Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Witam

Jeżeli możesz to podaj całkowity koszt montażu tego T cap. Na forum lub priv.,ze zbiornikiem CWU? czy bez. Dzieki.

Ja oprócz t-cap biorę jeszcze 2 klimatyzację 3,5kW więc razem bez zbiornika CWU z montażem i rozebraniem kotłowni dogadałem się na 36 tyś brutto. Biorę 3f bo mam 3 fazy a nie mam zamiaru stresować się że jedna będzie obciążona za bardzo . Instalator powiedział że 1f polecają jak nie ma możliwości 3f i tyle. On będzie mi serwisował więc zdaję się na niego. Mi to że może nie być jednej fazy nie przeszkadza bo nie pamiętam kiedy ostatnio raz byłą taka sytuacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja oprócz t-cap biorę jeszcze 2 klimatyzację 3,5kW więc razem bez zbiornika CWU z montażem i rozebraniem kotłowni dogadałem się na 36 tyś brutto. Biorę 3f bo mam 3 fazy a nie mam zamiaru stresować się że jedna będzie obciążona za bardzo . Instalator powiedział że 1f polecają jak nie ma możliwości 3f i tyle. On będzie mi serwisował więc zdaję się na niego. Mi to że może nie być jednej fazy nie przeszkadza bo nie pamiętam kiedy ostatnio raz byłą taka sytuacja.

 

3 Fazy to i ja mam. Jestem w stanie tak rozdzielić moc na poszczególne fazy aby to śmigało ( zabezpieczenia mam OK ). Zastanawia mnie bardziej żywotność PC 1F a 3F, ale z tego co czytam i sprawdzałem w DTR to są identyczne pod względem mocy -(PC). Decyzji jeszcze nie podjąłem lecz wydać ot tak prawie 3k więcej za 3F jak dla 1F mogę stworzyć warunki prawidłowej pracy. Mętlik w głowie.

Wiadoma spawa że 3F podłączasz i nie patrzysz na obciążenie.

Edytowane przez -voymar-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3f dodatkowo przy fotowoltaice lepiej będzie wykorzystywała energię. Też bym się nie zastanawiał nad 1f mając 3 fazy.

 

Co do fotowoltaiki to nie ma problemu. Mam bilansowanie międzyfazowe tak że niezależnie z której pobieram i ile . Jak pobór względem produkcji jest =0

to choć produkcja jest na L1 a pobór na L2 to rachunek =0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczęśliwi Ci co są w zasięgu PGE

 

Ja bym tam wolał mieć ceny Taurona (0,6974/0,2927), niż PGE (0,7291/0,3658) - rocznie wyszłoby u mnie jakieś 600 zł oszczędności.

 

A przy PC bilansowanie wektorowe nie ma większego znaczenia, bo i tak zdecydowaną większość ciepła produkuje gdy ze słońca nadmiaru brak, więc jak nie zje go PC to lodówka, alarm czy router wciągnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym tam wolał mieć ceny Taurona (0,6974/0,2927), niż PGE (0,7291/0,3658) - rocznie wyszłoby u mnie jakieś 600 zł oszczędności.

 

A przy PC bilansowanie wektorowe nie ma większego znaczenia, bo i tak zdecydowaną większość ciepła produkuje gdy ze słońca nadmiaru brak, więc jak nie zje go PC to lodówka, alarm czy router wciągnie.

 

Dla tych którzy mają spore instalacje PV, które w zamyśle mają ograniczyć rachunki za prąd do opłat stałych, to sumowanie wektorowe ma znaczenie, w odróżnieniu od ceny za kWh.

A wiesz, że Tauron rozlicza prosumentów w taryfach wg proporcji? Tauron to zdecydowanie najmniej przyjazny prosumentom ZE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś wie czy da się w prosty sposób wymusić zewnętrznym sygnałem załączenie chłodzenia ale bez przełączania sterowania pompą za pomocą wbudowanego sterownika? Czyli standardowo pompa pracuje na sterowniku wbudowanym ale dostaje sygnał z zewnątrz i zaczyna chłodzić.

 

Jakakolwiek domowa automatyka typu HomeAssistant , Domoticz i Heishamon ( lub GoHeishaMon).

Edytowane przez MiG25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakakolwiek domowa automatyka typu HomeAssistant , Domoticz i Heishamon ( lub GoHeishaMon).

