Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Inwerterowa PC dostosowuje moc cieplną do mocy odbieranej przez system grzewczy.

Dla optymalizacji COP podnosi temperaturę stopniowo zbliżając się do docelowej.

 

Jeżeli nie może osiągnąć temperatury docelowej, to przyczyną prawdopodobnie jest za mała moc PC - co przy nieocieplonym, mokrym domu jest wręcz oczywiste.

Do odparowania litra wody potrzeba ponad 0,6kWh ciepła. Do podniesienia temperatury domu o 1* pewnie kilkunastu albo i kilkudziesięciu kWh. A bez ocieplenia pewnie ledwo wystarcza na pokrycie strat w takich warunkach.

 

Sprawdź, jaką moc odbiera system grzewczy dla pewności (przepływ x ciepło właściwe wody x dt) .

 

To co piszesz to tyczy się Mocy a temperature PC powinna dać nawet i 55*C Na CWU osiąga zadaną. Tu powinno być tak samo .Chcial osiągnąć 30*C czy tam 40*C pompa powinna taką podać a że w domu będzie + 15 *C zamiast +22*C to już efekt tego co piszesz (brak ocieplenia ) i dla tego jest zimniej mimo temp z PC np.30 czy 40*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczysz Twoj przeplyw 9l x 60min x Twoja delta 5st x 1,16=3,1kw z taka moca chodzi i distarcza Ci ci godzinę do domu 3,1kwh energii wiecej nie da .

 

Codix skąd ten wzór i czy jest on prawidłowy ?

 

Pytam bo o 22.00 ruszyło u mnie grzanie. Ustawiona dość wysoko krzywa . Obecnie grzanie idzie z deltą 5 a przepływ mam około 35l/min (moja pompa nie reguluje przepływu , albo nigdy nie widziałem). Czy to oznacza że idzie obecnie u mnie w podłogę 12KW ???

Pytam bo pompa 9KW a obecnie na zewnątrz -2 stopnie a grzałki wyłączone.

Bo aż mi się nie chce wierzyć , bo daje 12KW a pobiera 2,2KW ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co piszesz to tyczy się Mocy a temperature PC powinna dać nawet i 55*C Na CWU osiąga zadaną. Tu powinno być tak samo .Chcial osiągnąć 30*C czy tam 40*C pompa powinna taką podać a że w domu będzie + 15 *C zamiast +22*C to już efekt tego co piszesz (brak ocieplenia ) i dla tego jest zimniej mimo temp z PC np.30 czy 40*

 

Kurde no to jak w końcu powinno być?

 

A jaką częstotliwość pompa ma teraz na tej pracy ciągłej

 

w tej chwili 55Hz ale dobiła do 31 stopni i 25 na powrocie, w końcu przekroczyła te 30

Edytowane przez markamx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co piszesz to tyczy się Mocy a temperature PC powinna dać nawet i 55*C Na CWU osiąga zadaną.

 

Nie podskoczy wyżej, bo pilnuje mocy odbieranej przez system grzewczy. Żeby podniosła temperaturę zasilania musi wzrosnąć temperatura powrotu. A to z kolei oznacza wyższą temperaturę podłogi = wyższa moc grzewcza. I, jak widać, przy takim obciążenie nie daje rady. Przyjdą większe mrozy to pewnie jeszcze wzrośnie obciążenie --> spadnie temperatura w domu --> spadnie temperatura powrotu --> spadnie temperatura zasilania, a moc dalej będzie ta sama przy tych samych przepływach.

 

Codix skąd ten wzór i czy jest on prawidłowy ?

 

Pytam bo o 22.00 ruszyło u mnie grzanie. Ustawiona dość wysoko krzywa . Obecnie grzanie idzie z deltą 5 a przepływ mam około 35l/min (moja pompa nie reguluje przepływu , albo nigdy nie widziałem). Czy to oznacza że idzie obecnie u mnie w podłogę 12KW ???

 

1,16kWh/K*m3 to ciepło wπaściwe wody.

Przepływ w m3/h x 1,16 kWh/m3K x dt daje moc.

 

35l/min x 60min = 2,1m3/h

2,1m3/h x 1,16kWh/m3K *5K=12,18kW

 

Sprawdź przepływy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie podskoczy wyżej, bo pilnuje mocy odbieranej przez system grzewczy. Żeby podniosła temperaturę zasilania musi wzrosnąć temperatura powrotu. .

 

No i wiem czemu CWU grzeje. Mieli zaizolowany zbiornik i temperatura powrotu wzrasta bo nie ma gdzie te ciepło uciekać, jakbym odkręcił minimalnie ciepłej wody w kuchni, zasymulował ucieczkę ciepła to w życiu by nie zagrzała... Logiczne

Edytowane przez markamx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Codix skąd ten wzór i czy jest on prawidłowy ?

 

Pytam bo o 22.00 ruszyło u mnie grzanie. Ustawiona dość wysoko krzywa . Obecnie grzanie idzie z deltą 5 a przepływ mam około 35l/min (moja pompa nie reguluje przepływu , albo nigdy nie widziałem). Czy to oznacza że idzie obecnie u mnie w podłogę 12KW ???

Pytam bo pompa 9KW a obecnie na zewnątrz -2 stopnie a grzałki wyłączone.

Bo aż mi się nie chce wierzyć , bo daje 12KW a pobiera 2,2KW ???

 

Pytasz bo nie wiesz czy szukasz zaczepek?

Kaizen Ci wytlumaczyl.

