Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Były na R32, ale seria J to inna seria - małych jednostek do 9 kW i jednowentylatorowych.

 

Seria K obejmuje jednostki wysokowydajne HP oraz T-Cap.

 

Seria J też "obejmuje jednostki wysokowydajne HP" np. https://www.aircon.panasonic.eu/PL_pl/model/kit-wc07j3e5-wh-sdc0709j3e5-wh-ud07je5/

 

a napisałeś: "Wygląda, że po prostu seria HP i T-Cap doczekały się przejścia na czynnik R32 (seria K)."

 

Więc to sprostowałem, ponieważ czynnik R32 w serii HP był stosowany już od 2020 roku, a może i wcześniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie skąd się wzięło to zalecenie 20l zładu na kw mocy pompy. Wszystkie materiały Panasonica jakie widziałem mówią tylko o min. 30l dla pomp <= 9kw i min. 50l dla większych, a jeżeli instalacja ma mniejszy zład, to dopiero wtedy zalecany jest bufor.

...

 

Też się nad tym zastanawiam.

Galmet dla swoich Airmax w poradniku ABC Projektanta zaleca 30L / 1 kW mocy do chyba 15 kW, a powyżej 15 kW większy zład. Przy dobieraniu pojemności bufora z przyłączem równoległym.

Fakt, że Airmax to PC typu On-Off.

 

U siebie gdy miałem ok. 180 L czynnego zładu (minus skryzowane niektóre grzejniki na piętrze, to może bliżej 150 -160 L) - to po obniżeniu temp. wody na zasilaniu poniżej +38*C PC 6 kW zaczęła dzielić defrosty na dwa etapy. Więc przy niskich temp. wody potrzebny jest większy zład wody.

150 - 160L / 6 kW = 25 - 26,6 L / 1 kW mocy.

I przy takim zładzie, (w okolicy 0*C) temp. wody zasilającej +38*C - okazała się graniczna.

Przy temp. wody zasilającej poniżej +38*C potrzebny w moim przypadku jest większy zład wody, by zapewnić odpowiednią ilość energii na potrzeby defrostu.

Edytowane przez Marco36
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu kolego oprócz temperatury zasilania, ważny jest powrót.

U mnie tak mam ustawioną delta (4st ), że tę delta trzyma dopiero w okolicach 0st na dworze i wtedy mam (aż do ok -5st ) 38 na zasilaniu i 34 na powrocie. Wszystko co powyżej 0 na dworze to zazwyczaj 37 na zasilaniu i 33 lub 34 na powrocie.

Od czasu ustawienia przepływów zero problemów z defrostem przy zładzie wody, chyba, że ją wyłączy w nocy termostat na obniżenie temperatury, a ona była oblodzona i nie zdąży rozgrzać wody.

Te 130 litrów, to myślę, że tyle będzie, więcej raczej nie. Tu jest bardzo ważne ustawienie przepływów, tak żeby korzystała z całego zładu wody.

Więc się pytam po co mi bufor, jak najważniejszy warunek czyli defrost przebiega tak jak powinien.

W tej chwili w domu ciepło, kosztowo w miarę tanio, a kotłownia ograniczona do minimum ( pompa PC, baniak CWU i naczynie przeponowe, ale zaraz to nie kotłownia, bo na powierzchni 4m/2 zmieściłem jeszcze pralkę i lodówkę świąteczną.

Edytowane przez michancia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie skąd się wzięło to zalecenie 20l zładu na kw mocy pompy. Wszystkie materiały Panasonica jakie widziałem mówią tylko o min. 30l dla pomp <= 9kw i min. 50l dla większych, a jeżeli instalacja ma mniejszy zład, to dopiero wtedy zalecany jest bufor.

 

 

 

Rozumiem, że chodzi o defrosty, ale jeżeli np. @michancia nie ma z nimi problemu, to znaczy że wody ma dość, bo do niczego innego nie jest ona potrzebna.

 

TAAAAAA tylko wiekszość na forum ma problemy z taktowaniem PC

A jak ona ma nie taktowac jak PODSTAWOWY WARUNEK NIE JST SPEŁNIONY

Szkoda się tu wysilać bo to i tak nic nie da

Brak osób którzy cos chcą dobrego dla PC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

y.

Te 130 litrów, to myślę, że tyle będzie, więcej raczej nie.

