Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Mi się nie chce kombinować i spuszczać wodę z obiegu, ale chętnie bym na powrocie pompy w szeregu podłogówkę od łazienki podłączył, tam jest bardzo ciepło, mimo że powrót od podłogówki nie jest ciepły, bo większość ciepła idzie obiegiem grzejnikowym, gdzie mam wszędzie cu22. Ale to jest do zrobienia. Grzejniki wszystkie grzeją jednakowo.

 

Oczywiście kiepski pomysł, bo po pierwsze ograniczył bym przepływ, a po drugie podłoga i tak w końcu by się nagrzała i nie oddawała by ciepła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hellouł Michancia,

gratuluję COPów ...

Mam nadzieję , że nie wpędzę Cię w kompleksy jak jutro na grzejnikach zamieszczę fotkę z COP 7 ?

A mogę to zrobić...

Pzdr

 

PS

1.A masz może podlicznik pod PC ?

2.Pytanie pomocnicze : ten COP 5,5 dla +10st to dla jakiej temp grzewczej ?

3.Tu każda wartość/dana Waży ...

4.A co z CWU , czy też jest uwzględnione w świetnym COP przy +10 st ?

5.Ja miałem pół roku G11 i przeszedłem 4 lata temu na G12W-no ale to ja (i prawie wszyscy Tu).

Na jakiej podstawie twierdzisz , że G11 jest lepsze od G12W ?

 

1) Licznika nie posiadam, pompa wskazuje prawidłowo, sprawdzone

2) COP 5.5 dla +10st to na wyjściu 36st/c, grzeje tak non stop, do -4st/c taka temperatura mi wystarczyła ( dzisiaj w chwili obecnej jest +10st,, COP po jednym cyklu 5.5, a za cały dzień i noc, gdzie było ok+6 COP 5.2 ), to grzeję na sterowniku pokojowym z nastawą 23st/c, z deltą 0.4 st/c, to pompa się załącza na 1godzinę, termostat ja wyłącza i przerwa ok.40min. Gdyby były takie temperatury, a nie wyższe to ilość czasu pracy miał bym większą od ilości załączeń, lub zbliżoną, a tak wcześniejsze wyższe temperatury, spowodowały że jest więcej załączeń, ale to sie bedzie zmieniało na korzyść.

4) Tak ten COP uwzględnia grzanie CWU, w moim przypadku pompa grzeje baniak z 30min z 38 do 47st/c, bez żadnego harmonogramu, przeważnie sama się uruchamia w dzień. Czasami jak widzę, że na wieczór temperatura na baniaku zbliża się do 38st/c to sam wymuszam grzanie. Nie chce dopuścić, do sytuacji, że jak Żona wejdzie pod prysznic i się pompa w tym czasie załączy i jak przemieli wodę, to z prysznica poleci 36st/c, to sie wtedy mogę z domu wyprowadzać, żeby tego nie słuchać, oczywiście to taki żart, ale moje oszczędności się skończą....

5) Co do G11 to czysto teoretycznie, ale wiem na czym stoję i co do tej pory zużyłem, równe dwa miesiące grzania i pozostałe zużycie energii bytowej to całkowity koszt spisany z licznika ZK - 821KW, ( 410KW/m-c ). Nie twierdzę, każdy chwali swoje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Licznika nie posiadam, pompa wskazuje prawidłowo, sprawdzone

2) COP 5.5 dla +10st to na wyjściu 36st/c, grzeje tak non stop, do -4st/c taka temperatura mi wystarczyła ( dzisiaj w chwili obecnej jest +10st,, COP po jednym cyklu 5.5, a za cały dzień i noc, gdzie było ok+6 COP 5.2 ), to grzeję na sterowniku pokojowym z nastawą 23st/c, z deltą 0.4 st/c, to pompa się załącza na 1godzinę, termostat ja wyłącza i przerwa ok.40min. Gdyby były takie temperatury, a nie wyższe to ilość czasu pracy miał bym większą od ilości załączeń, lub zbliżoną, a tak wcześniejsze wyższe temperatury, spowodowały że jest więcej załączeń, ale to sie bedzie zmieniało na korzyść.

4) Tak ten COP uwzględnia grzanie CWU, w moim przypadku pompa grzeje baniak z 30min z 38 do 47st/c, bez żadnego harmonogramu, przeważnie sama się uruchamia w dzień. Czasami jak widzę, że na wieczór temperatura na baniaku zbliża się do 38st/c to sam wymuszam grzanie. Nie chce dopuścić, do sytuacji, że jak Żona wejdzie pod prysznic i się pompa w tym czasie załączy i jak przemieli wodę, to z prysznica poleci 36st/c, to sie wtedy mogę z domu wyprowadzać, żeby tego nie słuchać, oczywiście to taki żart, ale moje oszczędności się skończą....

