Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Mam ok 210 m2, same grzejniki ( 90% żeliwne,10% alu), bez reku, bufor 100 l

- zlad wody 270 l w instalacji + 100 l bufor = 370 l , T-CAP 9 kW split 3 fazy gen H.

- 300 l CWU, 12 cm styro, strop 35 cm styro, okna 3 szyby z ciepłym montażem,

https://cieplo.app/wynik/c5nb

Coś jest nie tak z instalacją czy dom tyle ciepła potrzebuje? mostków pewnie troche jeszcze jest, troche się wyeliminowało w tym roku.

W tej chwili jadę Prosta 40-42* zależnie od temp na dworzu, delta 5. ​

1/ Dla pompy 9 kW, ilość zładu wodnego to ;

​ .a/ 9kW * ( 20 do 25 ) l/kW = 180 l do 225 l

.b/ po co Tobie ten bufor równoległy przy tak dużym zładzie instalacji ???

.....​- obniża on COP,

.....​- z pompy wychodzi woda o temperaturze około 2 stopnie wyższej ,niż idzie w podłogę za buforem,

2/ Wg;ciepła właściwego zużycie masz 16 tys. kWh,

..Czyli PC powinna zużyć ok;16000/3 = 5500 kWh za cały rok,

3/ Ekonomiczne grzanie - to tylko na krzywej i delta 8,

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ef281105eea82a4f.png

Jednofazowa schodzi do 19Hz.

Czemu uważam, że na manometrze powinno być 1bar? Ponieważ w naczyniu w zbiorczym w PC również mam 1 bar (z resztą to jest ciśnienie początkowe). Te ciśnienia powinny się równoważyć. Jeżeli w instalację CO dajemy więcej wody to zmniejszamy zakres kompensacji ciśnienia przez poduszkę naczynia w zbiorczego. Po za tym nie potrzebnie zbliżamy się do ciśnienia zadziałania zaworu bezpieczeństwa,

Odwrócę pytanie jaki jest sens ładować 1,5 czy 2 bary???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór puszcza dokładnie przy 3 bar. Ostatnio sprawdzałem. Od dwóch lat mając nawet 2 bar w spoczynku i blisko 300l w układzie zawór nie zadziałał nawet raz. Po co się więc upierać przy 1 barze skoro producent zaleca 1-3. Ale jak sobie wymyśliłeś, że ma być 1 bar, to tyle po prostu miej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór puszcza dokładnie przy 3 bar. Ostatnio sprawdzałem. Od dwóch lat mając nawet 2 bar w spoczynku i blisko 300l w układzie zawór nie zadziałał nawet raz. Po co się więc upierać przy 1 barze skoro producent zaleca 1-3. Ale jak sobie wymyśliłeś, że ma być 1 bar, to tyle po prostu miej.

 

Czemu takie wysokie ciśnienie w układzie? W naczyniu przeponowym PC ile masz?

 

Gdzie tam jest wysokie ciśnienie? Jest zupełnie normalne i prawidłowe.

 

Ciśnienia w naczyniu przeponowym i instalacji powinno się równoważyć i wynosić 1 bar.

 

Niczego sobie nie wymyśliłem. Taką informację uzyskałem od dwóch instalatorów. W ten sposób to argumentowali.

 

Rozumiem, że podpierasz się instrukcją. Też czytałem o tym. Nasuwa się tylko pytanie. Co w sytuacji, jak ktoś przy zimnej instalacji nabije 3 bary? Zacznie grzać ciśnienie wzrośnie powyżej 3 barów zawór bezpieczeństwa zadziała. No ale przecież tak było w instrukcji... :confused:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A upuści się tyle ile potrzeba ,i dalej już będzie ok , może nawet tego nie zauważysz ,bo to nie będzie "nagły" zrzut , tylko parę "kropel " co chwila.

