Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Dzięki bardzo za zainteresowanie! popatrze jeszcze i dam znać :)

 

Z deltą CWU rozumieć to tak, że aby zaczęło grzać wode musi być spełniony ten warunek?

Rozumiałem to w ten sposób, że nieważne jaka jest delta, harmonogram zacznie grzać wode i tak (nawet jak delta 12, a temp 43 a grzanie ustawione do 47). Tak Pawel tutaj na forum napisał, że tak u niego jest przy delcie 5 czy 8.

 

No ale Codix zdaje się na Ciebie!

 

Czyli harmonogram jest tylko po to aby pompie pozwalał grzać tylko w określonych godzinach, a delta musi być dodatkowo spełniona tak? bez spełnionej delty nie grzeje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest w panasoniku musi byc spełniona delta zeby zaczeło grzac,harmonogram tylko przerzuca tryb grzania z co na cwu itp i ustalasz nim godziny i temperatury do jakiej ma zagrzac.

Ale jak ustawisz delte 12st a grzanie na 47st a w baniaku masz jeszcze 40st to za nic sie nie właczy grzanie cwu chyba ze recznie wymusisz musiała by spasc temperatura w baniaku do 34st dopiero sie odpali

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Codix to ma sens.. dzięki serdeczne pewnie o to się rozchodzi, sprawdze. Przeczytałem tu już tylko wypowiedzi, ale nikt o tym nie wspomniał.

 

Pare osób tu różnie pisało i to mnie zmyliło, pogrubionym tekstem.

Pawel coś zamieszałeś :p

 

grzeje do 47 stopni, zasobnik ma 250litrów więc jeszcze nie zabrakło wody.

Na harmonogramie ustawiłem grzanie o godzinie 19stej i wyłączenie o 21 więc nawet jak nie pobieram wody to i tak mam jedno włączenie pompy dziennie i na wieczór ciepłą wodę do kąpieli. Dzięki harmonogramowi zauważyłem że dogrzewanie włącza sie zawsze nie zależnie od ustawienia delty. Delte mam na -12C a w zbiorniku załóżmy że będzie 44C to i tak pompa dogrzeje do 47C.

Po kąpieli nawet jak temperatura na górze zbiornika spadnie do 40C to taka temperatura wystarczy na cały dzień do normalnego używania tj mycie rąk. Pompa dopiero włączy dogrzewanie kolejnego dnia o 19stej dzięki temu straty postojowe są niższe.

 

O tutaj pisał:

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=8056550&viewfull=1#post8056550

 

Widze, że ten post był cytowany, ale nikt tego nie skwitował, więc przyjąłem że tak jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fanek w wolnej chwili przeczytaj jeszcze raz parę stron wstecz i na pewno pisaliśmy o delcie że musi być spełniony warunek (DELTY ) aby PC się włączyła w harmonogramie.

Ja mam puszczoną w samopas lecz mi to nie przeszkadza temp.mam ustawioną na 43*C delta 5 więc załączy CWU jak temp. spadnie na 36*C

Możesz również metodą prób i błędów znając upodobania własnej rodziny jak i przyzwyczajenia co do korzystania z CWU np. 2 , 3 dni obserwować kiedy delta spadnie i tak ustawić CWU aby wlaśnie o godz 15.00 się załączyła choć PC ma samopas. ( ciężko to tak pisząc wytłumaczyć )

Spróbuję to szybko wyjaśnić ---- Jutro o godz 14 włącz PC ręcznie aby zagrzała wodę do tych 47*C .korzystajcie z wody według normalnych przyzwyczajeń. Wieczorem normalna kąpiel ( wanna czy prysznic jak kto lubi ) rano toaleta poranna .Na drugi dzień o 14.00 sprawdź o ile stopni spadla temp w CWU i ustaw tak deltę

przykład 28.06 --godz14.00 grzeję ręcznie wodę do 47*C , po zagrzaniu normalne korzystanie z CWU następny dzień 29.06 godz14.00 sprawdzam o ile temp spadła w baniaku i widzę że woda ma 38*C więc deltę ustawiam na,,,, 8 od 14.00----do 16.00

Wiadomo że dzień dniowi nie jest identyczny ale może to ci coś da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Codix to ma sens.. dzięki serdeczne pewnie o to się rozchodzi, sprawdze. Przeczytałem tu już tylko wypowiedzi, ale nikt o tym nie wspomniał.

 

Pare osób tu różnie pisało i to mnie zmyliło, pogrubionym tekstem.

Pawel coś zamieszałeś :p

 

 

 

O tutaj pisał:

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=8056550&viewfull=1#post8056550

 

Widze, że ten post był cytowany, ale nikt tego nie skwitował, więc przyjąłem że tak jest

 

Oj Fanek ale kręcisz :)

Codix napisał post wcześniej jak to działa w punkt. Dobrze że załapałeś wreszcie to co próbowałem wyjaśnic może niezbyt przystępnie.

