Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Dawno mnie tu nie było bo moja pompa pracuje od lat a ja prawie o niej zapomniałem :)

 

Jednak teraz przymierzam się do budowy obiektu o charakterze biurowym. Parter i piętro o łącznej powierzchni około 240m. Ze wstępnych wyliczeń wychodzi, że pompa 9kW będzie z zapasam (będzie reku i dobra izolacja). Z uwagi na popularność biorę pod uwagę Panasonica 3 fazowego.

Patrząc na dyskusję w ostatnim czasie zastanawiam się czy pompa obiegowa wbudowana w hydrobox obsłuży cały budynek? Bo jak wiedzę dodatkowe obiegówki to raczej kłopot...

 

I pytanie nr. 2

Jakie zasobnik 300l ze stali nierdzewnej jest obecnie optymalny cenowo/jakościowo?

 

Pozdrawiam wszystkich użytkowników PC w 2021r.!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9kW ale jednowentylatorowe SDC , czy T-CAP ?

Nie wiem w sumie czy się różnią obiegówką , ale podejrzewam ,że nikt Ci tego ot tak nie potwierdzi ( bez projektu i obliczeń podłogówki i dopasowaniu do tego pompy obiegowej z PC) , bo to na granicy jest.. W razie czego możesz zostawić miejsce na sprzęgło hydrauliczne i dwie obiegówki za nim , a na start podłączyć bezpośrednio i zobaczyć ,czy wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam łącznie 380m2 podłogówki i od razu celowałem w sprzęgło i dodatkowe 2 obiegówki.

Edit: Z T-Capem jest o tle problem przy podłogówce , że jak temperatura powrotu na początku defrostu będzie niższa niż 27 stopni , to defrost będzie robiony w mode 2.

Edytowane przez MiG25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzeje caly czas w 2taryfie plus 1godz w drogiej na krzywej, podbitej o 4st w taniej. Dodatkowo mam w pokoju termostat wl i wyl dodatkową pompke obiegowa.

Wahania temp max 1stopien ale wieczorem chodna podloga.

Spróbowałbym grzania non stop na niskiej krzywej.

Skoro u mnie termostat steruje tylko dodatkową obiegówka czy musze cos zmieniac w ustawieniach PC?

 

Czy jak wylacze dodatkowa obiegowke np termostatem przez obnizenie zadanej temperatury pompka obiegowa z pompy ciepla wydoli by zasilić uklad?

Mam grzane 115m podlogi na jednym poziomie, rury 18mm ok 700m, bufor 50l. Sdc9 3fazy

 

Mam podobny metraż podłogówki i też rury 18mm około 700m. Nie mam bufora. Krzywa 35/-15 25/15..W grudniu wyłączyłem harmonogram, obniżyłem krzywa o -4 i puściłem pompę samopas bo tak jak piszesz były często defrosty i wysoka częstotliwość sprężarki. Teraz defrosty są rzadsze i pracuje z mniejsza mocą, stabilniej. Temperatura w domu prawie na jednym poziomie. Do rachunku za grudzień w dziennej około 100 kWh ale za to mniej w nocnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno mnie tu nie było bo moja pompa pracuje od lat a ja prawie o niej zapomniałem :)

 

Jednak teraz przymierzam się do budowy obiektu o charakterze biurowym. Parter i piętro o łącznej powierzchni około 240m. Ze wstępnych wyliczeń wychodzi, że pompa 9kW będzie z zapasam (będzie reku i dobra izolacja). Z uwagi na popularność biorę pod uwagę Panasonica 3 fazowego.

Patrząc na dyskusję w ostatnim czasie zastanawiam się czy pompa obiegowa wbudowana w hydrobox obsłuży cały budynek? Bo jak wiedzę dodatkowe obiegówki to raczej kłopot...

 

I pytanie nr. 2

Jakie zasobnik 300l ze stali nierdzewnej jest obecnie optymalny cenowo/jakościowo?

 

Pozdrawiam wszystkich użytkowników PC w 2021r.!

 

Ja mam 1700mb rury 16mm na dwóch rozdzielaczach, mniej więcej po 850mb na każdy. Do każdego z rozdzielaczy idzie rura PEX 32. Rury idą do kotłowni i tam są połączone trojnikami i wpięte do jednostki zewnętrznej. Wszystk działa prawidłowo. Pompa obiegowa w PC daje radę bez problemu osiągnąć po 2L/min na każdym rotametrze, ale jeszcze takiego przepływu podczas pracy nominalnej nie widziałem. PC sama sobie reguluje przepływ na obiegowe. 7kW generacji J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam po przerwie

jak u was z zużyciem energii?

mi teraz przy - 8 w nocy i -2 w dzień bierze ok 30 kWh

wodę grzeje do 37 na ogrzanie domu i cwu 46 delta 6

ciekawi mnie ten weekend i temp około-20:eek:

defrosty tej nocy i za dnia były co ok 4 godz

jednak bufor sprawia że się szybciej odszrania

podbije temp i schodzi do 23-25 hz i tak do defrostu

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od dziś testuje grzanie cały czas nie patrzac na 2 taryfe.

Obecnie jak włączy się pompa o 22 do 6 i 13 -17 to chodzi (wczoraj) cały czas na 74Hz przy krzywej 28(10) - 38(-15) podbitej o 4.

Dziś zmniejszam usuwam podbicie i jade cały dzień na krzywej + termostat pokojowy jako kaganiec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mógłbyś opisać w skrócie co do tego potrzebuje żeby tego używać, poza pendrive na który wgram pliki do wgrania na moduł wifi pompy?

