Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

O co chodzi ze sterownikiem? Dygresje do wątku "Eniu eksperymentuje"


Mki1719508566

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 193
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

 

Sprzedaż firmy Kaufmanowi , to dość kuszący rodzaj bankructwa.

Produkcja Jasby jest kontynuowana.

 

:D

 

Niestety tu jesteś w błędzie , Kaufman nie kupił firmy tylko FORMY do produkcji kafli... a to duża różnica , powiem więcej bardzo duża. . Dla porównania : chińskie firmy kupiły :

1. Rover - prawa do produkcji samochodów ... sprzedają je teraz pod nazwą Roewe

2. Volvo - tu zakupiono firmę tzn prawo do produkcji samochodów[ osobowych] oraz używania nazwy Volvo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Elfir

 

Po targach w Wels (targi zduńskie Europy- mekka zdunów), rozpocznę

palenie we wkładzie Nova Spartherma. Pama jest na półmetku testów

w szczelnej zabudowie z płyt szamotowych. O wynikach można będzie coś

rzec, po odsłonięciu wkładu i dokonaniu jego szczegółowych oględzin...

 

 

Tu można dalej dyskutować o sterowniku , lub robić idiotę z siebie lub innych

 

:)

Edytowane przez eniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Bardzo fajnie że powstał nowy wątek o elektronice i sterowaniu poprzez nią kominkiem/piecem.

To może odpowiem na tytuł wątku - sterownikami dało by się rozdzielać powietrze na pierwotne i wtórne tylko wtedy jeżeli przystosowane było by do tego palenisko i sam sterownik posiadał odpowiednio inteligentny algorytm sterowania takim procesem spalania. Są paleniska, które jedną regulacją manualną załatwiają sprawę takiego rozdziału podawania powietrza w palenisko. Ale posiadają jeden dopływ powietrza i jedną przepustnicę, której pracą steruje automatyka kominka.

Teoretycznie można konstrukcję paleniska wykonać tak by była przystosowana do takiego sterowania. To sprawa konstrukcyjna.

Romotop takiego paleniska nie ma.

Na razie nie ma takiego paleniska żadna firma. Bo nie ma sterownika który by w ten sposób sterował procesem spalania.

Wszystkie sterowniki opierają się na dwóch lub trzech podstawowych rzeczach:

- sterowaniu dopływem powietrza

- pomiarze temperatury spalin (na wyjściu z paleniska lub na wejściu do komina)

- trzecią rzeczą jest dodatkowe serwo sterujące strumieniem spalin poprzez ustawienie przepustnicy w jednej z dwóch pozycji - zamknięte lub otwarte

Trochę więcej funkcji posiadają rozbudowane sterowniki przy ogrzewaniu wodnym, ale tyczy się to tylko elektroniki w zakresie współdziałania ze sobą dwóch lub trzech źródeł ciepła (kominek/piec - kocioł - solary). I nie posiadają one dodatkowych funkcji mechanicznych sterujących innymi przepustnicami czy serwami.

Teoretycznie można przy sterowniku kominka/pieca wyposażonym w dodatkowy serwomechanizm, pokusić się o sterowanie nim odpowiednio skonstruowaną "wajchą" w palenisku inną niż klapa kierunkująca spaliny. Ale odpada w tym wypadku sterowanie akumulacją. No i nasza branża jest jeszcze za cienka żeby specjalnie dla niej tworzyć aż tak skomplikowane programy i algorytmy sterujące ... na razie jest to co opisałem - pomiar temperatury, sterowanie przepustnicą i serwomechanizmem zmieniającym kierunek przepływu spalin.

Romotop korzysta z bardzo dobrej automatyki firmy Timpex. Jest jeszcze inna bardzo dobra automatyka Brunnera, Ledy, Tatarka naszego rodzimego oraz równie rodzimego Plum'a. Wystarczy umieć czytać ... nie trzeba się znać (ja się nie znam na ten przykład :rolleyes:) na automatyce i elektronice ...

Możemy się tu na FM kłócić, spierać, wygłupiać, Nie ma sprawy - to pewien koloryt tego miejsca. Ale jakoś nie widzę tu miejsca na wymyślanie perpetuum mobile ... a Miszcz za alchemika chce tu robić ...

Pozdrawiam.

Edytowane przez Forest-Natura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pięknie piszesz .. i na tym koniec.

Znasz wiele nazw producentów.. to fajnie.

 

To że Ty nie wiesz jak coś wykonać wcale nie oznacza że inni tego nie potrafią . Wbrew temu co napisałeś takie sterowanie wykonujemy w niektórych wykonywanych przez nas kominkach i kominko-piecach , zależy to tylko od tego za co klient chce zapłacić . Niestety niewielu klientów wybiera automatykę do sterowania pracy kominka , ostatnio nawet jeden klient sam sobie taką tworzy ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

To że Ty nie wiesz jak coś wykonać wcale nie oznacza że inni tego nie potrafią

Po prostu piaty raz Cię poproszę bardzo żebyś napisał swoim kolegom po fachu i innym Forumowiczom jak to robisz.

Nie interesuje mnie tutaj co kto sobie sam tworzy i że robisz to na "niektórych" piecach i kominkach.

Wyraźnie napisałeś że robisz to na Romotopach i sterownikach firmy Timpex (bo takie sprzedaje firma Romotop) i nie przeinaczaj teraz wątku.

Dlatego tak uparcie drążę temat ponieważ w bezzczelny sposób zacząłeś tu na FM kłamać "marketingowo" na temat produktów, które sprzedajesz i oszukujesz w ten sposób potencjalnego nabywcę, tworząc kolejne "kominkowe mity" ...

