Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

witam ponownie

tak sobie myślałem i doszedłem do wniosku że jednak zostaję przy harmonogramie

pompa pracuje 12h(2x6h) z 2-3 razy włączy się,jak przełączy się na cwu bo przy defroście nie wyłącza się tylko wodę z bufora bierze

zasilanie na dom 37 powrót 33 i 25-26 hz sobie pyka

temp ok zera

w domu jak nagrzeje przez 6 godz 22,5 st ,tylko przedpokój cieplejszt 23,5 bo tam jest podłoga

licząc po 12 h dziennie x 30 dni 360 godz w mies

niech 6 mies tak pracuje w sezonie plus reszta sezonu to z 2500 wyjdzie na rok

myślę że ten czujnik bufora sprawi że będzie taktowała a tak to pracuje non stop 6 godz i 1 się włączy

pozdrowionka dla wszystkich:):)

Ps.Smart Cloud jak i service działa narazie bez zarzutu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś mi podpowie co może powodować "błąd przepływu wody" w Aquarea? Zdarzyło mi się to już trzykrotnie w przeciągu 1,5 miesiąca. Włączam reset, pompa uruchamia się i pracuje normalnie.

 

U mnie jak zjadę z obrotami na pompie obiegowej,

to właśnie wyskakuje błąd przepływu

jak podniosę obroty wszystko ok,

zdarza się to przy grzaniu CWU przy CO nigdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Czy jak w modelu J ustawie sobie w strefie czujniki panel przedni jako regulator pokojowy i grzanie krzywa grzewcza to pompa będzie podnosiła krzywą (temp zasilania) po zwiększeniu temperatury na regulatorze czy będzie próbowała osiągnąć temperaturę zadaną na regulatorze za pomocą normalnej krzywej?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki masz dokładnie zbiornik CWU, o jakiej powierzchni i z czego wykonaną wężownicę? Z jaką deltą i do jakich temperatur grzejesz wodę w CWU. Czy kiedy się tak zdarza to zbiornik jest zimny , woda w nim ma 20-30* czy może ma 40 a ty grzejesz do 45?

Możliwe przyczyny:

1.) Chwile po rozpoczęciu grzania CWU bezpośrednio z grzania CO, pompa weszła w defrost mode2 (z samej sprężarki) , dzieje się tak jak grzejemy wodę CWU i przychodzi defrost, a woda w zbiorniku jest zbyt zimna żeby zrobiła sam defrost mode1.

2. ) Możliwe że woda w CWU ma z 40* a ty tylko chcesz podgrzać o małą deltę T a masz za małą lub z gorszymi parametrami wymiany ciepła wężownicę (emaliowane są gorsze od nierdzewnej) powoduje to że pompa startuje z kopyta szybko się nagrzewa, ale wężownica nie przekazuje tego ciepła wystarczająco szybko do wody w zbiorniku, co powoduje zbyt szybkie podniesienie powrotu w PC i pompa nie zdążyła się zmodulować i stanęła.

 

Co do samych defrostów w mode2 nigdy nie da się ich wyeliminować w 100% (pacz pkt. 1 mojej wypowiedzi), ale poza buforem i pomysłem kolegi MIG25 możesz przede wszystkim ustawić taką krzywą która po wygrzaniu twojej podłogówki, trzymała te 27* na powrocie tak żeby pompa PC miała tą temperaturę na defrost mode1. Nie znam twojego układu C.O , ale być może wystarczy otworzyć bardziej pętle w łazienkach (bo tam i tak musi być cieplej) dzięki czemu podniesiesz powrót do PC. Nie jestem specjalistą, lecz wydaję mi się , że dobrze zrobiona i wyważona hydraulicznie instalacja powinna ogarnąć ten temat.

 

Zbiornik mam 250l Galmet SGW(S) Maxi i ona ma chyba powierzchnię wymiany 3m2 jeśli dobrze odczytałem. CWU zawsze grzeje raz dziennie więc woda w zbiorniku ma na dole z 14 stopni a u góry jakieś 30-35 więc generalnie wychłodzony zbiornik a grzeje do 47 na dole gdzie jest czujniki.

 

Nie to nie jest że się włącza defrost, przecież przy defrost jest inna ikonka i to raczej słychać. Deltę mam 5 ale to chyba raczej tylko do CO działa? Cwu z tego co widzę to nawet deltą 10 jest momentami. Ja typowo stoję koło pompy i widzę co robi. Grzeje normalnie bez defrostow a po 5 min zaczyna zwiększać i zmniejszać obroty w przedziale 50-71Hz i jak się ogarnie to pracuje dalej a jak nie to sprężarka się wyłącza po prostu, za 1-2 min włącza znów ale nie próbuje już wskoczyć na 71Hz tylko zatrzymuje się na 65Hz. To wygląda jakby wężownica nie odbierała ale dlaczego to występuje tak rzadko, czasem raz na 2 tyg a przecież 3m2 wężownicy raczej powinny dać radę. Nie wiem co można sprawdzić bez rozbierania instalacji ew. Olać problem. Zrobiłem cykl odpowietrzania i będę obserwował czy pojawi się znów bo może po ostatnim czyszczeniu filtra pompy dostało się jakieś powietrze.

