Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Zastanawiam się nad tym ile wody z bufora wpiętego szeregowo faktycznie jest w obiegu. Czy to nie jest tak, że woda zaznaczona na rysunku na niebiesko tylko stoi i nic nie robi?

[ATTACH=CONFIG]464636[/ATTACH]

 

Osobiście podpiąłbym buforek tak aby pompa pobierała z górnego króćca a z instalacji wpadało dolnym- jak ustanie ruch cieplejsza woda zgromadzi się na górze i pompa wystartuje z tą cieplejszą. Na załączonym rysunku jest odwrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście podpiąłbym buforek tak aby pompa pobierała z górnego króćca a z instalacji wpadało dolnym- jak ustanie ruch cieplejsza woda zgromadzi się na górze i pompa wystartuje z tą cieplejszą. Na załączonym rysunku jest odwrotnie.

 

Ta woda z góry i tak zostanie przepompowana w minutę, więc wydaje mi się, że to nie ma większego znaczenia. Chyba jednak ważniejsze jest, żeby nie walczyć z grawitacją i ulżyć obiegówce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta woda z góry i tak zostanie przepompowana w minutę, więc wydaje mi się, że to nie ma większego znaczenia. Chyba jednak ważniejsze jest, żeby nie walczyć z grawitacją i ulżyć obiegówce.

 

Obojętnie jak byś nie podłączył to obiegówka z tego samego punktu ją musi podnieść ( czy to będzie z góry na dół ,czy z dołu do góry) , więc to dla niej bez znaczenia. ( bo to ,że tu strzałka jest w dół , to nie znaczy ,że później nie będzie pod górkę :) )

 

Z drugiej strony jak nie będzie na drodze bufor-PC żadnej pułapki termicznej to całe ciepło po wyłączeniu obiegówki i tak pójdzie w górę do pompy , a jak z drugiej ,to zasili grawitacyjnie jeszcze grzejniki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obojętnie jak byś nie podłączył to obiegówka z tego samego punktu ją musi podnieść ( czy to będzie z góry na dół ,czy z dołu do góry) , więc to dla niej bez znaczenia. ( bo to ,że tu strzałka jest w dół , to nie znaczy ,że później nie będzie pod górkę :) )

 

Z drugiej strony jak nie będzie na drodze bufor-PC żadnej pułapki termicznej to całe ciepło po wyłączeniu obiegówki i tak pójdzie w górę do pompy , a jak z drugiej ,to zasili grawitacyjnie jeszcze grzejniki :)

 

A co sądzisz o tym wykorzystaniu bufora? Czy nie lepiej byłoby go podłączyć np. tak?

bufor2.jpg

 

Albo Biawar produkuje bufory z korćcami góra/dół i wtedy wyglądałoby to tak:

bufor3.jpg

 

Zastanawiam się które rozwiązanie jest najlepsze. Trochę bez sensu kupić bufor 100l z czego 30l tylko stoi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co sądzisz o tym wykorzystaniu bufora? Czy nie lepiej byłoby go podłączyć np. tak?

 

Biawar produkuje bufoTTACH=CONFIG]464652[/ATTACH]

 

Zastanawiam się które rozwiązanie jest najlepsze.

 

Tak jest OK a odwrotnie jeszcze lepiej. Moja Obiegówka w normalnym trybie pracuje 14 litrów na minutę to zanim wyczerpie zbiornik 100l potrzebuje ok 8 minut a to już da czas sprężarce na zejście z mocą i zapobiegnie załączeniu się grzałki. Oczywiście można założyć że pierwsza woda chłodniejsza o po chwili cieplejsza też zrobi robotę jednak jakoś tak mam że jak mi potrzebna gorąca woda to wiem że najcieplej na górze i stamtąd robię odbiór- tak dla zasady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest OK a odwrotnie jeszcze lepiej. Moja Obiegówka w normalnym trybie pracuje 14 litrów na minutę to zanim wyczerpie zbiornik 100l potrzebuje ok 8 minut a to już da czas sprężarce na zejście z mocą i zapobiegnie załączeniu się grzałki. Oczywiście można założyć że pierwsza woda chłodniejsza o po chwili cieplejsza też zrobi robotę jednak jakoś tak mam że jak mi potrzebna gorąca woda to wiem że najcieplej na górze i stamtąd robię odbiór- tak dla zasady.

