Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Do rozpoczynających budowę wiosną 2012


Recommended Posts

Marlid - bład w liczeniu a raczej rozumowaniu - nie wentylacja kosztuje Cie 2 tyle tylko cały dom, tzn że nie masz gotówki , nigdy bys go inaczej nie wybudował/a

równie dobrze można powiedzieć że komin systemowy będzie kosztował Cie nie 4 a 8 tyś , drzwi wejściowe nie 3 a 6 tyś itd!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Marlid - bład w liczeniu a raczej rozumowaniu - nie wentylacja kosztuje Cie 2 tyle tylko cały dom, tzn że nie masz gotówki , nigdy bys go inaczej nie wybudował/a

równie dobrze można powiedzieć że komin systemowy będzie kosztował Cie nie 4 a 8 tyś , drzwi wejściowe nie 3 a 6 tyś itd!

ja nie nie widzę gdzie popełniłem bład, jak byś nie robił wm to mógł byś wziąć o 7 tyś mniej kredytu i nie spłacać odsetek od tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

R&K - Oni wymyślają, bo mają mózgi a my "Polaki" kupujemy z otwartymi paszczami. Chodząc po naszych budowach jest przyzwyczajony do styropianu. W Niemczech zapytałem na budowie o styropian a oni "a co to styropian"? Inny świat, inna kultura budowania. My nawet auta nie potrafimy zbudować, drogi sypią się a dom to najlepiej ze styropianu. Kuriozum. Wstyd mi za własny kraj.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

R&K - Oni wymyślają, bo mają mózgi a my "Polaki" kupujemy z otwartymi paszczami. Chodząc po naszych budowach jest przyzwyczajony do styropianu. W Niemczech zapytałem na budowie o styropian a oni "a co to styropian"? Inny świat, inna kultura budowania. My nawet auta nie potrafimy zbudować, drogi sypią się a dom to najlepiej ze styropianu. Kuriozum. Wstyd mi za własny kraj.

 

obrażasz mnie i większość POLAKÓW - nie oglądam się na nikogo , mam swój rozum i wyliczenia , czysta matematyka i fizyka

kultura budowania w Polsce jest taka , pustak MAX i 10-12 cm styropianu , a wszystko inne przez takich jak TY uznawane jest za fanaberie

 

Arturo72 - 600zł plus 2x tyle na lekarza. Bo dobrego nie znajdziesz w NFZ:)

 

o czym TY mowisz? jaki lekarz? od tego że silnik popycha powietrze? i robi to lepiej niż WG?

i rozróżnić należy rekuperator i WM od klimatyzacji !!! w kanałach od klimy bardzo często jest wilgoć!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

POMOCY, Wiem, że już wielu osobom pomogliście, może i mnie się uda czegokolwiek dowiedzieć.Może to nie właściwe miejsce ale myślę , że budujący pomogą mi zapoznać się z tematem- pewnie kiedyś też wielu z Państwa miało masę "pytań"

Jeśli ktoś będzie miał chwilę wolną i chęci proszę o pomoc i odp na pytania:

Posiadamy z mężem działkę, uzbrojoną- przy działce skrzynka od prądu, woda także. Wystąpiliśmy o warunki zabudowy do gminy i wybraliśmy projekt spełniający warunki. Projekt zamawiamy w nast tygodniu, następnie geodeta i mapki do celów projektowych. To tyle co wiem, co należy zrobić. Nie mam pojęcia jakie kolejne kroki powinnam uczynić aby otrzymać pozwolenie na budowę, gdzie się udać po kolejne papierzyska oczywiście czytałam masę artykułów na ten temat ale z żadnego nie potrafię się wyznać, pisane są jakimś takim językiem mało zrozumiałym.

2. dotyczy adaptacji projektu- na czym to polega???? czy każdy projekt gotowy musi być poddany adaptacji???

3. co to jest ten humus, po co go sciągać???

4.czy jest sens zasiać trawę na działce jeszcze przed rozpoczęciem budowy aby gdy dom powstanie trawa była już pięknie wyrośnięta i cieszyła oko??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mi się wydaje ,że zapominacie o jednej sprawie. jako,że mało kto buduje za gotówkę tylko na kredyt to suma sumarum koszt wm jak ktoś pisze 6-7 tyś (jakoś dziwnie niski) to w rzeczywistości wyjdzie pewni z drugie tyle przy kredycie 20-30 letnim bo drugie tyle trzeba spłacić bankowi. czyli powiedzmy 14 tyś co przy oszczednosciach 570 zł daje czas zwrotu inwestycji 24 lata. ludzie -to bez sensu !!!

