Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pytanie do osoby obeznanej w kominach/wentylacji. Przez wentylację wlatuje dym z komi


Recommended Posts

Witam,

 

Mieszkam w trzy piętrowym budynku, w którym jedno mieszkanie (na parterze) ogrzewa starym piecem (węgiel, koks, drewno). Gdy ta osoba rozpala u mnie przez wentylację w mojej kuchni czuć dym (gdzie koło tej wentylacji jest ten używany komin). Kilka dni temu to nawet dym wszedł. Ja mieszkam na trzecim piętrze, ale sąsiedzi na drugim i pierwszym też to czują.

Jak już w piecu jest rozpalone to problem nie występuje. W zeszłym roku też się kilka razy tak się działo, a teraz jest coraz częściej.

Co może być powodem takiej sytuacji? Ja w zeszłym roku to zgłosiłem zarządcy to przyszedł kominiarz i stwierdził, że tak czasami może się zdarzyć bo dym jest zaciągany przez wentylację. Powiedział żeby założyć w oknie napowietrznik (czy jak to się tam nazywa) bo przy plastikowych oknach jest za szczelnie i nie ma dobrej wentylacji. Tylko jak zaciąga to dlaczego u sąsiadów na 1 i 2 piętrze też czuć dym?

Czy to może być powód? W łazience nie ma takiego problemu i wentylacja lepiej zaciąga.

Czy to problem zaciągania dymu przez wentylację i napowietrznik rozwiąże problem? Czy może jest jakaś nieszczelność pomiędzy kominem a wentylacją?

Chciałem to zgłosić zarządcy ale jak ich znam to jak zwykle nie rozwiążą problemu.

Jak zakładać napowietrznik to jaki i jak/gdzie najlepiej?

 

z góry dzięki za pomoc

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*

Trudno tak "na szybko" od razu ci coś radzić, skoro nie mamy tu oglądu całości.

Przykładowo:

1. czy masz swoje indywidualne kanały wentylacji, czy wspólne?

2. jak są zbudowane wyloty wentylacyjne. w których występuje ta "cofka"? Jak blisko wylotu komina?

I tak dalej, i tak dalej ...

Reasumując - za mało szczegółów, które byłyby istotne dla postawienia choćby przybliżonej diagnozy (choćby kilka "fotek"?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość elka51

Sąsiedzi zapewne też mają okna PCV ?

 

Słaby ten "kominiarz" - to co opisałeś ewidentnie wskazywałoby na przedmuchy pomiędzy kanałami w kominie - wypalona zaprawa w wiązaniu cegieł. Po takich opisanych obiawach dobry kominiarz sprawdza (kamerą) kanały czy są dziury czy nie ma jeżeli są przedmuchy wystawia pismo zakazujące używania kanału dymowego (paleniu w piecu) do czasu naprawy kominów.

 

Nic prócz przemurowania komina nie pozostaje - pozostawienie w takim stanie jakim jest grozi zejściami śmiertelnymi przez zaczadzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak komin i przewód wentylacyjny się stykają to może są spękane (często się z tym spotykałam w starych kamienicach) i po prostu dym wlatuje do przewodu wentylacyjnego?

Niezależnie od tego wszystkiego okna PCV muszą mieć nawiewniki, inaczej prosisz się o tragedię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stary numer ...

 

Wsadź sąsiadowi na komin metrową rurę . Średnicę dobierz

tak by pasowała mniej więcej do komina spalinowego .

Jeśli to jest 14 X 14, fi 150 bedzie git. 15-20 cm wciśnij

w ten komin, trochę kleju żeby komuś na łeb nie sfrunęła

przy wichrach i żeby uszczelnić. Rożnica 80 cm między

kanałem spalinowym a wentylacyjnym powinna wystarczyć.

Komin wentylacyjny i spalinowy razem to bezmózgowie

większości projektów . Nie ma prawidłowej odległości w poziomie,

zrób różnicę w pionie...

 

Daj znać co wyszło. Na moje - 99% ,że pomoże .

1 % zostawiam na nieszczelności między kanałami.

 

:)

Edytowane przez eniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eniu dał bardzo dobrą radę, która "poprawi" sytuację, ale jej nie naprawi!

Piszesz:

"Mieszkam w trzy piętrowym budynku, w którym jedno mieszkanie (na parterze) ogrzewa starym piecem (węgiel, koks, drewno)."

Wniosek wprost - INNE są grzane inaczej! (gazem).

Okna są szczelne, bo o nawiewnikach tu coś się wypisuje...

SKĄD ten TWÓJ piec gazowy ma brać powietrze do spalania?

- Bierze sobie przez kratki wentylacyjne!

- NAWIEWAJĄ zamiast WYWIEWAĆ!

Sprawdź to!

A że wylot kanału dymowego i wylot (tutaj - wlot) wentylacyjnego są koło siebie to...

Wszystko jasne!

 

Wytnij sporo uszczelek w oknach.

Albo zrób sporo dziur w nich (te nawiewniki).

Koniecznie odpraw "obrzęd gromniczny".

Układ jaki jest - nie jest w pełni bezpieczny!!!

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z góry dzięki za odpowiedzi

 

ja mam piec z zamkniętą komorą spalania

poza tym to piec jest w łazience i wentylacja działa ok bo w miarę ładnie zaciąga

 

pozostali sąsiedzi mają też piece gazowe

 

jeżeli chodzi o nieszczelności pomiędzy kominem a wentylacją to gdyby tak było to cały czas było czuć, a to jest tylko czasami

 

pozdr

Edytowane przez krisfour
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...