Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Ad.1 Krzywa działa w tle, a termostat wyłącza sprężarkę po przekroczeniu o 1* temperatury zadanej w pomieszczeniu.

Ad.2 Lepiej nie dławić przepływu. Najlepiej dla pompy gdy są otwarte na full.

Ad.3 Miałem kiedyś grzejniki i najlepszy komfort był gdy pompa pracowała cały czas. Jeżeli jest tylko wystarczający odbiór ciepła to nie widzę niczego złego. Wiadomo,że takich ciepłych dniach jak teraz to niemożliwe,ale zimą jak najbardziej.

Ad.4 Termostat w wersji H niczego się nie uczy. Wręcz można powiedzieć, że jak na urządzenie za taką kasę to termostat mogli lepiej dopracować.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zainteresowanie :D

T-Cap 9kw split gen H, same grzejniki żeliwne, dom stary ale po modernizacjach i dobrze ocieplony, ok 190m2, na dachu foto.

 

1. Czy jak mam sterownik ustawiony za termostat wewnętrzny i na wyświetlaczu tylko ikona Termostatu, to krzywa wtedy nie jest brana pod uwage? Czy chodzi to i to z priorytetem na termostat? Bo tak mi powiedział monter, że krzywa "sobie pracuje w tle" hmm... 15/35, -15/50 delta -5

2. Na grzejnikach mam zawory i głowice termostatyczne, skala 1-5, jak ustawiłem na 2 strasznie wolno grzejniki się nagrzewały, zostawiłem na razie na 3. Zostawić czy lepiej dać więcej, macie jakieś doświadczenia w tym temacie?

 

3. "Też musisz zobaczyć czy Ci to będzie pasować bo praca 24/h też dobra nie jest." - co masz na myśli?

4. Termostat sam uczy się też w jakiś sposób ustawień?

 

1. Krzywa grzewcza oznacza tylko i wyłącznie jaka temperatura wody wpływa do układu. Nią sobie ustawiasz czy ma być 45 stopni czy może 35 w zależności od temperatury zewnętrznej. Jak masz termostat to oczywiście, że jest brana pod uwagę temperatura zasilania z krzywej. Po prostu termostat odłaczy pompę (sprężarkę) po osiągnieciu przez budynek zadanej temperatury. Z tego co pamiętam to termostat liczy od dołu. Jak masz w budynku 20 stopni albo 20,9 to na wyświetlaczu będzie 20. Zakładając że zadana temperatura to 20 to pompa wyłączy się jak przeskoczy na 21.

 

2. nie dław przepływu. Zostaw na maksa odkręcone wszystko.

 

3. Mam na myśli to że jak sprężarka będzie chodzić 24h na dobę przez sezon grzewczy to dużo ich nie przeżyje. Jak się dobiera pompy w programie Panasonica to przy jakiejś wartości wyskakuje ostrzeżenie, że przekroczono x godzin pracy pompy. Gdyby czas pracy nie był istotny to by tego warunku nie sprawdzali. Sprężarki się zużywają robiąc dużo startów i stopów ale też są zaprojektowane na x godzin pracy. IMHO nie jest zdrowe dla pompy jak się włącza i wyłącza co 15 minut ale nie jest też zdrowe jak pracuje nonstop (oczywiście poza skrajnie niskimi temperaturami)

 

4. z tego co mi wiadomo to w serii H nie. Ale tego nie jestem pewny. Możesz doczytać w serwisówce. U siebie jak się przełączysz z termostatu na temperature wody to będziesz miał na wyświetlaczu możliwość zrobienia korekcji krzywej o 5 stopni w każdą stronę. Obniżasz albo podwyższasz całą krzywą o tyle stopni co ustawisz. W serii J sterownik w trybie termostatu stara się sam tym operować samemu aby pompa modulowała i pracowała w długich okresach czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale to jest tragicznie przetłumaczone.

 

wyłączenie grzania. To tmepratura zewnętrzna przy jakiej nie chcesz już grzać. Np przy +15 stopni Twój budynek nie potrzebuje już ogrzewania. Mimo ustawienia słoneczka grzanie się nie włączy. Np grzać będzie w nocy bo temperatura będzie niższa a przestanie w dzień bo przekroczy 15 stopni

 

Włączenie grzania to chyba powinno być zezwolenie na grzałkę. Jesli to to to ustaw sobie tam taką wartość przy której pompa będzie wymagała wspomagania grzałką. Oczywicie nie oznacza to że grzałaka się wtedy załączy, będą musiały być spełnione inne warunki te co msz w dolnym wierszu. Czyli jesli pompa nie dojdzie do zadanych parametrów przez x minut a delta docelowej temperatury bedzie niższa to się włączy wspomaganie.

 

Czemu masz deltę na grzaniu na 4? Standard to 5 na podłogówce i chyba 8 na grzejnikach. Jak to ten parametr bo to dziwnie jest pokazywane i tłumaczone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

 

Mamy panasa wersję all in one 9kW.