 

HeishaMon to projekt układu opartego na ESP8266 ,który podłącza się do PC i odczytuje wszystkie parametry ( nawet więcej niż ServiceCloud) i przekazuje je do brokera MQTT. (dodatkowo jest strona web ,z której te parametry można odczytać). Ma też funkcje sterowania pompą ( większość potrzebnych rzeczy do sterowania , a także dużo rzeczy z opcji instalatora , które w przeciwieństwie do ServiceCloud można przestawiać w locie , nie zatrzyma sprężarki).

Dodatkowo ma funkcję emulacji płyty opcjonalnej CZ-NS4P , da się ustawiać wszystkie jej funkcje w stylu Demand Control , SG ready , a nawet włączyć dwie strefy ( sam tego z powodzeniem używam).

 

GoHeishaMon to port HeishaMon w języku GO , da się to odpalić na każdej platformie ( RasperryPi , router z OpenWRT , Windows ,Linux ) , ale robione z myślą pod moduł CZ-TAW1. Tu na razie są podstawowe funkcje (odczyt danych , wysyłanie komend sterujących z brokera MQTT) , ale autor obiecuje nadrobienie "strat".

 

Więc do tego potrzebne jest coś , na czym zainstalujesz jakąś automatykę domową ( Domoticz , Home Assistant , Open Hub ,itp) ,z brokerem MQTT . najbardziej popularne urządzenia ,to RaspberyPi , i inne podobne , minikomputerki NUC , lub nawet starsze laptopy ( bo zamknięciu klapy są równie ekonomiczne).

Na GitHubie Heishamon są gotowe integracje pod odpowiednie automatyki do wykorzystania. A dalej to już to co komu fantazja na myśl przyniesie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja też bierze średnio 40 kW na dobę, ale to i tak taniej i przyjemniej niż węglem

 

Chodziło mi bardziej o to ,że pisanie mi bierze 30 , a mi 20 albo 40 nic nie wnosi. Każdy dom jest inny , każdy ma swoją preferowaną temperaturę ,a pompa zużyje energii tyle ile potrzeba , nie więcej i nie mniej:)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HeishaMon to projekt układu opartego na ESP8266 ,który podłącza się do PC i odczytuje wszystkie parametry ( nawet więcej niż ServiceCloud) i przekazuje je do brokera MQTT. (dodatkowo jest strona web ,z której te parametry można odczytać). Ma też funkcje sterowania pompą ( większość potrzebnych rzeczy do sterowania , a także dużo rzeczy z opcji instalatora , które w przeciwieństwie do ServiceCloud można przestawiać w locie , nie zatrzyma sprężarki).

Dodatkowo ma funkcję emulacji płyty opcjonalnej CZ-NS4P , da się ustawiać wszystkie jej funkcje w stylu Demand Control , SG ready , a nawet włączyć dwie strefy ( sam tego z powodzeniem używam).

 

GoHeishaMon to port HeishaMon w języku GO , da się to odpalić na każdej platformie ( RasperryPi , router z OpenWRT , Windows ,Linux ) , ale robione z myślą pod moduł CZ-TAW1. Tu na razie są podstawowe funkcje (odczyt danych , wysyłanie komend sterujących z brokera MQTT) , ale autor obiecuje nadrobienie "strat".

 

Więc do tego potrzebne jest coś , na czym zainstalujesz jakąś automatykę domową ( Domoticz , Home Assistant , Open Hub ,itp) ,z brokerem MQTT . najbardziej popularne urządzenia ,to RaspberyPi , i inne podobne , minikomputerki NUC , lub nawet starsze laptopy ( bo zamknięciu klapy są równie ekonomiczne).

Na GitHubie Heishamon są gotowe integracje pod odpowiednie automatyki do wykorzystania. A dalej to już to co komu fantazja na myśl przyniesie.

 

Czyli jakbym chciał się pobawić GoHeishaMon to potrzebuje coś Ala RaspberyPi i wgrane oprogramowanie z github na moduł cz-taw1, wtedy mam sterowanie i odczyt danych przez ew. Stronę web? Masz gdzieś rozpisane pełne możliwości? Z kolei HeishaMon to rozumem że moduł ESP8266 podpinam jakoś do pompy, pytanie gdzie? Bez lutowania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GoHeishaMon jest bez lutowania na module CZ-TAW1 :)

Heishamon trzeba sobie albo zlutować , no albo kupić gotową . Podpina się ją zamiast modułu CZ-TAW1 .

 

Dane do użytku są głównie na brokerze MQTT , z przeglądarki to ciężko coś ściągać do automatyki , choć dla podglądu jest ok .Tak wygląda strona przeglądarki z danymi , które są aktualizowane co 5s: https://drive.google.com/file/d/15-8nCRHPpHzSXolxOsRHOPkrbh_G7Q95/view?usp=sharing

 

Do tych danych każda automatyka domowa ma dostęp przez broker MQTT.

Tak samo publikując na brokerze MQTT komendy Heishamon steruje pompą.

 

A co do możliwości , to link do projektu HeishaMon: https://github.com/Egyras/HeishaMon

Edytowane przez MiG25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie umiem nic innego , jak podnieść na chwilę krzywą , jak spreżarka wystartuje , to ją z powrotem obniżyć .

 

Jak zwykle ,przy pomocy automatyki domowej i HeishaMon można to zautomatyzować. ( podnosić krzywą , sprawdzać warunek , czy sprężarka się włączyła , i ją obniżać).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...