Co do ciśnienia , to przy 1bar miałem wrażenie ,że obiegówka trochę badziej hałasowała , a przy wyższym ciśnieniu mniej. Kawitacja też szybciej powstanie przy niższym ciśnieniu. Z drugiej strony dla uszczelek lepsze niższe ciśnienie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dam 1 bar przy spoczynku to jak obiegówka pójdzie na maxa to zaraz wywali mi błąd bo ciśnienie spadnie do 0,3 - 02. Przy 1,8 na spoczynku spada mi do 1,2 -1 w trakcie pracy przy max przepływie w okolicach 34l. Uprzedzę od razu że filtry czyste jak w nowej pompie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niczego sobie nie wymyśliłem. Taką informację uzyskałem od dwóch instalatorów. W ten sposób to argumentowali.

 

Rozumiem, że podpierasz się instrukcją. Też czytałem o tym. Nasuwa się tylko pytanie. Co w sytuacji, jak ktoś przy zimnej instalacji nabije 3 bary? Zacznie grzać ciśnienie wzrośnie powyżej 3 barów zawór bezpieczeństwa zadziała. No ale przecież tak było w instrukcji... :confused:

 

Nie wzrośnie i raczej nie wywali. Po pierwsze jak naczynie jest dobrze dobrane do zładu wody to ma skompensować wzrost ciśnienia. Po drugie naczynie się pompuje lub upuszcza powietrze dopasowując do instalacji. Po to jest ten zawór. To że naczynie jest nabite początkowo x bar nic nie znaczy. Po prostu jakimś ciśnieniem musieli je nabić.

 

Kolejna sprawa. Inaczej wygląda to w domu parterowym a inaczej w 3 kondygnacyjnym. W tym wyższym powienieneś mieć większe ciśnienie.

 

Ja mam ok 2 bar bo tak mi było wygodniej odpowietrzyć układ. Łatwiej przepchnąć powietrze. Jak masz dobrze dobrane ciśnienie w naczyniu to nic się dziać nie będzie.

 

Co więcej ciśnienie w naczyniu powinno być niższe niż faktycznie ciśnienie wody w układzie. Czemu? Bo nie będzie wtedy uderzeń ciśnienia. Pomyśl co będzie jak masz ciśnienie w naczyniu 1 bar, w instalacji 1 bar. Jak ciut spadnie np woda zrobi się zimniejsza niż jak dopuszczałeś to z naczynia gwałtownie wyleci woda. Miałem taką akcje. Niedobrane dobrze ciśnienie na cwu - na wodociągu 2.2 bara na naczyniu 3. Jak grzała się ciepła woda to ciśnienie rosło w układzie, potem napełniało naczynie potem znowu trochę rosło. Po 1 odkręceniu kranu po grzaniu cwu barometr na belce zachowywał się jak nawiedzony. Wskazówka latała od zera do maxa wydając z siebie przerazliwe dżwięki. Czemu? Bo naczynie wypuszczalo z siebie wodę błyskawiczne. Po ustawieniu naczynia na 2 bary ciśnienie trzyma się jak zaklęte. Po to są naczynia.

 

Ale wracając do co. Wole też mieć większe bo czasami przy bardzo niskim ciśnieniu odpowietrzniki na listwach rozdzeliaczy potrafią zaciągnąć powietrze.

 

Obecnie mam 1.8, było dobite do 2 ale ciut jeszcze powietrza z podłogi wydmuchało przez odmulacz z odpowietrznikiem. Jak będzie pomiędzy 1,5 a 2 to będzie ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam u mnie na tym zadupiu ciągle nie ma jakiejś fazy a t-cap pyrka. Obok 1 fazowka zatrzymana

 

Na dwóch fazach to fakt że pyrka --ale do czasu i zdechnie na Amen bez zabezpieczenia ( czujnik zaniku faz)

A 1F pomimo braku fazy będzie PYRKAŁ bez żadnego uszczerbku pod warunkiem zamontowania ( automatycznego przełącznika faz)

Dobrze że są tacy że pomimo braku fazy 1 z 3 -twierdzą że urządzenie nadal pracuje prawidłowo.

za takie myslenie moi chłopcy mają co robić

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dwóch fazach to fakt że pyrka --ale do czasu i zdechnie na Amen bez zabezpieczenia ( czujnik zaniku faz)

A 1F pomimo braku fazy będzie PYRKAŁ bez żadnego uszczerbku pod warunkiem zamontowania ( automatycznego przełącznika faz)

Dobrze że są tacy że pomimo braku fazy 1 z 3 -twierdzą że urządzenie nadal pracuje prawidłowo.

za takie myslenie moi chłopcy mają co robić

Powodzenia.