 

Co do defrost mode 2 to zrobiłem wg instrukcji kolegi Mig25 i mam mode 1 cały czas, działa to wyśmienicie. Mam ok 180l zladu wody. Obserwowałem temperaturę za wymiennikiem przy pierwszym odszranianiu od uruchomienia i najniżej jak spadło to 19 stopni przy zasilaniu go 24 z powrotu. Ta bariera 27 stopni na powrocie jest pewnie na wypadek gdyby ktoś podłączył tylko ten graniczny zlad wody, który dla 9 kw chyba wynosi 50l? Wtedy faktycznie ma to sens.

Edytowane przez Shadow7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale robiłeś odpowietrzanie na CWU ? Musisz ręcznie przestawić zawór trójdrożny i dopiero wtedy ...

Bądź w menu serwisowym w Test siłowników przestawić zawór trójdrożny i włączyć pompę obiegową.

 

Jak włączyłem odpowietrzanie, to najpierw robi CO a po jakichś 5-10 min samo przestawia na CWU i jak skończy to przechodzi w zwykła pozycję dla pompki obiegowej czyli Wl. To jest program odpowietrzania z menu pompy obiegowej tam gdzie się ją ręcznie włącza i on jest automatyczny tzn. w trakcie odpowietrzania pompka wielokrotnie się zatrzymuje i startuje, pewnie żeby ew powietrze się zebrało w odpowietrznikach lub miejscach skąd nie chce wyjść i potem max obroty i wylatuje. Było słychać powietrze przy max obrotach pompy ale to nie wiem czy wpuściłem teraz jak czyscilem filtr czy może te 3 miesiące temu kiedy odpowietrzanie nie było robione po czyszczeniu. Teraz przy odpowietrzaniu powietrza nie słychać więc może to było to. Przy normalnej pracy nie było nic słychać. Oby to było to, będę obserwował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Galmet jest nowy? Wężownice galmetu to zardzewiała rurka, z której odpadają płaty czarnej stali może się przytkała. Do pompy ciepła tylko nierdzewny zasobnik.

 

Zbiornikowi leci dopiero 2 rok. A czemu do pompy ciepła z nierdzewnej? Do gazowego albo zwykłego pieca może być Galmet z czarnej? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie laika - w danych technicznych pomp ciepła Panasonic Aquarea podane są maksymalne moce grzewcze dla różnych temperatur zewnętrznych.

Jeden ze sprzedawców poinformował mnie, że te maksymalne moce nie biorą pod uwagę tego, że pompa co jakiś czas wykonuje defrost i wówczas nie grzeje (niektórzy inni producenci podają takie rozróżnienie).

 

Nie wiem jak często defrost może się odbywać, ale, z tego co czytam na forum, zależy to od warunków i może np. odbywać się co godzinę i zajmować np. 5-10 minut.

Czy zatem jeśli np. pompa WH-SDC09H3E8 przy -15 st C na zewnątrz ma podaną maksymalną moc grzewczą 8,3 kW i bez defrostu dostarczyłaby 8,3kWh przez godzinę, to oznacza, że jeśli defrost się wykona, to pompa dostarczy w godzinę proporcjonalnie mniej energii?

Jeśli tak - w jaki sposób uwzględniać tę niedostępność pompy przy dobieraniu mocy pompy do zapotrzebowania domu na ciepło (nie pytam jak w ogóle to się robi tylko jak się uwzględnia te "przestoje" na defrost)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- w jaki sposób uwzględniać tę niedostępność pompy przy dobieraniu mocy pompy do zapotrzebowania domu na ciepło (nie pytam jak w ogóle to się robi tylko jak się uwzględnia te "przestoje" na defrost)?

 

Nie uwzględniać zjawiska defrostu w doborze mocy pompy.

Defrosty występują w zakresie temp. +3*C do -3*C, gdy powietrze jest wilgotne, natomiast PC dobierasz circa do -20*C

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Od prawie miesiąca grzeje pompa ciepla a moze od jakis 2 tygodni pompa stanela na zasilanie 29-30 stopni a powrót 24. W domu parter 21 a piętro 22. Wylewki nie były od sierpnia wygrzewne jak i cały dom. Pompa chodzi non stop koło 70Hz pobierając 2,0-2,2 kW oddajac 8,4-8,8 kW. Krzywa -5/35 +15/30. Do ustabilizowania rozumiem jeszcze daleka droga bo ma co grzac ( grube wylewki). Kombinować coś czy zostawić? A co w przypadku gdy przyjda mrozy to podnieść jakąś krzywa czy w moim przypadku gdy dom niewygrzany nie zmienia to zupełnie nic?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzywa -5/35 +15/30. Do ustabilizowania rozumiem jeszcze daleka droga bo ma co grzac ( grube wylewki). Kombinować coś czy zostawić?

 

Wygrzewaj zgodnie z procedurą wygrzewania (lepiej ręcznie - ale jak nie masz zaników prądu, to możesz użyć programu z PC), a nie wg krzywej grzewczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...