Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Czyli można dac sobie spokój z termostatem pokojowym.

Czy będzie pracować 24h czy 13 gdz na dobę wynik ten sam.

Zostaje przy harmonogramie . Dzieki

Warto zapoznać się z tematem ;Grzanie PC/PW w II taryfie

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?337393-Grzanie-PC-PW-w-II-taryfie/page2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli można dac sobie spokój z termostatem pokojowym. Czy będzie pracować 24h czy 13 gdz na dobę wynik ten sam. Zostaje przy harmonogramie . Dzieki

 

Temat "rzeka" ....

 

Z mojego kilku letniego doświadczenia.

 

1. Grzanie tylko w II taryfie ( u mnie 10 godzin dziennie + tanie weekendy) . Najniższy koszt 1kWh energii. Najniższy komfort cieplny (wahania temperatury , efekt "zimniej podłogi"). Dodatkowo pompa działa wtedy na bardzo wysokiej mocy (hałas) i działa w godzinach gdzie jest najzimniej (więc COP wcale może nie być największy).

 

2. Grzania z termostatem (czyli bez stref czasowych , grzanie wtedy kiedy zdecyduje termostat (i jego histereza). Komfort dużo większy niż przy grzaniu tylko w II taryfie (mniejsze wahania temperatury ale też zależy to od histerezy. Lepsze termostaty mają histerezę 0,2 lub 0,5 stopnia) , grzanie kiedy jest taka potrzeba , można ustawić niższą krzywą i grzać na niższej mocy. Minus wyższe koszty użytkowana , bo częściowo będziemy grzać w I taryfie.

 

3. Grzanie stałe (bez termostatu). Najwyższy komfort , podłoga cały czas grzana i cały czas promieniuje od niej ciepło. Wahania temperatury najniższe. Zużycie energii na godzinę najniższe , praca pompy najcichsza (bo na małej mocy modulowana). Minusy wyższy koszt ogrzewania (bo grzejemy w I i II taryfie) , często problem z zejściem pompy do bardzo niskiej mocy a to równa się taktowanie ...

 

Osobiście najbardziej mi pasuje grzanie ciągłe , ale przy mojej pompie jest to raczej nierealne , bo pompa nie potrafi tak nisko zjeść z mocą.

Jak dla mnie komfort jest wtedy najwyższy i jest najprzyjemniej w domu.

 

Niestety u mnie co najwyżej mogę robić taki "mix" termostat + praca ciągła , czyli ustawić krzywą dość nisko aby działała jak najdłużej pompa i nie pozwolił termostat na przegrzanie domu , bo u mnie szybciej niż później termostat będzie musiał wyłączyć na jakiś czas pompę ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy markamx i Angelo19 macie niewygrzane posadzki z tego względu pompa dąży do zadanej temperatury, ale utrzymuje deltę.

Jesli powrót nie rośnie bo podłoga odbiera całe to ciepło ( a wilgoć w podłodze jest znakomitym odbiornikiem ciepła ), to zasilanie też nie rośnie.

Tak jak piszecie wasze pompy pracują z max. swoją mocą.

To, że zbiorniki CWU grzeją bez problemu, to znaczy, że sa sprawne.

Jesli chcecie sprawdzić, czy temperaturę zadana osiągniecie, ustawcie krzywa grzania, na np. 35st/c, czy ile tam chcecie i ustawcie najwyższą delte, np 10 lub wyżej, a na bank temperaturę zadana osiagniecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy markamx i Angelo19 macie niewygrzane posadzki z tego względu pompa dąży do zadanej temperatury, ale utrzymuje deltę.

Jesli powrót nie rośnie bo podłoga odbiera całe to ciepło ( a wilgoć w podłodze jest znakomitym odbiornikiem ciepła ), to zasilanie też nie rośnie.

Tak jak piszecie wasze pompy pracują z max. swoją mocą.

To, że zbiorniki CWU grzeją bez problemu, to znaczy, że sa sprawne.

Jesli chcecie sprawdzić, czy temperaturę zadana osiągniecie, ustawcie krzywa grzania, na np. 35st/c, czy ile tam chcecie i ustawcie najwyższą delte, np 10 lub wyżej, a na bank temperaturę zadana osiagniecie.