 

Uchmm. Być może masz racje nie znam się na tym. Tylko w takim razie zastanawia mnie dlaczego Panas nic nie mówi o obowiązku zabezpieczenia przyłącza czujnikiem zaniku faz. Tu na forum też widzę poglądy rozne co do tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uchmm. Być może masz racje nie znam się na tym. Tylko w takim razie zastanawia mnie dlaczego Panas nic nie mówi o obowiązku zabezpieczenia przyłącza czujnikiem zaniku faz. Tu na forum też widzę poglądy rozne co do tego.

 

Zwykły silnik elektryczny też ruszy ---będzie się grzał , bedzie słaby ale obracać sie będzie aż sie spali.

Jak myślisz po co jest silnik czy tam urządzenie 3F? jak by mogło chodzić na dwóch fazach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie w kwestii stosowania trybu cichego. Czy wpływa on na żywotność pompy ciepła? Spotkałem się z opiniami, że tryb cichy niekorzystnie wpływa na stan techniczny i "przyduszajac" pracę skraca jej żywotność.

 

wg mnie nie. To ograniczenie mocy a wiec górnych częstotliwości sprężarki. To inwerter jest wiec często pracuje poniżej swojego maksimum.

 

Jedyne co to czas pracy sprężarki się zwiększy ale raczej mniej bym się tym przejmował niż ewentualnym taktowaniem jak jest cieplej, a pewnie do tego chcesz tego użyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykły silnik elektryczny też ruszy ---będzie się grzał , bedzie słaby ale obracać sie będzie aż sie spali.

Jak myślisz po co jest silnik czy tam urządzenie 3F? jak by mogło chodzić na dwóch fazach.

 

Wiedział byś , jak byś wiedział jak działa inverter /falownik. Ale ,że nie jesteś inżynierem to dla ciebie jest za trudne.

 

Na studiach jak było ćwiczenie z falownikiem takie doświadczenia robiliśmy , i nawet trójfazowy falownik zasilany z jednej fazy ciągle po drugiej stronie generował trzy fazy dla silnika.

Oczywiście falownik go wyłączał , jak się silnik obciążyło powyżej mocy jaką falownik z jednej fazy był w stanie wygenerować, ale ani silnikowi nic się nie działo ,ani falownikowi ( bo miał zabezpieczenia przed przeciążeniem).

Edytowane przez MiG25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyne co to czas pracy sprężarki się zwiększy ale raczej mniej bym się tym przejmował niż ewentualnym taktowaniem jak jest cieplej, a pewnie do tego chcesz tego użyć.

 

Chce zmniejszyć-jak by to nie zabrzmiało-ilość defrostow. Przy pracy "normalnej" bardzo szybki szroni sie jednostka zewnętrzna. Do tego stopnia że robi po 20 uruchomien w ciągu 12 godzin. Zrobiłem mały test i przy ostatnich grudniowych mrocznych nocach (-15*C) i włączonym trybie cichym 2 miałem 7 startów w ciągu 9 godzin pracy. Temperatura przez cały czas wzrosła o 0.2*C czyli właściwie pompa trzymała niezmienną temperaturę niedopuszczajac do spadku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj dopasować /obniżyć krzywą ,tak ,żeby pompa się zmodulowała , więc i defrostów będzie mniej.

Tryb cichy z jednej strony powoduje ograniczenie mocy, ale chyba też powoduje zwolnienie wentylatorów , więc z drugiej strony może powodować szybsze oszranianie , więc tryb cichy może być dobry dla temperatur +4 i wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...