 

Masz PC czy grzałki??? Obłęd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam, chciałem wygrzać podłogę pod kafelki grzeje już 11 dni i pompa ma ciężko osiągnąć 35 stopni dzisiaj rano było 27 stopni gdy na dworze było 6, po południu wzrosła do 29. 35 stopni było jak na dworze było ok. 20 stopni. Dodam że nie mam sufitów i ciepło ucieka. Wydaje mi się że pompą już chodziła na maxa bo pobór miała 1kw i produkcję 5,2 kw. Zastanawiam się czy jak będzie sufit ocieplony to będzie ok ?. Czy to normalne że nie potrafi zagrzać bardziej wody ?

Z góry dzięki za pomoc pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie ,że normalne ,że w pewnym momencie odbiór ciepła zrównuje się z maksymalną produkcją i temperatura wody przestaje rosnąć.

Jak docieplisz sufity to zmniejszysz odbiór i temperatura równowagi będzie wyższa.

Skoro masz pompę 5,2kW , to może wygrzewaj to strefami/pętlami/pokojami po kolei , bo całości na raz możesz nie dać rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 2 grzejniki stalowe w instalacji ( reszta podłogówka), i włączają się mniej więcej poniżej minus 5 stopni na zewnątrz ( mają własne termostaty). Mam filtr siatkowy( dodatkowy) przed pompą i czyszczę go co tydzień. Zawsze coś się uzbiera na filtrze( taki czarny osad). Mam wersje H, ale jest to pierwsza produkcja i teraz zamówiłem dodatkową wkładkę magnetyczną do filtra w jednostce wew. Zobaczymy czy coś będzie się osadzać. Do tej pory filtr w jednostce wew, zawsze był czysty. Trzeci filtr mam a obiegu CWU i ten od 6 lat zawsze jest czysty.

 

a czarny osad nie oznacza wody z mocnym dodatkiem żelaza- to nie jest normalne, tak samo jak czyszczenie filtra co chwila- od tego są filtry na wejściu wody do wymiany. Wkładka to magnes neodymowy - można samemu wsadzić go do filtra wewnętrznego (ja na wszelki wypadek kupiłem taki w koszulce plastikowej) - Czyszczenie z osadu raz na rok - jest już minimalny osad na nim. Przecież pompa (z wyjątkiem dolewania wody ale ile tego dochodzi) działa w obiegu zamkniętym - skąd po czasie w obiegu syfy - no ok grzejniki, instalacja...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

350 zł

 

To jest aktualna stawka?

 

Bo Daikin chciał mnie skasować 500 zł w październiku 2022r. - zrezygnowałem z przeglądu i rozszerzonej gwarancji, przegięli z ceną.

Sam wyczyściłem filtr wody i odpowietrzyłem instalację. Zresztą poprzednio też sam musiałem odpowietrzyć instalację, którą serwis mi zapowietrzył podczas czyszczenia filtra.

Edytowane przez Marco36
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o ile wiem - podczas gwarancji przegląd jest obowiązkowy - inaczej ją tracimy (koszty to już kwestia umowy podczas zakupu) a potem jak kto chce i jak uważa. A co jest w przeglądzie, cóż- różnie - u mnie oprócz czyszczenia filtrów jest też sprawdzenie styków (dokręcenie etc), szczelność etc Po gwarancji musu nie ma, ale nie każdy ma określoną wiedzę itd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Seria H ma zakres krzywej od -15 do +15 stopni. Co się dzieje jak temperatura spadnie np. do -20? Rozumiem że trzeba wtedy zmieniać temp. wody ręcznie żeby nie zmarznąć?

I drugie pytanie z tym związane - czy przez service cloud da się zmieniać ustawienia instalatora bez wyłączania pompy tak jak to ma miejsce przy wprowadzaniu zmian przez sterownik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu poniżej -15 stopni pompa daje z siebie wszystko co może ;)

 

Przy -20 będzie taka sama jak przy -15 , i trzeba się cieszyć ,jeśli pompa ją utrzyma :)

 

A co do CZ-TAW1 i smart cloud , to dawniej się nie dało , i teraz widać ,że też nie.... Może to troska producenta ,żeby przed każdą zmianą ustawienia zatrzymać pompę....

W każdym razie alternatywny Heishamon zmiena ustawienia zdalnie bez zatrzymywania pompy. Smart Cloud też by mógł , gdyby Panasonic go tak zaprogramował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...