Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Ze świecą szukać odbiorników jednofazowych z większą mocą innych niż trójfazowe.

 

Możesz przetłumaczyć na polski?

 

Płyta indukcyjna - też żeby wykorzystać jej pełną moc trzeba dwie fazy. (połączenie jednofazowe - ograniczona moc).

 

Może być podpięta pod tę samą fazę. Nie słyszałem, żeby jakaś sprawdzała, czy fazy są przesunięte - a jeżeli nie ma automatyki do ograniczenia mocy, to wystarczy pociągnąć grubszy kabel albo pięciożyłowy - ale fazowe podłączyć nawet do tego samego bezpiecznika.

 

Z drugiej strony to co pisałem , 5,5kW to prąd 23,9A , podłączając taki odbiornik na jedną fazę już praktycznie nic do niej nie przyłączysz mając zabezpieczenie przed licznikiem C25A , bez obawy ,że w każdej chwili może zadziałać. A w nowych domkach jednorodzinnych raczej standard to jednak zabezpieczenie C20A - 11kW mocy przyłączeniowej).

 

Oczywiście, że zabezpieczenie i moc umowną trzeba dobrać do potrzeb.

A takie 20A to wywali jak jednocześnie na tej samej fazie znajdą się dwa urządzenia prądożerne (np. czajnik i pralka, czy kuchenka i suszarka) - czyli zdecydowanie za mało. Standardowo w domu masz pralkę, zmywarkę, płytę elektryczną, piekarnik - już żadnego z tych urządzeń nie odpalisz jednocześnie, bo C20 wywali. Podobnie jak którekolwiek z tych urządzeń "spotka" się z suszarką (czy to do ubrań, czy do włosów), bojlerem, czajnikiem czy innym prądożernym odbiornikiem. A jak ktoś ma duże zużycie - to zdecydowanie opłaca się taryfa strefowa w dziennym okienku i na początku nocnego chodzi większość prądożernych urządzeń.

Więc nie, C20 to może standard w bloku. W domu zdecydowanie za mało. No, może przy kuchence gazowej da się jakoś przetrwać.

 

krótko - świadomie wybrałem T-Cap 3 fazy 9kW, dlaczego?

 

A powiedz, nie miałeś nigdy problemów przez rozsynchronizowanie faz czy brak którejś fazy (albo za niskie czy za wysokie napięcie na niej)? To podstawowy mankament urządzeń trójfazowych. I dlatego dla najważniejszych obwodów jednofazowych ja sobie zainstalowałem automatyczny przełącznik faz - jak z jedną coś będzie nie tak, to przełączy mi oświetlenie, lodówkę, monitoring itp. na inną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz przetłumaczyć na polski?

.

 

A którego konkretnie słowa nie rozumiesz ?

Może być podpięta pod tę samą fazę. Nie słyszałem, żeby jakaś sprawdzała, czy fazy są przesunięte - a jeżeli nie ma automatyki do ograniczenia mocy, to wystarczy pociągnąć grubszy kabel albo pięciożyłowy - ale fazowe podłączyć nawet do tego samego bezpiecznika.

Jak masz tak zrobione ,to nie zazdroszczę.

 

nie miałeś nigdy problemów przez rozsynchronizowanie faz czy brak którejś fazy (albo za niskie czy za wysokie napięcie na niej)

Rozumiem ,że Ty masz cały czas i nic z tym nie robisz ?

Znaczy robisz , wszystkie urządzania przełączasz na jedną fazę ..... Ok ,Twoja sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz przetłumaczyć na polski?

A powiedz, nie miałeś nigdy problemów przez rozsynchronizowanie faz czy brak którejś fazy (albo za niskie czy za wysokie napięcie na niej)? To podstawowy mankament urządzeń trójfazowych. I dlatego dla najważniejszych obwodów jednofazowych ja sobie zainstalowałem automatyczny przełącznik faz - jak z jedną coś będzie nie tak, to przełączy mi oświetlenie, lodówkę, monitoring itp. na inną.

 

Nie , jest prąd albo nie ma wcale (zdarzyło się przez pół roku ze dwa razy po mocnych wiatrach, ale wsio padło wtedy na parę godzin)

W sumie pytanie ad przełączeń jest dość dziwne, kolejność faz dla pompy 3 fazowej jest kluczowa- nie zmienisz tego, o ile wiem, dlatego podczas podpinania pompy był miernik do testowania faz etc...

Dziwi mnie mega oszczędzanie, bo tak se policzyłem, przykładowe 3k PLN czy to tak dużo w skali lat?

Powtórzę rozdział faz i ich planowane obciążenie jest bardzo trudne do wykonania i pilnowania potem tego, dojdzie na obwodzie suszarka czy cokolwiek innego i plan idzie gdzieś.

