Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Wybacz, ale zapytam,

Po co to użytkownikowi pompy która ma dostarczyć mu ciepło do budynku i CWU.

Nie każdy lubi siedzieć godzinami i patrzeć jak zmieniają się wartości w opcjach serwisowych.

 

Jest to narzędzie instalatora i producenta a nie użytkownika. Panasonic wkrótce będzie weryfikowal instalatorów to niebawem połowa ID Service zniknie z bazy.

 

Zwykłemu użytkownikowi do niczego, ale jak zauważyłeś jest tu paru "idiotów" do których i ja się zaliczam którzy chcą wiedzieć co do czego, dlaczego tak a nie inaczej, po co i na jakich zasadach. Po nad to chciałbym mieć dostęp do zmiany parametrów jak jestem po za domem a nie tylko jak będę w nim. A instalatora przecież nie będę wtedy prosił o każdą pierdołę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjąłeś czujnik CWU i go na płycie przepiąłeś ? Czy tylko wyjąłeś i pokazuje w polu temperatury zbiornika temperaturę otoczenia ?

Czujnik CWU ma jeszcze inną wartość- 2kOHm , wiąc podłączając go w miejsce na 6,5KOhm nie ma siły ,żeby nie przekłamywał.

 

A skoro przy termostacie zewnętrznym działa również krzywa lub prosta , to raczej różnicy wielkiej nie będzie.

@Balbin , skoro piszesz ,że znasz algorytm , to czy jesteś pewny ,że przy użyciu termostatu zewnętrznego pompa działa na maxa i nie używa krzywej lub prostej grzania ?

 

 

Przy termostacie zewnętrznym oczywiście nadal dostraczas ciepło na podstawie krzywej grzewczej lub prostej grzewczej. Tu nic się nie zmienia. Różnica jest taka że znając przyrost temperatury w pomieszczeniu urządzenie dobiera moc pobrana i przepływ wody, moduluje sprężarka i pompa obiegowa tak aby zmniejszać pobór energi nawet kosztem wydłużenia grzania. Dlatego termistor jest lepszym rozwiązanie. Sterownik Panasonic jako termostat wewnętrzny tez mierzy przyrost. Gdyby nie ta wielka histereza zajął by miejsca temostatow zewnętrznych montowanych prawie u każdego.

 

Kolejny przykład pokazujący zasadę działania zbliżona do termostatu zewnętrznego i termistora. Chcecie nagrzac CWU. Macie opcje wymus grzanie z pozycji menu (przykład dla termostatu zewnetrzengo) lub harmonogram albo histereza, program podobny do pracy z termistorem działający bardziej inteligentnie. Spróbujcie kiedy, popatrzcie jak zachowuje się sprężarka, jak zmieniaja się przepływy, czas grzania i zużycie, a przecież grzejemy wode do tej samej temperatury. Ot tak!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Sterownik Panasonic jako termostat wewnętrzny tez mierzy przyrost. Gdyby nie ta wielka histereza zajął by miejsca temostatow zewnętrznych montowanych prawie u każdego.

 

Tylko ,że przy termistorze histereza będzie dokładnie taka sama jak przy sterowniku Panasonica( też czułość co 1 stopień).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No akurat grzanie cwu to w panasie nie jest jakies inteligentne chyba zly przyklad dales .

Nie uwzglednia temp.na zewnatrz praktycznie niczego jedynym kryterium dla niej jest temp.w baniaku

Jak spadnie zaluzmy do 38st to grzeje np.caly czas na 40hz bez zadnej modulacji chyba ze wezownica nie jest w stanie odbierac jak spadnie chocby o stopien czyli np.na 37st to grzeje caly czas na 65hz jak spadnie np.na 26st to grzeje na 85hz

I kaka to inteligencja porobili kilki zakresow temperaturowych tak zeby nagtzanie cwu zawsze odbylo sie w okolicach 45min

Nic wspolnego z jakims najlepszym copem

 

Jedynie jednostki allinone maja jakis tryb inteligentnego grzania cwu ale niestety niemam i nie wiem na czym moze polegac

Edytowane przez codix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica jest taka że znając przyrost temperatury w pomieszczeniu urządzenie dobiera moc pobrana i przepływ wody, moduluje sprężarka i pompa obiegowa tak aby zmniejszać pobór energi nawet kosztem wydłużenia grzania.