 

Ale o czym Ty właściwie piszesz? Chłopaki słusznie pytają: jaki jest koszt WG? Skąd ta oszczędność 570zł? Powinieneś policzyć straty ciepła przez kominy i to przyjąć do obliczeń. A co do mnożenia razy dwa to słuszna uwaga - tylko trzeba ją zastosować do całego domu, jak juz to powiedzieli inni. Czyli wydasz na budowe swego domu nie 300 a 600tys, więc może więcej niż będzie wart, więc trzebaby się zastanowić w ogóle nad sensem budowania! :p

 

R&K - Oni wymyślają, bo mają mózgi a my "Polaki" kupujemy z otwartymi paszczami. Chodząc po naszych budowach jest przyzwyczajony do styropianu. W Niemczech zapytałem na budowie o styropian a oni "a co to styropian"? Inny świat, inna kultura budowania. My nawet auta nie potrafimy zbudować, drogi sypią się a dom to najlepiej ze styropianu. Kuriozum. Wstyd mi za własny kraj.

 

Hmm, nasuwają mi sie dwa wnioski.

Po pierwsze: jeśli tak Ci wstyd, to droga na zachód stoi otworem, możesz naprawdę nie mieszać się z nami, ciemnymi Polakami i obcować tylko ze swiatłym narodem niemieckim.

Po drugie: nie lubię jak ktoś obraża mój kraj stwierdzeniami, że wszystko mamy do d... Obrażasz również mnie, a ja nie czuję się gorsza od Niemców, ani mniej wykształcona, ani mniej światła itp, itd. I uważam, że taktownie byłoby darowac sobie tego typu uwagi.

Jest taki fajny fragment piosenki pt. "Ważne", który Ci dedykuję:

 

Po raz setny powtarzasz że świat jest szpetny

Taki z ciebie sceptyk na bok sentymenty

Mnie od wygranej dzielą centymetry.

Finisz!,

A ty mnie wciąż za to winisz

Masz prawo do własnej opinii ,ok.

Ja mam prawo mieć swoją filozofię

Ten image, optymizm jest ważny

Bez niego świat byłby straszny

A wszystko zaczyna się w waszych głowach

Możesz przyjąć co zawarte w naszych słowach

Albo powtarzać hasła że wszyscy kradną,

A Polska to jedno wielkie bagno.

To nie poprawi raczej sytuacji,

W naszej demokracji nie wykorzystano okazji,

By jeszcze raz uwierzyć w słowo „człowiek”

Uwierzyć tak aby to weszło w krwiobieg.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. dotyczy adaptacji projektu- na czym to polega???? czy każdy projekt gotowy musi być poddany adaptacji???

3. co to jest ten humus, po co go sciągać???

4.czy jest sens zasiać trawę na działce jeszcze przed rozpoczęciem budowy aby gdy dom powstanie trawa była już pięknie wyrośnięta i cieszyła oko??

 

Witaj, panda!

 

Odwagi, dacie radę! ;)

Ja tam się za bardzo nie znam, ale wiem, że:

każdy projekt trzeba adoptować do lokalnych warunków np. glebowych - inne fundamenty (jeśli się mylę z góry przepraszam i prosze, poprawcie mnie). Nawet w projekcie na początku jest o tym napisane, może znajdziesz w swoim i wszystko sie wyjaśni. :)

Trawy nie siej - moim zdaniem - bo nic z tego nie będzie. My mamy całą dzaiłkę w haszczach i ogrodnik powiedział, żeby nawet tego nie karczować póki dom nie stanie. Budowa rozwali Ci trawnik, nie ma siły. No, moim zdaniem, tego się po prostu nie da zrobić. Nawet sadzenie iglaków wzdłuż siatki jest nie do końca bezpieczne.

