Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Jak dla mnie zostałeś naciągnięty na dodatkowy wydatek w postaci tego bufora i dodatkowej obiegówki, ale nie znam wszystkich elementów twojego systemu oraz sterowania jakie sobie zażyczyłeś.

Cześć. Co kilka stron przewija się info, że bufor zbędny, a dziś właśnie dostałem ofertę na 7kW seria H właśnie z buforem.

Mam dom parterowy, całość podlogowka, tylko 2 drabinki w łazience ale z rozdzielcza OP także też niska temp.

Ewentualnie mogą założyć sprzęgło ale wolą bufor...

Sypnie mi ktoś argumentem do rozmów z firmą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli twoja instalacja ma odpowiedni zład wody oraz minimalny wymagany zład będzie zawsze zachowany w przypadku zastosowania termostatów odcinających poszczególne pętle to bufor lub sprzęgło można pominąć oczywiście przy założeniu że zasilanie wszystkich pętli ma jednakową temperaturę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i doopa, instalator mówi bufor i już, wie Pan mam tak u siebie i działa...

Czy poza zbędnym kosztem bufora i pompy między buforem, a rozdzielaczem będę miał jakieś straty?

Np COP nigdy nie sięgnie 5 itp, więcej prądu na 2 pompę, itd?

A jakieś zalety?

Czytałem wątek o buforze ale trochę tam teorii z fizyki kwantowej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i doopa, instalator mówi bufor i już, wie Pan mam tak u siebie i działa...

Czy poza zbędnym kosztem bufora i pompy między buforem, a rozdzielaczem będę miał jakieś straty?

Np COP nigdy nie sięgnie 5 itp, więcej prądu na 2 pompę, itd?

A jakieś zalety?

Czytałem wątek o buforze ale trochę tam teorii z fizyki kwantowej...

 

Cześć;-)

Pisali już tutaj że przy niskiej temperaturze zasilania może się zdarzyć częste załączanie grzałki wspomagającej podczas defrostów. Mowa o części sezonu, w której do zagrzania domu wystarczy temperatura rzędu 26st. Wtedy mały bufor na powrocie może tylko pomóc. Chyba forumowicz "plusfoto" o tym pisał, że go ta sytuacja mocno irytowała i rozważał montaż bufora. No i jakbyś chciał kiedyś w przyszłości rozbudować układ o siłowniki sterowniki i inne duperele to też może być potrzebny. Ja niewiem czy całkowita z niego rezygnacja jest dobrym pomysłem ale tutaj toczyły się wojny na ten temat, jedni dają drudzy nie dają;-) Wszystko zależy od instalacji i jej komponentów.

 

Pozdrawiam

Tulisko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Argumentował, że PC nie musi się tak często włączać, zwłaszcza wiosną i jesienią kiedy temperatury są ni zimne mi ciepłe i zapotrzebowanie na ciepło jest bardzo małe, przez co żywotność sprężarki jest dłuższa.

Grzeje bufor i dopiero za jakiś czas jak temp bufora spada włącza się ponownie, a nie co chwilę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co kilka stron przewija się info, że bufor zbędny, a dziś właśnie dostałem ofertę na 7 kW seria H właśnie z buforem.

Mam dom parterowy, całość podlogowka, tylko 2 drabinki w łazience ale z rozdzielcza OP także też niska temp.

Ewentualnie mogą założyć sprzęgło ale wolą bufor...

Z wyliczeń wychodzi Tobie, że ;

....moc cieplna budynku to 3 kW a Ty chcesz PC 7 kW ?

Prawie każdy instalator, aby chronić swoje 4-litery proponuje bufor ;

- nie zna Twojej instalacji, masz projekt?

