Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

A ja pół strony napisałem a Ty ująłeś to w jednym zdaniu. Dokładnie o to mi chodzi

Wiem że można w ustawieniach przestawić prędkość obiegówki aby nie była sterowana automatycznie deltą tylko ręcznie, jakbym ją przyśpieszył to temp powrotu wzrosłaby ale czy zasilania tym samym też? Chcę zrozumieć, nie chcę kombinować. Miałem ON/OFF gruntówkę a tu jakieś modulacje, kombinacje :)

 

Pompa powinna mieć nominalny przeplyw i tego bym nie ruszał. A dopiero do nominalnego przeplywu dopasowywal reszę

Skoro masz podlogówkę to ona jest wygrzana?Bo skoro na CWU jest -OK to wychodzi że podloga jest z wilgocią technologiczną i trzeba czasu aby to osuszyć. ( wygrzać)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

codix - na naklejkach jest 3,2, tak samo w Internecie. W oznaczeniu ma 3 ale już niżej w danych szczegółowych 3,2. 3 kw w nazwie ze względu na taką grzałkę? Tylko co byłoby gdyby w domu były same grzejniki i chciałbym aby szło w nie 40 stopni? Skąd pompa wie że to podłogówka? Ok mniej więcej teraz rozumiem że zależy to od powrotu tylko myślałem że po prostu powinna się podnieść temperatura zasilania i automatycznie powrót też by się podniósł. Czyli generalnie pompa ma wyprodukować 3,2 i obecne warunki czyli nie wygrzany dom, nie ocieplony, szybki odbiór ciepła, defrosty które schładzają wodę w podłogówce nie pozwalają jej na osiągnięcie zadanej temperatury zasilania? Dobrze to rozumiem? To jest tylko moja ciekawość, wiem że jak ocieplę dom to wystarczy mi to co teraz...

 

RadMac - 16 i wiem że nie da się więcej w moich obecnych warunkach, wiedziałem że wprowadzam się w stan prawie surowy :) Zastanawiałem się tylko nad tą temperaturą zasilania ale chyba Codix mi to wyjaśnił

 

 

 

 

Wydaje mi się właśnie, że z tego co piszę Codix jest to normalna sytuacja tylko trochę się dziwiłem że CWU kręci na maksa a w tę podłogę nie chce pchnąć więcej...

 

Pompa dziala tak ze temperatura powrotu jest dla niej temp.wyjsciowa

W menu ustawiasz delte przy podlogowce np.5st przy grzejnikach np.10st jest to roznica pomiedzy zasilaniem a powrotem.

Pompa teraz nie orzyspieszy Ci obiegówki ani czestotliwosci bo i po co jak osiaga swoja moc maksymalna.

Liczysz Twoj przeplyw 9l x 60min x Twoja delta 5st x 1,16=3,1kw z taka moca chodzi i distarcza Ci ci godzinę do domu 3,1kwh energii wiecej nie da .

Niewazne jest jaka bedzie temp.zasilania wazne ile Ci kwh dostarczy do domu bo to one powoduja ciepełko.

Moglbys sobie zeiekszyc delte na 15st ale w Teoim przypadku nic to nie da bo pompa chodzi juz z maks moca i najnizszym przeplywem wiec i tak nie podbije juz zasilsnia.

Dopiero Ci podskoczy jak zmaleje zapotrzebowanie domu na ta chwile poprostu pompa jest za slaba i zadne ustawienia nie pomoga.

 

Mozesz zmniejszyc sobie delte na np.2st ale wtedy pompa zwiekszy przeplyw wody na tyle zeby dalej przekazywac do domu te 3,1kw a temperatura zasilania spadnie jeszcze bardziej.

 

Jeszcze raz powtarzam psnas ma pompy 3,5,7,9kw tak je oznacza tak jest w nazwie kodowej modelu czyli np.wh-sdc03j3e5 i nie jest to spowodowane moca grzalek a ze ktos Ci gdzies dlugopisem wpisal 3,2 to juz inna sprawa albo jak gdzies pisze ze tyle moze osiagnac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa powinna mieć nominalny przeplyw i tego bym nie ruszał. A dopiero do nominalnego przeplywu dopasowywal reszę

Skoro masz podlogówkę to ona jest wygrzana?Bo skoro na CWU jest -OK to wychodzi że podloga jest z wilgocią technologiczną i trzeba czasu aby to osuszyć. ( wygrzać)

 

Wiesz co... wydaje mi się że jest wygrzana, kilka dni temu skuwałem pod prysznic liniowy (może to nie jest idealny pomiar :) ) Ale było to suche, pyliło się. Wilgotność w domu 58, na dole przy podłodze 50, rekuperację odkręcam na maxa jak wychodzę do pracy, chyba nie o to chodzi. Ja sobie zdaję sprawę z tych wszystkich rzeczy, nie wygrzany dom, podłoga, pierwszy sezon, brak ocieplenia, nie spodziewam się 22 stopni na chacie. Interesuje mnie czemu temperatura wody nie osiąga tego co jej zadam... Wspomniałem, co byłoby gdybym miał grzejniki i chciałbym zasilić je 45 stopniami...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa dziala tak ze temperatura powrotu jest dla niej temp.wyjsciowa

W menu ustawiasz delte przy podlogowce np.5st przy grzejnikach np.10st jest to roznica pomiedzy zasilaniem a powrotem.

