Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

BUDYNEK 120M2 Pow. Uzytkowej

150m2 zabudowy

Brak OZC

Że strony cieplowlasciwie.pl zapotrzebowanie domu na energie 40w/m2

1/ 40 W/m2 x 120 m2 = 4,8 kW/ dla - 20 C - Taka jest moc cieplna Twojego

.....budynku wg; danych które podałeś,

2/ Pompa zaproponowana ma moc 3 kW/dla - 20 C,

3/ Dla Twojego budynku odpowiednia pompa to;

....a/ Panasonic 5 kW z modulacją mocy od 1,1 kW;

.............- ma 4,2 kW przy - 20 C + 3 kW grzałki,

....b/ altherma 4 kW z modulacją mocy od 1,8 kW ;

............- ma 4,3 kW przy - 20 C + ? grzałki

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3/ Dla Twojego budynku odpowiednia pompa to;

....a/ Panasonic 5 kW z modulacją mocy od 1,1 kW;

.............- ma 4,2 kW przy - 20 C + 3 kW grzałki,

....b/ altherma 4 kW z modulacją mocy od 1,8 kW ;

............- ma 4,3 kW przy - 20 C + ? grzałki

 

co kogo obchodzi, jaka jest minimalna moc przy -20* (czy podobnej) gdy PC i tak musi pracować w okolicach maksimum?

Podaj, jaka jest minimalna moc w warunkach, kiedy grozi taktowanie - czyli w temperaturach powyżej -5. Tylko AFAIK Panas takich danych nie podaje. Ale konkurencja owszem - a fizyka jest ta sama.

 

attachment.php?attachmentid=448508

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt rozsądny nie wstawi bufora do PC. Ja miałem przy kopciuchu. Straty duże. Sprzęgło sens ma chociaż jak pokazuje u mnie coś nie tak.

Mm ja mam 9 kw panasa seria j choć to nie ma chyba znaczenia i bufor na zasilaniu 200 l do tego druga pompa całość w kaloryferach. W takich temperaturach jak obecnie pompa się wyłącza raz na jakiś czas ale robi to rzadko. W tym czasie pompuje wodę z bufora aż tmp nie spadnie o zadana delte u mnie 7 stopni więc przy tym odbiorze ciepła trochę to trwa. Gdy się włączy to też pracuje dość długo dokładnie nie sprawdzałem ale tak na oko z 2 godz pracuje godz stoi. Więc chyba bufor się jednak sprawdza w takich tmp. Ale pewnie coś za coś. Woda się w buforze miesza więc wylot z niego jest 1 bądź 2 stopnie niższy niż bezpośrednio z pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łooo matko kupować pompę, która ma wystarczającą moc przy -20 st.C. Po co?

Wydawać kupę kasy na pompę, której mocy potrzebujesz na kilkanaście godzin w roku lub wcale (no chyba, ze Suwałki to kilkadziesiąt).

Kupować pompę tak aby wbudowane grzałki nigdy nie zostały użyte. Bezsens.

 

Czemu tylko sprzedawca nie zaproponował większej mocy

Bo stosuje metodę doboru "tańsza pompa co obsłuży 90-95% sezonu a w trudnych warunkach dociągnie grzałka".

Czy metoda właściwa niech ocenią mądrzejsi.

Edytowane przez giman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testuje dalej bo troszkę chłodniej na dworze. Rozkrecilem wszystkie grzejniki na maxa. Pompa wtórna absolutny max. I zasilanie 32 a powrót 31 zmierzone za sprzęgłem . PC pokazuje 33/32 co oczywiście skutkuje taktowaniem. 2 x na gdz . Teraz zmniejszyłem obieg pompki wtórnej z 45 wat na 18 czyli ponad połowę i zostawiłem do rana. Ciekawe czy wpłynie to jakoś na PC ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testuje dalej bo troszkę chłodniej na dworze. Rozkrecilem wszystkie grzejniki na maxa. Pompa wtórna absolutny max. I zasilanie 32 a powrót 31 zmierzone za sprzęgłem . PC pokazuje 33/32 co oczywiście skutkuje taktowaniem. 2 x na gdz . Teraz zmniejszyłem obieg pompki wtórnej z 45 wat na 18 czyli ponad połowę i zostawiłem do rana. Ciekawe czy wpłynie to jakoś na PC ?

