Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

U mnie jak chcę to mogę ustawić ok 40l/min, w chwili obecnej mam ustawiony max. przepływ 28l/min. Wszystko zależy jakie masz rury w instalacji, ja mam wszędzie CU 22mm, a przy grzejnikach 18mm, kiedyś nie żałowałem materiału, a dążyłem do odbioru grawitacją, w razie braku prądu i to działało

 

 

Ustawić sobie możesz a pompa i tak zrobi to co jej pasuje. To że max przepływ sobie ustawisz na 40l to nie oznacza że masz taki przepływ w trakcie jej pracy. Oczywiście dotyczy to wersji H i J

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawić sobie możesz a pompa i tak zrobi to co jej pasuje. To że max przepływ sobie ustawisz na 40l to nie oznacza że masz taki przepływ w trakcie jej pracy. Oczywiście dotyczy to wersji H i J

W tym ustawieniu ustawiasz, maksymalną prędkość pompki i od razu widzisz jaki przepływ masz przy tej prędkości i to będzie dla niej max. przepływ.

W czasie pracy pompa wg. algorytmów sama sobie dobiera z jaka prędkością ma pracować pompka obiegowa.

Jak wcześniej napisałem to jaki maksymalny przepływ można uzyskać zależy od instalacji.

Co ty mi chcesz udowodnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale co widać ? widać jedynie maksymalny przepływ jaki może osiągnąć. A to można sobie w buty wsadzić, bo z jaką prędkością pracuje obecnie w trakcie pracy pompy nie zobaczysz.

 

W chwili obecnej oglądam na swoim wyświetlaczu T-CAP aktualny przepływ 12,8 l/min ( pozycja 12 ), co jeszcze chcesz wiedzieć, zapytaj a ci powiem ( ale wiedza kosztuje ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W chwili obecnej oglądam na swoim wyświetlaczu T-CAP aktualny przepływ 12,8 l/min ( pozycja 12 ), co jeszcze chcesz wiedzieć, zapytaj a ci powiem ( ale wiedza kosztuje ).

 

 

To co ty oglądasz teraz to ja oglądałem 3 lata temu (będzie w grudniu).

W odpowiedzi na post MIGa:

"........Przy okazji zachęcam ,żeby uzupeniać informacje w poście co link podałem , może ktoś wie coś więcej."

 

napisałeś bez związku z zagadnieniem i nawet nie tam gdzie prosił:

Uswtaienia instalatora/ustawienia serwisowe/max. prędkość pompy obiegowej

 

odpisałem:

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=7869123&viewfull=1#post7869123

 

to odpisałęś:

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=7869144&viewfull=1#post7869144

 

więc odpowiedziałem:

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=7869163&viewfull=1#post7869163

 

Na co ty oczywistą oczywistością:

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=7869172&viewfull=1#post7869172

 

I na to ja że:

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=7869189&viewfull=1#post7869189

 

Przypominam że dyskutowaliśmy o tym jak podejrzeć bieżący przepływ a ty podałeś informacje zupełnie bez sensu jak ustawić max przepływ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś mógłby mi przybliżyć wpływ parametru delta temp grzanie? Standardowo jest ustawiony na 5°C, rozumiem, że jak grzeję temperaturą 27°C i temperatura powrotu osiągnie 22°C to pompa przestaje grzać.

 

Jaki wpływ na wydajność/sprawność/ekonomiczność ma zmiana tego parametru? Np zmiana na deltę 3°C?

Nie wiem czy warto eksperymentować ze zmianą temperatury czy po prostu podnieść temperaturę grzania? Zaobserwowałem problem w momencie jak mam przymkniętą połowę zaworów, powrót 22 jest osiągany zbyt wcześnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam teraz 7 ustawiona a mialem nawet 15 i tak nie moze u mnie tego osiagnac.

Poprostu jak ustawisz jakas to jak pompa bedzie dawac rade ja utrzymac to utrzyma jak nie to nie .

Tylko jak wzrasta Ci powrot to pompa sie moduluje bo mniejsza moc jest potrzebna aby utrzymac zasilanie jak juz sie zmoduluje najnizej jak sie da a powrot dalej wzrasta to zasilanie Ci zaczyna przekraczac zadana i wtedy jak zasilanie przekroczy zadana o iles tam chyba z 2st to wylaczy sie.