Pompa teraz nie orzyspieszy Ci obiegówki ani czestotliwosci bo i po co jak osiaga swoja moc maksymalna.

Liczysz Twoj przeplyw 9l x 60min x Twoja delta 5st x 1,16=3,1kw z taka moca chodzi i distarcza Ci ci godzinę do domu 3,1kwh energii wiecej nie da .

Niewazne jest jaka bedzie temp.zasilania wazne ile Ci kwh dostarczy do domu bo to one powoduja ciepełko.

Moglbys sobie zeiekszyc delte na 15st ale w Teoim przypadku nic to nie da bo pompa chodzi juz z maks moca i najnizszym przeplywem wiec i tak nie podbije juz zasilsnia.

Dopiero Ci podskoczy jak zmaleje zapotrzebowanie domu na ta chwile poprostu pompa jest za slaba i zadne ustawienia nie pomoga.

 

Mozesz zmniejszyc sobie delte na np.2st ale wtedy pompa zwiekszy przeplyw wody na tyle zeby dalej przekazywac do domu te 3,1kw a temperatura zasilania spadnie jeszcze bardziej.

 

Jeszcze raz powtarzam psnas ma pompy 3,5,7,9kw tak je oznacza tak jest w nazwie kodowej modelu czyli np.wh-sdc03j3e5 i nie jest to spowodowane moca grzalek a ze ktos Ci gdzies dlugopisem wpisal 3,2 to juz inna sprawa albo jak gdzies pisze ze tyle moze osiagnac

 

No i dobra, wszystko jasne, dzięki za wyjaśnienie

 

To nie jest długopisem napisane tylko na naklejkach znamionowych na jednostce zewnętrznej i wewnętrznej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i dobra, wszystko jasne, dzięki za wyjaśnienie

 

To nie jest długopisem napisane tylko na naklejkach znamionowych na jednostce zewnętrznej i wewnętrznej :)

 

panas.jpg

 

To jednostka zewn

 

To mogło by się okazać że potrzebujesz pompę 5 kW

 

Nie, ogarnie jak będzie docelowe ocieplenie bez problemu, mam kominek w razie jakby mi temperatura w domu spadła do 12 stopni ;) Chodziło tylko o wyjaśnienie kwestii zasilania. Wiem co kupiłem i wiem jaki dom buduję ;)

panas.jpg

Edytowane przez markamx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłem sobie na razie grzanie na prostej, 29 stopni. I tak jest, powrót 24. Czemu jak zmienię sobie na np 35 to za nic w świecie pompa mi nie chce przekroczyć 30 stopni na zasilaniu?

 

Inwerterowa PC dostosowuje moc cieplną do mocy odbieranej przez system grzewczy.

Dla optymalizacji COP podnosi temperaturę stopniowo zbliżając się do docelowej.

 

Jeżeli nie może osiągnąć temperatury docelowej, to przyczyną prawdopodobnie jest za mała moc PC - co przy nieocieplonym, mokrym domu jest wręcz oczywiste.

Do odparowania litra wody potrzeba ponad 0,6kWh ciepła. Do podniesienia temperatury domu o 1* pewnie kilkunastu albo i kilkudziesięciu kWh. A bez ocieplenia pewnie ledwo wystarcza na pokrycie strat w takich warunkach.

 

Sprawdź, jaką moc odbiera system grzewczy dla pewności (przepływ x ciepło właściwe wody x dt) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ATTACH=CONFIG]451907[/ATTACH]

 

To jednostka zewn

 

 

 

Nie, ogarnie jak będzie docelowe ocieplenie bez problemu, mam kominek w razie jakby mi temperatura w domu spadła do 12 stopni ;) Chodziło tylko o wyjaśnienie kwestii zasilania. Wiem co kupiłem i wiem jaki dom buduję ;)

 

Zle interpretujesz te napisy na naklejce masz pompe 3kw a tam sa wpisy jaka moc osiaga dla danych warunków a ze akurat dla niej jest wpisane 3,2 i tu i tu a co bys gadal jak by bylo w jednej pozycji 3,1 a w drugiej 3,2?

U mnie jest z 4 takie podane i kazda sie rozni.