5) Co do G11 to czysto teoretycznie, ale wiem na czym stoję i co do tej pory zużyłem, równe dwa miesiące grzania i pozostałe zużycie energii bytowej to całkowity koszt spisany z licznika ZK - 821KW, ( 410KW/m-c ). Nie twierdzę, każdy chwali swoje.

 

Z tymi wskazaniami w Panasach jest tak sobie-jesteś pierwszym , który posiada prawidłowy odczyt zużycia (a jak to potwierdziłeś ?)...

Odnośnie COP to u nas przy 40st na grzejnikach i coś 11st out pokazywało COP 5.6

77BB37DD-F799-4919-9E38-5CB81A98C0FC.jpg

COP jest tutaj jak z gumy- teraz będzie bardziej „realny” , ponieważ zmniejszyłem kalibrację czujnika Tout PC do +0,5K...

Co do algorytmu grzania CO, to serwisant Panasa podał mi , że PC buja się wg KG +/-2K ...

Przy przekłamanym czujniku Tpowrotu PC o +2K ,PC rozpędzała się o kilka st w górę i piłowała na wys modulacji sprężarę praktycznie bez odbioru ciepła.

Średni COP miałem ok 1.6-zacząłem drążyć i wyszło ...

Pytanie rodzi się takie : ilu użytkowników H ma nieskalibrowane czujniki ?

Teraz przynajmniej wiecie z czym to się wiąże :

-może być fatalny COP i większe zużycie (ale nie dramatycznie)

-możecie mieć fantastyczne COPy na bardzo niskiej modulacji (czyli będziecie grzać np połową dostępnej mocy- chałupa będzie ogrzana , tylko długo będzie pracować PC)

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Licznika nie posiadam, pompa wskazuje prawidłowo, sprawdzone

 

Nie ma takiej opcji, licznik pompy nie zbiera grzałki karteru, pompy obiegowej i elektroniki w trakcie czuwania. Punkt startu licznika to pobór bodajże jak dobrze pamietam przekraczający 100 lub 150 W.

Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma takiej opcji, licznik pompy nie zbiera grzałki karteru, pompy obiegowej i elektroniki w trakcie czuwania. Punkt startu licznika to pobór bodajże jak dobrze pamietam przekraczający 100 lub 150 W.

 

To co, mam zamontować licznik energii i ciepła i jeszcze co...żeby podać czy zużyłem na całą kotłownię ( w kotłowni tylko pompa PW z pompką obiegową tej pompy, która poza gorącymi dniami działa tylko gdy pracuje pompa PW ) za cały m-c 170KW czy 180, panowie bez jaj...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co, mam zamontować licznik energii i ciepła i jeszcze co...żeby podać czy zużyłem na całą kotłownię ( w kotłowni tylko pompa PW z pompką obiegową tej pompy, która poza gorącymi dniami działa tylko gdy pracuje pompa PW ) za cały m-c 170KW czy 180, panowie bez jaj...

 

To ki ch...y piszesz , że zużycie potwierdzone ?...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie z innej beczki. Jak z żywotnością pomp panasonica ? Na ile można szacować i jak cenowo wychodzą części po gwarancji ? Sprężarka , płyta główna itp.

 

Doczytałem , że ogólnie rotacyjne mają żywotność ok 50 000h.

Cena sprężary ok 900€-u instalatora będzie drożej , bo coś musi dorzucić.

Reszta powinna być tańsza od kompresora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doczytałem , że ogólnie rotacyjne mają żywotność ok 50 000h.

Cena sprężary ok 900€-u instalatora będzie drożej , bo coś musi dorzucić.

Reszta powinna być tańsza od kompresora.

 

To nie tyle jest kwestia ceny, co dostępności części zamiennych. Może paść jakiś dedykowany czy zaprogramowany układ elektroniczny za 5 zł - i ZONK. Szukasz takiej pompy na złomie albo kupujesz nową. A producenci wzbraniają się jak mogą przed zobowiązaniem się do udostępniania części zamiennych przez ileś lat.

 

Jedynie Broszura Mitsubishi zawiera stwierdzenie:

Ecodan also offers significant reductions in installation and running costs compared to oil and with a professionally maintained Ecodan heat pump unit offering an average lifespan of 15 - 20 years

 

Czyli płać nam 350-500 zł (plus koszty materiałów - do sprawdzenia w DTRce, co na przeglądzie ma być wymienione, czego nie można zamontować po rozebraniu) co roku, czyli grubo ponad 5 tysięcy (pewnie bliżej dziesięciu z materiałami) w 15 lat, to jest SZANSA, że jeszcze pochodzi (ale gwarantujemy tylko 2-5 lat).

 

Wątek o żywotności. W innych też trochę było.

 

W zeszłym miesiącu niby weszło w życie prawo do naprawy (dyrektywa UE) - ale AFAIK nie dotyczy pomp ciepła, a tylko "zwykłego" sprzętu AGD/RTV.