Na calej chacie podłogówka.. obok pompy mamy belkę bezpieczeństwa wraz z naczyniem chyba 5l. Pojawil nam się rudy zaciek na tej belce.. wiec przymierzam sie do jej wymiany ale.. czy mamy odpowiednie cisnienie ? Ktos nam sugeruje ze duzo za wysokie.. a jest 4.2 bar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na calej chacie podłogówka.. obok pompy mamy belkę bezpieczeństwa wraz z naczyniem chyba 5l. Pojawil nam się rudy zaciek na tej belce.. wiec przymierzam sie do jej wymiany ale.. czy mamy odpowiednie cisnienie ? Ktos nam sugeruje ze duzo za wysokie.. a jest 4.2 bar.

 

Ciśnienie w podlogówce powinno być 1-2 bar. I odpowiednio musisz ustawić ciśnienie wstępne w naczyniu (możesz użyć apki reflexa na androida).

Tam, gdzie rdza, to jakie metale się stykają? Ocynk z nierdzewką? Układ napełniony kranówą?

Pewnie syf rozszedł się po całym układzie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W CO 1,5 bara max. W CWU 4,5 bara. Allinone ma w sobie naczynie przeponowe CO w standardzie. Natomiast do CWU musi być dołożone. U mnie naczynie przeponowe do CWU wmontowali wewnątrz jednostki wewnętrznej i jest na 4,5 bara. U ciebie wszystko ok, oprócz tej korozji.

 

Jeżeli chodzi o CO to panasonic dopuszcza od 0,5 do 3 BAR, Autor nie podał czy naczynie przeponowe jest do instalacji CO czy CWU, jak do CWU to wszystko ok, tylko trzeba wymienić belkę, i niestosować różnych metali przy połączeniu, jak do CO to ma duży problem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W CO 1,5 bara max. W CWU 4,5 bara. Allinone ma w sobie naczynie przeponowe CO w standardzie. Natomiast do CWU musi być dołożone. U mnie naczynie przeponowe do CWU wmontowali wewnątrz jednostki wewnętrznej i jest na 4,5 bara. U ciebie wszystko ok, oprócz tej korozji.

Dziekuję za rzeczową odpowiedz, uspokoila mnie mega..

Pytanie o tę rdzę, czy aby wymienic tę belkę wystarczy zakrecic wodę oraz spuscic trochę cieplej aby spadlo cisnienie wody? I wtedy bezpiecznie mozna to podmienic na cos nowego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o CO to panasonic dopuszcza od 0,5 do 3 BAR, Autor nie podał czy naczynie przeponowe jest do instalacji CO czy CWU, jak do CWU to wszystko ok, tylko trzeba wymienić belkę, i niestosować różnych metali przy połączeniu, jak do CO to ma duży problem

 

Juz prostuję.. chodzi o naczynie do CWU. Naczynie w all in one jest w srodku obudowy pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale to jest tragicznie przetłumaczone.

 

wyłączenie grzania. To tmepratura zewnętrzna przy jakiej nie chcesz już grzać. Np przy +15 stopni Twój budynek nie potrzebuje już ogrzewania. Mimo ustawienia słoneczka grzanie się nie włączy. Np grzać będzie w nocy bo temperatura będzie niższa a przestanie w dzień bo przekroczy 15 stopni

 

Włączenie grzania to chyba powinno być zezwolenie na grzałkę. Jesli to to to ustaw sobie tam taką wartość przy której pompa będzie wymagała wspomagania grzałką. Oczywicie nie oznacza to że grzałaka się wtedy załączy, będą musiały być spełnione inne warunki te co msz w dolnym wierszu. Czyli jesli pompa nie dojdzie do zadanych parametrów przez x minut a delta docelowej temperatury bedzie niższa to się włączy wspomaganie.

 

Czemu masz deltę na grzaniu na 4? Standard to 5 na podłogówce i chyba 8 na grzejnikach. Jak to ten parametr bo to dziwnie jest pokazywane i tłumaczone.

Dzięki za odpowiedź, teraz jest to dużo bardziej zrozumiałe. Aczkolwiek nie rozumiem do końca o co chodzi z tą deltą w dwóch ostatnich polach. Szczególnie, że wartości są ujemne.

134663ff058f0d35med.png

 

Co do delty na grzaniu to jak w większości domu mam grzejniki a tylko w kuchni, łazienkach i przedpokoju podłogówkę to dać coś pomiędzy 5 a 8?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuję za rzeczową odpowiedz, uspokoila mnie mega..

Pytanie o tę rdzę, czy aby wymienic tę belkę wystarczy zakrecic wodę oraz spuscic trochę cieplej aby spadlo cisnienie wody? I wtedy bezpiecznie mozna to podmienic na cos nowego?

Tak. Zakręć dopływ wody sieciowej do bojlera i odkręć najniższy kran ciepłej wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź, teraz jest to dużo bardziej zrozumiałe. Aczkolwiek nie rozumiem do końca o co chodzi z tą deltą w dwóch ostatnich polach. Szczególnie, że wartości są ujemne.

134663ff058f0d35med.png

 

Co do delty na grzaniu to jak w większości domu mam grzejniki a tylko w kuchni, łazienkach i przedpokoju podłogówkę to dać coś pomiędzy 5 a 8?

 

te dwie delty, to ustawienie kiedy ma się włączyć i wyłączyć grzałka. czyli jedno wcześniej miałeś czas, po którym jak temperatura CO będzie mniejsza od zadanej o 4 stopnie to włączy się grzałka, a wyłączy jak osiągnie minus 2 od zadanej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...