Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Panowie mam chyba powód do radości a mianowicie po 3 miesiacach grzania w końcu poczułem ciepła podłogę. Dobilem pompa do 40 stopni na niecały 1 dzień. Zrobiło się chłodno bo w okolicy 5 stopni i zmieniłem jej na 34 stopnie. Pompa pobiera 0.8 oddaje 4.0 sprężarka 30Hz a ustawienia wskoczył na 35 zasilanie i 32 powrót. Czy jak poczułem już ciepła podłogę to mogę mieć nadzieję że już się nagrzala odpowiednio bo ja mam płytę fundamentowa 30 cm plus bezpośrednio 12 cm wylewek?Czy teraz będzie to chulac tak jak powinno? Pozdrawiam i Wesołych pogodnych Świąt.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcialbympompe, ja miałem ten sam dylemat w tamtym roku co ty.

11 lat ogrzewałem dom na grzejnikach kotłem na propan. Bardzo dobrze sobie to działało.

Po tym okresie grzewczym (jeszcze się nie skończył) mogę Ci powiedzieć tylko tyle, że też wybrałem T-CAP 9kW wersji jednofazowej, ale radzę Ci wziąć 3 fazową, bo nie będziesz miał problemów z zabezpieczeniem 3x16A jest wymagane (trochę droższa). Dla mojej pompy 32A na jednej fazie. przy minus 21 bierze 25A i jest tak naprawdę max. Zaznaczam, że w ogóle nie załączyła grzałki 3KW! nie ma takiej potrzeby. Nie martw się mocą - moduluje moc od. 3,5kW do 9KW...... a tak naprawdę to max moc u mnie 11,6 KW i do tego masz jeszcze grzałkę 3KW - czyli ok. 15KW!!! Potwierdził mi to serwisant, bo blok T-CAP 9kW jest identyczny jak 12kW (mówię o dwuwentylatorowych splitach). Odradzam Ci wersję Monoblok - niestety zamarzają i nie daj się namówić. Do dzisiaj zużyła mi 3700kWh (z grzaniem wody). Podłączenie jest proste - możesz mieć w trójnik z kotłem gazowym jak ja miałem, ale ostatecznie zlikwidowałem gaz butlowy na początku października. Moja rada, nie kombinuj z regulacją - wszystkim steruje pompa i tak ma być. Pamiętaj, że możesz zamknąć tylko połowę przepływu w C.O., ale myślę że takiej sytuacji nigdy nie będziesz miał.

Myślę, że pomogłem i powodzenia.

Przemek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W J jest opcja "zewnetrznego" wymuszania defrostu. Ale jeśli to działa tak ,że jak przestawisz na manual ,to pompa ciepła nie wykonuje defrostów ,tylko czeka na sygnał z zewnątrz ( zwarcie dwóch styków) , to trochę kiepska rada , bo po prostu pompa się zaszroni ,COP dramatycznie spadnie ,a ona się nie odszroni, tylko będzie działała dalej.

Dziala to w ten sposób, przy opcji auto pompa robi defrost co okreslony czas nawet przy zewnętrznej temperaturze 7* i temp. Parownika 3-4* brak szronu. Po przestawieniu na ręczny pompa robi defrost tylko gdy potrzebuje, tj. Przy pełnym oszraniania gdy temp. Na parowniku spadnie poniżej -10*

Mi strasznie dużo tych defrostow robiła na auto i w dodatnich temperaturach i suchym parwoniku. Teraz chodzi czasem po 3-4 dni bez defrost, szronu brak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziala to w ten sposób, przy opcji auto pompa robi defrost co okreslony czas nawet przy zewnętrznej temperaturze 7* i temp. Parownika 3-4* brak szronu. Po przestawieniu na ręczny pompa robi defrost tylko gdy potrzebuje, tj. Przy pełnym oszraniania gdy temp. Na parowniku spadnie poniżej -10*

Mi strasznie dużo tych defrostow robiła na auto i w dodatnich temperaturach i suchym parwoniku. Teraz chodzi czasem po 3-4 dni bez defrost, szronu brak.