 

IMG_20210610_165212.jpg

 

Jeszcze raz. To jest mój harmonogram. Z uwagi na to że kończy się offem to następnego dnia system startuje od zera. Wszelkie zmienne i liczniki ma wyzerowane więc z defaultu zaczyna grzać do ustawionej temperatury bez oglądania się na deltę. Deltę mam 12C i ZAWSZE pompa włącza się o 19 stek niezależnie od temperatury. Całe to zamieszanie wynika z faktu że na siłę probojesz utrzymać włączaną pompę przez cały dzień przez to delta jest brana pod uwagę.

 

A pompę mam z 10.2020

Edytowane przez pawel250
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj Fanek ale kręcisz :)

Codix napisał post wcześniej jak to działa w punkt. Dobrze że załapałeś wreszcie to co próbowałem wyjaśnic może niezbyt przystępnie.

 

[ATTACH=CONFIG]457373[/ATTACH]

 

Jeszcze raz. To jest mój harmonogram. Z uwagi na to że kończy się offem to następnego dnia system startuje od zera. Wszelkie zmienne i liczniki ma wyzerowane więc z defaultu zaczyna grzać do ustawionej temperatury bez oglądania się na deltę. Deltę mam 12C i ZAWSZE pompa włącza się o 19 stek niezależnie od temperatury. Całe to zamieszanie wynika z faktu że na siłę probojesz utrzymać włączaną pompę przez cały dzień przez to delta jest brana pod uwagę.

 

A pompę mam z 10.2020

No dokładnie tak to powinno się odbywać,pompa włącza się o 19.00 i wyłącza o 21.00. Jeśli w piątek nie ma innego programu tylko taki sam to do 19.00 w piątek pompa jest WYŁĄCZONA a włącza się o 19.00 i tak dookoła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawiam temperaturę zadana wody CWU na 45C histereza na -5C i spada poniżej 40C pompa dogrzewa zbiornik. Po co w takim przypadku ustawiać temperaturę delty? Jaki ma wpływ ta zmienna na prace pompy do CWU?

 

Przecież sam sobie odpowiedziałeś-- Dogrzewasz do 45*C Deltę masz (-5 ) więc PC zacznie grzać CWU jak temp. w baniaku będzie 39*C

Jeżeli tak zostawisz ( JA TAK MAM ) --to jest właśnie Samopas PC dogrzewa CWU niezależnie która jest godz. Grzeje gdy temp w zbiorniku ma 39*C i dogrzewa do 45*C robi STOP i znów START jak jest 39*C- niezależnie o której godz.to wypadnie. Raz to będzie 17.00 innym razem 19.15 jeszcze innym o 1.00 a kolejnym dniem np.o 12.00 Jak caly czas jednakowo korzystasz z CWU to może być tak że PC codziennie będzie grzała między godz. 17--a --- 19 lub w innym przedziale.-- TO JEST SAMOPAS

Natomiast jak do grzania CWU dołożysz Harmonogram To PC bedzie grzała tylko w wyznaczonych godz. -----lecz pod jednym warunkiem Jak w zadanych godz temp. w CWU bedzie miała 39*C ( w twoim przypadku ) Jeżeli harmonogram ustawisz w przedziale godz. 17--19 a CWU przez te 2 godz. nie spadnie na 39*C to PC załączy się dopiero następnego dnia w przedziale 17---19 pod tym samym warunkiem 39*C

Delta czy to harmonogram czy Samopas musi być to taki termostat jak jest w zwykłych grzałkach elektrycznych---tylko lepiej zrobiony.

Edytowane przez -voymar-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli harmonogram ustawisz w przedziale godz. 17--19 a CWU przez te 2 godz. nie spadnie na 39*C to PC załączy się dopiero następnego dnia w przedziale 17---19 pod tym samym warunkiem 39*C

Nie, przynajmniej w starych Panasach gdzie harmonogram to harmonogram.

Pompa zgodnie z harmonogramem ON,włączy się, czyli zielone światełko zacznie się świecić,ale jak stwierdzi, że nie trzeba grzać to sprężarka się nie włączy a zielone światełko bez grzania może się świecić nawet do godziny OFF. Po godzinie OFF,światełko się wyłącza a pompa czeka na dalszy program z harmonogramu.

 

Dalej nie wiem o co Wam kaman z tym harmonogramem :D

Harmonogram to godziny i przedziały czasowe pracy pompy a nie jakieś delty itp ;)

To jest naprawdę prostrze niż budowa cepa.

To jak ustawić budzik w telefonie i ewentualnie drzemkę :D

Edytowane przez Arturo1972
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, przynajmniej w starych Panasach gdzie harmonogram to harmonogram.

Pompa zgodnie z harmonogramem ON,włączy się, czyli zielone światełko zacznie się świecić,ale jak stwierdzi, że nie trzeba grzać to sprężarka się nie włączy a zielone światełko bez grzania może się świecić nawet do godziny OFF. Po godzinie OFF,światełko się wyłącza a pompa czeka na dalszy program z harmonogramu.

 

Dalej nie wiem o co Wam kaman z tym harmonogramem :D

Harmonogram to godziny i przedziały czasowe pracy pompy a nie jakieś delty itp ;)

To jest naprawdę prostrze niż budowa cepa.