Jak by kazdy podawal z tych naklejek moc swojej pompy to nagle by sie okazalo ze panas ma 50 modeli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaizen - tak jak wspominałem chciałem zrozumieć tylko czemu nie podnosi temp wody jaką ustawie i już rozumiem. Zdam relację za rok jak już ocieplę dom. Jako że budowałem w pojedynkę od A do Z to jak najszybciej chciałem się tu wprowadzić i zdawałem sobie sprawę w jakich warunki się wprowadzam, skoro w nieocieplonej chacie mam 16 stopni, teraz idą mrozy że niby -15 to jak mi spadnie do 10 w środku to będzie git ;) kominek odpalę i przeżyję. 2 lata mieszkałem w wynajmowanym domu gdzie było w zimę 9 stopni a rok w namiocie ;)

Dziękuje Wam wszystkim.

 

Zle interpretujesz te napisy na naklejce masz pompe 3kw a tam sa wpisy jaka moc osiaga dla danych warunków a ze akurat dla niej jest wpisane 3,2 i tu i tu a co bys gadal jak by bylo w jednej pozycji 3,1 a w drugiej 3,2?

U mnie jest z 4 takie podane i kazda sie rozni.

Jak by kazdy podawal z tych naklejek moc swojej pompy to nagle by sie okazalo ze panas ma 50 modeli

 

 

Ok, rozumiem, dziękuje za wyjaśnienie

Edytowane przez markamx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inwerterowa PC dostosowuje moc cieplną do mocy odbieranej przez system grzewczy.

Dla optymalizacji COP podnosi temperaturę stopniowo zbliżając się do docelowej.

 

Jeżeli nie może osiągnąć temperatury docelowej, to przyczyną prawdopodobnie jest za mała moc PC - co przy nieocieplonym, mokrym domu jest wręcz oczywiste.

Do odparowania litra wody potrzeba ponad 0,6kWh ciepła. Do podniesienia temperatury domu o 1* pewnie kilkunastu albo i kilkudziesięciu kWh. A bez ocieplenia pewnie ledwo wystarcza na pokrycie strat w takich warunkach.

 

Sprawdź, jaką moc odbiera system grzewczy dla pewności (przepływ x ciepło właściwe wody x dt) .

 

Juz ma to przeliczone orzeplyw 9l delta5st moc produkowana 3,1kw czyli maks dla tej pompy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inwerterowa PC dostosowuje moc cieplną do mocy odbieranej przez system grzewczy.

Dla optymalizacji COP podnosi temperaturę stopniowo zbliżając się do docelowej.

 

Jeżeli nie może osiągnąć temperatury docelowej, to przyczyną prawdopodobnie jest za mała moc PC - co przy nieocieplonym, mokrym domu jest wręcz oczywiste.

Do odparowania litra wody potrzeba ponad 0,6kWh ciepła. Do podniesienia temperatury domu o 1* pewnie kilkunastu albo i kilkudziesięciu kWh. A bez ocieplenia pewnie ledwo wystarcza na pokrycie strat w takich warunkach.

 

Sprawdź, jaką moc odbiera system grzewczy dla pewności (przepływ x ciepło właściwe wody x dt) .

 

A w moim przypadku jest troche lepiej niz u kolegi markamx bo przy tych samych problemach z wiekszym zasilaniem mam w domu cieplo bo ponad 22.5 stopnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w moim przypadku jest troche lepiej niz u kolegi markamx bo przy tych samych problemach z wiekszym zasilaniem mam w domu cieplo bo ponad 22.5 stopnia.

 

Ja nie mam problemów z ciepłem bo wiem gdzie ono ucieka, po prostu zapytałem czemu jak zadam pompie aby grzała wodę do 30 paru stopni to tego nie robi :)

Mój temat jest wyczerpany, jeszcze raz dziękuje wszystkim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ATTACH=CONFIG]451907[/ATTACH]

 

To jednostka zewn

 

 

 

Nie, ogarnie jak będzie docelowe ocieplenie bez problemu, mam kominek w razie jakby mi temperatura w domu spadła do 12 stopni ;) Chodziło tylko o wyjaśnienie kwestii zasilania. Wiem co kupiłem i wiem jaki dom buduję ;)

 

To było odnośnie zapytania o grzejniki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam problemów z ciepłem bo wiem gdzie ono ucieka, po prostu zapytałem czemu jak zadam pompie aby grzała wodę do 30 paru stopni to tego nie robi :)

Mój temat jest wyczerpany, jeszcze raz dziękuje wszystkim

 

Ja nie mowie ze masz problem tylko ze mamy problem aby pompa puscila cos wiecej niz te 30 stopni a roznica jest miedzy nami ze mi temp w pomieszeniach rosnie i ze mam cieplo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...