 

W trybie ręcznym nie robi gdy potrzebuje i poniżej -10 tylko według wykresu z zależności temp.zewn do temp.orurowania zewnetrznego z uwzględnieniem min.35min pracy.

W automacie niby ponizej temp.zewn 5st i co 3h.

A jak już tak obserwowałeś to jak robi na automacie gdy się faktycznie szroni ?Też trzyma 3h pomimo że jest całkowicie zaszroniona i powinna zrobic defrost po np.40min ? czy i tak nadrzedne jest zachowanie jak w trybie ręcznym a automat tak jakby na doczepke jeśli od 3h nie było defrostu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na auto jak i na ręcznym potrafi robić co 35minut gdy tego wymaga, ale na ręcznym defrost robi tylko gdy rzeczywiście jest on potrzebny. Na auto potrafi robić nawet co godzinę przy pracy sprężarki 25hz.

Ogólnie po miesiącu pracy na ręcznym spadło zuzycie energi, COP taki sam, nie wiem jak będzie to wyglądać w mrozy jak tej zimy, ale myślę, że będzie tego trochę mniej. Przy dużych mrozach też odszraniala się moim zdaniem za często, bo parownik nie zdążał się nawet zaszronić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaobserwowalem ciekawa rzecz - o godz. 13 sprawdziłem ilość wl/wyl. Ok. godz. 16.30 włączyła się pompa i wyłączyła po godz. 21. Ogrzewała wodę oraz dwa poziomy budynku, w międzyczasie były minimum dwa (tyle wyłapałem) defrosty. Po jej wyłączeniu, sprawdziłem ilość wl/wyl i przyrost był o 11. Jak ten przyrost można tłumaczyć?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaobserwowalem ciekawa rzecz - o godz. 13 sprawdziłem ilość wl/wyl. Ok. godz. 16.30 włączyła się pompa i wyłączyła po godz. 21. Ogrzewała wodę oraz dwa poziomy budynku, w międzyczasie były minimum dwa (tyle wyłapałem) defrosty. Po jej wyłączeniu, sprawdziłem ilość wl/wyl i przyrost był o 11. Jak ten przyrost można tłumaczyć?

Dom z kartonu,tak to tłumacz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja obserwuje u siebie jeszcze ciekawszą rzecz przy ogrzewaniu zasobnika CWU. Gdy zbiornik nie jest całkowicie wychłodzony to obserwuję inwersję temperatur na zasilaniu i powrocie, tj, temperatura zasilania jest niższa niż powrotu a mimo to temperatura w zbiorniku rośnie. Cop jest czasem na poziomie 0,17 z wzgledu na zrownanie sie temperatur zasilania i powrotu. Generalnie grzanie działa ale mój autoryzowany serwisant Panasonica nie potrafił mi jeszcze wyjaśnić dlaczego pompa tak się zachowuje. Mamy jeszcze umówić się na wizje lokalną.

 

Arkusz z pomiarami temperatur dla dwóch przypadków, zimnego zbiornika i ciepłego

https://drive.google.com/file/d/131vmX8Wzjohhe4d2IYeW8_w_hW2OzanB/view?usp=sharing

 

Według mnie pompa powinna zmniejszyć przepływ obiegówki i zwiększyć maksymalnie moc aby zasilanie było cieplejsze od temperatury w zasobniku. Spodziewałem się innych wartości ale może w przypadku pomp ciepłą to jest normalne. Czy u was też tak jest ?

Zbiornik to termica WW 250 PCE. Niestety czujnik temperatury ma dosyć nisko 1/4 wysokości więc często załącza mi się grzanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaobserwowalem ciekawa rzecz - o godz. 13 sprawdziłem ilość wl/wyl. Ok. godz. 16.30 włączyła się pompa i wyłączyła po godz. 21.

Ogrzewała wodę oraz dwa poziomy budynku, w międzyczasie były minimum dwa (tyle wyłapałem) defrosty. Po jej wyłączeniu, sprawdziłem ilość wl/wyl i przyrost był o 11. Jak ten przyrost można tłumaczyć?

