Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zmiana wentylacji grawitacyjnej na mechaniczną według przepisów ?


Nft

Recommended Posts

Witam Wszystkich!

Może ktoś z Was już przerabiał ten temat bo nie mogę otrzymać jednoznacznej odpowiedzi ?

 

Mój mail wysłany do Archonu:

"Witam!

 

Wybraliśmy w Państwa firmie projekt domu w rododendronach 6n do którego chcielibyśmy zainstalować wentylację mechaniczną zamiast grawitacyjnej.

Wiem że taka zmiana niesie za sobą wprowadzenie zmian do gotowego projektu który będziemy u Państwa kupować i mam pytanie czy ten "Projekt Wentylacji Mechanicznej z rekuperatorem i GWC" który Państwo oferujecie w cenie 250 zł jest wystarczający (kompletny czyli posiada dołączone wszelkie pozwolenia, certyfikaty, odpowiednie uprawnienia projektanta który go zaprojektował itp) aby wydział architektury wydał pozwolenie na budowę a następnie postępując zgodnie z w/w projektem wentylacji odebrał bezproblemowo budynek, czy jednak mimo wszystko będę musiał się udać do odpowiedniego projektanta (posiadającego stosowne uprawnienia) z projektem i zakupionym w Archeonie projektem wentylacji mechanicznej aby wprowadził jakieś dodatkowe zmiany do projektu budynku ?

Nie wiem czy wystarczającą się jasno wyraziłem ale po prostu chcę uniknąć dodatkowych kosztów a co gorsza przesunięć w czasie z wydaniem decyzji.

Bo ja rozumiem że dokupując dodatkowo do projektu "Projekt Wentylacji Mechanicznej z rekuperatorem i GWC" będzie to tak samo w projektowane w instalacje budynku jak np. projekt elektryki, kanalizacji, wody i wydział architektury nie będzie miał zastrzeżeń.

Proszę o odpowiedź i ewentualnie poradę jak najlepiej byłoby postąpić w przypadku takiej sytuacji jak nasza, aby potem nie spotkać się z komplikacjami które będą nam stawiane ze strony urzędów, no bo po co mam dopłacać w Państwa firmie do czegoś co i tak będzie musiał mi zrobić mój miejscowy projektant ?"

 

Koniec listu i otrzymałem odpowiedź:

 

"Witam.

Dziękujemy za zainteresowanie się naszym projektem "Dom w rododendronach 6(N)".

 

Projekt wentylacji mechanicznej, który można dokupić do wspomnianego projektu, wykonany jest oczywiście przez osobę z odpowiednimi uprawnieniami. Projekt ten nie wymaga adaptacji, jeśli w projekcie głównym nie będzie wprowadzanych żadnych zmian.

 

Ponadto, w różnych rejonach Polski, starostwa mają różne wymagania i może się zdarzyć, że będą wymagane dodatkowe podpisy lub pieczątki.

 

Proponuję jednak zastanowić się nad dołączaniem tego projektu do pozwolenia na budowę. Nie ma takiego obowiązku, a zwiększy to ilość formalności i może dodatkowo skomplikować procedurę uzyskania pozwolenia na budowę.

 

Zmiany związane z kominami, nie wprowadzają zmiany parametrów budynku, czyli są mało istotne wedle przepisów. Wystarczy zatem wpis kierownika budowy w dzienniku budowy.

 

Z poważaniem,

mgr inż. Edmund ............."

 

Co znaczy stwierdzenie "jeśli w projekcie głównym nie będzie wprowadzanych żadnych zmian" przecież likwidacja kominów według mnie jest zmianą projektu ?

 

Pomóżcie bo nie wiem czy mam dokupować ten projekt czy nie i jak zrobić żeby było wszystko ok bo nawet w urzędach sami nie wiedzą dobrze ale po fakcie to już każdy będzie wiedział gdzie trzeba się udać do kogo i ile dopłacić za ewentualne pieczątki i kreski ?

 

Z góry dziękuję za wszelkie rady !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile dobrze pamiętam, o tym, czy zmiana w projekcie jest znacząca, czy nie, decyduje projektant. Jeśli jego zdaniem wywalenie kominów i montaż WM nie jest znaczące, to nie potrzeba do tego projektu czy zmian PNB, wystarczy tylko wpis do książki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

Pamiętajcie o jednym. Wydział architektury nie jest od opiniowania projektów. On sprawdza tylko kompletność projektu, a więc czy jest to co ma być (pozwolenia, podpisy itp.) Na treść, zawartość itp. odpowiada projektant (czyt. oświadczenie dołączone do projektu).

O tym co jest istotne lub nie istotne decyduje projektant i bierze za to odpowiedzialność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 years później...