 

Edyta:

Link do broszurki o żywotności wygasł. Tu inny

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi wskazaniami w Panasach jest tak sobie-jesteś pierwszym , który posiada prawidłowy odczyt zużycia (a jak to potwierdziłeś ?)...

Odnośnie COP to u nas przy 40st na grzejnikach i coś 11st out pokazywało COP 5.6

[ATTACH=CONFIG]436639[/ATTACH]

COP jest tutaj jak z gumy- teraz będzie bardziej „realny” , ponieważ zmniejszyłem kalibrację czujnika Tout PC do +0,5K...

Co do algorytmu grzania CO, to serwisant Panasa podał mi , że PC buja się wg KG +/-2K ...

Przy przekłamanym czujniku Tpowrotu PC o +2K ,PC rozpędzała się o kilka st w górę i piłowała na wys modulacji sprężarę praktycznie bez odbioru ciepła.

Średni COP miałem ok 1.6-zacząłem drążyć i wyszło ...

Pytanie rodzi się takie : ilu użytkowników H ma nieskalibrowane czujniki ?

Teraz przynajmniej wiecie z czym to się wiąże :

-może być fatalny COP i większe zużycie (ale nie dramatycznie)

-możecie mieć fantastyczne COPy na bardzo niskiej modulacji (czyli będziecie grzać np połową dostępnej mocy- chałupa będzie ogrzana , tylko długo będzie pracować PC)

Pzdr

 

To tylko się cieszyć z takiego wysokiego COP i to wykorzystywać grzejąc dom ( ja tak robię ), ale zapomniałem, że ty masz taryfę G12W i musisz piłować w nocy, kiedy wszyscy śpią i to na grzejnikach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku w wersji T CAP, to ona z modulacją nie zejdzie poniżej 20Hz, co zawsze odpowiada mocy pobranej 1KW, a na wyjściu w zależności od temperatury, przy najniższej jakie ostatnio były ok.3KW, do nawet jak grzeję w dzień 6KW.

 

U mnie przy 20Hz PC podaje 0.8kW, a w rzeczywistości jest to ~0.87kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie przy 20Hz PC podaje 0.8kW, a w rzeczywistości jest to ~0.87kW.

 

Nie widzę jaką masz pompę, a to jest bardzo ważne, to że masz 9KW, to o niczym nie świadczy. Zakładam że masz Panasonica, a tu są trzy rodzaje: SDC, monoblok i taka jak moja T-CAP, która, zapewniam cię, że nie zejdzie z mocą poniżej 1kW, bo to jest wielka krowa, która jest w stanie ogrzać ,,przedszkole".

Przy wersji SDC 9KW, moc wyjściowa spada wraz ze spadkiem temperatury zasilania ( powietrza na dworze ), oczywiście ma mniejszą sprężarkę. Dlatego jest w stanie zejść z mocą poniżej 1KW na zasilaniu. Przy małych mocach poboru mogą występować przekłamania w pomiarach ( oczywiście nie twierdzę, że moja to w 100% pokazuje prawidłowo, to nie laboratorium ).

A swoją drogą to pompy 9KW SDC i T-CAP, to dwie różne pompy i nie powinny być pozycjonowane jako dwie 9KW, bo SDC przy +2st/c ma moc wyjściową poniżej 7KW i powinna się nazywać co najwyżej SDC 7KW, ta pompa nigdy nie uzyska więcej niż 9KW, a T-CAP 9KW jest w stanie uzyskać na zasilaniu prawie 12KW. Dwie różne pompy, a ludzie myślą, że mają podobne.

I żeby była sprawa jasna nie jest to wywód która lepsza, bo nie o tym tu piszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tylko się cieszyć z takiego wysokiego COP i to wykorzystywać grzejąc dom ( ja tak robię ), ale zapomniałem, że ty masz taryfę G12W i musisz piłować w nocy, kiedy wszyscy śpią i to na grzejnikach.

 

No i pudło...Moja PC śpi w tym samym czasie co ja...

Od 23.50 do 5.00 mam obniżenie na sterowniku pokojowym do 20st i wtedy PC się wyłącza-jedynie przy naprawdę dużych mrozach może się włączyć...

Wbiłeś sobie w głowę ,że jak ktoś ma taryfę serii G12 , to musi wg niej żyć.A chodzi o to ,że jak ktoś normalnie i standardowo zużywa prąd-to po prostu jest tańsza G12. Pozostaje tylko kwestia ile z niej wyciągniemy-nie trzeba rezygnować z komfortu. Jeśli coś można zrobić w T2 (tak samo jak w T1) , to dlaczego tego nie zrobić ?

OP jest już w ogóle bezdyskusyjne pod wielostrefowe taryfy....

Męczysz ludzi , czasem ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...