Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

problemem bywa soft w licznikach i ich ustawienia.

Pompa (mam 3 fazy T-Cap 9kW bierze przy grzaniu wody ca 3kW, no czasem pod 4kW

Jaki jest minimalny wymagalny przekrój przewodów przez Panasonica ??

 

Dla 1F 3x2,5 ale ja podepnę 5x2,5 i bezpiecznik 25A główny mam 32A

PS.Mam nadzieję że odnośnie PV jest już jasne. Mają ludziska problem właśnie taki jak ty piszesz. lecz u mnie na szczęście jest inaczej . Było to już wałkowane na forach o PV. Jest nas mało Prosumentów którzy mają rozliczenie wektorowo, międzyfazowo i czasie rzeczywistym.

Dla PC 3F przekrój bodajże ten sam 2,5 lecz bezpiecznik 16A

Edytowane przez -voymar-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście jest też projekt powykonawczy...

 

Nie ma.

 

jedynie co mi powie "profesjonalne OZE " , to to czy wystarczy pompa 7kW , czy też trzeba jednak brać 9kW....

 

Nie tylko. Dzięki wiedzy o zapotrzebowaniu na ciepło, czy potrzebujesz 3 czy 8MWh/r dobierzesz właściwe źródło ciepła. Dzięki wiedzy o obciążeniu cieplnym poszczególnych pomieszczeń projektant instalacji grzewczej odpowiednio rozmieści rury/kable i dobierze przepływy przez poszczególne pętle z czego też wyniknie moc pompy. A naładowanie wszędzie rur co 10cm ma sporą szansę spowodować nie tylko problemy z wyregulowaniem instalacji, to jeszcze spowoduje konieczność zastosowania bufora/sprzęgła - i komplikuje sterowanie.

 

A co do jednofazowej ,czy trójfazowej , to na pewno falownik masz trójfazowy. Teraz jeśli zużywałbyś na bieżąco do co panele wyprodukują to nie tracisz nic w stosunku jakbyś najpierw miał do energię oddać do sieci a później z powrotem ją pobrać - tutaj do sieci idzie 100 ,a pobrać bezkosztowo możesz tylko 80.

 

 

3. Sprzedawca, o którym mowa w art. 40 ust. 1a, dokonuje rozliczenia ilości energii elektrycznej wprowadzonej i pobranej z sieci przez prosumenta, na podstawie wskazań urządzenia pomiarowo-rozliczeniowego dla danej mikroinstalacji, po uzyskaniu danych pomiarowych od operatora systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego, przekazanych przez tego operatora w taki sposób aby ilość wprowadzonej i pobranej przez prosumenta energii była rozliczona po wcześniejszym sumarycznym bilansowaniu ilości energii z wszystkich faz dla trójfazowych mikroinstalacji.

 

Wiesz z czego to cytat i co oznacza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla 1F 3x2,5 ale ja podepnę 5x2,5 i bezpiecznik 25A główny mam 32A

PS.Mam nadzieję że odnośnie PV jest już jasne. Mają ludziska problem właśnie taki jak ty piszesz. lecz u mnie na szczęście jest inaczej . Było to już wałkowane na forach o PV. Jest nas mało Prosumentów którzy mają rozliczenie wektorowo, międzyfazowo i czasie rzeczywistym.

Dla PC 3F przekrój bodajże ten sam 2,5 lecz bezpiecznik 16A

Jaka moc pompy, bo 3x2,5 to tylko do 5kW później 4mm2 a nawet 6mm2 w zależności od mocy i modelu. Dla przekroju 3x2,5 max bezpiecznik to 16A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka moc pompy, bo 3x2,5 to tylko do 5kW później 4mm2 a nawet 6mm2 w zależności od mocy i modelu. Dla przekroju 3x2,5 max bezpiecznik to 16A

 

Jaki dokładnie położę to ustalę z firmą, z tego co czytałem w DTR PC to tak jak pisałem wyżej czyli 3x2,5. Uważasz że przewód 2,5 jest za cienki? Właśnie takim puszczam grzałkę 5kW oczywiście 1F grzałka. Mogę położyć jaki sobie zażyczysz bo mam tak umiejscowione że wystarczy przewiercić ściankę 25cm wprost z szafy tak że jaki powie instalator taki będzie miał

PS. 16A wystarczy 3x1,5 na oświetleniu chyba taki jest.

Edytowane przez -voymar-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. 16A wystarczy 3x1,5 na oświetleniu chyba taki jest.

 

Do oświetlenia faktycznie 1,5mm2 - ale zabezpieczenie 10A bo obciążalność 15A. 2,5mm2 to 16A zabezpieczenie i 18A obciążenia. 4mm2 to 25/27A.

 

Tylko jaka sprężarka jednofazowa z peryferiami bierze więcej, niż 3600W, że 2,5m2 nie wystarczy? Chyba, że ten kabelek ma obsłużyć też grzałkę - to 4mm2 minimum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do oświetlenia faktycznie 1,5mm2 - ale zabezpieczenie 10A bo obciążalność 15A. 2,5mm2 to 16A zabezpieczenie i 18A obciążenia. 4mm2 to 25/27A.

 

Tylko jaka sprężarka jednofazowa z peryferiami bierze więcej, niż 3600W, że 2,5m2 nie wystarczy? Chyba, że ten kabelek ma obsłużyć też grzałkę - to 4mm2 minimum.

