Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Komentarze


anawii

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 59
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Bez ramy jest do bani :( pomimo, że projekt indywidualny. Z ramą wyglądało na spójną całość, bez ramy psuje się cała koncepcja projektu. Myślę, że projektant zaciska zęby i idzie na rękę inwestorowi i robi to bo musi z czegoś żyć, a skoro klient wymaga to ma.

Nie wiem jaka jest głębokość tej ramy i wysokość.

To nie tylko wygląd ale też osłona wejścia przed śniegiem czy deszczem, przekonasz się o tym w trakcie mieszkania bez ramy.

Pod daszkiem możesz spokojnie szukać kluczy, postawić rower, wózek czy torby z zakupami.

Mała ławka i można chwilę posiedzieć.

Koszty trzeba przeżyć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie - nie wiemy jaki dom chce zbudować Anawii.

Na razie pyta o sam wygląd.

 

Już wcześniej pisałam, żeby odpowiedzieć sobie na pytanie jakie funkcje ma spełniać każde pomieszczenie i dom (czyli zacząć od funkcjonalność).

Rama, jak napisała Elfir, może być mostkiem cieplnym - to źle bo powoduje ubytki cieplne, przemarzanie (chyba że zrobi się jakieś dylatacje czyli szczeliny, między domem a ramą). Nie znam się, nie jestem architektem.

Nie wiemy czy Anawii chce budować dom energooszczędny czy nie. Dlatego też ja skupiam się w odpowiedziach tylko na temacie wyglądu domu.

Moim zdaniem propozycja ogrzewania elektrycznego domu 270m2!!!!!!! to bardzo droga propozycja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie - jaki jest cel budowy domu? Jeśli projekt ma być głównie estetyczny, to ramy sa ok. Ale jeśli kierowałaś się energooszczędnością (i na drugim miejscu estetyką), to te ramy sa błędem.

 

Jeśli wybrałaś aspekt przede wszystkim estetyczny, odradzam grzanie prądem. Najlepiej wybrać pompę ciepła lub piec "na wszystko", bo są to tanie źródła energii, co ma znaczenie w domu z dużymi ubytkami ciepła.

 

Jeśli chcesz wypośrodkować między estetyką a energooszczędnością, może pogadaj z architektem o przeróbce tych elementów na drewniane. Drewno na duże opory cieplne, jest dobrym izolatorem. Taka ramę zbudowałoby się w konstrukcji szkieletu drewnianego (można wówczas wykończyć oblicówką drewnianą, ale także zwykłym tynkiem). Bez problemu można go połączyć z murem w tradycyjnej technologii murowanej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro koszty eksploatacji nie mają znaczenia, rób te betonowe ramy.

 

Ale bierz pod uwagę, że w przyszłości może być trudno sprzedać dom, który będzie miał nieciekawy certyfikat energetyczny. Z czasem dom może tracić na wartości zamiast rosnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anawi - rama jest rzeczywiście efektowna i tworzy elewację dynamiczną.

Dlatego się pytałam o aspekt energooszczędności. Dla wielu ludzi to nie jest problem i dom dla nich jest dziełem sztuki architektonicznej, a nie elementem oszczędzania.

Ale jestem już dość długo na forum, by nie zauważyć, że ludzie często chcą oszczędzać, maja ograniczone środki finansowe, ale zachwycają się bardzo energetycznie rozrzutnymi projektami (w sensie balkoniki, kolumny, wielopołaciowe dachy). Dlatego czasem pytam się o takie rzeczy i wskazuję, czego należy unikać.

 

W twoim przypadku ta rama jest zbytkiem. Jeśli przekładasz estetykę elewacji nad energooszczędnością, to ta rama jest naprawdę ładna.

W przeciwnym wypadku jest tylko mostkiem cieplnym.

Dlatego wyżej napisałam o rozwiązaniu pośrednim - ramie w technologii szkieletu drewnianego.

 

 

 

O co mi chodzi:

tu jest dom nowoczesny ale pasywny (czyli bardzo, bardzo energooszczędny):

http://www.inhabitat.com/wp-content/uploads/2010/03/germanpassiv2.jpg

http://inhabitat.com/r-house-is-a-sustainable-and-affordable-residential-design/

 

Jak widać - jest to bardzo prosta bryła, bez zbędnego detalu.

 

a tu dom nowoczesny, ale raczej nie energooszczędny:

http://www.architektura.info/var/architektura/storage/images/projekty/projekty_domow_jednorodzinnych/nowoczesny_dom_w_lesie/124491-1-pol-PL/nowoczesny_dom_w_lesie.jpg

 

czyli posiada elementy, które będą wyziębiać konstrukcję (rama, rozczłonkowana bryła), a tym samym ogrzanie kubatury domu będzie dużo wyższe niż w domu pasywnym.

 

 

 

Jeśli zaintrygowałam cie tematem energooszczędności, spytaj architekta, jakie zapotrzebowanie na ciepło mniej więcej ma mieć ten dom wybudowany wg. tego projektu.

Obecnie zaleca się ok. 120-60 kWh/m2*rok (im mniej tym lepiej)

Dom pasywny wymaga tylko 15 kWh/m2*rok

 

Ponieważ robisz sobie projekt indywidualny, może warto powalczyć o zaoszczędzenie kilku kWh?

