Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Dziś, po 3h działania pompy, było dziewięć uruchomień sprężarki - zakładam, że to defrosty :confused:

Temp. -1*, duża wilgotność (skrobanie szyb samochodu), tryb cichy poz. 2, krzywa grzewcza obecnie 38/-12 i 34/12, praca na termostatach pokojowych (dwa poziomy)

Przy temperaturach na poziomie ok. 5*, jedno/dwa uruchomienie przez 5,5h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś, po 3h działania pompy, było dziewięć uruchomień sprężarki - zakładam, że to defrosty :confused:

Temp. -1*, duża wilgotność (skrobanie szyb samochodu), tryb cichy poz. 2, krzywa grzewcza obecnie 38/-12 i 34/12, praca na termostatach pokojowych (dwa poziomy)

Przy temperaturach na poziomie ok. 5*, jedno/dwa uruchomienie przez 5,5h.

 

u mnie w nocy pracowała 3h i zrobiła 3 defrosty w tym czasie wiec raczej masz rację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak , a pompa ,żeby się zatrzymać musiała tą temperaturę jeszcze przekroczyć ( przez 3min temperatura wyjściowa była wyższa od tej wynikającej z krzywej gzewczej o 3 stopnie) , a i tak termostat tego nie wyłączył bo uznał ,że w domu wcale tak ciepło nie jest...( więc albo krzywa , albo temperatura na termostacie ,albo sam termostat :) )

Wic tak na prawdę to niewiele mówi. Piszesz też , że masz rotametry ustawione wg projektu... Z jednej strony to może być ok ,

natomiast z drugiej te rotametry to tylko wskaźniki ,więc mogą zawyżać ( i to sporo). Ja osobiście bym je wszystkie rozkręcił na maxa , i stopniowo przykręcał w pomieszczeniach gdzie jest za ciepło.Jedną z podstaw grzania pompą ciepła jest jak największy przepływ wody , a dławiąc wszystkie pętle nijako zdławiłaś też całkowity przepływ.

 

Dziekuję za odpowiedż.

A jak wogule doradzacie sterować pompą? Czy używać termostatu pokojowego -tego z pompy który mam czy poleciec krzywą bez termostatu .

Wydaję mi się że krzywą bez termostatu będzie lepiej. Wiem że nie ma recepty na krzywą ale pomóżcie jaki chociaż dać punkt wyjścia np .-20/36 i +15/23

Mam Nowy dom 110m parter bardzo dobrze ocieplony i pompę 7kw gen J.

Aaa i pytanko -kiedy pompa na krzywej wie że ma się wyłaczyc skoro termostat pokojowy bedzie ominięty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuję za odpowiedż.

A jak wogule doradzacie sterować pompą? Czy używać termostatu pokojowego -tego z pompy który mam czy poleciec krzywą bez termostatu .

Wydaję mi się że krzywą bez termostatu będzie lepiej. Wiem że nie ma recepty na krzywą ale pomóżcie jaki chociaż dać punkt wyjścia np .-20/36 i +15/23

Mam Nowy dom 110m parter bardzo dobrze ocieplony i pompę 7kw gen J.

Aaa i pytanko -kiedy pompa na krzywej wie że ma się wyłaczyc skoro termostat pokojowy bedzie ominięty?

 

Trudno powiedzieć.... Na pewno nie używać termostatu z pompy , ma za dużą histerezę.

Można długim obserwowaniem i poprawkami dojść do prawie idealnego ustawienia krzywej i grzaniem temperatury wody. A co do samej krzywej ,to nawet nie wiadomo jaka temperatura wody aktualnie wychodzi z pompy...

Pompa ciepła na krzywej nigdy się wyłączy , co najwyżej wyłączy się kompresor ( pisałem Ci już kiedy ) , objegówka będzie pracować cały czas dalej.

Pompę wyłączyć może wtedy tylko harmonogram ,albo jakieś urządzenie sieciowe ,albo z palca. Przełączenie na CWU też może wyłączyć objegówkę ( jak CWU nie będzie wymagał nagrzania).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie grzebać w ustawieniach serwisowych :)

Niektóre zmiany automatycznie powodują kasowanie harmonoramu.

 

Dzięki za info - myślałem że to bug jaki (brakuje mi eksportu i importu ustawień)

 

Grzałkę próbuję wyłączyć ... ale kiepsko mi to idzie ;)

 

Od Września nakręciła już prawie 30kWh a ustawiłem żeby się włączała od -20*C na zew i wyłączałem dla zbiornika. Temp na zew były w okolicach -6*C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuję za odpowiedż.

A jak wogule doradzacie sterować pompą? Czy używać termostatu pokojowego -tego z pompy który mam czy poleciec krzywą bez termostatu .