Tu jest bardzo ważne ustawienie przepływów, tak żeby korzystała z całego zładu wody.

Więc się pytam po co mi bufor, jak najważniejszy warunek czyli defrost przebiega tak jak powinien.

" W tej chwili nie pamiętam, ale mam coś ok.9500 godz pracy i 10000 lub lekko więcej załączeń '' - Twoja wypowiedź z #18884

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie skąd się wzięło to zalecenie 20l zładu na kw mocy pompy. Wszystkie materiały Panasonica jakie widziałem mówią tylko o min. 30l dla pomp <= 9kw i min. 50l dla większych, a jeżeli instalacja ma mniejszy zład, to dopiero wtedy zalecany jest bufor.

 

 

 

Rozumiem, że chodzi o defrosty, ale jeżeli np. @michancia nie ma z nimi problemu, to znaczy że wody ma dość, bo do niczego innego nie jest ona potrzebna.

 

To według twojej teorii dla PC do 9kW =30L No No na pewno będzie pracować SUPER . A jak zład ( < )od 30L to bufor dopiero potem bufor? Ja w poście wyżej nie pisałem o buforze tylko o zładzie wody. A tak z ciekawości Bufor to ile Litrów??? Ja bym bardziej był za buforkiem lub bardziej obrazowo ( sprzęgło)

Edytowane przez -voymar-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" W tej chwili nie pamiętam, ale mam coś ok.9500 godz pracy i 10000 lub lekko więcej załączeń '' - Twoja wypowiedź z #18884

 

Szkoda tylko PC - on nie zna zasady pracy PC Wydaje mu się że jak spełni jeden warunek to będzie PRACOWAĆ- Gó.no prawda.

Sprawa kolejna - Dla niego praca ciągła = z durszlakiem Nie wie o czym pisze. Nie rozumie pojęć.

Ciężko takiego naprowadzić na właściwe Tory- Bo on po prostu nie chce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" W tej chwili nie pamiętam, ale mam coś ok.9500 godz pracy i 10000 lub lekko więcej załączeń '' - Twoja wypowiedź z #18884

Sądzisz, że gdyby miał dodatkowe 50l wody to te proporcje by się mocno zmieniły? Do podgrzania 50l wody o 10 st. potrzeba 0,58 kwh, więc żeby bufor znacząco pomógł z taktowaniem to musiałby mieć kilkaset litrów.

 

To według twojej teorii dla PC do 9kW +30L No No na pewno będzie pracować SUPER . A jak zład ( < )od 30L to bufor dopiero potem bufor? Ja w poście wyżej nie pisałem o buforze tylko o zładzie wody. A tak z ciekawości Bufor to ile Litrów??? Ja bym bardziej był za buforkiem lub bardziej obrazowo ( sprzęgło)

To nie moja teoria, tylko Panasonica. Moim zdaniem to nie będzie pracować dobrze, bo nie będzie z czego robić defrostów i będzie ciągle deice mode 2.

 

 

Natomiast mam inne pytanie do osób, które mają grzejniki i brak sprzęgła - czy podczas defrostu nie hałasują wam grzejniki? W końcu pompa wchodzi na max przepływ, a to chyba musi być słychać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądzisz, że gdyby miał dodatkowe 50l wody to te proporcje by się mocno zmieniły? Do podgrzania 50l wody o 10 st. potrzeba 0,58 kwh, więc żeby bufor znacząco pomógł z taktowaniem to musiałby mieć kilkaset litrów.

 

 

To nie moja teoria, tylko Panasonica. Moim zdaniem to nie będzie pracować dobrze, bo nie będzie z czego robić defrostów i będzie ciągle deice mode 2.

 

 

Natomiast mam inne pytanie do osób, które mają grzejniki i brak sprzęgła - czy podczas defrostu nie hałasują wam grzejniki? W końcu pompa wchodzi na max przepływ, a to chyba musi być słychać?

 

Nic nie słychać -jak PC robi defrost

Tak slychać na zewnątrz i przy samej JW

W pomieszczeniach mieszkalnych nawet nie wiem kiedy on jest

FAKT jest taki że ja mam sprzęgło.