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cholerka nacisnęłam przypadkowo na myszkę i wcięło mi cały pisany godzinami post ;). Czyli komputer pewnie mi powiedział Alicja streszczaj się, bo dziewczyna nie zrozumie połowy.

 

do rzeczy, w wieeeelkim skrócie

 

Elfir już napisała o co jej chodzi więc ja napiszę tylko o co mi chodzi.

 

Chodzi mi dokładnie o to samo co Elfir :D.

 

Robiąc projekt indywidualny masz możliwość przejścia przez całą wspaniałą drogę. Możesz sobie zadać całe mnóstwo pytań o styl życie swojej rodziny, upodobania, zwyczaje, oczekiwania, itp i z tego Ci wyjdzie dom.

Na przykład:

- lubimy spędzać razem cały wolny czas = duuuży salon a małe pokoje prywatne

- kochamy przyjmować gości, prowadzimy "dom otwarty" = pokój gościnny, duuuży salon kuchnia lekko przysłonięta by goście nie widzieli całego bałaganu, łazienka dla gości

- wychodzimy wszyscy z domu rano prawie o tej samej godzinie = 2 umywalki w łazience, może 2 łazienki

- nie lubię pracować w ogrodzie, wolę w tym czasie pooglądać TV, lub grillować = ogród racze mały, niewymagający w tarasem do posiedzenia i grillowania

- najważniejsze dla mnie jest mało płacić za utrzymanie domu = dom energooszczędny, lub pasywny = mało mostków termicznych, okna o bardzo dobrych współczynnikach czytaj drogie

- bardzo ważne jest dla mnie ekologia = dom energooszczędny, solary, przydomowa oczyszczalnia ścieków, wyposażenie oszczędzające wodę

- liczy się tylko estetyka mojego domu i wnętrz = efektowna bryła, wyposażenie wnętrz zapierające dech

 

i tych pytań jest caaaałe mnóstwo

 

Jak już odpowiesz sobie na te całe mnóstwo pytań to patrzysz - no dobra to stać mnie na to, na to i na to, a na to i to mnie nie stać.

Ot i cała filozofia :-) Proste nie ;)

 

Odpowiedzi na te pytania są ważne po to, żebyś po 3 talach od wybudowania domu nie żałowała:

- po co mi taki wielki salon skoro każdy siedzi w swoim pokoju,

- nie mogę utrzymać domu bo ogrzewanie kosztuje i dlatego sprzedajemy dom,

- po co mi kominek, to tyle roboty z napaleniem w nim i się brudzi

- już mam dosyć tego wielkiego ogrodu, nic tylko w nim haruję

itp

O prawie wszystkim można poczytać a internecie, gazetach o budowaniu. Dziennik budowy to kontakt z innymi budującymi, niekoniecznie fachowcami w danej dziedzinie. Doradzamy innym ale nie wiemy dokładnie jakie są ich priorytety. Więc samemu trzeba podjąć wiele decyzji, inni mogą nas jedynie naprowadzić na dobre rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki, za miłą lekturę :)

 

Mamy już zamknięty projekt koncepcyjny. Dalej działają architekci i firma od ogrzewania pan K.

Nie wiem czy dobrze, ale nawiewy bedziemy mieli wypuszczone z sufitu.

 

Nie ma za co :).

Niestety nawiewy od ogrzewania to dla mnie czaarna magia. Nie interesowałam się tym bo my wszyscy alergicy, więc ogrzewanie nadmuchowe nawet nie było brane pod uwagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma za co :).

Niestety nawiewy od ogrzewania to dla mnie czaarna magia. Nie interesowałam się tym bo my wszyscy alergicy, więc ogrzewanie nadmuchowe nawet nie było brane pod uwagę.

 

Adk w stanach co druga osoba to alergik .... a w domach tylko takie ogrzewanie funkcjonuje ... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę?!?

To chyba przecież nie jest dla alergików korzystne, wieje kurzem przecież??? chyba...

 

Wieje , ale powietrzem .... Ala jesli wymieniasz filtry to naprawde zadnym kurzem nie wieje :) .... zalecane jest raz na jakis czas czyscic kanaly .... ja np. juz kilkanascie lat mam takie ogrzewanie i jeszcze nigdy nie czyscilam ... jedynie co jakis czas zmieniam filtry i to wszystko .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo oni sa alergikami dla sportu - w celu wyłudzania odszkodowań :)

 

Elfir , a Ty to tak z wlasnego doswiadczenia ..... z tym odszkodowaniem :) czy moze jedna Pani drugiej Pani i tak sie rodzi plotka .......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

..................... i firma od ogrzewania pan K.

Nie wiem czy dobrze, ale nawiewy bedziemy mieli wypuszczone z sufitu.

 

Anawii ......

To Twoim generalnym wykonawca ogrzewania nie jest Polski Komfort ? .... tylko tajemniczy pan K. .... mam nadzieje , ze nie ten Pan K ktorego ja wywalilam z budowy kiedy to wykazal sie kompletnym brakiem profesjonalizmu .....

Co do nawiewow jesli kanaly sa podwieszone pod sufitem i maja dogrzac parter TO BLAD ..... najlepiej kanaly ogrzewajace parter umiescic w szychcie betonowym pod posadzka , a te ogrzewajace poddasze pod sufitem parteru ..... powietrze ogrzewajace pomieszczenia powinno plynac od podlogi w strone sufitu .... jest to duzo wieksza oszczednosc ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...