Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Aranżacja ogrodu


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

dziś napisałem pismo do Urzędu w związku z potrzebą wycięcia sosny

rzućcie okiem czy może być:

 

"Uzasadnienie

 

Zgodnie z Art. 86 ust. 1 pkt 4) Ustawy o Ochronie Przyrody, który zezwala na odstąpienie od obowiązku pobrania opłaty za wycinkę drzewa zagrażającego bezpieczeństwu ludzi lub mienia w istniejących obiektach budowlanych lub funkcjonowaniu urządzeń, o których stanowi art. 49 §1 Kodeksu cywilnego , zwracam się z prośbą o pozytywne rozpatrzenie wniosku jak na wstępie.

W załączeniu przedstawiam dokumentację fotograficzną chorego i okaleczonego przez śnieg drzewa. Jego uszkodzenia uniemożliwiają jego dalszy i prawidłowy wzrost,

a w przyszłości będą stanowić zagrożenie dla budynku i osób przebywających w jego okolicy. W tym wypadku ma również zastosowanie Art. 86 ust.1 pkt 9) wymienionej Ustawy – zwalniający z opłaty za wycięcie drzewa które obumarło lub nie rokuje szansy na przeżycie, z przyczyn niezależnych od posiadacza nieruchomości.

Jednocześnie oświadczam ,że po jego wycięciu zobowiązuję się posadzić na jego miejscu drzewo podobnego lub tego samego pokroju i gatunku."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lipa z tą sosną wyszła. Nie dość, że sezon opóźniony, to jeszcze takie straty. Szkoda.

Co do pisma to dobrze ująłeś kwestie bezpieczeństwa mieszkańców. Nie znam urzędnika, który wydałby opinie odmowną, biorąc tym samym odpowiedzialność za ludzkie zdrowie. Artykuły pewnie sprawdziłeś, więc powinno wystarczyć.

 

Powiedz mi proszę, bo nie pamiętam, czy stosowałeś u siebie siatkę na krety. Próbuję ułożyć sobie harmonogram prac (mając w pamięci nawodnienie) i mam mały mętlik. Sporo osób najpierw kładzie siatkę, a później robi nawodnienie mimo np posiadanych funduszy, Mi to wydaje się mało logiczne, wręcz głupie. Siatka ma być prowadzona na głębokości ok 10 cm, a rurki z instalacji idą głębiej. Osoby robiące to w takiej kolejności piszę, że siatkę nacinają - tylko po co? Ja mogę to rozważać, ze względu na obecny brak funduszy na nawodnienie, ale to jedyny argument, który stoi za taką kolejnością.

 

Poza tym zacząłem równam kolejną rabatę, sporą bo blisko 100 m2. Szpadel aż się dymi :) Trzeba gonić stracony czas, bo jeszcze czeka mnie nawiezienie tam ~30cm ziemi, a to jak sam wiesz dużo taczek. Dzisiaj fajny dzień, pierwsze "zielone" zakupy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz mi proszę, bo nie pamiętam, czy stosowałeś u siebie siatkę na krety.

.

 

na początku dobrze obserwowałem teren i rozmawiałem z sąsiadami i okazało się że w okolicy kret nie występuje

tak więc nie kładłem siatki pod trawnikiem

ale myślę ,że jeśli chodzi o kolejność to najpierw położyłbym rurociąg nawodnienia - zresztą w odwrotnej kolejności to staje się raczej mało możliwe

raz ,że samo kopanie jest ograniczone, a dwa że rurki tak jak piszesz idą dużo głębiej niż siatka

jedno co mogę polecić to takie ułożenie całego systemu aby miał on odpowiedni spadek w stronę zaworu odwadniającego

przed zimą się go otwiera i cała woda z rur i zraszaczy jest spuszczona - nie stosowałem powszechnego dmuchania powietrza kompresorem i wszystko bezawaryjnie zimę przetrwało

mój zawór umieściłem ok 1,5 m pod ziemią w studzience gdzie jest zlokalizowana pompa od wywierconej studni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, jak dojdę do tego etapu, naniosę na projekt rabaty i będzie to wersja ostateczna, wtedy postaram się dorzucić do projektu instalację nawadniania i wpadnę do Ciebie na konsultację :D Twoje doświadczenie będzie bardzo pomocne. U mnie dalej mam wiele znaków zapytania, ale łatwiej będzie mi tłumaczyć opierając się na rysunku - to wkrótce :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a dziś po pracy zająłem się kątem z drewutnią

czekam niestety na elektryków aby wreszcie przyjechali i założyli skrzynkę i poprowadzili przewód

do tego czasu nie będę mógł położyć kostki - no chyba że zakopię im peszel albo wręcz rurę kanalizacyjną żeby mogli sobie poprowadzić przewód

 

wytyczałem dziś krawężniki i na koniec dnia udało się nawet 3 z nich już zainstalować

wytyczyły one małą rabatkę od strony altany śmietnikowej - będzie to zielona ściana pomiędzy altaną a drewutnią

od ulicy płot zostanie zasłonięty mata wiklinową i obsadzony krzewami

tylko że tam rośnie brzoza i trzeba by poszukać mało wymagającej roślinki

druga strona "placyku również ma docelowo zostać obsadzona roślinami , które będą tworzyć zieloną ścianę zasłaniającą drewutnię od strony domu

 

IMG-20130417-00304.jpg

 

IMG-20130417-00305.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

krawężniki obsadzone, magnolia przeniesiona na nowe miejsce, trzeba pojechać po wiklinę o zasłonić się od ulicy

dosłownie 2 km o de mnie jest pole wiklinowe i producent tego typu mat

w porównaniu z marketowymi cenami na jednej sztuce oszczędza się kilkadziesiąt złotych

 

dziś pada wiosenny deszczyk - w sumie dobrze dla roślin , bo pobudzą się do rozwoju

ale nic nie można działać w ogrodzie

a więc.... pojechałem dziś po zakupy i nabyłem kilka kilogramów mięcha:)

znów będą kiełbasy - ledwo się skończyły a już nie dają mi żyć !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie idzie dogadać się z jakimś właścicielem sadów? Może zapewni Ci stałe dojście do drewna owocowego. Ewentualnie z jakimś leśniczym. Zauważyłem u siebie, że ludzie miejscowi mają rozwiązania na wszystkie moje problemy. W lokalizowaniu miejscowych dostawców, drewna, ziemii, żwirów, jajek itp działają szybciej niż wujek google :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj też byłem w gminie i złożyłem podanie o wycięcie sosny

na początki pani powiedziała :"niech pan tnie - po co panu zezwolenie?"

 

na moją odpowiedź czy dostanę tą informację w jakiejkolwiek formie pisemnej - chciałem mieć jakiś ślad no i zabezpieczenie , Pani uprzejmie przyjęła pismo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...