Taktowanie z buforem , a raczej ze sprzęgłem ma niewiele wspólnego Podstawa to Moc grzejników ( aby tego taktowania nie było +zład wody + przepływ )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" W tej chwili nie pamiętam, ale mam coś ok.9500 godz pracy i 10000 lub lekko więcej załączeń '' - Twoja wypowiedź z #18884

Andrzej, ty też nie potrafisz czytać ze zrozumieniem...

Wyrwałeś cytat z kontekstu, a tam wyraźnie masz napisane, że mam taki stosunek zał/ czas pracy do teraz, czyli do tamtego dnia.

Ale teraz jak poustawiałem przepływy na grzejnikach, to każdy defrost robi przy zładzie wody, dodatkowo wydłużyłem czas pracy.

Po tych zabiegach zdecydowanie spadła liczba załączeń.

Zrobiłem zdjęcie parę dni temu, to jak dzisiaj odczytam to ci napiszę jak to wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda tylko PC - on nie zna zasady pracy PC Wydaje mu się że jak spełni jeden warunek to będzie PRACOWAĆ- Gó.no prawda.

Sprawa kolejna - Dla niego praca ciągła = z durszlakiem Nie wie o czym pisze. Nie rozumie pojęć.

Ciężko takiego naprowadzić na właściwe Tory- Bo on po prostu nie chce.

Napisz kolego od tego domu z OZC -7.2, jakie masz zużycie energii na ogrzewanie za cały rok, podaj jeszcze produkcję energii z licznika Panasa.

Nie powinno to być jakimś problemem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej, ty też nie potrafisz czytać ze zrozumieniem...

Wyrwałeś cytat z kontekstu, a tam wyraźnie masz napisane, że mam taki stosunek zał/ czas pracy do teraz, czyli do tamtego dnia..

Czyli do tamtego dnia na 100 % było żle!!!

To niby jak nie potrafię czytać ze zrozumieniem???

Nie dziękuj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda tylko PC - on nie zna zasady pracy PC Wydaje mu się że jak spełni jeden warunek to będzie PRACOWAĆ- Gó.no prawda.

Sprawa kolejna - Dla niego praca ciągła = z durszlakiem Nie wie o czym pisze. Nie rozumie pojęć.

Ciężko takiego naprowadzić na właściwe Tory- Bo on po prostu nie chce.

A ty kolego wiesz o czym piszesz.

Twierdzisz, że jesteś najmądrzejszy i walisz tysiące postów nic nie wnoszących.

W temacie o ,,Zużycie energii przez PC,,

Kolega ,,marcin225,, napisał, że jego zużycie za cały rok na co i cwu to 4355kW

ma dom 233m/2 powierzchni ogrzewanej

jego OZC -8.5kW

I oczywiście ty się z tym nie zgadzasz, bo jak to przecież macie identyczne metrażowo domy i twoje OZC jest mniejsze od jego ( jak twierdzisz OZC 7.2kW) a masz tu cyt. zdecydowanie duuuużo większe zużycie energii.

 

A u niego wszystko się zgadza, załóżmy, że na samo co poszło 4000kWh x 4 ( COP -4 bo ma samą podłogówkę )=16000kWh÷233m2 =68.6kWh, czyli 70kWh/m2

I to jest cała prawda, tyle wynoszą normy wg. WT2021

 

Z tego względu u niego wszystko się zgadza, a ty masz durszlak a nie dom i u wszystkich szukasz teorii spiskowych i na wszystko masz swoje zdanie.

Edytowane przez michancia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz kolego od tego domu z OZC -7.2, jakie masz zużycie energii na ogrzewanie za cały rok, podaj jeszcze produkcję energii z licznika Panasa.

Nie powinno to być jakimś problemem.

 

Mieszasz - kilka wpisów wcześniej pisałeś OZC 7,6, a teraz zszedłeś do OZC 7,2 kW.

 

-voymar- pisał, 2 lub 3 strony wcześniej, że ma OZC 7,8 kW przy budynku 230 m2.

Też chętnie przeczytam ile zużywa kWh na sezon.

 

-voymar- jest specyficzny, często agresywny i dużo niedopowiada.- następnie wykłóca się przez trzy strony form, by na czwartej stronie napisać:

"przecież ja nie pisałem, że grzeję 24/24 godz. bez taktowania".

-voymar- ma ustawione w harmonogramie okienka i T-Cap mu nie taktuje, ale w obrębie tych zaprogramowanych okienek czasowych.

ehh.. kolego -voymar- popraw się :rolleyes:

 

 

 

...

