Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

i wtedy nawet niech się pompa wspomaga grzałką. Wyjdzie to dużo korzystniej w całorocznej kalkulacji ,

Czy warto brać K która jest w teorii sprawniejsza niż H ale za to ma mniejszą moc.

 

Tu się zgadzam z tym instalatorem ale nadal nie wiemy jakie zapotrzebowanie ma budynek - wszem i wobec na muratorze i gdzie indziej przeważa stanowisko że wspomożenie się grzałkami przez tydzień czy dwa daje mniejsze koszty niż nadwymiarowa pompa. Ja bym się skłaniał raczej ku teorii że po prostu przewymiarowanym pompom szkodzi tzw. taktowanie czyli lepiej jak pompa małej mocy pracuje non stop niz potwór na start stop .

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nadal nie wiemy jakie zapotrzebowanie ma budynek .

9kW i właśnie mam ten problem że teoretycznie idealnie nadawałaby się pompa HP 9kW trójfazowa generacji H, jeden instalator mi ją zaproponował.Drugi mówi że za słaba i musi być 9kW T-cap a jeszcze inny: po co pchać się w stare technologie których już nie produkują i tylko ostatnie sztuki są na magazynach, lepiej kupić gen.K jedno wentylatorową 1 fazową. Szkoda że nie ma gen K. trójfazowej i dwu wentylatorowej jak w gen H. Tutaj na forum kilka osób pisze że przy defrostach 1 wentylatorowych są problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jest 9 kw zapotrzebowanie i nie masz innego źródła ciepła to bierz TCap 3 fazową . Bedzie spokój . Jak masz czym się wspomagać w duże mrozy możesz patrzeć na generację H. T Cap to po prostu sprężarka mocniejsza tak aby dać te 9 kw nawet w niskich temperaturach - śmiało można zakładać że wyciśnie nawet 12 kw. Wszystkie inne w mrozy tracą na wydajności T Cap utrzyma moc choć zje więcej prądu - pytanie jakie srogie zimy nas czekają pozostaje otwarte.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jest 9 kw zapotrzebowanie i nie masz innego źródła ciepła to bierz TCap 3 fazową . Bedzie spokój . Jak masz czym się wspomagać w duże mrozy możesz patrzeć na generację H. T Cap to po prostu sprężarka mocniejsza tak aby dać te 9 kw nawet w niskich temperaturach - śmiało można zakładać że wyciśnie nawet 12 kw. Wszystkie inne w mrozy tracą na wydajności T Cap utrzyma moc choć zje więcej prądu - pytanie jakie srogie zimy nas czekają pozostaje otwarte.

 

ok dzięki, tak też zrobię. A czy wydajnością różnią się pompy 1 i 3 fazowe bo 1 fazowe są tańsze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nie różnią jednak zajrzyj do specyfikacji pompy jednofazowej i trzyfazowej i sprawdź czy Ci nie przeszkadza jej pobór na jednej fazie bo może się okazać że instalacja nie ogarnie - tam w rtabelkach tych pomp powinny być wartości zabezpieczeń jakie musi każda z nich mieć - miałem 3 fazową 12 kw na bezpiecznikach 16 A i zdarzało sie że je wybijała przy rozruchu .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry

 

Mam od kilku dni pompę ciepła Panasonic t- cap o mocy 16Kw.

Pompa ciepła wykorzystywana jest tylko i wyłącznie do CWU. Mam trzy zbiorniki o pojemności 500 litrów.

Jestem bardzo zadowolony z czasu podgrzewania CWU. Na dzień dobry 1500 literówek zostało podgrzane w trzy godziny.

Niestety mam pytanie.

 

Mamy świata i piękna pogodę. Jednakże pompa ciepła nie jest w stanie podgrzać ciepłej wody. Na zbiornikach jest około 35 stopni. Rozbiór wody jest umiarkowany.

Temp wody ustawiona jest na 52 stopnie. Histeryza wynosi 4 stopnie.

 

Proszę o pomoc i wytłumaczenie? Czy tj kwestia ustawień że na zbiornikach mam 35 stopni od 6-8 godzin ?

 

Dochodzi do paradoksu że przy wyższej temp na zewnątrz i fotowoltaice mógłbym mieć niższy cop żeby podgrzać wodę do 52 stopni. Woda osiąga zadaną temp około północy, kiedy bierze prąd z sieci.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsze pytanie brzmi:

 

Dlaczego dziś i przez ostatnie dni, kiedy mamy ciepło, pompa t-cap 16KW utrzymuje w zbiorniku na CWU temperaturę 35-38?

 

Pompa nie może przez 8 godzin dogrzac się do zadanej temp 52 stopni.

 

Zadaną temp osiągnie późnym wieczorem.

 

Dodam tylko, że rozbiór wody jest minimalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

 

Dlaczego dziś i przez ostatnie dni, kiedy mamy ciepło, pompa t-cap 16KW utrzymuje w zbiorniku na CWU temperaturę 35-38?

 

Pompa nie może przez 8 godzin dogrzac się do zadanej temp 52 stopni.

....

 

Zabezpieczenie przed przegrzaniem kompresora.

Czy pompa stoi na południowej stronie w słońcu?

- to odpowiedź masz wyżej.

 

Mam tak samo w Daikinie 6 kW jednowentylatorowa.

Stoi na południowej stronie w słońcu,

na zimę mam ustawione grzanie o 13 godz.

I do piątku grzała jeszcze wodę do +49,5*C / +50,3*C.

Sobota, niedziela i poniedziałek zagrzała CWU do +45*C - nie wyżej.

Mam niezależny termometr w otoczeniu pompy o 13 godz. w kolejnych dniach było odpowiednio +25*C ; +24*C i dziś +26*C.

