Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Panowie, jaka może być przyczyna że pompa zamiast zadanej delty 7*C na ogrzewaniu, trzyma deltę 5*C?

Próbuję różnych ustawień, jednym z nich jest zwiększenie delty. Zdaję sobie sprawę, że 7*C to trochę za duża delta dla ogrzewania podłogowego ale przy okazji zmieniłem ustawienia na rotametrach i chciałbym zobaczyć efekt ze zwiększoną deltą.

 

Na jakich obrotach chodzi pompa obiegowa? Być może już na minimalnych i zwyczajnie nie daje rady utrzymać delty większej niż 5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komfort termiczny jest teraz lepszy niż wcześniej, gdy miałem przez 10 lat Atlantica. Ale z temperaturą w domu nie przesadzam: Krzywa Grzewcza i przepływy utrzymują stałe 21*C. Spadki temp gdy pompa nie pracuje (wg harmonogramu) są minimalne, więc pompa ma niewiele do nadrobienia.

Dodatkowo włączony jest Tryb Cichy na poziomie 1 (tylko w nocy), więc rzeczywiście moc jest trochę przytłumiona ale przy obecnych temp zewn. to jest OK. Tryb biwalentny równoległy startuje od -5 *C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Gepam: sprężarka chodzi zwykle na 24 - 34 Hz, schodzi do 19 Hz tylko gdy na zewnątrz jest naprawdę ciepło (jak na styczeń), np. 7*C

Przepływy są zwykle rzędu 20 l/min, ilość godzin pracy do ilości wyłączeń jest 3:1.

Może niepotrzebnie czepiam się tego "nietrzymania delty", bo po resecie do ustawień fabrycznych (miesiąc temu) i wielu zmianach ustawień i przepływów jest teraz OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie trochę z innej beczki, bo przeczytałem dość dużo postów ale nie znalazłem info odnośnie trybów smart cloud:

 

1) Co to jest tryb eco - i na czym polega? Czy to podobna zasada to trybu cichego?

2) Co to jest tryb komfort?

 

Czy odnośnie trybu cichego (wiem, że to gdzie było ale nie potrafię odszukać) jakie są różnica w zależności od poziomu 1-2-3? Jak to się przekłada na moc oraz sprężarkę.

 

Na dodatnie temperatur >8C używam trybu cichego 3 w celu eliminacji taktowania, i to jak pisałem wcześniej sprawdza się, szkoda tylko ,że z poziomu aplikacji smart cloud nie można ustawić jego harmonogramu, tylko z poziomu jednostki.

 

Pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, po prostu pamiętam że ma J i tak pisał. Specjalnie dla ciebie poprawiłem post ;)

 

A czy wiadomo już coś więcej o tych nowych pompach generacji K i L? Wygląda na to że w końcu będzie jakiś postęp, bo generacja J to tak średnio udana moim zdaniem.

https://www.aircon.panasonic.eu/PL_pl/happening/aquarea-k-l-series/

 

To napisałeś nie prawdę. Przeczytaj jeszcze raz ze zrozumieniem.

 

Moja j7 zawsze robi stop i odwraca tryb pracy tak jakby chłodziła w domu a grzała na zewnątrz. Na tym właśnie polega defrost w jednowentylatorowej. Robi to na podłogówce na niskim parametrze z grzałką i na wysokim na zbiorniku bez grzałki.

Edytowane przez bocian_koh
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie trochę z innej beczki, bo przeczytałem dość dużo postów ale nie znalazłem info odnośnie trybów smart cloud:

 

1) Co to jest tryb eco - i na czym polega? Czy to podobna zasada to trybu cichego?

2) Co to jest tryb komfort?

 

 

Pozdrawiam

Marcin

 

Eco / komfort to zdefiniowane obniżenie (eco) lub podniesienie (komfort) krzywej grzewczej od razu o 1-5 stopni - jest to do ustawienia w Smart Cloud -> właściciel -> ustawienie systemu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądałem webinar Panasonica i opisywany był tam problem z defrostem pompy dwuwentylatorowej. Przyczyną w/g experta był generowany przez dodatkową pompę obiegową za buforem przepływ a pompa powinna w czasie defrostu się wyłączyć. Pompa była wpięta na stałe do gniazdka i to powodowało nieprawidłowy defrost. Zalecenie, wpiąć pompę obiegową do złącza extra pumpy. Z ciekawości podejrzałem u siebie i pompa wpięta w extra pump i chodzi podczas defrostu. Czy ja coś żle zrozumiałem?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

A czy wiadomo już coś więcej o tych nowych pompach generacji K i L? Wygląda na to że w końcu będzie jakiś postęp, bo generacja J to tak średnio udana moim zdaniem.

https://www.aircon.panasonic.eu/PL_pl/happening/aquarea-k-l-series/

 

Czytałeś zawartość linka?

 

Panas K L.jpg

 

Wygląda, że po prostu seria HP i T-Cap doczekały się przejścia na czynnik R32 (seria K).

Te dwie serie (HP i T-Cap) już wcześniej były wysokowydajne. A i teraz mają grzać do +60*C, ale tylko do -10*C - więc chyba podobnie jak poprzednia seria.

Do tego inne farby - może bardziej matowe, że słabiej dźwięki odbijają

(-8 dB).

Ale całe w czarnym kolorze = blee.

(zwał jak zwał - wygląda na czarny)

 

A seria L - to czynnik R290 = propan.