Co sie zmienia to im nizsza delta ustawiona tym szybciej pompka obiegowa chodzi.

Tutaj gadaja ze delta 5st jest najkorzystniejsza ze wzgledu na jakies tam przemiany gazowe.

A ja widzialem w instrukcji ze im wieksza delta tym pompa bardziej ekonomiczna a im mniejsza tym wiekszy komfort

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś mógłby mi przybliżyć wpływ parametru delta temp grzanie? Standardowo jest ustawiony na 5°C, rozumiem, że jak grzeję temperaturą 27°C i temperatura powrotu osiągnie 22°C to pompa przestaje grzać.

 

Jak masz temperaturę "docelową" zasilania 27* a powrót ma 20*, to PC daje 25* na zasilaniu. I dopiero jak powrót osiągnie 21* to zasilanie zwiększy żeby utrzymać dT 5*.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, mam Panasonica t- cap 9 kw do tego bufor 200 l. Do ogrzania 160 m2, 70 m to podłogowa co 15-20 cm więc cieniutko, teraz grzeje stałą temp. 35 stopni, delta 5, w domu na dole gdzie mam sterownik 22-23 stopnie, góra 21. Wszystko pięknie mi pasuje tylko pompa mi się za często włącza, chodzi średnio 25 min na godzinę. Pompa uruchomiona na początku sierpnia a ja mam 1200 startów i 540 godzin pracy. Jak to wglada u Was? Co propnujecie ?popracować z harmonogramem i obniżać temp. Na noc? Teraz grzeje non stop bez względu na taryfę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, mam Panasonica t- cap 9 kw do tego bufor 200 l. Do ogrzania 160 m2, 70 m to podłogowa co 15-20 cm więc cieniutko, teraz grzeje stałą temp. 35 stopni, delta 5, w domu na dole gdzie mam sterownik 22-23 stopnie, góra 21. Wszystko pięknie mi pasuje tylko pompa mi się za często włącza, chodzi średnio 25 min na godzinę. Pompa uruchomiona na początku sierpnia a ja mam 1200 startów i 540 godzin pracy. Jak to wglada u Was? Co propnujecie ?popracować z harmonogramem i obniżać temp. Na noc? Teraz grzeje non stop bez względu na taryfę.

 

Nie wiele z tym możesz zrobić, mając już zamontowany bufor, to możesz tylko próbować podnieść temperaturę na zasilaniu, ale to i tak nic nie da.Nie masz wystarczającej powierzchni grzewczej i odbioru ciepła, dlatego temperatura powrotu szybko rośnie, możesz jeszcze obniżyć deltę, to spowoduje, że pompka będzie na początku wolniej chodzić i też lekko wydłużysz czas pracy, ale niewiele. T-CAP 9KW to jest maszyna która sobie prawie w każdych ujemnych temperaturach poradzi, ale niestety w wysokich nie zejdzie poniżej 1KW na zasilaniu, co obecnie daje ok.5KW na wyjściu

Za mocno sie tym nie stresuj, na tę chwile brak informacji o uszkodzeniach sprężarek

A jakie masz zużycie energii za ten okres i jaki dom ( ocieplenie )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiele z tym możesz zrobić, mając już zamontowany bufor, to możesz tylko próbować podnieść temperaturę na zasilaniu, ale to i tak nic nie da.Nie masz wystarczającej powierzchni grzewczej i odbioru ciepła, dlatego temperatura powrotu szybko rośnie, możesz jeszcze obniżyć deltę, to spowoduje, że pompka będzie na początku wolniej chodzić i też lekko wydłużysz czas pracy, ale niewiele. T-CAP 9KW to jest maszyna która sobie prawie w każdych ujemnych temperaturach poradzi, ale niestety w wysokich nie zejdzie poniżej 1KW na zasilaniu, co obecnie daje ok.5KW na wyjściu

Za mocno sie tym nie stresuj, na tę chwile brak informacji o uszkodzeniach sprężarek

A jakie masz zużycie energii za ten okres i jaki dom ( ocieplenie )

 