Jesli wydaje Ci sie za duzo to wystarczy ze pompa troche zle pokazuje Ci przeplyw a czujniki temp wskazuja zle ,sa nieskalibrowane lub maja rozdzielczosc 1st i akurat sie tak zlozylo ze jeszcze pokazuja np.powrot 24 a faktycznie jest 24,9 a zasilanie 29,0 i juz delta 4,1 i juz przepis gotowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaizen- Tak to ma sens. Jak ociepli to pewnie ruszy lecz moim zdaniem powinna być PC 5kW Choć z drugiej strony nie znamy zapotrzebowania.

 

Zapotrzebowanie jest przy docelowym ociepleniu 3 kw przy -20 stopniach bez CWU. Sam mieszkam, nikt się tu nie pojawi nigdy, nie jestem ciepłolubny, spędzam w pracy 8h, 4h przy perkusji i gitarze to jest już pół życia :) Następne pół spędzam przy ognisku na zewnątrz i na śnie :) Będzie dobrze, chodziło mi o temperaturę wody i zostało to wyjaśnione już na obecną chwilę, dzięki jeszcze raz Wszystkim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Chciałbym zapytać użytkowników instalacji mieszanej grzejacych w taryfie g11. Czy po założeniu termostatu pokojowego spadło zużycie prądu. Otóż grzeje w harmonogramie 13godz na dobę i to zużywa na dobę określoną ilość kWh. Gdy wyłącze harmonogram i obniże krzywą o 2 st względem harmonogramu wynik dokładnie ten sam na dobę.Czy macie doświadczenia w tym temacie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Chciałbym zapytać użytkowników instalacji mieszanej grzejacych w taryfie g11. Czy po założeniu termostatu pokojowego spadło zużycie prądu. Otóż grzeje w harmonogramie 13godz na dobę i to zużywa na dobę określoną ilość kWh. Gdy wyłącze harmonogram i obniże krzywą o 2 st względem harmonogramu wynik dokładnie ten sam na dobę.Czy macie doświadczenia w tym temacie?

 

Zużycie w kWh musi wyjść tak samo, gdyż aby osiągnąć w domu zadaną temperaturę musisz dostarczyć X ciepła, nie ważne czy będziesz to robił powoli cały dzień, czy szybko w 13h, ilość energii jest ta sama

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co piszesz to tyczy się Mocy a temperature PC powinna dać nawet i 55*C Na CWU osiąga zadaną. Tu powinno być tak samo .Chcial osiągnąć 30*C czy tam 40*C pompa powinna taką podać a że w domu będzie + 15 *C zamiast +22*C to już efekt tego co piszesz (brak ocieplenia ) i dla tego jest zimniej mimo temp z PC np.30 czy 40*

 

na teraz widocznie podłoga (cały dom) odbiera całe ciepło jakie PC wyprodukuje, stąd i temp zasilania się nie podnosi. jak temp wylewki skoczy do góry to i temp zasilania się podniesie. Wychodzi na to że ta PC, na dom bez ocieplenia chyba jeszcze nie wygrzany jest nieco za słaba. Ciekawe ile już ta PC grzeje (ile dni?) no i czy w trybie ciągłym czy w określonych godzinach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytasz bo nie wiesz czy szukasz zaczepek?

Kaizen Ci wytlumaczyl.

Jesli wydaje Ci sie za duzo to wystarczy ze pompa troche zle pokazuje Ci przeplyw a czujniki temp wskazuja zle ,sa nieskalibrowane lub maja rozdzielczosc 1st i akurat sie tak zlozylo ze jeszcze pokazuja np.powrot 24 a faktycznie jest 24,9 a zasilanie 29,0 i juz delta 4,1 i juz przepis gotowy

 

U mnie tak to wyglądało ubiegłej nocy:

 

Start pompy o 21-szej, temperatura na zewnątrz -7st. Sprężarka -62Hz.

przepływ 19,5l/min x 60min = 1,17m3/h

1,17m3/h x 1,16kWh/m3K * delta 5K = 6,79kW

 

5 rano, temperatura na zewnątrz -10st. Sprężarka -36Hz.

przepływ 12,5l/min x 60min = 0,75m3/h

0,75m3/h x 1,16kWh/m3K * delta 3K = 2,61kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie tak to wyglądało ubiegłej nocy:

 

Start pompy o 21-szej, temperatura na zewnątrz -7st. Sprężarka -62Hz.

przepływ 19,5l/min x 60min = 1,17m3/h

1,17m3/h x 1,16kWh/m3K * delta 5K = 6,79kW

 

5 rano, temperatura na zewnątrz -10st. Sprężarka -36Hz.

przepływ 12,5l/min x 60min = 0,75m3/h

0,75m3/h x 1,16kWh/m3K * delta 3K = 2,61kW

 

Gratuluję cieplego domku :)

Wg ozc przy minus 10 powinienes miec gdzies 3,37kw ale wiadomo caly czas minus 10 nie bylo a przez wczesniejsze godziny dawala wiecej i zakumulowala te cieplo w podlodze a potem to nawet te minus 10 nie zrobilo na niej zadnego wrazenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję cieplego domku :)

Wg ozc przy minus 10 powinienes miec gdzies 3,37kw ale wiadomo caly czas minus 10 nie bylo a przez wczesniejsze godziny dawala wiecej i zakumulowala te cieplo w podlodze a potem to nawet te minus 10 nie zrobilo na niej zadnego wrazenia

 

Dokładnie:)

 

Poobserwuję w tym tygodniu bo zapowiadają u nas większe mrozy (nawet całodobowo -10 a w nocy -16) to się chętnie podzielę:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...