Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Jeśli będzie walnięty można kupić wersję z regulacją kontrolowanej różnicy między fazami

 

Asymetrię napięć też CKF-B ma.

I może właśnie dlatego jego elektronika zaczęła szwankować i wykrywa różne rzeczy , które nie mają miejsca.

Skoro jedynym ratunkiem po pojawieniu się komunikatu jest wyłaczenie i włączenie zasilania , to na pewno ten czujnik powoduje działanie.

Pozostaje pytanie , czy może jednak czujnik działa poprawnie ( a wykrywa np . wzrost jednej fazy napięcia , bo ktoś z sąsiadów albo Ty masz PV z falownikiem jednofazowym),albo spadek jednej ( duży odbiór jednofazowy) , albo te rzeczy jednocześnie na jednej fazie wzrost ,na drugiej spadek i różnica za duża. , czy faktycznie po prostu się popsuł.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo to czujnik kolejności i zaniku faz , jak zwarcie go pomoże ,to trzeba go obserwować dlaczego przerywa obwód. Może coś nie tak z napięciem ( działa też na próg napięcia).

 

Przez zwarcie czujnika mam rozumieć zmostkowanie przełącznika na dole (piny 7 i 8 ) gdzie wpięte są piny 17 i 18 z pompy?

 

Asymetrię napięć też CKF-B ma.

I może właśnie dlatego jego elektronika zaczęła szwankować i wykrywa różne rzeczy , które nie mają miejsca.

Skoro jedynym ratunkiem po pojawieniu się komunikatu jest wyłaczenie i włączenie zasilania , to na pewno ten czujnik powoduje działanie.

Pozostaje pytanie , czy może jednak czujnik działa poprawnie ( a wykrywa np . wzrost jednej fazy napięcia , bo ktoś z sąsiadów albo Ty masz PV z falownikiem jednofazowym),albo spadek jednej ( duży odbiór jednofazowy) , albo te rzeczy jednocześnie na jednej fazie wzrost ,na drugiej spadek i różnica za duża. , czy faktycznie po prostu się popsuł.

 

Jedynym sposobem na zlikwidowanie komunikatu EXT SW OFF jest chwilowe odcięcie zasilania. Co do instalacji fotowoltaicznej to rzeczywiście posiadam ale z falownikiem trójfazowym, sąsiedzi w bliskiej odległości PV nie posiadają. Zastanawiam się jeszcze nad dużym odbiorem jednofazowym bo akurat obecnie jestem w trakcie wykonywania podjazdu z kostki brukowej i może być to powodowane przez jedną z maszyn.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez zwarcie czujnika mam rozumieć zmostkowanie przełącznika na dole (piny 7 i 8 ) gdzie wpięte są piny 17 i 18 z pompy?

 

 

 

Jedynym sposobem na zlikwidowanie komunikatu EXT SW OFF jest chwilowe odcięcie zasilania. Co do instalacji fotowoltaicznej to rzeczywiście posiadam ale z falownikiem trójfazowym, sąsiedzi w bliskiej odległości PV nie posiadają. Zastanawiam się jeszcze nad dużym odbiorem jednofazowym bo akurat obecnie jestem w trakcie wykonywania podjazdu z kostki brukowej i może być to powodowane przez jedną z maszyn.

 

Wystarczy ,że zrobisz mostek na 17/18 (w PC) i PC powinna działać ,oczywiście sprawdź tylko wartość napięć na 3 fazach zasilania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może się spalić pojedyncza wkładka bezpiecznikowa nożowa w RBK bo będę miał przeciążoną sieć na jednej fazie. Wiesz jak masz w domu po 2x pralki, 2x zmywarki,2x piekarnik,PC, ekspres do kawy, żelazka itp. oraz dwie gospodynie domowe które zaczną szaleć w grudniowe święta, to wszystko może się wydarzyć.:D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie z racji tego, że jeszcze nie poznałem do końca swojej pompy serja J gdy ustawiam w harmonogramie w nocy grzanie na krzywej np -4 to czy temperatura może zejść poniżej minimalnej ustawionej na krzywej np 15/35? Zakładam, że może się zdarzyć jakaś ciepła noc ale zejście na kaloryferach za nisko i grzanie byłoby bez sensu. Zakladam że pompa niżej nie zejdzie ale szczerze mówiąc pewny nie jestem dlatego pytam szanowne grono.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś ma bezpieczniki topikowe to tak się może zdarzyć.

 

Na schemacie elektrycznym widać ,że faza L3 zasila płytę główną w jedn wew i zewnętrznej,więc jak ona zniknie to na pewno wszystko się wyłączy.

Reszta zasila grzałki ( tu brak fazy co najwyżej spowoduje ,że nie zacznie grzać na brakującej fazie , nic strasznego) , no i inwerter. Inwerter to nic innego jak prostownik ,który zamienia prąd zmienny na stały i ładuje nim kondensatory. A naładowane kondensatory służą falownikowi ponownie na zamianę prądu stałego na zmienny trójfazowy ( nawet w pompie jednofazowej falownik zamienia na trzy fazy) o modulowanej częstotliwości do zasilania sprężarki. Stanie się mniej wiecej to samo co przy inwerterze trójfazowym fotowoltaiki ,albo się wyłączy ( bo stwierdzi zanik zasilania) ,albo będzie pracował dalej obciążając proporcjonalnie pozostałe fazy. Nikt tego nie sprawdzil/potwierdził.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Andrzej5101 tu chodzi o główne zabezpieczanie, które masz przed licznikiem prądu. Teraz przeważnie montują u nas RBK z bezpiecznikami nożycowymi. W domu poszczególne linie w tym PC mam na osobnych zabezpieczeniach, co nie zmienia faktu że można przeciążyć główny bezpiecznik jak się ma zbyt dużo odbiorników na jednej fazie.