- bo z buforem mimo szeregu błędów w instalacji, PC będzie działać,

- każda podłogówka dobrze zaprojektowana, to najlepszy bufor ciepła,

- nawet całego tematu ; https://forum.muratordom.pl/showthread.php?304433-Dob%C3%B3r-pompy-wg-OZC/page54 dokładnie nie przestudiowałeś,

- dobrze jest mieć swoje zdanie,

- każdy dodatkowy bufor to ; koszty i spadek COP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wyliczeń wychodzi Tobie, że ;

....moc cieplna budynku to 3 kW a Ty chcesz PC 7 kW ?

Prawie każdy instalator, aby chronić swoje 4-litery proponuje bufor ;

- nie zna Twojej instalacji, masz projekt?

- bo z buforem mimo szeregu błędów w instalacji, PC będzie działać,

- każda podłogówka dobrze zaprojektowana, to najlepszy bufor ciepła,

- nawet całego tematu ; https://forum.muratordom.pl/showthread.php?304433-Dob%C3%B3r-pompy-wg-OZC/page54 dokładnie nie przestudiowałeś,

- dobrze jest mieć swoje zdanie,

- każdy dodatkowy bufor to ; koszty i spadek COP

Czytam 8 tematów na raz i już nie wiem który cały który nie.

Faktycznie poszedłem w stronę 7, trochę mi pomogłeś wykresem i sugestią, że cena prawie taka sama :-P

Ale wcale Cię nie obwiniam, nie obrażaj się ;-)

W PCHE stanowiącej załącznik do projektu jest 8 kW i 3 kW na CWU, dlatego liczyłem sam w builddesku jak już mam konkretne dane styropianu, okien, drzwi i reku, tam tego nie było i była WG, dlatego asekuracyjnie podchodzę, zejście z 8 do 3 to trochę niezły szok.

Po prostu w pewnym momencie trzeba się czegoś złapać i w to brnąć.

Projektu OP nie mam, wszystko robione było w kierunku kotła gazowego, kupuje dom od dewelopera i nie ma wszystko mam wpływ.

Termin odbioru zbliża się i nagle okazuje się że gazownia ma w pompie nowopowstające osiedle 120 domów, mają wszystko gotowe od projektów, wyliczeń itp tylko działać.

Deweloper lekko załamany i mówi że zrobią, zrobią kiedyś na pewno ten gaz ale nie chce żeby się okazało że to ja będę miał problem w listopadzie.

Ponieważ mnie to irytuje i nie chce czekać i być zależny podsuwam deweloperowi PC, tylko sam muszę to ogarnąć względnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie poszedłem w stronę 7, trochę mi pomogłeś wykresem i sugestią, że cena prawie taka sama

Wylewki masz tylko 5 cm, to raczej będziesz zmuszony ;

- grzać całodobowo,

- PC 7 kW będzie za mocna ,

- stwarzać problemy z taktowaniem,

Analogicznie jak byś dla dojazdu do pracy, kupił dostawczaka,

Zastanów się nad PC/PW Panasonic 5 kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wylewki masz tylko 5 cm, to raczej będziesz zmuszony ;

- grzać całodobowo,

 

Nie koniecznie. Wystarczy okładzina o większym oporze. Chociaż przy tak małym obciążeniu i to nie będzie potrzebne.

 

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=395752

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie koniecznie. Wystarczy okładzina o większym oporze.

Chociaż przy tak małym obciążeniu i to nie będzie potrzebne.

Proszę o interpretacje wykresu dla ;

https://drive.google.com/file/d/1URTqA6kzw3w1qENSKDdHptMHw-KAfdIV/view

- OZC = 3 kW ; 4944.48 [kWh/rok]

- wylewki 5 cm, podłogówka

a kupujesz PC/PW panasonic ;

1/ moc 7 kW,

2/ moc 5 kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawie każdy instalator, aby chronić swoje 4-litery proponuje bufor ;

Moja praktyka jest zgoła inna.

Wyceny zebrałem na ponad 10 pomp od 7 czy 8 instalatorów.

Buforów było zero.

 

 

@Kaizen Ciekawy wykres, chyba go rozumiem. Mozna go dzies wygenerowac dla swojej sytuacji czy drukowanie i linijka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...