Wydaję mi się że krzywą bez termostatu będzie lepiej. Wiem że nie ma recepty na krzywą ale pomóżcie jaki chociaż dać punkt wyjścia np .-20/36 i +15/23

Mam Nowy dom 110m parter bardzo dobrze ocieplony i pompę 7kw gen J.

Aaa i pytanko -kiedy pompa na krzywej wie że ma się wyłaczyc skoro termostat pokojowy bedzie ominięty?

 

PC nie wyłączy się NIGDY chyba że harmonogram ją wyłączy. Jak również i kompresor będzie pracował non stop jak wszystko jest poprawnie wykonane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz powyłączane ikonki grzałek na wyświetlaczu ?

Jeśli ich nie masz , to pewnie masz jednostkę jednowentylatorową i włącza Ci się grzałka podczas defrostu ( bo temperatura wody jest niższa niż 23 stopnie)...

Musisz wejść w menu ukryte i tam to wyłączyć.

 

albo to po prostu olać. ~15 zł za 2 miesiące to nie jest coś o co można się bić. Skoro jest używana do defrostu to pewnie tak powinno być. Zrobi się zimniej to się przestanie tak często odszraniać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jednostkach jednowentylatorowych załączona grzałka nie jest używana do defrostu bezpośrednio ,tylko po to ,żeby do obiegu CO nie puścić wody niższej niż te 23 stopnie podczas defrostu - grzałka jest za wymiennikiem , na wyjściu z pompy. Najprawdopodobniej na podłogówce i tak się tego nie odczuje , ale tą energię ,która dostarczyłaby grzałka , musi po defroście z powrotem dostarczyć pompa....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jednostkach jednowentylatorowych załączona grzałka nie jest używana do defrostu bezpośrednio ,tylko po to ,żeby do obiegu CO nie puścić wody niższej niż te 23 stopnie podczas defrostu - grzałka jest za wymiennikiem , na wyjściu z pompy. Najprawdopodobniej na podłogówce i tak się tego nie odczuje , ale tą energię ,która dostarczyłaby grzałka , musi po defroście z powrotem dostarczyć pompa....

 

Dzieki za podpowiedz.

Z tego wychodzi że faktycznie powinienem wyłączyć termostat pokojowy-czy możecie łopatologicznie objaśnić jak przejść z termostatu tylko na krzywą?

I co z tymi grzałkami na panelu? Juz wyczytałem że jak mamy powrót mniej jak 27 to przy defroście udział bierze grzałka, pomyślałem że jak nastawię krzywą 32 to grzałka się nie załączy ale to chyba nie był najlepszy pomysł bo przy +5 przegrzewało chatę. A jaki udział przy defrostach ma grzałka tnz skala w misiącu tzn 20kw czy 120kw? Pytanie raczej dziwne sam wiem że nikt nie odpowie jakie jest zużycie, pytam raczej przekornie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info - myślałem że to bug jaki (brakuje mi eksportu i importu ustawień)

 

Grzałkę próbuję wyłączyć ... ale kiepsko mi to idzie ;)

 

Od Września nakręciła już prawie 30kWh a ustawiłem żeby się włączała od -20*C na zew i wyłączałem dla zbiornika. Temp na zew były w okolicach -6*C.

 

Jak masz ustawioną krzywą od 23st C to będzie korzystała z grzałki. Minimalna temperatura jaką możesz ustawić to 25st. Z praktyki wiem, że najkorzystniej zaczynać od 27st. Chociażby dla tego, że przy takiej temperaturze sprężarka zatrzyma się jak woda na zasilaniu będzie miała 29st, na powrocie około 26st. Ponowne włączenie sprężarki nastąpi jak na powrocie będzie 23 st. Ja utrzymuję w domu 23st i nie chcę niżej schodzić z podłogą. Wiem to z obserwacji w Service Cloud.

Edytowane przez bocian_koh
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od kilku dni codziennie mam kilku razowe (na 1-2 minuty) wyłączenia prądu. Co polecacie zamontować w celu zabezpieczenia PC przed awarią?

 

Kolega miał podobny problem. U niego sprawę rozwiązał ogranicznik przepięć RJ45 z zabezpieczeniem przepięcia 5000A od marki 3onadata -> https://consteel-electronics.com/ograniczniki-przepiec-RJ45/FL45-1000

Czytał przed zakupem o firmie, która to produkuje i specjalizują się oni w sektorach bezpieczeństwa, automatyzacji, inteligentnych sieciach.

Opinie były spoko, to się skusił i nie występują jak dotychczas żadne problemy, a ma urządzenie jakieś 4 lata, no i w razie czego jest gwarancja 3 lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...