A na marginesie - macie przyłącza, więc pół problemów z głowy! Pozdrawiam i powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

750 netto nieimpregnowane i to w gminie gdzie 60% powierzchni to lasy :mad:, niestety ceny takie a nie inne

 

A no właśnie, za zwykłe deski do deskowania dachu 700 pln/m3, dzisiaj kupiłem modrzew-niesuszony na podwalinę 1100pln/m3! Zdaję się że takie ceny w poznańskim :( Ten sam tartak rok temu miał więźbę po 900, 2 lata temu po 850 i tak dalej pewnie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[email protected] dzieki, ze zmienilas temat:)

Zgadzam sie z Marta i Robert, szkoda teraz siac trawe, ja chcialam zrobic maly sad i gdy maz mi to odradzil bylam zla, ale gdy zobaczylam jak koparka i wybrana ziemia zdemolowala nasza dzialke, bylam mu wdzieczna, z moich drzewek nic by nie zostalo. A co do adaptacji projektu, to jestem zielona, nam wszystkie pozwolenia o A - Z zalatwial projektant:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziuby, załatwianie papierzysk przez projektanta to wygoda ale i dodatkowy koszt:( a niestety zmuszeni jesteśmy liczyć każdy grosz hmmm zresztą jak każdy inwestor. Jesteśmy młodym małżeństwem, zamierzamy postawić "chatkę puchatka" dla nas i rodziców (dom dwulakolowy), póki co wynajmujemy mieszkanie i poprostu troszkę szkoda nam kasy na wynajem kiedy w to miejsce możemy spłacać raty kredytu. W związku z tym zbieramy powoli papiery, tylko muszę najpierw duuuuzo się jeszcze dowiedzieć:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygoda owszem:) ale my bylismy poniekad zmuszeni do tej wygody, poniewaz nie mieszkamy obecnie w pl i latac co chwile zeby zlozyc czy podpisac jakies papiery to bylby koszt kilkukrotnie wiekszy niz to co wzial projektant. Na forum bylo juz dokladnie krok po kroku rozpisane co i jak zalatwiac, tylko nie pamietam kto i gdzie o tym pisal, ale jak znajde to napisze:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

słuchajcie a czy kosztorys który zawiera projekt zawiera też cenę mediów??

czyli skoro moja działka ma media to do pozwolenia na budowę "co" muszę dołączyć?? bo tam chyba trzeba dać jakiś kwit dot. mediów(kupiliśmy działkę już z mediami)

przepraszam, Was za takie "głupie" pytania, ale.....naprawdę się nie znam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kosztorys nie może zawierac cen mediów, bo zależnie od sytuacji u każdego ten koszt będzie inny. Np. koszt przyłaczenia prądu zależy od tego jaka moc i jakim kablem, no i jak daleko trzeba ciągnąc, tak samo gaz - czy masz blisko, czy daleko itd.

 

Powiedzcie, odnośnie tego "prostego OZC" - tam nie trzeba podawać grubości ocieplenia, czy mam ją zawrzeć w grubości ściany? I co zrobic żeby mieć swoją wersję, bo to się chyba cały czas wypełnia danymi różnych ludzi on line??

I czy mogę z tego korzystać jeśli nie robię płyty fundamentowej?

Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh to nie sa glupie pytania, widzisz ja juz przez to przeszlam a nadal nie wiem co i jak (to dopiero wstyd), jedyne co pamietam to to, ze musielismy miec notke z wodociagow o zakupie wody. Nie boj sie pytac, najwyzej Ci nie odpowiedza ale wiele jest zyczliwych na forum i takich, ktorzy wiedza wiecej na ten temat i pomoga. Ja jestem zdania, ze" kto pyta jest glupi tylko przez 5 minut":)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

odnośnie dzisiejszej burzliwej dyskusji o styropianie, my budujemy dom w systemie thermodom (styropian zalewany betonem) betonowa ściana jest grubości 15 cm wewnątrz i na zewnątrz styropian, w tym systemie można wybrać scianę ze stro o grubości zew. od 5 do 20cm(pasywny), my wybraliśmy 10+5 dom energooszczędny ściana o wsp<18, oczywiście WM, dom parterówka 105m2+garaż z pom. gosp "przyklejone"do domu, ściany garażu oczywiście także w tej technologii, wewnątrz ściany tradycyjne, jeszcze nie zdecydowaliśmy z czego.

Mamy znajomych kilka rodzin, które mieszkają w takich domach od 10 lat, śą to domy bardzo ciepłe, mają b. małe zużycie energii do ogrzewania, a są to domy wybudowane z tego najcieńszego systemu czyli 5cmstyro+15beton+5styro, ponieważ 10lat temu był tylko taki system i prawie nikt nie mówił o domach pasywnych, ale na szczęście czasy się zmieniaja i mam nadzieje, że także dzięki temu forum ludzie też a budowanie ciepłych domów to konieczność.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez kalina11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...