Potraktuj to jako oficjalne i publiczne zapytanie skierowane do przedstawiciela firmy Romotop w Polsce - czy w paleniskach tej firmy przy pomocy automatyki dołączanej do nich, da się sterować rozdziałem powietrza wewnątrz paleniska na powietrze tzw. pierwotne czyli podawane w dno paleniska oraz powietrze tzw. wtórne, służące do dopalania gazów drzewnych, czyli podawane nad palenisko.

Czy też - automatyka ta steruje tylko jednym wspólnym dolotem powietrza do palenisk firmy Romotop, a rozdział spalin "robi się sam" lub trzeba go zrobić manualnie tak jak w paleniskach wielu innych, mniej wspaniałych firm.

Zanim odpowiesz namyśl się bo parę tysięcy osób będzie Twoje stanowisko w tej sprawie znać i komentować :)

Pozdrawiam.

Edytowane przez Forest-Natura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma takiej możliwości by, dyskusja o sterowniku przyniosła

jakiekolwiek korzyści, komukolwiek, jeśli jedną ze stron

jest osoba nie do końca kumająca, o co w tym wszystkim chodzi.

Łatwo to stwierdzić, analizując dotychczasowy przebieg polemiki

(ładnie to nazwałem :)) i wypowiedzi w kwestii obsługi sterownika

bez zasilania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie oficjalne

do przedstawiciela firmy Romotop w Polsce

 

ja myślę, że trzeba poczekać na odpowiedź oficjalną.

 

Bo według mnie Mistrz to tu raczej bardziej towarzysko sobie poczyna. Szczególnie jak polemizuje z kolegami z branży.

Zamiast stanowić z nimi jeden nierozerwalny mur.

 

Miłego i spokojnego łykendu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Po prostu piaty raz Cię poproszę bardzo żebyś napisał swoim kolegom po fachu i innym Forumowiczom jak to robisz.

Nie interesuje mnie tutaj co kto sobie sam tworzy i że robisz to na "niektórych" piecach i kominkach.

.

 

Jedno zadanie przeczy drugiemu .

Nie mam obowiązku podawać do publicznej wiadomości wszystkich detali technicznych wykonywanych prac. Wiedza jest kapitałem jej posiadacza .

Sposób w jakim zwracasz się do mnie na FM , od samego początku z lekceważeniem i pogardą , w żaden sposób nie zachęca do udzielania Tobie darmowych porad.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

czy w paleniskach tej firmy przy pomocy automatyki dołączanej do nich, .

 

Automatyka nie jest "dołączana do " .

 

Sprzedaż wkładów Romotop oraz szkolenia na terenie województwa śląskiego organizuje firma z Cieszyna . Jeśli jesteś ich dilerem zapewne udzielą Tobie odpowiednich informacji , w zakresie jaki znają jej pracownicy . Możliwości stosowania różnych rozwiązań automatyki do sterowania wkładami Romotop będą omawiane na najbliższym szkoleniu . Będzie o sterowaniu kominkami "wodnymi , akumulacyjnymi oraz konwekcyjnymi" .To o czym piszę na FM także będzie omawiane .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.[/b]

 

Bo według mnie Mistrz to tu raczej bardziej towarzysko sobie poczyna. Szczególnie jak polemizuje z kolegami z branży.

 

I masz całkowitą rację .

Oficjalnie to rozmawiam z firmami współpracującymi z naszego rejonu sprzedaży , szkolenia techniczne są organizowane także dla stałych partnerów handlowych .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Przepraszam za źle postawione pytanie.

W tej chwili mógłbym zapytać Cię czy jakakolwiek automatyka jest w stanie to zrobić w Romotopach ...

Ale myślę że wyczerpaliśmy już temat a Ty - Miszczu, odpowiedziałeś już i nakreśliłeś nam wystarczająco jasno sprawę za co dziękujemy Ci. Dzięki tobie marka i wiarygodność firmy Romotop rośnie w naszym kraju w siłę z dnia na dzień i już niedługo będzie to jedyna słuszna lub przynajmniej dominująca firma na naszym rodzimym - polskim rynku :rolleyes:

 

No to możemy sobie teraz porozmawiać o automatyce już na zupełnym luzie i w całkiem miłym gronie ...

Liczymy na pytania ze strony czytających. Wątek się rozwinie dzięki temu. Powiem od razu że Piotr i Margod są dużo bardziej kompetentni w tym względzie ode mnie (ja tylko umiem czytać instrukcje obsługi :rolleyes:) i będę się z chęcią także uczył.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

...

No to możemy sobie teraz porozmawiać o automatyce już na zupełnym luzie i w całkiem miłym gronie ...

Liczymy na pytania ze strony czytających. Wątek się rozwinie dzięki temu. Powiem od razu że Piotr i Margod są dużo bardziej kompetentni w tym względzie ode mnie (ja tylko umiem czytać instrukcje obsługi :rolleyes:) i będę się z chęcią także uczył.

Pozdrawiam.

Ja to bardzo monotematyczny jestem, bo gustuję tylko w jednym słusznym kierunku na literkę "T" a i tak z szerokiej oferty tej firmy korzystam tylko z dwóch konkretnych modeli. Dedykowane przez producentów bardzo rzadko wykorzystuję, choć S-thermatik Spartherma ma tę zaletę, że steruje rozdziałem powietrza na pierwotne i wtórne, czego nie mogę uzyskać tymi, które stosuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...