 

Jakie masz przyrosty temperatury przy ogrzewaniu podłogowym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie masz przyrosty temperatury przy ogrzewaniu podłogowym?

 

No wlasnie troche mi nie gra te niby inteligentniejsze sterowanie termistorem bo jesli ustawie jakas temperature powietrza tak jak na termostacie to jesli pompa pomimo najnizszej modulacji przekroczy te zadane np.22st to sie wylaczy i pewnie tez jest jakas histeryza np.0,5st zanim sie pompa włączy to w tym czasie woda sie wystudzi i posadzka tez i jak zacznie grzac to i tak poleci na maksa , zanim bedzie w powietrzu jakas zmiana podejrzewam ze szybciej sie zmoduluje z przegrzania niz ze zmiany w powietrzu.

Musial by mierzyc yemp.powietrza co 0,1st i czas ze acha podgrzalem powietrze o 0,2st w 30min to znaczy ze jade za szybko i zwolnie zeby przyrastalo o 0,1st co 30min .

Ale to trzebaby bylo gdzies ustawiac bo tak to zawsze bedzie dążyć do jak najszybszego dogrzania do zadanej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to trzebaby bylo gdzies ustawiac bo tak to zawsze bedzie dążyć do jak najszybszego dogrzania do zadanej

 

Przy podłogówce temperatura powietrza zmienia się z takim opóźnieniem, że bazowanie na takich wskazaniach tylko niepotrzebnie rozbujałoby temperaturę. Nie wiem, jak działa termostat pokojowy w różnych pompach - ale IMO najsensowniej (choć dalej bez większego sensu) byłoby go używać tylko jako kaganiec, żeby nie przegrzać domu jak np. ktoś odpali kominek czy przed świętami chodzi na pełnych obrotach piekarnik i kuchenka.

Chociaż to niesie ze sobą ryzyko, jak ktoś ustawi grzanie w taniej strefie, że jak słoneczko przygrzeje w dziennym okienku, to termostat nie pozwoli odpalić się pompie i wieczorem, przez wystygłą posadzkę będzie chłodno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Działanie termostatu można porównać z działaniem harmonogramu, w którym ustawiliśmy okresy bezczynności pompy. To po pierwsze. .

 

 

Chyba nie do końca. Ustawiając czasowo pompę nie mamy żadnej kontroli do jakiej temperatury zostanie nagrzane pomieszczenie , więc ciężko porównać to do grzania z termostatem gdzie termostat pilnuje aby w domu była stała temperatura z określoną histerezą termostatu.

 

Oczywiście masz rację i praca z termostatem przypomina pracę czasową bo histereza pompy to wymusza , ale zawsze można ustawić tak pompę aby nie osiągała zadanej temperatury i aby termostat był takim "bezpiecznikiem" jakby nastąpiła przegrzanie domu.

 

Tylko pytanie czy to zdrowe dla pompy i jej żywotności męczyć pompę na bardzo niskiej mocy i doprowadzić do taktowania , bo przy cieplejszej pogodzie gdzie jest symboliczne zapotrzebowanie na ciepło prawie żadna pompa ciepła nie będzie w stanie zapewnić ciągłej pracy , bo nie zejdzie tak nisko z mocą i właśnie termostat i jego histereza może w tym przypadkach pomóc i dzięki temu pompa nie będzie taktowała i pracowała w niekorzystnych dla niej warunkach.

 

Jak dla mnie optymalne jest poprawne ustawienie krzywej + wspomagania się termostatem. Naprawdę nie ma sensu aby pompa działała jak nie ma takich potrzeby. Ja np. nie rozumiem tych którzy polecają ustawić jak się ma termostat stałą temperaturę na pompie 35 stopni i gnać bez sensu tak pompę.