 

MIG25 Czyli nie ma się co przejmować i nie ma sensu instalować takich wynalazków jakie ma @sprycjan (czujnik kolejności faz) , bo mogą przynieść odwrotne efekty od pożądanych ?

Edytowane przez TBomek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi się wydawało ,że RBK z bezpiecznikami topikowymi to 20 lat temu było ,a teraz przed licznikiem zwykłe eSki trójfazowe:)

 

Nie mogę Ci zagwarantować ,że nic się nie stanie , bo sam nigdy tego nie doświadczyłem ( brak jedenej fazy ), a i testować ,czyli specjalnie odpinać fazy też nie chcę. Ale gdyby tak było to producent by o tym pisał , że jest wymagane zabezpieczenie , że nie dopuszcza się ,aby był zanik jednej fazy , coś w tym stylu.

 

Ja takiego zabezpieczenia przed zanikiem fazy nie mam , nie chce też nikomu pisać ,że to niepotrzebne . Niech każdy sam zdecyduje , choć do H i J można by podobnie podpiąć , jest podobne wejście , ale w opcjach trzeba ustawić na aktywne ,wiec pod tym względem też można to "przegapić".

 

Ale na pewno zdcydowanie będę negował retorykę niektórych ,że takie zaezpieczenie jest wymagane ( bo tak instalator powiedział).

Edytowane przez MiG25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Andrzej5101 tu chodzi o główne zabezpieczanie, które masz

przed licznikiem prądu. Teraz przeważnie montują u nas RBK

z bezpiecznikami nożycowymi. W domu poszczególne linie

w tym PC mam na osobnych zabezpieczeniach, co nie zmienia

faktu że można przeciążyć główny bezpiecznik jak się ma zbyt

dużo odbiorników na jednej fazie.

Właśnie o to chodzi aby ;

1/ moc zamówiona była odpowiednia do zapotrzebowania ;

.......a/ czyli odpowiedni amperaż przed licznikowy;

.......b/ jaki masz amperaż???

2/ wszystkie 3 fazy były równomiernie obciążone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może się spalić pojedyncza wkładka bezpiecznikowa nożowa w RBK bo będę miał przeciążoną sieć na jednej fazie. Wiesz jak masz w domu po 2x pralki, 2x zmywarki,2x piekarnik,PC, ekspres do kawy, żelazka itp. oraz dwie gospodynie domowe które zaczną szaleć w grudniowe święta, to wszystko może się wydarzyć.:D

 

Warto doposażyć się w dobry przekaźnik nadzorczy

Np FINDER 70.41.8.400.2030

Ma diody, które odpowiednim kolorem i sposobem świecenia sygnalizują rodzaj nieprawidłowości w sieci

Edytowane przez _John
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są takie konstrukcje, tylko trzeba umieć je używać.

[ATTACH=CONFIG]449243[/ATTACH]

Większość instalatorów montuje bufor gdyż ten jakby nie patrzeć zwalnia z myślenia.

Jednak mój przykład na to że nie zwalnia z myślenia. Dzisiaj 3 weekend na poprawkach mojej instalacji. Bufor nie załatwił sprawy. Jestem prawie pewien że on mi do niczego nie potrzebny. W końcu się udało . Miał być lekarstwem na mieszaną instalację A g.....dał. kiedyś zrobię obejście żeby udowodnić sobie ale i firmie że kasa w błoto. Teraz mam dość bo miało być bezobsługowo a przy kopciuchu tyle czasu nie spędziłem. Teraz chyba pozostaje się cieszyć w końcu sprzętem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Andrzej5101 Masz rację, mieszkam w domu wielopokoleniowym, w trakcie modernizacji wymieniłem znaczną część instalacji łącznie z przyłączem , mocy przyłączeniowej jeszcze nie zmieniałem , obecnie mam 19kW 32A, teoretycznie powinno wystarczyć, ale tak na prawdę okaże się w zimę. Jak będzie za mała to ją zwiększę. Instalacja jest zbilansowana na tyle ile się dało, naprawdę trudno przewidzieć pomysły gospodyń w domu, bo jak w padną w wir obowiązków domowych to potrafią pralki, piekarniki i zmywarki etc. chodzić na raz, tak że wszystkie fazy się świecą., a tu jeszcze PC z zapasowa grzałką 3kW misi się zmieścić ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie mam 19 kW/ 32A, teoretycznie powinno wystarczyć, ale tak na prawdę okaże

się w zimę. Instalacja jest zbilansowana na tyle ile się dało, naprawdę trudno

przewidzieć pomysły gospodyń w domu, bo jak w padną w wir obowiązków domowych

to potrafią pralki, piekarniki i zmywarki etc. chodzić na raz, tak że wszystkie fazy się

świecą., a tu jeszcze PC z zapasowa grzałką 3kW misi się zmieścić ;)

Ja mam taka moc na 1-ną rodzinę,

Raczej w Twoim wydaniu ;

- należy mieć 26 kW/40 A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...