Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Aranżacja ogrodu


Recommended Posts

programik już mam , ale widzę że będę musiał nad nim posiedzieć by móc coś stworzyć

 

Programik... dobre sobie.

Proponuję od razu zrobic tak: View>Tool Palettes>Large Tool Set , a otworzy się więcej narzędzi. Nieocenionym źródłem wiedzy jest YouTube - trzeba wpisać nazwę narzędzia i na pewno znajdą się filmy pokazujące jak danego narzędzia używać.

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witaj:)

Mnie się bardzo podobają początki Twojego ogrodu, zwłaszcza te piękne sosny i moje ulubione brzozy. Na pewno dużo mądrzej niż ja podchodzisz do zakładania ogrodu. Przy przeprowadzce będzie już cudownie dookoła. Ja za to posłuchałam męża i mieszkam na ugorze...

Życzę realizacji ogrodowych marzeń:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj "foksi"

Dzięki za miłe słowa i za wsparcie

Z premedytacją zaczęliśmy się zajmować ogrodem na tyle ile się da w trakcie budowy. Ekipę mieliśmy zdyscyplinowaną i wszystko po sobie posprzątali do kontenera. Zresztą jak widzieli że dbamy sami o porządek nie śmieli nawet bałaganić:)

Budowa jeszcze trochę pewnie potrwa a rośliny już zdążą się zaaklimatyzować i podrosnąć.

Na wiosnę podejmiemy kolejne prace i tylko szkoda że nie założyłem na początku systemu nawadniającego ale wszystkiego się człowiek uczy. Postaram się tak zrobić wykopy by zbytnio nie poniszczyć tego co już powstało .

A w ogrodzie wiele rzeczy trzeba jednak planować i wykorzystywać np ciężki sprzęt. Podczas obecności koparki równaliśmy teren i wyrywaliśmy karpy po drzewach. Ręcznie nie wyobrażam sobie tej pracy.

Ogród jest dopiero zakładany i jak pewnie widziałaś w poprzednich postach przechodzi wielkie metamorfozy:) szczególnie w mojej głowie i wyobraźni dzięki obecnym tu mądrym głowom;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witajcie! właśnie dostałem wyniki badań granulometrycznych i zalecenia nawozowe...tylko że podałem adres do korespondencji do drugiego mieszkania i będę tam w niedzielę. mam nadzieję że pomożecie mi przebrnąć przez te cyferki;) wiem jedynie że ph gleby wynosi 6,1 a więc lekko kwaśna ( od 5,6 do 6,5 ) - tego się zresztą spodziewałem - reszta danych w niedzielę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Kwasowość. Aby zastosowane później nawozy były dobrze przyswajane przez trawę, gleba musi mieć odpowiedni odczyn (pH). Optymalny odczyn gleby pod trawnik wynosi 5,5-6,5. Ponieważ w Polsce przeważają gleby kwaśne (pH poniżej 5), często konieczne jest wapnowanie podłoża, do czego można użyć dolomitu lub kredy w ilości około 10 kg/100 m2."

 

takie wiadomości znalazłem odnośnie ph i trawy, a więc ze swoim "wynikiem" lokuję się w środku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

liczę na Waszą pomoc:)

 

 

No jak to? Przecież po to robiłeś analizy żeby wszystko było jasne....

 

Wiesz już, że pH masz odpowiednie, jednak nieco mało magnezu, a wapna też spokojnie do 700 nie zaszkodzi, więc radzą Ci wysiać dolomit. Możesz wysiać nawet teraz, ok 5 - 6 kg/100m2 nie zaszkodzi, lub późną jesienią (tylko w tym roku, nie powtarzaj wapnowania w przyszłym).