Ja wolałem w miarę równo rozłożyć obciążenie a nie dokładać kolejne (kosztujące) klocki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy inwerterze kolejność faz nie gra roli (specjalnie się pytałem instalatora ,czy będzie to sprawdzał , i powiedział ,że nie ma potrzeby).

 

A co do rozsynchronizowania faz.... Tu już kolegę ponosi fantazja :) Co rozsynchronizowało się z czym ? Przesunięcie faz przestało być 120 stopni ?

W realiach polskich opartych na generetorach jest to poprostu niemożliwe, równie niemożliwe przy turbinach wiatrowych. Może to pieśń przyszłości , kiedy będą głównie pV i falowniki , ale tego raczej nikt z nas nie dożyje.

Może kolega coś słyszał o wypadaniu generatora z synchronizmu.... No ale tego odbiorca nie odczuje ( albo odczuje w postaci braku prądu bo zabezpieczenia po prostu wyłączą taki generator).

Wachania napięcia faz ? Dopóki są w normie 230V +-10% też nic nie grozi.

 

Wyłączanie poszczególnych faz to chyba jakaś zaszłość PRL , i ludzie ciągle coś tam pamiętają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam pytanie do użytkowników pomp ciepła o mocy ok 9kw , narazie nie będę pisał co uzytkuję ( to dopiero kilka tygodni ) ale jak wasze zużycie , ja przy dompu 130m2 , myśle że dość dobrze ocieplony ( budowany 5 lat temu ) grzejniki i podłogówka w domu 22-23 stopnie , teraz pompa przy temp w nocy 6stopni w dzień 14-15 + CWU ( 220l - grzane do 49 stopni ) bierze ok 10KW na dobę, pompa chodzi w godzinach od 18 do 23 i od 3 do 7 . wode grzeje jak spadnie w bojlerze poniżej histerezy ,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do rozsynchronizowania faz.... Tu już kolegę ponosi fantazja :) Co rozsynchronizowało się z czym ? Przesunięcie faz przestało być 120 stopni ?

 

przykład

 

Wachania napięcia faz ? Dopóki są w normie 230V +-10% też nic nie grozi.

 

Ciekawe. Przetestowałeś, jak zachowa się trzyfazowa sprężarka, jak na jednej fazie dostanie 207V a na innej 253V?

 

Coraz więcej domków ma PV na dachu. Co się dzieje w dzień, gdy właściciele wyjadą do pracy, PV produkuje na potęgę, a nie ma kto pobierać prądu "na osiedlu"? I jak zeświruje napięcie, jak co chwilę będzie przekraczane, falowniki się wyłączą i po powrocie napięcia do normy załączą się ponownie... I tak sobie będą taktować?

 

Wyłączanie poszczególnych faz to chyba jakaś zaszłość PRL , i ludzie ciągle coś tam pamiętają.

 

Miałem już sytuacje, gdzie alarm nie zarejestrował zaniku napięcia, a w innych urządzeniach były oznaki braku zasilania. Jak dla mnie jedynym wyjaśnieniem jest zanik albo spadek napięcia na którejś fazie. U mnie akurat może to być na dowolnej, bo alarm jest podpięty pod automatyczny przełącznik faz (nie dlatego, że potrzebuje stałego zasilania bo ma zasilanie awaryjne, ale dlatego, że piska jak mu choć na moment zabraknie prądu i mnie to wqurza - a jeszcze bardziej wqurza domowników, którzy nie potrafią tego wyłączyć a najbardziej, gdy jestem poza zasięgiem.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe. Przetestowałeś, jak zachowa się trzyfazowa sprężarka, jak na jednej fazie dostanie 207V a na innej 253V?

Sprężarka nie dostaje fazy, bo po drodze ma przemiennik częstotliwości.

Nigdy nie spotkałem się z uszkodzoną sprężarką w wyniku asymetrii, na zasilaniu urządzenia.

Z uszkodzonym przemiennikiem - tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kaizen, po pierwsze : Asymetria to nie to samo co rozsynchronizowanie.

Po drugie , to nie jest przykład , tylko Analiza. Przykład to byłby wtedy ,jakby ktoś stwierdził ,że w tym i w tym dniu ,było takie i takie zjawisko , i spowodowało to to i to....

Po trzecie : Analiza jest czysto teoretyczna , więc Pan Doktor najpierw przedstawia hipotetyczny problem ,ale również przedstawić sposoby jego przeciwdziałania ( tutaj tego stwierdzenia brak , ale tylko dlatego ,że wydaje się oczywiste , p. następny punkt)

 

Po czwarte , Cytat z analizy:

Z analizy przedstawionych wykresów wynika, że dla małych wartości pobieranej mocy (η < 30 %) nie obserwuje się wyraźnej różnicy napięć w poszczególnych fazach (rys. 5. i rys. 8.), co pokazują także niskie wartości współczynników asymetrii (αu2 < 0,0074%, αu0 < 0,384% – rys. 6. i rys. 9.). W miarę wzrostu pobieranej mocy asymetria uwidacznia się coraz silniej, a po przekroczeniu znamionowego obciążenia transformatora (η > 100%) rośnie bardzo gwałtownie.