W temacie o ,,Zużycie energii przez PC,,

Kolega ,,marcin225,, napisał, że jego zużycie za cały rok na co i cwu to 4355kW

ma dom 233m/2 powierzchni ogrzewanej

jego OZC -8.5kW

I ....

 

Porównywanie zużycia sezonowego łącznego z CWU mija się z sensem.

Ja rozliczam u siebie osobno CO i CWU.

 

Cały rok 2022 (od stycznia do grudnia), OZC 7,2 kW i grzejniki do +45*C :

grzanie CO - pobór prądu = 3'790 kWh

chłodzenie w lato KK - pobór prądu = 29 kWh

grzanie CWU ( 200L nierdzewny z wężownicą 2,5m2) pobór prądu = 462 kWh

 

- więc chłodzenie w lato i grzanie CWU zaburza obliczenia o 491 kWh (w moim przypadku).

- a gdy ktoś ma duże odległości od bojlera CWU do kranu i cyrkulację 24/24 godz. z grzaniem CWU 2x a może i 4x dziennie - to może mieć pobór prądu na samo CWU na poziomie 1'000 - 1'500 kWh rocznie.

 

- przy bardzo dobrze izolowanym budynku proporcje poboru prądu na CO i CWU mogą wynosić 50/50%.

Edytowane przez Marco36
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ty kolego wiesz o czym piszesz.

Twierdzisz, że jesteś najmądrzejszy i walisz tysiące postów nic nie wnoszących.

W temacie o ,,Zużycie energii przez PC,,

Kolega ,,marcin225,, napisał, że jego zużycie za cały rok na co i cwu to 4355kW

ma dom 233m/2 powierzchni ogrzewanej

jego OZC -8.5kW

I oczywiście ty się z tym nie zgadzasz, bo jak to przecież macie identyczne metrażowo domy i twoje OZC jest mniejsze od jego ( jak twierdzisz OZC 7.2kW) a masz tu cyt. zdecydowanie duuuużo większe zużycie energii.

 

A u niego wszystko się zgadza, załóżmy, że na samo co poszło 4000kWh x 4 ( COP -4 bo ma samą podłogówkę )=16000kWh÷233m2 =68.6kWh, czyli 70kWh/m2

I to jest cała prawda, tyle wynoszą normy wg. WT2021

 

Z tego względu u niego wszystko się zgadza, a ty masz durszlak a nie dom i u wszystkich szukasz teorii spiskowych i na wszystko masz swoje zdanie.

 

Odpowiadam

-wiem o czym pisze

-Ja nie twierdzę że jestem najmądrzejszy ,To ty tak napisałeś ( skromnie dziękuję )

- TAK nie zgadzam się z kolegą marcinem -bo skoro dom ma 230m2 z obciążeniem 8,5kW to się nie zgadzam

dlaczego?

Bo ja mam obciażenie 7,8kW dla parametrów ( -25*C dla 22,6--23,4*C i 24/24h ) To jak to może być że dom z większym obciążeniem mniej zużywa (kWh )??

Zapuść swój węch jak Colombo i węsz dlaczego tak jest.

Znajdziesz powód ? czy to za trudne?

Ha ha normy na WT 2021r to 70W??????

U ciebie za to jest PERFEKT -- bo ostatnio PC przy 0 do +3 pracowala 25h

Po za tym przy temp. pow. 3 czy tam 5*C taktuje Dlaczego? zapuść węch i znajdź przyczynę

Nigdzie nie szukam teorii spiskowych tylko czytam i myślę i wyciągam wnioski

Nie powielam TEZ ktore jeden Maluczki napisze głupstwo a reszta mu przytakuje - o wychodzi że 10ty.s wył dla 9tys. pracy jest OK

A jak PC pracuje ciągle ( wiesz co to praca ciągła?) to dom durszlak.

TY zapewne masz 70Wm2 i durszlak nie jest TAK? A ja mam bo moje max to 7,8kW dla ( -25*C dla 23,4 przez 24/24 ) OBLICZ i daj znać

Daj na LUZ - po klapki ci się zamknęły na dobre.

Powodzenia życzę.

