcej czasu pracować aby osiągnąć ten sam wynik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://cieplo.app/wynik/136o5

 

Właśnie wiem, że to bardzo udana pompa i w zasadzie, gdyby nie strach, że będzie ona przewymiarowana, to wybrał bym właśnie ten model.

 

PS. Aguarea designer liczy mi, że najtaniej ma wychodzić ogrzewanie przy wyborze właśnie T-CAP 9kW.

Edytowane przez snickers_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://cieplo.app/wynik/136o5

 

Właśnie wiem, że to bardzo udana pompa i w zasadzie, gdyby nie strach, że będzie ona przewymiarowana, to wybrał bym właśnie ten model.

...

 

Przy OZC 7,6 kW i I strefa klimatyczna - to faktycznie T-Cap wychodzi za mocny.

Między SDC a T-Cap jeszcze jest model High.

 

splity-30-Alth3-Panas-J.jpg

 

Przy OZC 7,6 kW i I strefie klimatycznej to zwykły Panasonic SDC J 9 kW będzie w pełni wystarczający.

I strefa to do -16*C, a SDC 9 kW pociągnie samym kompresorem do -15*C. W tej strefie to i grzałki nie będzie używał.

 

Panasonic 5 kW jest zbyt słaby, przy OZC 7,6 kW temp. biwlentną złapie w okolicy -5*C.

 

Można ewentualnie pomyśleć nad Panasonic'iem SDC 7 kW - temp. biwalentną złapie w okolicy -10*C. Jak na I strefę klimatyczną to dosyć przyzwoity wynik.

Edytowane przez Marco36
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...