Jak na razie PC na propanie były 2x droższe od tych na R32. Może Panasonic rozpocznie nową erę tańszych PC na R290 :confused:

Edytowane przez Marco36
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden kolega tu zarzucił mi, że mam za dużo załączeń do czasu pracy i może słusznie, bo przynajmniej mnie zmotywował do działania.

W tej chwili nie pamiętam, ale mam coś ok.9500 godz pracy i 10000 lub lekko więcej załączeń.

Bardzo dużo załączeń w moim przypadku jest spowodowane tym, że grzeję w cyklach, bo pompa za duża, ciepły dom, a grzejników nie dołożę bo mi się nie opłaca i ten temat zamknięty.

Ale gro załączeń przypada u mnie na defrosty ale z racji, że grzeję prawie zawsze temperaturą na wyjściu 37st/c, a powrót mam w zależności czy pompa trzyma deltę (4st ) to albo 33st. lub 34.

I tak to do tej pory wyglądało, że przy defroście powrót szybko się wychładzał poniżej 27 pompa przechodziła na Mode 2, stąd dodatkowe stop/start.

Tu się zastanawiałem dlaczego przy zładzie wody >130l tak się dzieje i wiedziałem że musi sobie obiegówka pomijać któreś grzejniki I dlatego przy defroście nie korzysta z całego zładu.

Nie chciałem tego ruszać, bo przy tych blaszakach rusz zaworem, to zaraz cieknie.

Ale zostałem zmotywowany.

Poustawiałem odpowiednio przepływy na każdym grzejniku, one wszystkie grzały, bo w końcu woda do wszystkich dochodziła, ale miało to wpływ właśnie na defrosty, ale i na wydłużenie cyklu grzania.

Co mnie zaskoczyło, że to właśnie miałem większe przepływy na górze.

Po ustawieniu przepływów w chwili obecnej każdy defrost idzie przy zładzie wody, a powrót z temperatury 33st nie spada poniżej 30st i koniec defrostu i brak stopu, sprężarka dalej pracuje.

Drugi temat to przeszedłem na tryb cichy 3 na harmonogramie i to też spowodowało wydłużenie cyklu grzania.

W tej chwili przy tych temperaturach w okolicy +1 to pompa zalicza tylko stop na noc, bo jest obniżenie temperatury w domu i na grzanie wody cwu, a tak pracuje ciągle od ok. 02.00 do 23.00.

Oczywiście powyżej + ok 3 st na dworze musi pracować w cyklach, tu się nic nie zmieniło, bo nie może.

Edytowane przez michancia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kryzowałeś nastawą wstępną, czy na powrocie? Jakie masz zawory że tak ciekną jeżeli można wiedzieć?

Na zasilaniach mam zwykłe zamknij otwórz, te są zawsze otwarte na ful, tak dobrane grzejniki, że to pasuje.

Kryzowałem na powrocie, tam są też zwykłe z zamykaniem na imbusa, przy samym kręceniu podciekały, ale jak już się nie kręci to przestają podciekać. Na tę chwilę jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zład wody 130L -TO na PC max7kW a dokładnie 6,5kW

 

Napisałem powyżej 130l, ile dokładnie, nie wiem, ale tyle żeby to pracowało tak jak powinno.

Na te chwilę to wczoraj temperatura na dworze ok.0, dzisiaj w dzień podobnie, teraz -3st/c.

Efekt jest taki, że od wczoraj pompa od ok.17.00 do teraz przepracowała 25 godz. pracy, zaliczyła przy tym 2 wył - włącz, tyle wskazał licznik. W tym czasie grzała dwa razy CWU.

Czyli żadnego zatrzymania na defrost, a oto mi chodziło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem powyżej 130l, ile dokładnie, nie wiem, ale tyle żeby to pracowało tak jak powinno.

Na te chwilę to wczoraj temperatura na dworze ok.0, dzisiaj w dzień podobnie, teraz -3st/c.

Efekt jest taki, że od wczoraj pompa od ok.17.00 do teraz przepracowała 25 godz. pracy, zaliczyła przy tym 2 wył - włącz, tyle wskazał licznik. W tym czasie grzała dwa razy CWU.

Czyli żadnego zatrzymania na defrost, a oto mi chodziło.

 

No dla PC min zład to 50L ale czy bedzie dobrze pracować ???

No no 25 godz. grzania to dopiero ciepły dom i to z temperaturami od 0 do -3

A dla T cap 9kW wody powinno być min 180L czyli brakuje ok. 40%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dla T cap 9kW wody powinno być min 180L czyli brakuje ok. 40%

 

Pytanie skąd się wzięło to zalecenie 20l zładu na kw mocy pompy. Wszystkie materiały Panasonica jakie widziałem mówią tylko o min. 30l dla pomp <= 9kw i min. 50l dla większych, a jeżeli instalacja ma mniejszy zład, to dopiero wtedy zalecany jest bufor.

 

System volume

Depending on the nominal heating capacity of the heat pump system, the recommendations for

the minimum total water volume in the system are as follows:

Nominal heating capacity up to and including 9 kW: 30 litres

Nominal heating capacity above 12 kW up to and including 16 kW: 50 litres

!

IMPORTANT

If the total water volume in the system is below the indicated values, the system volume should

be increased, say, by using a buffer or an additional vessel.

 

Rozumiem, że chodzi o defrosty, ale jeżeli np. @michancia nie ma z nimi problemu, to znaczy że wody ma dość, bo do niczego innego nie jest ona potrzebna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...