Jestem w podobnej sytuacji teraz. W projekcie mam wentylację grawitacyjną i na taki projekt dostałem pozwolenie. Po uzyskaniu pozwolenia a jeszcze przed budową zdecydowałem się na mechaniczną z odzyskiem ciepła (rekuparacja). Przygotowałem dziury w stropach itp. Uważałem że żadnych zmian to nie wymaga. Komina wentylacyjnego tez nie wybudowałem. Jednak... patrząc na ustawę i przepisy w prawie budowlanym instalacja wentylacji mechanicznej nie jest wymieniona jako ta która nie wymaga pozwolenia. Innymi słowy moje starostwo takiej zmiany nie przepuści i muszę teraz składać wniosek o zmianę pozwolenia na budowę i projekt wentylacji. Co ciekawe sąsiednie starostwo nie przywiązuje do tego żadnej wagi i nie uważa tego za istotną zmianę. To jest samowolna interpretacja przepisów przez każdego urzędnika z osobna :/. Niestety.

 

Wszytko to wszyło od mojego kierownika budowy (jednocześnie projektant mojego domu). On mi zwrócił uwagę na ten aspekt i wyjaśnił dlaczego co i jak.

Edytowane przez ArokX
dopiska wyjaśnienia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak... patrząc na ustawę i przepisy w prawie budowlanym instalacja wentylacji mechanicznej nie jest wymieniona jako ta która nie wymaga pozwolenia.

 

Co jest zmianą istotną a co nie istotną - decyduje projektant. Nie ma katalogu zmian nieistotnych, więc nie wiem jaką wymieniankę masz na myśli. Jest tylko wykaz zmian, które projektant musi uznać za istotne. Nieistotne nie trafiają do urzędnika, ale muszą być opisane i rozrysowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ArokX

- niestety masz rację, " instalacja wentylacji mechanicznej nie jest wymieniona jako ta która nie wymaga pozwolenia " - wymaga.

Powoli zaczynam dopisywać do Projektów w tytule opracowania : " Projekt domu jednorodzinnego z wentylacją mechaniczną ... " czego zaczynają żądać Urzędy, ale nie wszystkie !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
ArokX

- niestety masz rację, " instalacja wentylacji mechanicznej nie jest wymieniona jako ta która nie wymaga pozwolenia " - wymaga.

Powoli zaczynam dopisywać do Projektów w tytule opracowania : " Projekt domu jednorodzinnego z wentylacją mechaniczną ... " czego zaczynają żądać Urzędy, ale nie wszystkie !

 

Witam ja kilka dni temu próbowałem zdać wszystkie dokumenty budowy( zmieniłem went.grawitacyjna na mechaniczna w trakcie budowy ,kominy won itd.,kier.bud.uznal to za zmianę nieistotna,wpis do dziennika ,pani projektant naniosła zmiany w projekcie ,pieczątka i juz.) zadowolony pędzę do nadzoru i co? Zonk! Pan inspektor twierdzi ze potrzebny jest projekt zamienny do pozwolenia na budowe .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • 2 weeks później...

nowy122

To nie ma znaczenia czy z odzyskiem czy bez. Chodzi ogólnie o instalację wentylacji grawitacyjnej na mechaniczną

 

Janekk1234

Porozmawiaj ze swoim kierownikiem bydowy lub projektantem. Oni powinni mieć wiedzę odnośnie tego jak Twoje starostwo podchodzi do tematu. Jeśli nie dopytaj sam.

 

Ja zrobiłem dodatkowo projekt zamienny z projektem wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła przez osobę uprawnioną. Jeśli dom jest na etapie budowy i czeka na kolejne etapy wykończenia to nic nie przeszkadza brak takiego projektu w dalszej budowie. Ten projekt i pozwolenie są potrzebne dopiero przy odbiorze budynku do użytkowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

Odświeżę temat.

 

Ja miałem projekt z went grawitacyjną, na wstępie powiedziałem kierownikowi i szefowi ekipy, że kanałów wentylacyjnych nie robimy, bo będzie WM.

Jedyny dodatkowy papier związany z oddaniem budynku z WM, to protokół badania jej wydajności.

 

Czyli PnB miałeś z grawitacyjną i dopiero w trakcie przygotowałeś projekt WM? Jestem na etapie adaptacji i zastanawiam się czy brać projekt WM z Archona, czy poczekać na PnB i poszukać na spokojnie firmy, która mi to wykona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak myślałem. Szczególnie, że projekt z biura jest pod projekt, w którym kilka istotnych zmian chcę wprowadzić. Gadałem z projektantem i mówił, że łatwiej jest to teraz zrobić, bo później można sobie dopasować projekt instalacji do tego co potrzeba, a jak zmienię po otrzymaniu PnB, to będę musiał składać aneks do pozwolenia (dodatkowe koszta). Im dłużej się nad tym zastanawiam, tym bardziej stwierdzam, że jednak zrobię tak jak Ty @fotohobby.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...