 

Wnioskiem jest ,że zakład energetyczny nie może dopuścić do przeciążenia transformatora ,aby nie mieć asymetrii ponad ustalone w normie +-10%.

 

Więc wrzuciłeś coś pierwszego lepszego z google nawet nie wnikając o czym to jest , ( podejrzewam ,że sam nawet tego nie rozumiesz).

 

I na koniec czwarte, nawet analiza zakłada ,że obciążenia są symetryczne.

Więc na koniec powiem Ci tyle ,że propagując obciążenia niesymetryczne ( albo co gorsza robiąc je) po pierwsze sam destabilizujesz sieć energetyczną ( to mogłoby by jeszcze przejść , bo teoretycznie u Siebie możesz robić co chcesz) , ale z tej sieci korzystają jeszcze Twoi sąsiedzi.

 

 

Ciekawe. Przetestowałeś, jak zachowa się trzyfazowa sprężarka, jak na jednej fazie dostanie 207V a na innej 253V?

 

Coraz więcej domków ma PV na dachu. Co się dzieje w dzień, gdy właściciele wyjadą do pracy, PV produkuje na potęgę, a nie ma kto pobierać prądu "na osiedlu"? I jak zeświruje napięcie, jak co chwilę będzie przekraczane, falowniki się wyłączą i po powrocie napięcia do normy załączą się ponownie... I tak sobie będą taktować?

.

Jeśli to dla Ciebie ciekawostka ,że tak podaje norma ... to ok.

Nie zajmuje się badaniami ,więc nie nie sprawdzałem. Ale wiem ,że producent urządzenia wystawiając deklarację ( za zgodność z normami) , tą "ciekawostkę" zna i deklaruje ,że przy takich wahaniach jego urządzenie będzie ciągle działać.

 

 

Miałem już sytuacje, gdzie alarm nie zarejestrował zaniku napięcia, a w innych urządzeniach były oznaki braku zasilania. Jak dla mnie jedynym wyjaśnieniem jest zanik albo spadek napięcia na którejś fazie. U mnie akurat może to być na dowolnej, bo alarm jest podpięty pod automatyczny przełącznik faz (nie dlatego, że potrzebuje stałego zasilania bo ma zasilanie awaryjne, ale dlatego, że piska jak mu choć na moment zabraknie prądu i mnie to wqurza - a jeszcze bardziej wqurza domowników, którzy nie potrafią tego wyłączyć a najbardziej, gdy jestem poza zasięgiem.

 

I na pewno to jedyne wyjaśnienie ?

 

A jak dla mnie mogło nie być prądu przez ułamek sekundy i alarm tego mógł nie zarejestrować.

 

Przy przełączeniach na rozdzielnicy SN jedne urządzenia zdążą się wyłączyć , inne ciągle działają.

Podaj przykład kiedy sam widziałeś ,że nie ma fazy ( a nie analizujesz po swojemu logi z alarmu) .

 

EDIT: właśnie sprawdziłem swój alarm Satela , wykrzyknik na manipulatorze nie zaczął mrugać ,jak prądu nie było dosłownie przez chwilę ( wyłączenie ,1s i włączenie bezpiecznika). Mruga dopiero przy dłuższym braku napięcia. na pewno powyżej 1 min. Także ta teoria ,że raz nie było fazy jest o kant d...

Edytowane przez MiG25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może warto usystematyzować. Dla T-cap 9kW WH-SXC09H3E5 i WH-UX09HE5 ( jedna faza) na zasilaniu potrzebne jest 3 x 6 mm2 i do grzałki 3 x 2,5 mm2 natomiast przewód komunikacyjny pomiędzy j. wew. a zew. to 4 x 6mm2, natomiast przy WH-SXC09H3E8 I WH-UX09HE8 (trzy fazy) odpowiednio potrzeba 5 x 2,5 na zasilaniu i do grzałki 3 x 2,5 oraz komunikacja 6 x 2,5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może warto usystematyzować. Dla T-cap 9kW WH-SXC09H3E5 i WH-UX09HE5 ( jedna faza) na zasilaniu potrzebne jest 3 x 6 mm2 i do grzałki 3 x 2,5 mm2 natomiast przewód komunikacyjny pomiędzy j. wew. a zew. to 4 x 6mm2, natomiast przy WH-SXC09H3E8 I WH-UX09HE8 (trzy fazy) odpowiednio potrzeba 5 x 2,5 na zasilaniu i do grzałki 3 x 2,5 oraz komunikacja 6 x 2,5

 

Co do zasilania to zgoda. Co do komunikacji to może masz rację . Nie wiem bo firma z którą rozmawiałem powiedziała że sami położą ten komunikacyjny przy montażu PC. Być może i taki jak piszesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...