 

I tu sie troche mylisz bo w ich przypadku zmiana delty na np.10 nic nie zmieni i temp na zasilaniu nie wzrosnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu sie troche mylisz bo w ich przypadku zmiana delty na np.10 nic nie zmieni i temp na zasilaniu nie wzrosnie

 

To prawda, przy mocy ich pomp może takiej różnicy w CO podłogowym nie wyrobić, z racji małej mocy. Ale nie wiem czym się przejmują koledzy. Jeśli zapotrzebowanie domu na moc 3kw się sprawdzi tzn, że wystarczy ona na pokrycie strat w domu i utrzymanie komfortowej temperatury, do jakiej były zrobione wyliczenia np 22 stopnie. Temp. zasilania nie jest już aż tak ważna, jeśli w trybie pracy ciągłej utrzyma te 30 na zasilaniu i może to jest już wystarczająca temperatura dla utrzymania komfortu w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Codix , to niech jeszcze skręcą ze dwie pętle, to wtedy na bank wzrośnie :)

 

Jak chcecie sprawdzić czy wasza posadzka jest już sucha a nie macie wykończonych podług , to rozłóżcie na niej z 1m2 foli i poczekajcie z 24h . Jak po tym czasie pod folią będzie wyraźnie wilgotniej (ciemniejszy kolor posadzki, mokra folia) to wszystko będzie jasne. Przy wygrzewaniu domu trzeba go wietrzyć, tak żeby następowało uwolnienie wilgotnego powietrza z pomieszczeń. Nie wychładza to ścian ani posadzki, tylko robi miejsce na nową wilgoć z nich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat "rzeka" ....

 

Z mojego kilku letniego doświadczenia.

 

1. Grzanie tylko w II taryfie ( u mnie 10 godzin dziennie + tanie weekendy) . Najniższy koszt 1kWh energii. Najniższy komfort cieplny (wahania temperatury , efekt "zimniej podłogi"). Dodatkowo pompa działa wtedy na bardzo wysokiej mocy (hałas) i działa w godzinach gdzie jest najzimniej (więc COP wcale może nie być największy).

 

2. Grzania z termostatem (czyli bez stref czasowych , grzanie wtedy kiedy zdecyduje termostat (i jego histereza). Komfort dużo większy niż przy grzaniu tylko w II taryfie (mniejsze wahania temperatury ale też zależy to od histerezy. Lepsze termostaty mają histerezę 0,2 lub 0,5 stopnia) , grzanie kiedy jest taka potrzeba , można ustawić niższą krzywą i grzać na niższej mocy. Minus wyższe koszty użytkowana , bo częściowo będziemy grzać w I taryfie.

 

3. Grzanie stałe (bez termostatu). Najwyższy komfort , podłoga cały czas grzana i cały czas promieniuje od niej ciepło. Wahania temperatury najniższe. Zużycie energii na godzinę najniższe , praca pompy najcichsza (bo na małej mocy modulowana). Minusy wyższy koszt ogrzewania (bo grzejemy w I i II taryfie) , często problem z zejściem pompy do bardzo niskiej mocy a to równa się taktowanie ...

 

Osobiście najbardziej mi pasuje grzanie ciągłe , ale przy mojej pompie jest to raczej nierealne , bo pompa nie potrafi tak nisko zjeść z mocą.

Jak dla mnie komfort jest wtedy najwyższy i jest najprzyjemniej w domu.

 

Niestety u mnie co najwyżej mogę robić taki "mix" termostat + praca ciągła , czyli ustawić krzywą dość nisko aby działała jak najdłużej pompa i nie pozwolił termostat na przegrzanie domu , bo u mnie szybciej niż później termostat będzie musiał wyłączyć na jakiś czas pompę ...

 

Też grzałem na harmonogramie w nocnej taryfie. Częste defrosty. W grudniu włączyłem na stałe bez kagańca. Stabilna temp. w domu, mniej defrostów. I chyba tak zostawię. U mnie SDC9H3E5 moduluje do 19Hz i tak chodzi, czasem się wyłączy. Wady? Dużo godzin pracy. Rachunek? Trochę wyższy ale ciężko powiedzieć ile, bo miesiące inne.