Co w tym ekonomicznego ? Szybszy przyrost temepratury i tak nie będzie a po zakończeniu grzania jedynie przegrzejemy bez sensu dom , bo po wyłączeniu grzania dalej będzie rosła temepratura w domu i termostat nic nam nie pomoże ...

 

Próbowałem tak prowadzić pompę i stwierdziłem że to ani ekonomiczne ani komfortowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze takie same. Przyrost pilnuje czujnik.

 

Czyli? Ile wzrasta temperatura w ciągu godziny czy dwóch od włączenia ogrzewania?

 

U mnie wygląda tak:

 

attachment.php?attachmentid=436386

 

Pokusisz się o określenie, kiedy podłogówka była zasilana? Dla ułatwienia dodam, że okno w tym pomieszczeniu jest od wschodu i był to słoneczny dzień. W ciągu dnia nikogo nie było w pomieszczeniu i nie było źródła ciepła innego, niż podłoga, zyski słoneczne i czujnik.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli? Ile wzrasta temperatura w ciągu godziny czy dwóch od włączenia ogrzewania?

 

U mnie wygląda tak:

 

attachment.php?attachmentid=436386

 

Pokusisz się o określenie, kiedy podłogówka była zasilana? Dla ułatwienia dodam, że okno w tym pomieszczeniu jest od wschodu i był to słoneczny dzień. W ciągu dnia nikogo nie było w pomieszczeniu i nie było źródła ciepła innego, niż podłoga, zyski słoneczne i czujnik.

 

A po co to pokazujesz? Chcesz mi cos udowodnić? Przesłałeś wykres temp w czasie i mam wróżyć co to jest. Odpowiedź jest zbędna bo będzie tak jak Ty chcesz. Podział skali jest tak mały że nawet przepływ strumienia wentylacji mechanicznej może powodować rejestrację temperatury. Ampiltudy na wykresie pokazują duża czułość czujnika, może nawet w ramach błędy pomiarowego, więc nie są miarodajne. Dodatkowo pojemność ciepnla budynku i zyski wewnętrzne i słoneczne mogą zabuzyc obraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jest to narzędzie instalatora i producenta a nie użytkownika. Panasonic wkrótce będzie weryfikowal instalatorów to niebawem połowa ID Service zniknie z bazy.

A powiedz mi co to zmieni i czemu to będzie służyć. Ten kto będzie dociekliwy sobie poradzi. Może na tym stracić wyłącznie firma. Tym bardziej iż już pokazała się aplikacja która może zastąpić SmartClouda oraz SmartService i co najważniejsze bez pośrednictwa chmury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Że PC nic nie wywnioskuje ze wskazań termostatu pokojowego. Więc bez sensu jest tym sterować - nawet, jak dokładność czujnika jest do setnych części stopnia.

 

Masz rację że sterować tym jest trudno ze względu na dużo pojemność i bezwladnosc ale weź poduwage że termistor to czujnik, sensor dla pompy i ma w oprogramowaniu zapisane pewne zachowania dla określonych warunków pracy a termostat zewnętrzny to kaganiec/wyłącznik. Nie jest czujnikiem dla pompy a tylko narzędziem wykonawczym,

 

Wszystkie tryby maja wspólne cechy.

1. Duży pik mocy na start,

2. Przy starcie muszą pokonać pojemność układu zanim posadzka zacznie promieniowac ciepło.

3. Mozna sterować krzywa grzewcza i prosta.

 

Jako przykład podałem grzanie CWU, może program jest mało inteligentny ale sposób oddawania i pobierania enegii jest inny dla wymuszenia a inny dla harmonogramu i histerezy. Cel jest ten sam - nagrzać wodę do określonej temperatury.

 

Wracając do ustawień podobnie jest z termostatami, czy to wewnętrzny, zewnętrzny czy termistor masz opcje wyboru i sposobu podłączenie do płyty głównej.

Gdyby nie było roznic to producent nie dałby takich możliwości.

 

Nie moja rola aby Wam coś udowadniac i wyprowadzać z wybranego trybu grzania.

