Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Mała kuchnia


KiRi81

Recommended Posts

Witam

Bardzo proszę o pomoc w aranżacji małej kuchni - choć, z tego co czytam, dla większości "tubylców" to co najwyżej wnęka kuchenna :)

Pomieszczenie ma wymiar 337 x 182 mm, i zabudowę trzeba by skupić na literze "L". Na jednej krótkiej ścianie jest okno i grzejnik, druga została usunięta aby otworzyć kuchnię na salon (zostawiłem tylko oko. 70 cm ściany żeby zakryć lodówkę, ale to podlega regulacji). Załączam szkic z wymiarami oraz moje wstępne plany, ale nie mam bladego pojęcia jak to wszystko porozkładać żeby miało ręce i nogi.

 

http://images49.fotosik.pl/1233/fb7bafdc103cc9aa.jpg

 

http://images49.fotosik.pl/1233/6b02272a33df422a.jpg

 

Na krótkiej ścianie planowałem zabudowaną lodówkę, a obok słupek z piekarnikiem mniej-więcej w środku wysokości. Na dłuższej ścianie wiszące szafki, i do tego zlew (1,5 z ociekaczem?), zmywarkę i gazową płytę kuchenną. Wydumałem sobie, że dobrze byłoby aby zlew był w pobliżu piekarnika a płyta gazowa bliżej okna, ale nie mam pojęcia czy to dobre rozwiązanie. Oczywiście dopuszczam wszelkie zmiany w mojej koncepcji :)

 

Będę niezmiernie wdzięczny za pomoc, z góry bardzo dziękuję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To druga część przedpokoju, znajduje się w niej szyb wentylacyjny oraz pion z wodą do kuchni (szary prostokąt w narożniku), pozostałą część (brązowy prostokąt) planuję wypełnić szafą wnękową. Niestety szyb jest nie do ruszenia, gdyż jest to dziesiąte piętro w bloku z płyty. Taki sam szyb, tyle że pion łazienka/wc znajduje się w toalecie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, mimo iż są to ściany działowe, tylko na tyle otrzymałem pozwolenie ze spółdzielni mieszkaniowej. Dodatkowo komin z szybem wentylacyjnym jest nie do ruszenia, więc i tak niewiele zyskam a stracę krótką ścianę do ustawienia mebli na przeciwko okna. Na ścianie z oknem nie mogę nic postawić, po jest tam okno z niskim parapetem (55 cm od podłogi) i grzejnik.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kiri - układ ok, jedyne co bym rozważyła to mniejszy zlewozmywak, ponieważ przy takim układzie 337- 60 narożnik, 60 płyta = 227 cm - zlew ( 1,5 plus ociekacz to jakieś 90-100 cm) i zostaje Ci tylko 120 cm dzielonego pomiędzy te sprzęty czyli po 60 cm blatu roboczego, a to naprawdę niewiele.

 

Z punktu ergonomii lepiej mieć zlew bliżej lodówki natomiast, płyta gazowa blisko okna- ryzyko zdmuchnięcia płomienia przy przeciągu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwizualizaowałam mniej więcej Twój zamysł.

Nie znam Twoich preferencji kolorystycznych, więc kolor jest przypadkowy. O oknie doczytałam dopiero teraz (że jest tak nisko), więc na wizu jest wyżej.

Zlew musiałam zmniejszyć o pół komory, a i tak zajmuje sporo miejsca. Płyta gazowa faktycznie blisko okna. W narożniku wstawiłam szafkę z roletą by mieć więcej miejsca do przechowywania, ale to tylko opcja do przemyślenia.

Ergonomicznie dobrze kombinowałeś, ale nie wiem czy nie będzie bezpieczniej zamienić zlewu i płyty miejscami?

kiri3.jpg

kiri.jpg

kieri2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Julianna16, wielkie dzięki za wizualizacje :)

 

Przygotowałem jeszcze jeden układ, niestety nie potrafię zrobić go w wersji 3D:

 

http://images49.fotosik.pl/1254/c3c7d33e00c2af00.jpg

 

W tej propozycji przeniosłem słupki z lodówką i piekarnikiem w okolice okna, a na krótką ścianę dałem zlew. Myślę, że ten układ będzie praktyczniejszy - jest lepszy dostęp do narożnika, można powiesić cały szereg szafek (włącznie z narożnikiem), a także goście nie patrzą mi do zlewu :) Dodatkowo pod ociekaczem umieściłbym zmywarkę, a więc miałbym fajny dostęp z zlewu, a pod komorą zlewu dałbym wysoką szufladę z pojemnikami na odpadki - może da się zrobić coś otwieranego kolanem?