To jak ustawić budzik w telefonie i ewentualnie drzemkę :D

 

Widzę że od 8 lat nie czaisz.Fakt jest taki że masz starszy model. W wersji H też się załączy w stan czuwania ( zielona dioda ) lecz ---WARUNEK do grzania

PS Ja problemu z CWU nie mam. Chcialem pomóc i tyle.

Dyskutować nie chcę bo twego modelu nie znam . W wersji H to tak jak pisałem DELTA --to taki rozbudowany termostat

Edytowane przez -voymar-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież sam sobie odpowiedziałeś-- Dogrzewasz do 45*C Deltę masz (-5 ) więc PC zacznie grzać CWU jak temp. w baniaku będzie 39*C

Jeżeli tak zostawisz ( JA TAK MAM ) --to jest właśnie Samopas PC dogrzewa CWU niezależnie która jest godz. Grzeje gdy temp w zbiorniku ma 39*C i dogrzewa do 45*C robi STOP i znów START jak jest 39*C- niezależnie o której godz.to wypadnie. Raz to będzie 17.00 innym razem 19.15 jeszcze innym o 1.00 a kolejnym dniem np.o 12.00 Jak caly czas jednakowo korzystasz z CWU to może być tak że PC codziennie będzie grzała między godz. 17--a --- 19 lub w innym przedziale.-- TO JEST SAMOPAS

Natomiast jak do grzania CWU dołożysz Harmonogram To PC bedzie grzała tylko w wyznaczonych godz. -----lecz pod jednym warunkiem Jak w zadanych godz temp. w CWU bedzie miała 39*C ( w twoim przypadku ) Jeżeli harmonogram ustawisz w przedziale godz. 17--19 a CWU przez te 2 godz. nie spadnie na 39*C to PC załączy się dopiero następnego dnia w przedziale 17---19 pod tym samym warunkiem 39*C

Delta czy to harmonogram czy Samopas musi być to taki termostat jak jest w zwykłych grzałkach elektrycznych---tylko lepiej zrobiony.

 

Dzięki , ja to mniej więcej rozumiem tylko, że przewija się w temacie dwie zmienne które możesz sobie na panelu ustawić . Dwie wartości które fizycznie można ustawić czyli właśnie wartość histerezy i wartość delty. Wydaje mi się , tak jak wcześniej pisałem że wartość delty tyczy się CO, a wartość histerezy to CWU. Ustawienie histerezy powoduje właśnie deltę temperatury która "uruchomi" pompę przy włączonym urządzeniu. Wartość delty którą tez można ustawić na panelu, żeby nie "gryzła się" dotyczy pewnie CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że od 8 lat nie czaisz.Fakt jest taki że masz starszy model. W wersji H też się załączy w stan czuwania ( zielona dioda ) lecz ---WARUNEK do grzania

Nie no,WARNUNEK do grzania też u mnie jest, no bo jak bez niego ?

46st.C ma być w zasobniku i tyle.

To ona decyduje czy musi go spełnić czy nie musi.

Jak musi to w ciągu programu grzeje, jak go spełni to przestaje grzać.

Dalej jest to dla mnie prostrze od budowy cepa i nie rozumiem co tu rozkmniniac .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki , ja to mniej więcej rozumiem tylko, że przewija się w temacie dwie zmienne które możesz sobie na panelu ustawić . Dwie wartości które fizycznie można ustawić czyli właśnie wartość histerezy i wartość delty. Wydaje mi się , tak jak wcześniej pisałem że wartość delty tyczy się CO, a wartość histerezy to CWU. Ustawienie histerezy powoduje właśnie deltę temperatury która "uruchomi" pompę przy włączonym urządzeniu. Wartość delty którą tez można ustawić na panelu, żeby nie "gryzła się" dotyczy pewnie CO.

 

To z innej beczki---- Co się stanie jak włączysz czajnik elektryczny z uszkodzonym termostatem? Co go wyłączy? Z czajnikiem to pół biedy wygotuje wodę może roztopić plastik ,może spalić się grzałka i co najgorsze wywołać pożar.

W CWU --tyczy się starych zwykłych baniaków na grzalkach --- to jest szczelny zbiornik gdyby nie zadziałał termostat to mamy jak w Parowozie (BUM ) a to już jest bomba. Fakt zabezpieczony jest zaworem bezpieczeństwa lecz jeszcze trzeba ten zawór sprawdzać.

Drugi i zasadniczy fakt to taki że PC grzeje wodę max do 60*C więc BOM baniaka nie grozi ale ten termostat ( DELTA ) tą PC musi wyłączyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę prehistorii ale zdjęcie sprzed chwili ;)

Tak to u mnie wygląda:

20210629_232954_copy_2268x3024.jpg

 

To letnie ustawienie cwu.

Pompa słucha Pana i tak od ponad 8 lat, ma być 43st.C na koniec programu i tak zawsze jest.

Nie wnikam z jaką delta pracuje i jak długo,jestem wyrozumiałym szefem, ma na to określony czas i do tego czasu się stosuje bo jak nie to ona wie co :D

Edytowane przez Arturo1972
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...