Ocieplenie to ściana 15 cm styropianu poddasze 25 wełny , 8 cm styropianu pod podłogowa. Zużycie prądu od 2 sierpnia wg pompy troche ponad 600 do wczoraj, wg podlicznika tylko na pompę od 16 września 660! Tu dokładnie widać jak wielka jest pomyłka w zliczaniu pobranej energii przez pompę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ocieplenie to ściana 15 cm styropianu poddasze 25 wełny , 8 cm styropianu pod podłogowa. Zużycie prądu od 2 sierpnia wg pompy troche ponad 600 do wczoraj, wg podlicznika tylko na pompę od 16 września 660! Tu dokładnie widać jak wielka jest pomyłka w zliczaniu pobranej energii przez pompę.

Pompa nie zlicza obciążenia pompki obiegowej ( i wentylatorów ), stąd te różnice, a u Ciebie sądząc po ilości załączeń

do czasu pracy, to prawdopodobnie pomiędzy załączeniami pompy ciągle pracuje pompka obiegowa.

Panasonic, to co znalazłem, zaleca minimalny czas pracy 15 min, oraz to co wszyscy producenci zalecają nie więcej niż 1.8 załączeń/godz. Jak Ci to się mieści i instalator się pod tym podpisał, to znaczy, że tak to może pracować.

Ja na tę chwilę mam załączeń 657/287, idzie zima, będzie lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, mam Panasonica t- cap 9 kw do tego bufor 200 l. Do ogrzania 160 m2, 70 m to podłogowa co 15-20 cm więc cieniutko, teraz grzeje stałą temp. 35 stopni, delta 5, w domu na dole gdzie mam sterownik 22-23 stopnie, góra 21. Wszystko pięknie mi pasuje tylko pompa mi się za często włącza, chodzi średnio 25 min na godzinę. Pompa uruchomiona na początku sierpnia a ja mam 1200 startów i 540 godzin pracy. Jak to wglada u Was? Co propnujecie ?popracować z harmonogramem i obniżać temp. Na noc? Teraz grzeje non stop bez względu na taryfę.

 

Dawałeś deltę większą np 8-10K ?

Ja bym od tego zaczął-zakładam , że masz drugą obiegówkę na max ustawioną oraz poodkręcane wszystkie głowice na max.

Temp CO bym nie podnosił -ustawił bym jak najniższą ,aby było ciepło (i do tego ekonomicznie )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawałeś deltę większą np 8-10K ?

Ja bym od tego zaczął-zakładam , że masz drugą obiegówkę na max ustawioną oraz poodkręcane wszystkie głowice na max.

Temp CO bym nie podnosił -ustawił bym jak najniższą ,aby było ciepło (i do tego ekonomicznie )

 

No delty tak nie mam (zaraz to zmienię) ale z resztą to jakbyś u mnie był hahah, pompa do podłogi prawie na max, a od grzejników auto adapt no i głowice na maxa. A orientuję się ktoś czy tą pompę od podłogówki mogę jakoś podłączyć pod PC, albo jakoś ja sprzężyc z tą w PC? Teraz mam tak ze sterownik od Panasonica jest w salonie i robi jako termostat pokojowy, jak się pompa wyłącza, bo osiągnie temp. zadaną, to ta od podłogówki mieli non stop też bez sensu trochę, tym bardziej, że teraz będę chciał na noc obniżyć tem. na 21.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No delty tak nie mam (zaraz to zmienię) ale z resztą to jakbyś u mnie był hahah, pompa do podłogi prawie na max, a od grzejników auto adapt no i głowice na maxa. A orientuję się ktoś czy tą pompę od podłogówki mogę jakoś podłączyć pod PC, albo jakoś ja sprzężyc z tą w PC? Teraz mam tak ze sterownik od Panasonica jest w salonie i robi jako termostat pokojowy, jak się pompa wyłącza, bo osiągnie temp. zadaną, to ta od podłogówki mieli non stop też bez sensu trochę, tym bardziej, że teraz będę chciał na noc obniżyć tem. na 21.

 

Ja u siebie mam oddzielny sterowniczek od pompy wtórnej -ustawiam na nim temp jej włączenia i tyle.

Na alle taki sterownik z czujnikiem to coś 50pln.

Wtórna obiegówka pracuje wtedy ,kiedy jest odpowiednia temp w buforze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...