 

Spoko to dam 4mm lecz skonsultuję. Jak się nie mylę to mówili min przewód to 2.5 .(pewnie chodziło o instalacje już istniejące) ja będę zakładał nowy więc mogę dać i 4mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko to dam 4mm lecz skonsultuję. Jak się nie mylę to mówili min przewód to 2.5 .(pewnie chodziło o instalacje już istniejące) ja będę zakładał nowy więc mogę dać i 4mm

 

Podaj model pompy jaki będziesz miał, a ci napiszę jaki kabel i zabezpieczenie musisz mieć, T-cap 9kW all in one potrzebuje np 3x6mm2 zab 32A do pompy i 3x6mm2 zab 32 A do Grzałki,

high performance 9kW potrzebuje 3x4mm2 i 25A do pompy i 3x2,5 16A do grzałki

p.s. grzałka 5kW nie może chodzić na przewodzie 2,5mm2 to masz prawie 22A więc minimum 3x4 i 25A bezpiecznik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do oświetlenia faktycznie 1,5mm2 - ale zabezpieczenie 10A bo obciążalność 15A. 2,5mm2 to 16A zabezpieczenie i 18A obciążenia. 4mm2 to 25/27A.

 

Tylko jaka sprężarka jednofazowa z peryferiami bierze więcej, niż 3600W, że 2,5m2 nie wystarczy? Chyba, że ten kabelek ma obsłużyć też grzałkę - to 4mm2 minimum.

 

T-cap 9kW spokojnie bierze więcej, widziałem już 23A na tej pompie bez grzałek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do oświetlenia faktycznie 1,5mm2 - ale zabezpieczenie 10A bo obciążalność 15A. 2,5mm2 to 16A zabezpieczenie i 18A obciążenia. 4mm2 to 25/27A.

 

Tylko jaka sprężarka jednofazowa z peryferiami bierze więcej, niż 3600W, że 2,5m2 nie wystarczy? Chyba, że ten kabelek ma obsłużyć też grzałkę - to 4mm2 minimum.

 

Są do kupienia zabezpieczenia 13A (idealne do zabezpieczeń również gniazdek , zwłaszcza tych wykonanych 1,5mm2 :) ) , nie wszędzie , ale można je dostać ( i są 2x droższe od standardowyh B16A)

No i zgodnie z ogólnym tematem , nawet jeśli pompa ciepła jednofazowa , to doprowadzamy do kotłowni i tak trzy fazy ( kabel pięciożyłowy).

Edytowane przez MiG25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj model pompy jaki będziesz miał, a ci napiszę jaki kabel i zabezpieczenie musisz mieć, T-cap 9kW all in one potrzebuje np 3x6mm2 zab 32A do pompy i 3x6mm2 zab 32 A do Grzałki,

high performance 9kW potrzebuje 3x4mm2 i 25A do pompy i 3x2,5 16A do grzałki

p.s. grzałka 5kW nie może chodzić na przewodzie 2,5mm2 to masz prawie 22A więc minimum 3x4 i 25A bezpiecznik

 

A długość przyłącza wywróżysz?

Byłbym ostrożny z podawaniem takich informacji.

Ogarnięta osoba, która wie co robi, znajdzie w internecie dokumentację i dobierze odpowiedni przewód.

Pozostałych, lepiej odesłać do elektryka, który te kable będzie kładł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy,ale od tego jest DTR...

Dla T-cap H 9 i 12 kW 1 fazowych wg DTR są wymagane takie zabezpieczenia dla dwóch przyłączy zasilania :

[ATTACH=CONFIG]443800[/ATTACH]

 

Czyli sprawa jasna : 2 przyłącza po 3x4mm2

 

Czyli lepiej już jedno przyłącze 5x4mm2 ( a jak ktoś chce z zapasem to 5x6mm2) .Wyjdzie to porównywalnie a zawsze będzie to można wykorzystać trzecią fazę też.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy,ale od tego jest DTR...

Dla T-cap H 9 i 12 kW 1 fazowych wg DTR są wymagane takie zabezpieczenia dla dwóch przyłączy zasilania :

[ATTACH=CONFIG]443800[/ATTACH]

 

Czyli sprawa jasna : 2 przyłącza po 3x4mm2

 

tylko nie ma zapiezpieczeń 30A a są 32A a pod 32A powinien być kabel minimum 6mm2

W poradniku instalatora panasonica masz całą tabelę z rodzajami pomp i przekrojami kabli oraz zabezpieczeniami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A długość przyłącza wywróżysz?

Byłbym ostrożny z podawaniem takich informacji.

Ogarnięta osoba, która wie co robi, znajdzie w internecie dokumentację i dobierze odpowiedni przewód.

Pozostałych, lepiej odesłać do elektryka, który te kable będzie kładł.

 

Nie wywróże, ale nie sądze żeby ktoś pompe stawiał dalej niż 25m od domu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko nie ma zapiezpieczeń 30A a są 32A a pod 32A powinien być kabel minimum 6mm2

W poradniku instalatora panasonica masz całą tabelę z rodzajami pomp i przekrojami kabli oraz zabezpieczeniami

 

W firmie mam T-capa 9kW F jednofazowego podłączonego pod C25 sprężarkę i B20 pod grzałkę , wszystko pod 4mm2.Od rozdzielni też jest blisko.

Max moc ok 5kW bardzo rzadko się wkręca-nie wiem czy kiedykolwiek tyle było...

6mm2 też będzie ok , ale zabezpieczenia powyżej 25A (na pojedyncze przyłącze zasilania) są zbędne moim zdaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra ,ale zabezpieczenie pompy 32A , to zabezpieczenie przedlicznikiem przynajmniej o stopień wyżej , czyli 40A. To jest chyba 22kW ( jak nie 23kW) mocy przyłączeniowej (trójfazowej). A zwiększenie mocy też kosztuje ( no i możliwości/rezerwy na transformatorze muszą być). Większy prąd ,to większe przekroje.

Jeśli przyłącze byłoby jednofazowe ( nie sądzę) ,to bezpiecznik przed licznikiem jeszcze większy ( aby było jakiekolwiek rezerwowanie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...