Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Witam.

 

Mam taki problem z pompą ciepła, monoblok, model Pansonic AQUAREA WH-MDC05J3E5. Mam ustawioną temperaturę grzania do 25 stopni ( czujnik temperatury wbudowany w kontroler ). Większość czasu działa to poprawnie, ale mniej więcej raz na tydzień pompa, mimo osiągnięcia zadanej temperatury, grzeje dalej. Teraz wyjechałem na święta, ustawiłem temperaturę na 20 stopni, wracam po 3 dniach, a tutaj w domu zamiast 20 stopni jest 47 a temperatura w obiegu ma 57 stopni.

 

[ATTACH=CONFIG]468616[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]468617[/ATTACH]

 

Problem rozwiązany za pomocą grupy na Facebook. Muszą być takie ustawienia: Wymuś pracę grzałki na ręcznie, Wymuś odszranianie na ręcznie, Sygnał odszraniania na nie. Od tego czasu ani razu pompa nie grzała więcej niż powinna. Może komuś się to przyda.

Edytowane przez vwrafi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta opcja jest dopiero w serii J , i nie wiem czemu ona służy . Wg serwisówki po angielsku opis jest taki:

"If auto selection is set, the unit will start defrost operation if long heating hour operate during low outdoor temperature."

 

Także nie wiadomo czemu ma to służyć ,czy jest jakiś z góry określony czas ,że ma się odszronić ,nawt jeśli czujnik orurowana zewnętrznego vs. temperatura zewnętrzna na to nie wskazują...

W każdym razie domyślnie ta funkcja i tak jest ustawiona na ręcznie , więc bez obaw :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co się stanie jak będzie potrzebne odszranianie a nie ma nikogo w domu aby to zrobić ręcznie ? I czy wyjaśniono dlaczego w ogóle taka sytuacja mogła zaistnieć że pompa nie przerwała pracy przy osiągnięciu zadanej temperatury ?

 

Z tymi ustawieniami nie trzeba nic ręcznie odszraniać, pompa sama się odszrania. Nie wyjaśniono dlaczego taka sytuacja zaistniała. Gdy zakładałem pompę ( 2 lata temu ) na usługę montażu i pierwszego uruchomienia trzeba było czekać 4 miesiące. Zrobiłem więc to na własną rękę. Przez 2 lata pompa działała super z ustawieniami domyślnymi, lecz po czasie został zamontowany grzejnik w łazience pobierający ciepło z pompy. Hydraulik po montażu grzejnika nie dopompował wody do instalacji przez co ciśnienie było niskie i pompa się nie odszraniała. Nie wiedziałem dlaczego się nie odszrania więc zacząłem kombinować w menu i ustawiłem wszystko zgodnie z tym co mi podpowiadała logika, wszędzie na Auto i na Tak. To był błąd, gdyż wina była nie w ustawieniach tylko w niskim ciśnieniu.

 

Proszę sprawdzić u siebie czy pan też ma wszędzie na Auto czy na Ręcznie i czy posiada pan sygnał na Tak czy na Nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wszystko jest ok na Stand by (zielona dioda na kontrolerze się świeci ale sprężarka nie pracuje) , dopiero jak sprężarka się włączy, to komunikacja szwankuje , I to ta do kontrolera ( która bez modułu działa ok przy włączonej sprezarce)....

Tu normalnie może być wszystko .... Od modułu, poprzez płytę główną, kontroler , a nawet inverter czy sprężarka ( bo zakłócają)...

No ja już nie mam pomysłu, najszybciej oddać moduł i twierd,IC, że on jest uszkodzony, ale co jak sprawdzą i będzie dobry...

 

Udało mi się sprawdzić mój moduł CZ-TAW1B u kolegi, w jego pompie. No i zaskoczenie.. w jego pompie podpięcie mojego modułu nie powoduje żadnego błędu. Postanowiliśmy więc zmierzyć napięcie na złączu Remote Controller w jego płycie i porównać z napięciem u mnie. I kolejne zaskoczenie: różnica napięć poniżej 0,5V. U mnie 18,36V u niego 17,90V. :( O pomyśle oddania modułu chyba trzeba zapomnieć. Pozostało mi tylko spróbować inny moduł CZ-TAW podłączyć u siebie i jeszcze raz sprawdzić czy też będzie generował błąd H76.

Ciągle liczę na to, że może odezwie się ktoś kumaty, kto mi wytłumaczy w jaki sposób podłączenie CZ-TAW może zakłócać komunikację między płytą a sterownikiem pompy :confused:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już masz możliwość , to może jeszcze zamień kontroler, wtedy będzie wiadomo , czy to kwestia jego , czy płyty głównej ( w kombinacjach z modułami).

Kontrolera raczej nie zamienię. Nasze pompy zbyt się różnią (moc, rodzaj zasilania, moja jest AIO jego nie, u mnie jest podłogówka u niego kaloryfery i bufor itp...). Trzeba byłoby zmieniać wiele ustawień.. Sprawdziłem za to wczoraj jak zachowuje się jego moduł CZ-TAW1 we współpracy z moją pompą. Jest identycznie jak z moim modułem (CZ-TAW1B). Jak tylko włączy się pompa jej obroty zaczynają falować i po chwili wyskakuje błąd H76 i pompa się wyłącza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawienia nie są trzymane w tym kontrolerze , tylko na płycie głównej . Kontroler co najwyżej przechowuje aktualną godzinę i datę , i harmonogramy ( kiedy i o której godzinie zmienić tryb , włączyć czy wyłączyć ) , także wg mnie nic się nie zmieni pod względem ustawień. No ale rozumiem obawy.