Do jakiej temperatury można podnieść temperaturę zasilania ; -15/41; 15/25?

No i 16 uruchomien / dobę.

Podnieść temperaturę do 15/30 i obserwuj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podnieść temperaturę do 15/30 i obserwuj

 

Miałem zakusy, żeby wysoko podnieść ale bałem się "przegiąć", tym bardziej, że -15/41 i tak wydawało mi się mocno do góry jak dla podłogówki. No i zastanawia mnie dlaczego na tym jednym popołudniowym cyklu pracy pompy "złapało" aż jedenaście uruchomień sprężarki. Ale OK, ustawię -15/41 15/30 i zobaczę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja obserwuje u siebie jeszcze ciekawszą rzecz przy ogrzewaniu zasobnika CWU. Gdy zbiornik nie jest całkowicie wychłodzony to obserwuję inwersję temperatur na zasilaniu i powrocie, tj, temperatura zasilania jest niższa niż powrotu a mimo to temperatura w zbiorniku rośnie. Cop jest czasem na poziomie 0,17 z wzgledu na zrownanie sie temperatur zasilania i powrotu. Generalnie grzanie działa ale mój autoryzowany serwisant Panasonica nie potrafił mi jeszcze wyjaśnić dlaczego pompa tak się zachowuje. Mamy jeszcze umówić się na wizje lokalną.

 

Arkusz z pomiarami temperatur dla dwóch przypadków, zimnego zbiornika i ciepłego

https://drive.google.com/file/d/131vmX8Wzjohhe4d2IYeW8_w_hW2OzanB/view?usp=sharing

 

Według mnie pompa powinna zmniejszyć przepływ obiegówki i zwiększyć maksymalnie moc aby zasilanie było cieplejsze od temperatury w zasobniku. Spodziewałem się innych wartości ale może w przypadku pomp ciepłą to jest normalne. Czy u was też tak jest ?

Zbiornik to termica WW 250 PCE. Niestety czujnik temperatury ma dosyć nisko 1/4 wysokości więc często załącza mi się grzanie.

 

.Sprawdz czy napewno masz dobrze podlaczone zasilanie z pompy do gornego wejscia wezownicy w baniaku

2.wyciag czujnik z dolu rozetnij czy zrob dziure w ociepleniu i eetknij czujnik pod ocirplenie na srodku baniaka tak zeby przylegal do płaszcza

3.Czy napewno podczas calego grzania cwu masz przeplyw 20l/min? Jaka masz pompe moze dla niej sa to minimalne obroty przy cwu i akurat masz taki duzy przeplyw,bys musial znac nie przeplyw tylko obroty albo w ukrytym menu przestaw zawor na cwu i wykonaj test obiegowki na makasa ile na wezownicy osiagnie maksymalnego przeplywu to cos bedzie mozna wywnioskowac.

4.jesli ma caly czas te 20l/min to juz cos jest nie tak z obliczaniem mocy produkowanej bo przy delcie 3 masz np.3,2kw a przy delcie 2 masz 3,8kw wiec niemozliwe musi przeplyw wzrastac

5.Sprawdz tez kalibracje czujników na zasilaniu i powrocie bo cos nie tak jest z tym obliczaniem wyprodukowanej.

Bo nawet jakby przyjac jakas srednia ze 30st bo na gorze wzrosla o 28 a na dole o 34st to 1,16x30x250=8,7kwh wyprodukowanej energi a tobie pokazuje 5,4 taka ilosc energi by pozwolila tylko na podniesienie temp.o 19st

 

 

U mnie praktycznie cały czas podczas grzania cwu różnica pomiędzy zasilaniem a powrotem na czujnikach pompy jest 4st realnie ma ok.4,5st i minimalne obroty pompki co w mojej instalacji cwu akurat daje 13l/min dopiero jak osiągnie z 55st na zasilaniu to delta spada na 3st bo spada sprawność węzownicy i potem jak już wzrasta na zasilaniu do 58st to pompa chroniąc się przed przegrzaniem zwieksza obroty i przepływ idzie 20l/min delta wtedy spada na pompie do 2st w realu jest prawie 2,7st

