Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

OK :) A zauważacie taką zależność że mniejszy podbór i/lub temp zasilania to dłuższe interwały między defrostami? Gdzieś czytałem że 1 defrost pi*oko kosztuje 0,5kWh, a u siebie (LG) nie widzę specjalnych różnic w częstości (tryb cichy vs zwykły, pobór/temp średnia v niska), więc przy takiej pogodzie jak teraz (~0*) moim zdaniem lepiej grzać krócej/wyżej (dziś 9h grzania, 16 DF), przy pracy non-stop bym z 20kWh /dobę oddawał na odszranianie :(

 

Też mam LG.

 

Jak pompa działa nonstop i w trybie Silent na niskiej mocy to defrosty wcale nie są częste i nie zajmują dużo czasu.

U mnie w LG mam wyłączoną grzałkę od kilku lat więc defrosty nie są za pomoca grzałki.

Przebiegają bardzo szybko i wcale tak bardzo nie zżerają energii :)

 

Przy pracy czasowej defrostów jest więcej. Czym wyższa moc i wyższe obroty wentylatora tym szybsze szronienie i częste defrosty ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nienormalne , każdy powinien wyglądać tak samo ,i temperatura orurowania zewnętrznego powinna przekroczyć 20 , a nawet 25 stopni.

 

U mnie dziś 12 defrostów , każdykończy się pikiem ponad 20 stopni.

A czy się odszroni , to może Ty pokaż jak po takim defroście wgląda wymiennik.

 

EDIT: Z drugiej strony , jeśli używasz tylko Serwice Cloud do takiej analizy , to możesz sobie darować. On normalnie ma rozdzielczość pomiarów 5minut , a w trybie Zapisu danych 30s , to może być za słaba rozdzielczość ,żeby taki pik wychwycić .

 

Tak to wgląda logowane przez Heishamon o 5sekund:

Zrzut-ekranu-2023-12-09-200245.png

 

Oczywiście miałeś rację i zapis danych wykazał że defrosty przebiegają prawidłowo jeśli chodzi o temperaturę orurowania zewnętrznego a pozostałości na wymienniku spowodowane były chyba opadami śniegu w ujemnej temperaturze i dlatego wszystko ułożyło mi się w logiczną całość i wyciągnąłem błędne wnioski . Jeszcze jutro czeka mnie kłopotliwa rozmowa z instalatorem którego wprowadziłem w błąd ale mam nadzieję że nauka nie pójdzie w las i coś się nauczyłem w temacie service clouds dzięki MiG25 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzywa z wyliczeń 27. Na pompie 22 stopnie powrót/zasilanie od kilku godzin i sama nie chce ruszyć. Ktoś chyba kiedyś pisał, że jak temp. spadnie o 4 stopnie od zadanej to się uruchomi, to coś jest nie tak. Gdzie szukać i/lub co zmienić, żeby sama startowała, a nie żebym musiał ręcznie ją wymuszać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety ,ale z Panasonikiem przy gęstej podłogówce takie są właśnie problemy...

4 stopnie tak , ale od temperatury wejściowej w momencie zatrzymania.... Czyli zakładając ,że temperatura docelowa jest 27 stopni w momencie zatrzymania , to temperatura wyjściowa musiała by być 29stopni , więc wejściowa w tym momencie 24 stopnie ( zakładam ,że delta jest 5). Więc pompa załączy się ,jak temperatura wody będzie 20 stopni :)

Dlatego przy podłogówce najprostszym lekarstwem jest zmniejszenie delty do 3 , a może nawet i niżej , lub w ogóle ustawienie opcji Max.przepływ zamiast delty ( W J i wyżej da się to zrobić). Wtedy jeśli docelowa miałaby 27 , to wyjściowa 29 , przy delcie 3 wejściowa miałay 26 załączenie byłoby przy 22 stopniach...