Ja bym myślał o reklamacji pompy ciepła w tym wypadku ( obojętnie co by nie było ,czy płyta główna czy kontroler to i tak dostałeś je jako jedno) , jeśli wciąż masz gwarancję....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Jako że gwarancja 5 letnia na Panasonica TCAP 9 wkrótce się kończy......jak rozwiązujecie ten temat. Przedłużacie u ProPartnera na kolejne 2 lata , bo taką propozycję dostałem (ale cena zaporowa i do tego jeszcze przeglądy również z wiekszą ceną) czy jakieś inne ubezpieczenie od awarii (i oczywiście przeglądy)??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako że gwarancja 5 letnia na Panasonica TCAP 9 wkrótce się kończy......jak rozwiązujecie ten temat. Przedłużacie u ProPartnera na kolejne 2 lata , bo taką propozycję dostałem (ale cena zaporowa i do tego jeszcze przeglądy również z wiekszą ceną) czy jakieś inne ubezpieczenie od awarii (i oczywiście przeglądy)??

 

Robię co mogę wszystko sam ,a zaoszczędzone pieniądze odkładam na nową pompę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

wklejam zdjęcie bojlera Panas nierdzewny 185l u dołu wraz z kablem- czy to może tak stać bez żadnych podpórek, czy jest zabezpieczone wejście, w pomieszczeniu z bojlerem u mnie jest też kran w odległości zaledwie ok metra od tego miejsca, jeśli by ktoś miał namiar na instruktaż

 

 

xyz.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
W dniu 23.06.2024 o 21:22, Marek2504 napisał:

U mnie już 2 lata po gwarancji. Wszystko robię sam, ale umyć jednostkę zew. i wyczyścić filtry to nie jest jakaś wielka filozofia.

Hmm, wzorowałeś się na jakimś filmie instruktażowym czy ktoś ci pokazał co należy myć i jak wymontować/zamontować filtry?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej wszystkim,

Przymierzam się do zakupu domu w zabudowie bliźniaczej, który wg sprzedającego wyposażony jest w pompę ciepła Panasonic 9 kW 230 V (All in one), WHADC0309K3E5/WHUDZ09KE5, czyli wyglada na to, ze wlasnie Aquarea Split.

Przyznam szczerze, ze nie mam bladego pojecia w jaki sposób ocenić 'sensowność' i 'energooszczędność' tego typu pompy, więc prosiłbym o jakieś opinie z Waszej strony.

Parę słów o domu:

- powierzchnia całkowita 136mkw

- budulec - pustak 40cm

- liczba mieszkańców - 2 osoby + pies

- parter/piętro/poddasze (średnio 40 mkw na kondygnację)

- docieplenie - wełna 20cm na całości (wszystkie kondygnacje)

- system recyrkulacji

- okna PCV 3 warstwowe

- prąd od Tauron: 1 kWh 1,08 zł/kWh w taryfie G11

- przez pierwszy rok planujemy grzać wyłącznie parter i piętro, czyli razem ok 85 mkw.

Czy jesteście w stanie oszacować średnie koszty ogrzewania domu ww. pompą? 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam wszystkich 

Mam prośbę o poradę.

Zapadła decyzja o montażu pompy ciepła 

Dom  oddany do użytku w 2016r., stosunkowo dobrze ocieplony.Powierzchnia mieszkalną ok.240m2, po podłogach jakieś 260m2, całkowita ( czyli z garażem i pomieszczeniem gospodarczym oraz kotłownią 303m2 - te pomieszczenia nie są ogrzewane , odizolowane od reszty 10cm styropianu). 5 osób w domu.

Ściany to silikat 25cm +styropian grafitowy 20cm, podłoga 20cm styropian poddasze 35cm wełny, okna 3 szybowe.Jest rekuperacja.

Lokalizacja województwo podlaskie.

Aktualne ogrzewanie to piec na pellet 20kw biawar-zdecydowanie za duży.Zużycie 4,5 tony pelletu na rok łącznie z CWU.

Z ozc jakieś 10,5 kWh/ choć były pewne zmiany i realnie pewnie ok 10/.

Proponowane przez instalatorów pompy to:

1. Panasonic KIT-WC09H3E8 czyli HP 9kw 3f-Czynnik chłodniczy R410A- cena całkowita 39tys- propozycja od 3-ch różnych firm

2. Pompa ciepła WH-SXC09H3E8 +WH-UX09HE8 czyli t-cap 9kw 3f- czynnik r410a-cena całkowita 37tys. - inna firma 

Mam mały mętlik w głowie i nie chodzi o cenę tylko o dobór właściwej pompy. Propozycję nr. 1 Instalatorzy argumentują tym , że jest to optymalny wybór i t-cap będzie za mocny, w efekcie pobierze więcej prądu bez grzałki niż HP z grzałką.

1. Co byście radzili wybrać?

2.Czy rzeczywiście t-cap będzie droższy w eksploatacji i jeśli tak to o ile?

3.Która pompa będzie bardziej żywotna?

4.Czym obie pompy tak naprawdę się różnią, jaką mają minimalną modulację i pobór prądu??

5. Czy dobór mocy pompy jest odpowiedni? A może bezpieczniej jednak t-cap kosztem trochę wyższych rachunków?

Bardzo proszę o pomoc, muszę szybko podjąć decyzję.Z góry dziękuję 

Przejrzałem ok. 200 stron wątku, ale ciężko znaleźć konkrety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...