Chodzi mi o bradziej szczegółową odpowiedź, gdzie mogę taki sygnał podpiąć w PC. Pod wejście grzania i chłodzenia na płycie? To są niezależne od termostatu wewnętrznego wejścia wymuszające dane działanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówimy o wersji H ewentualnie o G ?

Na płycie główniej jest złącze opisane H C N L i on obsługuje termostat zarówno do grzania jak i chłodzenia.

Żeby grzało trzeba zewrzeć H z L , ,żeby chłodziło trzeba zewrzeć C z L. Do tego ustawić pompę w tryb zewnętrznego termostatu.

 

Do tego muszą być spełnione jeszcze warunki temperatur zewnętrznych ( jak jest wyższa temperatura od ustawionej to nie będzie grzała mimo ,że się zwiera odpowiednie styki , i odwrotnie ,jak niższa od ustawionej w odpowiednich parametrach to nie będzie chłodziła).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówimy o wersji H ewentualnie o G ?

Na płycie główniej jest złącze opisane H C N L i on obsługuje termostat zarówno do grzania jak i chłodzenia.

Żeby grzało trzeba zewrzeć H z L , ,żeby chłodziło trzeba zewrzeć C z L. Do tego ustawić pompę w tryb zewnętrznego termostatu.

 

Do tego muszą być spełnione jeszcze warunki temperatur zewnętrznych ( jak jest wyższa temperatura od ustawionej to nie będzie grzała mimo ,że się zwiera odpowiednie styki , i odwrotnie ,jak niższa od ustawionej w odpowiednich parametrach to nie będzie chłodziła).

 

To teraz wróć do mojego pierwszego pytania i zastanów się czy o to mi chodzi? Taką opcję znam ale ja chce wymusić chłodzenie nie wyłączając wbudowanego termostatu w pompie. Nie chce całą pompą sterować zewnętrznym termostatem a jedynie włączyć chodzenie zewnętrznym stykiem. Seria H.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta , już się rozpędzam ... Za taki roszczeniowy styl na pewno ktoś Ci pomoże.
Skoro nie czytasz ze zrozumieniem pytań to co mam Ci odpisać? Dzięki. Nie jesteś nowicjuszem, więc wiesz jak działa forum. A jak ktoś będzie znał odpowiedź to przypuszczam, że jednak odpowie, bo to nie kolejne pytanie z cyklu która pompa lepsza...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno ktoś z nas nie wie jak działa forum...

Odpisuje się dziekuje bardzo za checi , a nie czytaj jeszcze raz...

Ciekawe ,czy to moja wina że Cię nie zrozumiałem,czy to jednak Twój przekaz enigmatyczny ,i jeszcze pretensje że wszyscy w lot Cię zrozumieja...

Chciałem Ci pomóc , robiłem to zupełnie za darmo i nie jest to jakimś moim obowiązkiem ,a Ty z grubej rury , więc inni też to widzą jak dziękujesz za pomoc ,ciekawe czy się zdecydują :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Witam. W końcu mam juz założona pompe . Nie mam na razie czasu się pobawić ale mam juz pytania. Pompa jest teraz włączona na cwu na całą dobę na 42c i mam pytanie czy cwu tez można kombinowac z ustawieniami ? Na teraz bieze mi 4-5kWh na dobę . Drugie pytanie to przy próbie zmiany ustawien przez telefon wyskakuje tska informacja https://ibb.co/0rpKGgT
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kombinować zawsze można , zmienić deltę nagrzewania zbiornika , temperaturę , oraz harmonogram - okienko kiedy ma tą wodę grzać . Więcej chyba nie da się kombinować :)

 

A co do błędu , to idź do modułu i zrób co jest napisane ( przytrzymaj przycisk reset dłużej niż 10s). Może uaktualnienie się nie udało....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie, może proste pytanie: co trzeba przestawić w 9KW T-Cap , żeby jeśli temperatura wody CWU ma np 41 stopni a chcę 52 stopnie ? (bez grzałki to jest max do uzyskania)

No mogę trochę ciepłej wody zlać i odpali, ale nie o to chodzi.

41 stopni przy CWU 200l to trochę mało na fajną kąpiel, albo goście będą a taniej grzać w dzień niż wieczorem (fotowoltaika)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...