 

Jak dni na stałe zrobią się cieplejsze - to przestawiam wymuszone grzanie CWU na 6 godz. rano.

Gdy PV na wschodniej stronie dachu już produkuje prąd, a temperatura dzienna jest jeszcze na tyle niska by nie zakłócać pracy kompresora.

Edytowane przez Marco36
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Pompa stoi od strony południowej.

 

Teraz jest bardzo duży rozbiór wody i pompa Panasonic t-cap 16KW dobiła bez problemu do ustawionych 52 na CWU i trzyma tą temperaturę.

 

Wczoraj wieczorem temp spadła do 38 i nie mogła odgrzać wody do 52 stopni. Niebo było zachmurzone. Włączenie siłacza nic nie pomogło.

 

Proszę o pomoc, czyż tj kwestia ustawień?

Nigdzie nie znalazłem w karcie technicznej, żeby nie montować pompy ciepła od strony południowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panas 9kw T-Cap strona południowa - niezależnie czy jest na dworze -10 czy +30 grzeje wodę do np zadanych 52stopni, ale zbiornik tylko 200l

 

Dodałbym do tego kilka zależnych - składowych:

- czy promienie słońca oświetlają czujnik? - dodatkowo go podgrzewając,

- czy w otoczeniu jest roślinność dająca coś cienia? - więcej chłodu,

- czy pompa stoi blisko pod murem czy w odległości?

- a jak blisko, to czy mur jest w barwach jasnych? Czy ciemnych? - mocniej się nagrzewających.

 

pawelszo

Jesteś pewien na 100% - że ta temp. CWU została zagrzana kompresorem?

Bo może to grzałka zagrzała bojler? - przy tych +30*C na dworze.

 

Gdzieś widziałem takie ustawienie, że jak przez 30-60 minut kompresor nie potrafi podnieść temp. wody - to uruchamia się grzałka.

Być może Przemek125 ma wyłączoną grzałkę w ustawieniach pompy, a może odciętą na bezpieczniku.

A kompresor nie grzeje, bo czujniki mówią, że jest dla grzania za ciepło.

Tryb chłodzenia by jeszcze uruchomił, ale grzania nie uruchomi.

Lub w zależności od temp. otoczenia, pompę uruchomi, ale wodę zagrzeje z ograniczeniem temperaturowym.

 

Obecnie T-Cap na czynniku R410a, a T-Cap na czynniku R32 to odmienne modele - pracujące na innych zakresach temperatur. Inny jest zakres koperty mocy, zależny od temperatur.

Edytowane przez Marco36
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś pewien na 100% - że ta temp. CWU została zagrzana kompresorem?

Bo może to grzałka zagrzała bojler? - przy tych +30*C na dworze.

Nie mam włączonej grzałki do CWU, zresztą ta do CO ani razu się nie odpaliła w tym sezonie.

Pompa na R410A wisi w rogu budynku pod dachem na stelażu ca 30cm od ściany jasnej-ma ciepło :) i jest w słońcu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Mam taki problem z pompą ciepła, monoblok, model Pansonic AQUAREA WH-MDC05J3E5. Mam ustawioną temperaturę grzania do 25 stopni ( czujnik temperatury wbudowany w kontroler ). Większość czasu działa to poprawnie, ale mniej więcej raz na tydzień pompa, mimo osiągnięcia zadanej temperatury, grzeje dalej. Teraz wyjechałem na święta, ustawiłem temperaturę na 20 stopni, wracam po 3 dniach, a tutaj w domu zamiast 20 stopni jest 47 a temperatura w obiegu ma 57 stopni.

 

[ATTACH=CONFIG]468616[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]468617[/ATTACH]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Od około miesiąca posiadam Państwa regulator Salus 091flv2.Jest on podłączony do pompy ciepła Panasonic 5 kw spli seria K.

 

Problem jest taki, że jak zmieniam temperaturę na tym regulatorze to nic nie zmienia sie w pompie ciepła i nie pracuje od kilku dniu. Gdy miałem przez instalatora podłączony ten regulator na początku to działał wtedy i był ustawiony na 22 stopnie.

 

Ponadto cały szas mruga taki znaczek nad ustawionym 4 programem ( w zał. przesyłam zdjęcie gdzie go zaznaczyłem ), który na początku nie mrugał i wtedy była komunikacja z pompą. W intrukcji nie znalazłem oznaczenia tego znaczku.Te regulator zresetowałem ale problem dalej jest. Proszę o inf. co może być jego przyczyną i jak to naprawić.

 

[ATTACH=CONFIG]468620[/ATTACH]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od około miesiąca posiadam Państwa regulator Salus 091flv2.

Jest on podłączony do pompy ciepła Panasonic 5 kw spli seria K.

Problem jest taki, że jak zmieniam temperaturę na tym regulatorze

to nic nie zmienia sie w pompie ciepła i nie pracuje od kilku dniu.

W menu/ustawienia instalatora / ustawienia systemu / strefa&czujnik, Panasonica musi być zmieniony tryb ;

- z Temperatury Wody - na Termostat pokojowy zewnętrzny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

czy ktoś może polecić jakieś materiały niezbędne do porównania i dobrania odpowiedniej pompy do domu? zastanawiam się miedzy 9kW HP gen. H 3fa a 9kW Tcap.

Propozycje instalatorów są bardzo różne, niektórzy proponują od 7kW HP do 12kW Tcap. Wydaje mi się że chcą sprzedać akurat to co mają w magazynie.

 

Dzień dobry. Reprezentuje firmę która jest Pro Partnerem Panasonica. Proszę o kontakt mailowy [email protected]

Omówimy rozwiązania zaproponowane przez inne firmy oraz z chęcią przedstawię swoje, w momencie gdy poznam więcej szczegółów o Pana budynku / instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...