Prosze nie piszcie że to złe a to dobre, że bzura, a to racja. Nie mam tyle czasu na tak długie konwersacje. Jak ktoś zmieni tryb grzania i sprawdzi to proszę dajcie znac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedz mi co to zmieni i czemu to będzie służyć. Ten kto będzie dociekliwy sobie poradzi. Może na tym stracić wyłącznie firma. Tym bardziej iż już pokazała się aplikacja która może zastąpić SmartClouda oraz SmartService i co najważniejsze bez pośrednictwa chmury.

 

Zgadza się ale taka jest polityka firmy, że władza jest w rękach wykonawcy/instalatora. Taki sposób obsługi i serwisowania urządzeń jest coraz bardziej powszechny. Nie tylko w branży grzewczej. Działania online dotykają coraz więcej branż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra u mnie koniec testów z termistorem(jak dla mnie gorzej niz wewnetrzny termostat)ale moze u kogos sie sprawdzi

1.Nie ma korekty wskazan w domu mam 22,8 termistor pokazuje 22 ustawione 23

2.w domu wzrasta mi do 23,2 zawsze juz mam stop grzania termistor pokazuje 23 dalej grzeje

3.w domu 23,6 termistor dalej 23 dalej grzeje

4.dopiero po ogrzaniu termistora do 24st nastepuje stop sprezarki czyli histeryza ogromna

5.w sterowniku jest korekta jak sie ustawi na 23st to po przebiciu 23st (prawdopodobnie o 0,5st)staje wszystko napewno nie chodzi az do 24st

6.przy termistorze po stanieciu pompy obiegowka dalej chodzi dopiero po kilku minutach stanela

7.po spadnieciu temp.na 23st obiegowka mieli pompa sie nie wlacza prawdopodobnie dopiero jak spadnie na 22st

 

Co do pracy sprezarki to faktycznie jest jakas roznica na poczatku poprostu nie startuje tak ostro normalnie 66hz z termistorem 50hz co daje lepszy o 0,5 cop na starcie ale tylko na pierwszej wyprodukowanej kwh potem juz chodzi identycznie.

Ptawdopodobnie bedzie tak jak z cwu jak jest duza roznica miedzy zadana a faktyczna to pusci sprezarke ostro jak mala roznica to lagodnie.

Moze jak u kogos dlugo pracuje na wysokich czestotliwosciach da jakies korzysci u mnie sie szybko moduluje wiec zysk pomijalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co to za termistor masz ?

I jaka różnica pomiędzy całym panelem sterowania wyjętym z pompy? bo wg mnie nie powinna być żadna...

 

Termistor uzyczony od kolegi z jakiegos kotla weglowego ale to niewazne mozna zalozyc dowolny jaki sie ma nie ma roznicy jak np.bedzie pokazywal 13st.

Wazne ze sterownik mozna skorygowac jak robilem proby na termostacie wewnetrznym to musialem go skorygowac 1,5st a termistora nie mozna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedz mi co to zmieni i czemu to będzie służyć. Ten kto będzie dociekliwy sobie poradzi. Może na tym stracić wyłącznie firma. Tym bardziej iż już pokazała się aplikacja która może zastąpić SmartClouda oraz SmartService i co najważniejsze bez pośrednictwa chmury.
Oczywiście, że straci na tym firma, a konkurencja pewnie to wykorzysta. Jeżeli Panasonic chce uważać klienta za bezmyślną istotę, która tylko potrafi pompę włączyć i wyłączyć czy ustawić podstawowe parametry to trudno. Przecież nikt chyba sobie nie wyobraża kontaktowania się z instalatorem, aby odczytał jakieś parametry pracy. To biznes sprzedażowy a nie deskhelp.

Wielu z nas korzysta z wykresów w Service aby ustawić optymalne warunki pracy czy podejrzeć podstawowe parametry siedząc w fotelu zamiast sterczeć przy panelu. Ma to być wiedza tajemna?

A co to za aplikacja? Chętnie potestuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...