Ostatnio kilka dni ze stabilnymi temp. i wilgotnością na zewnątrz a zauważyłem ze w nocy mniej defrostow.

Edytowane przez RadMac
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto zapoznać się z tematem ;Grzanie PC/PW w II taryfie

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?337393-Grzanie-PC-PW-w-II-taryfie/page2

 

Nawet nie czytam---Po kiego grzyba mam grzać tylko w II tar . A jak jest I tar. to mam marznąć? Czekać aż bedzie II tar:D

W domu ma być cieplo cały czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I kiedy byś tu marzł?

 

attachment.php?attachmentid=439683

 

Kaizen --czy to MÓJ Dom?

Że tobie wystarczy 21* to nie znaczy że wszystkim tyle wystarczy. Moja idealna temp to 22,8*C ---23,4*C

Nie obchodzi mnie czy uwierzysz lecz u mnie w maju jak spadnie temp. poniżej 22,5 to odpalam grzanie. A w 2020r. to nawet 5 czerwca 2 godz. CO było włączone. Lubię cieplo. Szanuję tych co mają 21*C lecz JA lubię inaczej i ten wykres jest dla mnie --ZA ZIMNO.

Edytowane przez -voymar-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaizen --czy to MÓJ Dom?

 

Wrzuć swój wykres. Nie chodzi o temperaturę (dla mnie te temperatury w sypialni są zbyt wysokie - ale żona jest ciepłolubna), tylko o jej stabilność przy grzaniu nie 24/7.

 

Idę o zakład, że histereza Twojego sterownika powoduje większe wahania temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzuć swój wykres. Nie chodzi o temperaturę (dla mnie te temperatury w sypialni są zbyt wysokie - ale żona jest ciepłolubna), tylko o jej stabilność przy grzaniu nie 24/7.

 

Idę o zakład, że histereza Twojego sterownika powoduje większe wahania temperatury.

 

Sterownik to salus histereza co 1* lub 0,5 Napisałem chcesz to wierz nie to nie zawracaj gitary. Nie jestem maniakiem i nie mam wykresów. Skąd niby je mam brać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik to salus histereza co 1* lub 0,5 Napisałem chcesz to wierz nie to nie zawracaj gitary. Nie jestem maniakiem i nie mam wykresów. Skąd niby je mam brać?

 

To skąd wiesz, jak masz stabilną temperaturę powietrza? To, że sterownik przestaje grzać nie znaczy, że temperatura podłogi i powietrza natychmiast przestaje rosnąć.

Walisz ściemę o tym, jak to niekomfortowe jest grzanie - a to kwestia sterownika co ma większą histerezę, niż u mnie amplituda, a nie grzania w okienkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To skąd wiesz, jak masz stabilną temperaturę powietrza? To, że sterownik przestaje grzać nie znaczy, że temperatura podłogi i powietrza natychmiast przestaje rosnąć.

Walisz ściemę o tym, jak to niekomfortowe jest grzanie - a to kwestia sterownika co ma większą histerezę, niż u mnie amplituda, a nie grzania w okienkach.

 

DZIECIAKU --bo tak cię nazwałem NIE MAM POD ŁOGÓWKI tylko GRZEJNIKI Weź sobie w google wyszukaj salusa bezprzewodowego zobacz jak działa. choć teraz steruje mi PC Salus jak osiągnął 23,4 to sie wylączył i przy grzejnikach PURMO bez zasilania temp. się nie podniesie---Dlaczego? Bo bolączką tych grzejników jest to że;;;;; Szybko sie nagrzewają lecz i szybko stygną.

Ty już mi pokazywałeś swe mądrości że zużywasz 10,4MWh -i na tej podstawie liczyłeś MÓJ DOM . Tak że daj spokój bo JA LUBIĘ CIEPŁO I 21*C DLA CIEBIE JEST DOBRE A MI ZIMNO Jak pisałem -ty już dawno chwalisz się zużyciem za CO w maju a ja jeszcze puszcza na 2 lub 3 godz. bo nie ma temp jaką lubie. Po co drążysz temat?

PS. A gdzie u ciebie stabilna temp.?

Ja mam stabilną bo u mnie skok jest taki jak pisałem 22,8----23,4

Edytowane przez -voymar-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...