Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Aranżacja ogrodu


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ten program nie jest wcale taki zły :) Używam go do szybkich wizualizacji bardzo często.

Może taki układ by pasował? Wiciokrzewy na kratce plus lilak palibin, rozplenice i jeżówka. Wiosną będzie ładnie i latem też.[ATTACH=CONFIG]285677[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]285678[/ATTACH]

 

super to wyszło

proszę, możesz mi podać zestawy roślin na 1 i 2 projekcie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała_Li, dziękuję za pomysły! Na razie temat suchej rzeki odpoczywa. Pośrodku skarpy (która ma teraz zygzakowany kształt) tam ,gdzie się miałą kończyć sucha rzeka zbieramy stertę kamieni z reszty ogródka, których jest mnóstwo. Być moze w tym miejscu zrobimy palenisko. I obsadzę je wokoło trawami i wrzosami, jak sugerujesz. Póki co, tylko wyrównany dolny poziom, na górnym jest posadzona jodła i katalpa. Temat głównego ogródka pozostaje do wiosny, teraz nie daliśmy rady finansowo (położenie siatki na krety, wysianie trawy, itp)

Przechwytywaniecsf_Z_NASADA2.jpg

Skupiłam się nad aranżacją wejścia do domu (dolna część pierwszego pliku). Posadziłam już śliwo wiśnie, wzdłuż wejścia planuję lawendę (lub kocimiętkę) z berberysem coronita. I tu nie jestem pewna, co posadzić bliżej drzwi a co, bliżej bramy. Są rózne oznaczenia wysokości, do jakiej rośnie lawenda i kocimiętka.

Pod sliwowiśnią będą funkie i żurawki (zachodnia strona).20141017_075607_resized_proj.jpg

Edytowane przez anitan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skula - to ten sam zestaw tylko w różnych porach roku. Tak jak pisałam na kratce wiciokrzewy, pod domem bez Palibin przed nim rozplenica japońska razem z jeżówką - ładnie się komponują te dwa gatunki. a po bokach bukszpan, możnaby go poprowadzić na niski żywopłotek, albo pojedyncze kulki.

Anitan - wrzuć czyste zdjęcie tego wejścia to coś może podpowiem.

Lawenda rośnie wyżej lub nizej w zależności od odmiany i gatunku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20141017_075607_resized.jpg

teraz tam jest posiana trawa i posadzona pośrodku śliwowiśnia, berberys posadziłam wzdłuż wejścia (filary)

z góry dziękuje za porady :)

 

PS

karmnik i pozostałe widoczne rośliny czekają na przesadzenie wiosną po drugiej stronie, właściwego ogródka

wzdłuż domu planowana jest opaska żwirowa oraz ścieżka w stronę prawą domu (do przyszłego tarasu)

Edytowane przez anitan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

anitan - ja Ci proponuję nieco eleganckie to wejście, same bukszpany, ewentualnie plus owies wieczniezielony. Rozumiem, ze ta śliwa już posadzona? Pod nią też można dać bukszpany. Ascetycznie jeśli chodzi o gatunki, ale pięknie uformowane bukszpany moim zdaniem są same w sobie ozdobą.wer1.jpgver2.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

śliwa już zasadzona, jej rola to zasłonięcie okna od sypialni od ulicy.

Faktycznie elegancko wygląda Twoja propozycja. Już sama nie wiem, co mam zrobić. Zaczynam swoją przygodę z ogrodnictwem więc podobają mi się różne rozwiązania i szukam tego najlepszego dla mnie.

Odnośnie Twojej propozycji Mała_Li. Chyba jest zbyt elegancka biorąc pod uwagę pozostały wygląd domu i wejscia. Tego oczywiście nie mogłaś wiedzieć, bo zdjęcie przedstawia tylko kawałek. Niestety, dom kupiliśmy z rynku wtórnego, i mamy to, co pozostawił nam poprzedni właściciel. Na pewno wejście nie jest eleganckie w formie i wykończeniu. Najtańsza kostka brukowa, na wjeździe i tarasie, podniszczona elewacja i odpoadające elementy wylewki betonowej. Sporo nas czeka pracy i poprawek.

Właśnie dzisiaj jednak dojechały żurawki i funkie, które planowałam posadzić pod śliwą. Lawenda i kocimiętka też już jest, bardzo ładne sadzonki.

Czy to naprawdę bardzo głupi pomysł, żeby je jednak posadzić przed wejściem? Lawenda zasłoni zniszczoną podstawę wejścia. Kocimiętkę mogę posadzić wzdłuż wjazdu (pod górę), tak jak proponujesz z bukszpanem. W dolnym pasie proponujesz owies wiecznozielony-bardzo fajna roślina, jeszcze na nią nie trafiłam. Planowałam tam kostrzewę ale owies chyba faktycznie lepszy.

Jakie są wady mojego rozwiązania? Nie ukrywam, że cena inwestycji ma duże znaczenie

 

Zawsze można to w przyszłości zmienić, jeśli uznamy, że aranżacja jest nietrafiona. Jeszcze raz dziękuje za poświęcony czas!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

funkie, które kupiłam ponoć tolerują nawet pełne słońce (Golden Waffles) ale będą posadzone pod drzewkiem. Sporą cześć dnia zasłonięte będą przez cień domu, potem tuj a na koniec dnia trawa ozdobną. Ale cały placyk jest jednak dość jasny, I tu pytanie. W praktikerze jest wyprzedaż roslin, turzyca buchanana, bronze form, mislant chinski morning light. Spore doniczki c3, za około 14 zł. Wyglądają na niezbyt zmarnowane. Warto? Która z roślin byś ewentualnie polecała (odkryta strona zachodnia domu, wzdłuż siatki). Na Twoim projekcie prawy brzeg zdjęcia.

 

Korci mnie jeszcze dosadzenie jałowca płożącego prince of wales zamiast trawnika.Teren jest lekko pochyły, może by ładnie się prezentował?

Nie za dużo tych roślin?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skula - jak dla mnie to za duży bałagan się zrobił, generalnie sadzimy rośliny w grupach, min. 3 , chyba że mamy akcent , czyli jakieś ciekawe pojedyncze drzewko czy krzew, coś wyjątkowego to wtedy rośliny obok i za tym obiektem robią za tło.

Chyba że chcesz zrobić taki ciąg - berberys, trawa, lilak, berberys , trawa , liilak itd...to może nawet wypalić:)

anitan - wzdłuż siatki mozesz zasadzić te trawki skoro to zachodnia strona to będą miały słońce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...