 

Rano niestety zasilanie 31/30 powrót. Zmniejszenie obiegu pompy wtórnej nie wpłynęło na różnice temperatur w obiegu. Dom nie odbiera ciepła. Teraz zmniejszyłem krzywą względem wczoraj o 4 st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jesteś w stanie bardziej to opomiarować ? ( czujniki temperatur na wyjściu i wejściu do podłogówki i kaloryferów). Cztery czujniki temperatury , a byś wiedział więcej , co nie odbiera ciepła ,a mnożąc przez przepływ rożnicę temperatur wejsc i wyjsc byłbys w stanie oszacować moc odbiorów. ( majac pompki grundfos alpha 2 one zgrubnie przepływ wyświetlają w m3/h).

Nie będzie to kalibrowany pomiar ,ale do szacunków jak najbardziej ok.

Edytowane przez MiG25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jesteś w stanie bardziej to opomiarować ? ( czujniki temperatur na wyjściu i wejściu do podłogówki i kaloryferów). Cztery czujniki temperatury , a byś wiedział więcej , co nie odbiera ciepła ,a mnożąc przez przepływ rożnicę temperatur wejsc i wyjsc byłbys w stanie oszacować moc odbiorów. ( majac pompki grundfos alpha 2 one zgrubnie przepływ wyświetlają w m3/h).

Nie będzie to kalibrowany pomiar ,ale do szacunków jak najbardziej ok.

Na razie podłogowa wyłączona. Dzisiaj firma wprowadziła zmiany w ustawieniach PC. Moja instalacja grzejnikowa jest wydajnością podobna do podłogowej. Zmienili kilka parametrów.Prędkość pompy wtórnej na połowę zakresu.

Testy moze w nocy bo teraz 15st na dworze a w domu 22.Krzywa jak dla podlogowki i duża delta to wiem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jesteś w stanie bardziej to opomiarować ? ( czujniki temperatur na wyjściu i wejściu do podłogówki i kaloryferów). Cztery czujniki temperatury , a byś wiedział więcej , co nie odbiera ciepła ,a mnożąc przez przepływ rożnicę temperatur wejsc i wyjsc byłbys w stanie oszacować moc odbiorów. ( majac pompki grundfos alpha 2 one zgrubnie przepływ wyświetlają w m3/h).

Nie będzie to kalibrowany pomiar ,ale do szacunków jak najbardziej ok.

Tam na nich za wyświetlana liczba jest W ,myślałem że to waty czyli moc. Hehe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo to są Waty czyli moc. Tyle ,że moc jaką aktualnie pobiera ta pompka obiegowa , więc ta moc do niczego nie jest tu potrzebna ( chyba ,że chcesz dokładnie sumować co ile zużywa prądu).

Z maksymalną prędkością pompy obiegowej w pompie ciepła ( bo ten parametr pewnie zmienili , a nie wtórnej) też może pomóc , choć jak ją ograniczysz to delta zacznie rosnąć ( mimo ,że ją ustawisz na stałe ,choć pewnie delte zmienili na max ile się da i tak).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo to są Waty czyli moc. Tyle ,że moc jaką aktualnie pobiera ta pompka obiegowa , więc ta moc do niczego nie jest tu potrzebna ( chyba ,że chcesz dokładnie sumować co ile zużywa prądu).

Z maksymalną prędkością pompy obiegowej w pompie ciepła ( bo ten parametr pewnie zmienili , a nie wtórnej) też może pomóc , choć jak ją ograniczysz to delta zacznie rosnąć ( mimo ,że ją ustawisz na stałe ,choć pewnie delte zmienili na max ile się da i tak).

 

Ja sprawdzam co się da po mojej stronie bo na PC się nie znam. Fakt jest taki, że jest za ciepło na takie testy. W domu 22 to nie ma co odbierać ciepła. Trzeba poczekać na niższe temp. Pompka niestety starszego typu i nie ma m3 /gdz, tylko pobierana moc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś sprawdziłem, że czas działania grzałki na cele ogrzewania to 116h na co to mogło pójść?

W ustawieniach grzania mam ustawione użycie grzałki jak spadnie poniżej -15 st.C Takich temperatur u mnie nie było albo były to pojedyncze kwadranse.

Nic nie wymuszałem, ręcznie nie puszczałem.

 

Pompa: 1f 9kW gen.J działa u mnie rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś sprawdziłem, że czas działania grzałki na cele ogrzewania to 116h na co to mogło pójść?

W ustawieniach grzania mam ustawione użycie grzałki jak spadnie poniżej -15 st.C Takich temperatur u mnie nie było albo były to pojedyncze kwadranse.

Nic nie wymuszałem, ręcznie nie puszczałem.

 

Pompa: 1f 9kW gen.J działa u mnie rok.

 

Poszło prawdopodobnie na „defrosty” jak temperatura powrotu była niższa niż 27st... No i na dezynfekcję zbiornika pewnie;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...