Edytowane przez codix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.Sprawdz czy napewno masz dobrze podlaczone zasilanie z pompy do gornego wejscia wezownicy w baniaku

2.wyciag czujnik z dolu rozetnij czy zrob dziure w ociepleniu i eetknij czujnik pod ocirplenie na srodku baniaka tak zeby przylegal do płaszcza

3.Czy napewno podczas calego grzania cwu masz przeplyw 20l/min? Jaka masz pompe moze dla niej sa to minimalne obroty przy cwu i akurat masz taki duzy przeplyw,bys musial znac nie przeplyw tylko obroty albo w ukrytym menu przestaw zawor na cwu i wykonaj test obiegowki na makasa ile na wezownicy osiagnie maksymalnego przeplywu to cos bedzie mozna wywnioskowac.

4.jesli ma caly czas te 20l/min to juz cos jest nie tak z obliczaniem mocy produkowanej bo przy delcie 3 masz np.3,2kw a przy delcie 2 masz 3,8kw wiec niemozliwe musi przeplyw wzrastac

5.Sprawdz tez kalibracje czujników na zasilaniu i powrocie bo cos nie tak jest z tym obliczaniem wyprodukowanej.

Bo nawet jakby przyjac jakas srednia ze 30st bo na gorze wzrosla o 28 a na dole o 34st to 1,16x30x250=8,7kwh wyprodukowanej energi a tobie pokazuje 5,4 taka ilosc energi by pozwolila tylko na podniesienie temp.o 19st

 

 

U mnie praktycznie cały czas podczas grzania cwu różnica pomiędzy zasilaniem a powrotem na czujnikach pompy jest 4st realnie ma ok.4,5st i minimalne obroty pompki co w mojej instalacji cwu akurat daje 13l/min dopiero jak osiągnie z 55st na zasilaniu to delta spada na 3st bo spada sprawność węzownicy i potem jak już wzrasta na zasilaniu do 58st to pompa chroniąc się przed przegrzaniem zwieksza obroty i przepływ idzie 20l/min delta wtedy spada na pompie do 2st w realu jest prawie 2,7st

 

Dzięki za wskazówki. Posprawdzam to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś mogę się wziąć za harmonogram i stąd moje pytanie. Na filmikach na Youtube godzina startu harmonogramu jest ustawiana na godz.0.00. Pada też stwierdzenie, że zawsze trzeba tak ustawić. Z kolei w moim przypadku potrzebuję aby pompa włączyła się mniej więcej jak poniżej:

4.00-włączenie CO+CWU

7.00-wyłączenie

15.00-włączenie CWU

17.00-wyłączenie

19.00-włączenie CO

22.00-wyłączenie

Czy tak może być to ustawione?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak prawidłowo jest

Pamiętaj też ze nie dość że go ustawisz to trzeba jeszcze włączyć na wyświetlaczu ma być symbol harmonogramu podkreślony ciemną linią.

Zacznie działać dopiero gdy wybije najbliższa ustawiona godzina w harmonogramie

Edytowane przez codix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie musi być ustawienie początku dnia na 0.00, bez względu na to czy jest to start czy stop pompy?

 

Absolutnie nie musi jak Ci się o 22.00 wyłączy to dopiero sygnał następnego dnia o 4.00 ją właczy.

 

Tak samo jak byś pominął np.dwa dni to nie trzeba ustawiać że np.wtorek wyłacz o 22.00 i w środę i czwartek potwierdzać że ma być wyłączona

jak się wyłączy to dopiero następny ustawiony sygnał w harmonogramie ja włączy.

I na odwrót tez jak ją harmonogram włączy to bedzie chodzić np.3 dni i dopiero jak w czwarty bedzie gdzieś ustawione wyłącz to ją wyłączy

Edytowane przez codix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...