 

Ponownie będę bardzo wdzięczny za wszelkie opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoje argumenty mnie przekonują :). W tym układzie masz nieco mniej poręczny blat roboczy, bo jest w narożniku.

W szafkach zmieści się sporo :). Oczywiście uchwyty w słupkach w drugą stronę - przełożyłam je z jednej strony na drugą i umknęło mi :)

kiriod2.jpg

kiri rzut od.jpg

kiri odw.jpg

Edytowane przez julianna16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Julianna16, ponownie bardzo Ci dziękuję za wizualizację. Może mogłabyś przesłać mi plik z programu na maila kiri81[małpa]o2.pl? Spróbowałbym pobawić się z kolorami i wstawiłbym wizualizację do konsultacji w sąsiednim temacie na tym forum. Byłbym niezwykle wdzięczny :)

 

Ja bym wrzuciła piekarnik pod plyte i zrezygnowała z jednego słupka, ale tylko dlatego ze lubie miec duzo miejsca na blacie - z dwoma słupkami tego miejsca jest na styk.

 

Też nad tym myślałem, ale w obecnym układzie mam więcej szafek do dyspozycji. Inna sprawa jest taka, że mam 186 cm wzrostu, i piekarnik wyżej jest dla mnie bardzo praktyczny - tym bardziej, że zamierzam dużo z niego korzystać...

Tuż obok, w pseudo-jadalni będzie stał sporych rozmiarów stół, i liczę że będę mógł z niego bez problemu korzystać podczas większych prac w kuchni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, że mogę przesłać pliki :), ale nie da się ich edytować. No chyba, że masz jakieś swoje sposoby :).

Napisz o jakich kolorach myślisz (fronty, blaty, ściany), to spróbuję takich poszukać i podeślę Ci :). Napisz też jaki chcesz okap (samodzielny, czy podszafkowy). Szafki górne mogą być jeszcze większe (ok. 90) - te mają ok.70 - napisz jakie wolisz.

Co do dodatkowego blatu, to można pomyśleć o minibarku? Jesteś wysoki, więc mógłby być nawet nieco wyżej niż pozostałe blaty.

barek kiri.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie kolorów, to w kuchni (jak i w całym mieszkaniu) będą białe ściany i białe płytki na podłodze. Również pomiędzy szafkami dolnymi i górnymi chcę dać białe płytki (lub mozaikę, ale raczej też w bieli). Wszystkie stojące na ziemi szafki (włącznie z kominami) chciałbym w jakimś ciemnym wenge, górne szafki najchętniej w bieli z połyskiem. Całe mieszkanie zamierzam wykończyć w ten sposób, a później kolorować dodatkami.

Okap zdecydowanie mały, kompaktowy, schowany pod szafką. Nie chcę też szklanych szafek, tylko wszędzie pełne drzwiczki. Myślałem również o wysokiej zabudowie (z moich rozeznań wychodzi coś około 230 cm), tj. nakładka nad lodówką i szafki o wysokości ok. 90 cm. Martwi mnie tylko jak będzie wyglądać szafka o wymiarach ~45 x 90 cm - długie to, a wąskie :) Nie chciałbym też skośnej szafki w narożniku, wolałbym normalny ostry narożnik. Wiem, że jest w niej mniej miejsca, ale całe mieszkanie ma być właśnie takie proste i "kanciaste" :)

 

Mini-barek to fajny pomysł, ale na razie chyba nie będę z tym nic robił ponieważ nie wiem jak wpasuje mi się stół i czy będzie miejsce na jakąś dodatkową zabudowę. Na początku tematu wstawiłem ogólny rzut mieszkania, i tam widać gdzie mniej-więcej chciałbym mieć duży stół. Obawiam się, że jeśli przy jakiejś okazji będę musiał go rozciągnąć, to barek będzie mocno przeszkadzał. Ale pomysł zamierzam zostawić do rozpatrzenia na później, bo wiem że są rozwiązania typu składany blat, itd. Wszystko przede mną :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka jest wysokość pomieszczenia?

 

Około 2,60 m. Z tego co sprawdzałem, to taka wysoka zabudowa kończyłaby się jakieś 35 cm od sufitu, co mi świetnie pasuje pod względem umiejscowienia kratki wentylacyjnej, rury z gazem, itd

Przy okazji rury z gazem, to ciągle zastanawiam się którędy i jak ją puścić aby dojść do płyty w sposób jak najbardziej estetyczny. I ciągle nie wiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...