Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Jeżeli był podział, to organ , który wydał decyzję podziałową (wójt, burmistrz, prezydent) ma obowiązek przesłać 1 egz. decyzji z klauzulą ostateczności do egib. Nie wiem jak z KW - tam chyba trzeba złożyć wniosek, ale nie jestem pewna.
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/164298-zmiana-w-ewgrunt%C3%B3w/#findComment-5078066
Udostępnij na innych stronach

W KW musimy każdorazowo zgłaszać sami. W EGiB każda zmiana danych (np zmiana właściciela, zmiana użytku,zmiana czy wpisanie nr KW itp) powinna być zgłaszana przez właściciela/uzytkownika wieczystego.

Na staroście ciąży obowiązek aktualizacji bazy danych EGiB wynikających z podziałów, rozgraniczeń, innych opracowań prawnych, inwentaryzacji itp.

Geodeta zanim odda operat do kontroli (operaty są kontrolowane przez inspektora w starostwie powiatowym) musi wnieść odpowiednie zmiany/poprawki w bazie danych ewidencji gruntów i budynków (np wnieść podział, wnieść zainwetaryzowany budynek, przyłącza itp).

Tak więc klient po otrzymaniu od geodety mapy podziałowej czy mapy z inwentaryzacją powykonawczą ma te dane już wprowadzone w starostwie.

Formalnością pozostaje w przypadku podziału dostarczenie mapy podziałowej przyjętej do zasobu w starostwie powiatowym do gminy w celu zatwierdzenia podziału (mapę może dostarczyć geodeta, który wykonywał podział lub właściciel).

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/164298-zmiana-w-ewgrunt%C3%B3w/#findComment-5079385
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ewidencja gruntów i budynków docelowo ma być przksztalcona w Kataster nieruchomości (to zajmie jeszcze kilka lat).

Za podzial i rozgraniczenie odpowiada wójt, burmistrz lub prezydent miasta jako organ który przeprowadza to postępowanie to wynika z przepisów (technicznie oczywiście przeprowadza geodeta).

Zmiany do ewidencji zawsze wprowadza się po uprawomocnieniu się decyzji wydawanej na zakończenie postępowania rozgraniczeniowego czy też podzialowego, a taka decyzja jest wydawana już po sprawdzeniu przez odpowiedni organ operatu technicznego i po wprowadzeniu odpowiednich poprawek do tego operatu jeżeli takowe musi wprowadzić geodeta, a nie przed. Zawsze zmiany które są wprowadzane do ewidencji muszą wynikać z dokumentów już do których nie ma wątpliwości.

Pomiędzy ewidencją a Księgami Wieczystymi jest ciągla wymiana danych. Co to oznacza, oznacza to to, że zmiany wynikające z przeprowadzonego podzialu i wprowadzone do ewidencji, przesylane sa do Sądu Rejonowego, wydzialu ksiąg wieczystych w celu zmiany wpisów w danej księdze. Teoretycznie dane w ewidencji i księgach powinny być spójne, ale w rzeczywistości niestety tak nie jest i trzeba samemu tego dopilnować dla pewności i spokojnego snu.

Prawo geodezyjne i kartograficzne naklada na wlaściciela nieruchomości obowiązek poinformowania odpowiedniego oraganu prowadzącego ewidencję o zaistnialych zmianach przed uplywem 30 dni od powstania zmiany. Organ nie ma możliwości nalożenia kary za to że wlaściciel tej zmiany nie zglosil.Pozdrawiam

Sebxyz

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/164298-zmiana-w-ewgrunt%C3%B3w/#findComment-5084054
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...