Edytowane przez -voymar-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Bo ja mam obciążenie 7,8kW dla parametrów ( -25*C dla 22,6--23,4*C i 24/24h ) To jak to może być że dom z większym obciążeniem mniej zużywa (kWh )??

 

Wytłumaczenie jest bardzo proste, prawdopodobnie voymar ma większe zużycie gdyż jak sam pisał (przynajmniej tak kojarzę) grzeje T-Capem w którym sam ogarnia 'długie takty' harmonogramem i grzeje stosunkowo wysokim parametrem, zatem ma niższym COP.

Więc jeśli COP voymarowej PC jest ~2,7 to może o tyle (w przeliczeniu) mieć większe zużycie - nie durszlak. Grzeje z mniejszą efektywnością niż kolega marcin225.

 

Ale fakt że strasznie zacietrzewiony ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszasz - kilka wpisów wcześniej pisałeś OZC 7,6, a teraz zszedłeś do OZC 7,2 kW.

 

-voymar- pisał, 2 lub 3 strony wcześniej, że ma OZC 7,8 kW przy budynku 230 m2.

Też chętnie przeczytam ile zużywa kWh na sezon.

 

-voymar- jest specyficzny, często agresywny i dużo niedopowiada.- następnie wykłóca się przez trzy strony form, by na czwartej stronie napisać:

"przecież ja nie pisałem, że grzeję 24/24 godz. bez taktowania".

-voymar- ma ustawione w harmonogramie okienka i T-Cap mu nie taktuje, ale w obrębie tych zaprogramowanych okienek czasowych.

ehh.. kolego -voymar- popraw się :rolleyes:

 

 

 

 

 

Porównywanie zużycia sezonowego łącznego z CWU mija się z sensem.

Ja rozliczam u siebie osobno CO i CWU.

 

Cały rok 2022 (od stycznia do grudnia), OZC 7,2 kW i grzejniki do +45*C :

grzanie CO - pobór prądu = 3'790 kWh

chłodzenie w lato KK - pobór prądu = 29 kWh

grzanie CWU ( 200L nierdzewny z wężownicą 2,5m2) pobór prądu = 462 kWh

 

- więc chłodzenie w lato i grzanie CWU zaburza obliczenia o 491 kWh (w moim przypadku).

- a gdy ktoś ma duże odległości od bojlera CWU do kranu i cyrkulację 24/24 godz. z grzaniem CWU 2x a może i 4x dziennie - to może mieć pobór prądu na samo CWU na poziomie 1'000 - 1'500 kWh rocznie.

 

- przy bardzo dobrze izolowanym budynku proporcje poboru prądu na CO i CWU mogą wynosić 50/50%.

 

W czym mam się poprawiać- jakoś wcześniej wiedziałeś co to grzanie ciągłe bez taktowań

Teraz już nie wiesz ?

Dla uważnego czytającego na początku wpisów było napisane

Przyjmijmy że PC pracuje od godz. X do godz. Y i w tym przedziale czasu ma mieć 1 start stop itd.

Oczywiście można grzać 24/24h jak ktoś chce. Jego jego zabawki. Dopracować krzywą i do przodu.

Bo tak się da jak wszystko gra.

Wybacz abym dorosłym ludziom tłumaczył jak przedszkolakom. Dla mnie te tematy ( CO ) mam w palcu nie wzywam hydraulika do przeróbek bo mogę to zrobić sam. LUBIĘ i umię.

Jak Janusz z forum - nie pyta tylko powiela błędy innego Janusza nie myśląc co pisze to to przecież od razu widać że nie kuma nic. I jak mu tu coś tłumaczyć jak on tłumaczeń nie chce.

TYLE W TEMACIE.

Edytowane przez -voymar-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wytłumaczenie jest bardzo proste, prawdopodobnie voymar ma większe zużycie gdyż jak sam pisał (przynajmniej tak kojarzę) grzeje T-Capem w którym sam ogarnia 'długie takty' harmonogramem i grzeje stosunkowo wysokim parametrem, zatem ma niższym COP.

Więc jeśli COP voymarowej PC jest ~2,7 to może o tyle (w przeliczeniu) mieć większe zużycie - nie durszlak. Grzeje z mniejszą efektywnością niż kolega marcin225.

 

Ale fakt że strasznie zacietrzewiony ;)

 

Średnioroczny COP to 3,7 przynajmniej do tej pory

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...