Edytowane przez Techno
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włączyć to na pewno się w końcu włączy ,tylko czasami po prostu jest już zimno. Stąd to sterowanie Panasonica w ogóle się nie nadaje przy niskich temperaturach wody , i trzeba używać termostatu , i to też zewnętrznego , żeby jakiś komfort utrzymywać w domu.

Na przyszły sezon muszę coś pomyśleć polecił byś jakiś model

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na przyszły sezon muszę coś pomyśleć polecił byś jakiś model

Ja ostatnio podłączałem dodatkowy termostat do mojej LG, i powiem Wam że Esco TC-510 nagrzewał o +3* (załczanym przekaźnikiem) wbudowany czujnik, dopiero z czujnikiem dodatkowym na kabelku się sprawdził. U producenta mi powiedzieli że większość tego typu termostatów (nie tylko ichnich) tak ma, nie wiem czy ściema, może przekaźnik zbyt mocny bo to 16A (a u mnie tylko przekazuje 230V na cewkę innego przekaźnika).

Edytowane przez grzeniu666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może coś bezprzewodowego ,tak ,żeby sam przekaźnik był zamontowany bliżej pompy (albo w niej ,tyle ,że metalowa obudowa może sygnał radiowy stłumić).

Wtedy nie będzie się tak działo.

Ja mam kilka czuników temperatur w automatyce domowej , a termostatem jest dodatek Node Reda , któr steruje HeishaMon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo się nie szczypać i wylutowac ten przekaźnik i przenieść go do pompy , łącząc zamiast już styki , przewody do cewki przekaźnika...Oczywiście będzie po gwarancji...

Natomiast sąsiad ma zwykłego Salusa do załączania kilku pętli, I nic takiego się nie dzieje, żeby załączenie przekaznika powodowało wzrost temperatury na nim...

Edytowane przez Techno
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio podłączałem dodatkowy termostat do mojej LG, i powiem Wam że Esco TC-510 nagrzewał o +3* (załczanym przekaźnikiem) wbudowany czujnik, dopiero z czujnikiem dodatkowym na kabelku się sprawdził. U producenta mi powiedzieli że większość tego typu termostatów (nie tylko ichnich) tak ma, nie wiem czy ściema, może przekaźnik zbyt mocny bo to 16A (a u mnie tylko przekazuje 230V na cewkę innego przekaźnika).

 

Za dużo kombinujesz ;)

 

Mam termostat Salusa. Pompa LG i problemów brak.

 

Termisostat wyłącz grzanie i temperatura nie rośnie albo minimalnie (np. 0,2 stopnia) ale to tylko wtedy jak za wysoką temp nagrzewam podłogę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyrównałem przepływy na obu piętrach.

Obniżyłem krzywą ile się tylko dało żeby temp powrotu spełniało mode1, zmniejszyłem deltę do 4.

Zauważyłem, że po zmianie pokazuje mi moc produkowaną już ponad 10kW zamiast 9. Cop chyba też niezły.

 

Defrosty w Tcap 9 początkowo robi mi w Mode 2 do osiągnięcia temperatury. Po osiągnięciu Mode 1 z podłogówki.

 

Więc wstępnie jestem zadowolony z efektu.

 

Instalacja pozwala na duży przepływ. Po jednym rozdzielaczu na piętro chyba po 10 pętli. Czy ktoś próbował zejść z deltą do 3'C? Zwiększę sprawność czy pogorszę sytuację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście , ja mam ustawioną delatę 3.

W generacji J i wyżej wogóle można ustawić ,żeby pompa grzała Maksymalnym przepływem , a nie deltą , więc pompa daje maksymalny przepływa a delta wychodzi sama z przepływu , w H możnaby to samo zrobić ustaiając deltę po prostu na 1.