Azotu praktycznie nie ma. Nie nawoziłeś przed siewem, ani później? W jaki sposób przygotowywałeś podłoże pod trawnik? Wygląda na to, że Twoja gleba niewiele zawiera próchnicy. Tym razem to co widać na zdjęciu potwierdziło się w 100% - Twoja trawa błaga o azot. Polecają Ci saletrę amonową - możesz wysiać w trzech dawkach: marzec/kwiecień, maj/czerwiec, sierpień/wrzesień po ok max. 1,8 (1,5) kg/100m2 (lepiej byłoby w 4 czy 5 dawkach, ale kto ma na to czas?). Nie jest dobrze dawać za dużo azotu - trawa rośnie jak szalona i nie nadążasz z koszeniem.

Potasu i fosforu też jest mało, możesz dać superfosfat potrójny i siarczan potasu po 2kg/100m2 razem z pierwszym nawożeniem saletrą amonową. Z tym, że ja bym powtórzyła nawożenie potasem we wrześniu.

Może w przyszłym roku do jednego nawożenia możesz zastosowac nawóz zawierający mikroelementy typu Azofoska, Polifoska.

Zastanawia mnie stosunkowo wysoka zawartość chlorków. Z tym "nie podlewaniem" wodą z chlorkami to się popisali! Musisz uważać i stosować nawozy bezchlorkowe (szczególnie dla iglastych) i to wszystko.

Jako warstwę nośną masz piasek gliniasty (słabogliniasty?). Moim zdaniem to bardzo dobre podłoże pod trawnik. Skoro planujesz system nawadniający to już w ogóle doskonałe. Pytanie jeszcze, czy pod spodem są podobne utwory (lepiej nawet nieco cięższe), czy może lżejsze? Niska zawartość składników pokarmowych jest skutkiem łatwego ich wymywania w głąb gleby - trzeba cześciej nawozić, mniejszymi dawkami (taki minus gleb lekkich).

Edytowane przez dorota.k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"lepiej byłoby w 4 czy 5 dawkach, ale kto ma na to czas?" ... :) ja mam czas - dla ogrodu? ZAWSZE !

WIELKIE dziękuję za rozjaśnienie mi tego wszystkiego

Napisałaś,że można już teraz sypnąć nawozu...tak na takie mokre i trochę przykryte śniegiem podłoże? Miałby to być dolomit. Czy to coś takiego? ( DOLOMIT WAPNO MAGNEZOWE WĘGLANOWE ) - to oczywiście nawóz

Jak dobrze zrozumiałem to saletrą amonową i siarczanem potasu można nawozić razem podczas pierwszego nawożenia na przełomie marca i kwietnia.

AS teraz o glebie....na wierzchu jest humus - kiedyś było tam pole , ale to wiele lat temu, potem coś w rodzaju "skansenu" który widziałaś na zdjęciach. Na 1 metrze kwadratowym rosło z milion odmian przeróżnego rodzaju chwastów. Pod spodem jest raczej glina - przynajmniej u mnie bo np. u sąsiada był sam piasek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dolomit to mielona skała (co najwyżej dodatkowo wzbogacana) o dość wolnym tempie wymywania, dlatego można stosować zimą. Oczywiście, warto wymieszać z glebą.

Natomiast azot (N) wymywa się błyskawicznie na lekkich glebach wgłąb, gdzie jest niedostępny dla korzeni roślin. Dlatego stosuje się go w małych dawkach, ale często.

Potas (K) też dość wolno się wymywa i to dość popularny składnik nawozów jesiennych. Z potasem i zachlorkowaną glebą trzeba uważać, by nie zasolić gleby (K-Cl) . Dlatego lepiej go chyba używać w nawozach wieloskładnikowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

porozglądam się po sklepach i skompletuję stosowne "medykamenty" ;) ciekawy jestem efektów , bo jak do tej pory naprawdę nie mogłem narzekać na wzrost trawy, no ale Wy się znacie lepiej no i badania też wiele mówią.

Powiedzcie mi jeszcze proszę , czy podobne nawożenie stosuje się do innych roślin? Widziałyście mniej więcej co już mam posadzone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...