A czy u Ciebie będzie oszczędniej to trudno powiedzieć , każdy system jest inny. Dopóki nie przetestujesz to nie będziesz wiedział.Z jednej strony obniżenie delty o 1 spowoduje , że pompa też będzie grzać o 1 stopień niżej ,a to zawsze zwiększa COP , z drugiej strony obiegówka musi pracować szybciej więc też zwiększą mocą . Czy COP nadrobi z nawiązką większą moc obiegówki czy nie , to bez pomiarów nikt Ci nie powie.

Przy zmianie delty również krzywą można obniżyć o 1 ( no bo pompa będzie grzać niżej). To już opcjonalnie , bo może się okazać , że podłogówka przy niższej temperaturze po prostu wystarczająco ciepła już nie będzie przekazywać , i będzie w domu chłodniej , a i pompa szybciej osiągnie docelową i się zmoduluje a nawet wyłączy.

Edytowane przez MiG25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyrównałem przepływy na obu piętrach.

Obniżyłem krzywą ile się tylko dało żeby temp powrotu spełniało mode1, zmniejszyłem deltę do 4.

Zauważyłem, że po zmianie pokazuje mi moc produkowaną już ponad 10kW zamiast 9. Cop chyba też niezły.

 

Defrosty w Tcap 9 początkowo robi mi w Mode 2 do osiągnięcia temperatury. Po osiągnięciu Mode 1 z podłogówki.

 

Więc wstępnie jestem zadowolony z efektu.

 

Instalacja pozwala na duży przepływ. Po jednym rozdzielaczu na piętro chyba po 10 pętli. Czy ktoś próbował zejść z deltą do 3'C? Zwiększę sprawność czy pogorszę sytuację?

 

Ja po tych zimnych dniach przestawiłem deltę na 3. Bo jak się lekko ociepliło tak +2* na zewnątrz, to pompa zeszła mi wg. krzywej do 36 * na zasilaniu I trzymała deltę 4. Nie dość, że w domu zaczęła spadać temperatura, to jeszcze defrosty waliła mode2.

Normalnie, tego problemu nie ma, bo jak jest ciepłej, to ona nie trzyma krzywej i grzeje 37/34*, a jak zimniej, to też z krzywej więcej wychodzi. Najgorszy okres, to taki j/w, wtedy muszę na chwilę zmieniać.

Ta delta 3* spowodowała, że mam przepływ ciągły 25l/min ( a przy 4* schodzi z przepływem do 17l/min) a czy lepszy COP, nie widzę różnicy.

I tak to zaraz zmienię, bo ma być cieplej, a w takim ustawieniu będzie mi się częście wyłączać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz pompę opomiarowaną zewnętrznie ( ciepłomierz i licznik energii ?) Bo jak nie , to jak masz zobaczyć różnicę ? Pzecież to co pokazuje pompa to jest tak mocno zaokrąglane ,że może tej dodatkowej produkcji np 100W nie zobaczysz w tm ,co ona pokazuje , bo zaokrągla do 200W...

A to ,że każdy stopień grzania niżej zwiększa COP przyjmij jako pewnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja po tych zimnych dniach przestawiłem deltę na 3. Bo jak się lekko ociepliło tak +2* na zewnątrz, to pompa zeszła mi wg. krzywej do 36 * na zasilaniu I trzymała deltę 4. Nie dość, że w domu zaczęła spadać temperatura, to jeszcze defrosty waliła mode2.

Normalnie, tego problemu nie ma, bo jak jest ciepłej, to ona nie trzyma krzywej i grzeje 37/34*, a jak zimniej, to też z krzywej więcej wychodzi.

Najgorszy okres, to taki j/w, wtedy muszę na chwilę zmieniać.

Ta delta 3* spowodowała, że mam przepływ ciągły 25l/min ( a przy 4* schodzi z przepływem do 17l/min) a czy lepszy COP, nie widzę różnicy.

I tak to zaraz zmienię, bo ma być cieplej, a w takim ustawieniu będzie mi się częście wyłączać.

Grzejesz ciągle?

Masz pokrycie w PV?

Jaką masz taryfę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...