Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość taniaklima.pl

Witam

Bachac

Masz problem z tymi kopciuchami

Ja na szczęście buduję dom w miejscu gdzie max powierzchnia zabudowy w stosunku do powierzchni działki jest 10%. Ale do rzeczy GWC ani inny mechaniczny filtr nie pomoże na zapach spalin. Może pomóc neutralizator dymu papierosowego?

 

Zygmunt z Gdańska

GWC zagrzewa powietrze max do temp +8C (o tym tu Wszyscy wiedzą), i te powietrze trzeba dogrzać rekuperatorem, nagrzewnicą wodną,elektryczną lub kominkiem. Co do powodzi – można spróbować przepłukać złoże wodą. Nie wiem czy był zdrenowany – mogło by to pomóc w płukaniu. Najlepiej jednak będzie wymienić żwir. To jest ryzyko budowy GWC i domu.

 

Maco

Tak czytam to co piszesz i przypomniała mi się reklama TV. Studenci uczą się o nadkwasocie. Ty strzeliłeś taki wykład jak ten student który ma tą nadkwasotę.

Więcej Takich ze „zgagą”

Witek

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tere fere kuku

są filtry z włókniny lub innych nośników z węglem aktywowanym, wyłapują prawie wszystko (nawet zapach gotowanej kapusty a szkoda)

odsyłam do firm produkujących filtry

Worwo lub Enwiro

zresztą i tak przez pół roku GWC nie działa więc trzeba takowy filtr mechaniczny mieć

nie wszystko da się załatwić GWC.

A odkurzać trzeba (niestety)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość taniaklima.pl

Januszko

Chyba się zgodzisz, że węgiel aktywny działa czynnie i nie jest filtrem mechanicznym. Dawno nie byłeś na stronach www przycisk "Charakterystyka pracy GWC" tam jest rysunek nr 5 instalacji GWC. Tam jest filtr powietrza w przypadku zasilania powietrzem budynku z zewnątrz bez udziału GWC.

Na osobnym wykresie jest przestawiony całoroczny cykl pracy GWC i jego efektywność. Przyjrzyj się temu wykresowi i napisz, w którym półroczu GWC nie pracuje. Tak nawiasem mówiąc, – od kiedy Ty jesteś tak krytycznie nastawiony do GWC?

Witek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bachac,

A czy ten dym jest wszędzie równomiernie ?

Rozumiem, że on się unosi raczej do góry więc może zastosowanie czerpni gdzieś nisko pomoże ograniczyć ten zapach. W "normalnym" domu (bez GWC i rekuperatora) zewnętrzne powietrze wchodzi przez szpary w oknach, drzwiach,... więc w sumie miałabyś to samo...

 

Myślę, że gdyby tak zasysane powietrze przepuścić przez wodę (!!!) albo jakieś coś mokrego to pewnie ten zapach by już nie przeszedł...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że rekuperator to może być całkiem niezła rzecz, ale???

Czy w pomieszczeniach gdzie akurat nikt nie przebywa utrzymywanie 1 wymiany/h to nie jest wyrzucanie pieniędzy w powietrze ? Czy nie lepiej jest wentylować tam gdzie są ludzie a tam gdzie ich nie ma, ograniczyć wymianę powietrza do minimum ?

Zapotrzebowanie na świeże powietrze 20m3/h*1osoba to wcale nie tak dużo . Wymagania francuskie podają 35m3/h(mieszkanie 1 pokojowe),75m3/h (3 pokojowe), 90m3/h(4 pokojowe). 100m3/h to w skali sezonu grzewczego ok. 3200 kWh to daje ok. 390 zł na jeden sezon grzewczy przy gazie GZ50. Czy nie wystarczy ograniczyć się do takiego rozwiązania. A może jeszcze lepiej kupić rekuperator o minimalnej i regulowanej wydajności i pożenić go z kratkami wywiewnym i higrosterowalnymi np. aerco ?

Co powiecie na takie rozwiązanie

Pozdrowionka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JerzyB na tym Forum ma podobne wątpliwości i ma rozwiązanie. Na tyle na ile rozumiem jego pomysł, to sterowanie wentylacją w każdym pomieszczeniu na podstawie parametrów powietrza (wilgotność, zawartość CO2,..). W takim przypadku nie stosujemy żadnych norm tylko zmieniamy powietrze tam gdzie trzeba i kiedy trzeba.

 

Ale podoba mi się pomysł i ciekaw jestem czy można jakoś łatwo włączać i wyłączać wentylację w poszczególnych pomieszczeniach. Sęk też w tym, że powietrze nawiewane do sypialni potem przechodzi do łazienki i tam jest wyciągane. Czyli jak nigodo nie ma w sypialni ale siedzi w łazience to i tak w sypialni trzeba dostarczać świerzego powietrza.

 

A Twój pomysł chyba niezły, ale pewnie trzebaby zamontować jakiś czujnik oporu powietrza w rekuperatorze, który zmieniałby ciśnienie (albo regularor stałego ciśnienia...).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regulowane siłownikowo anemostaty rozwiązują zagadnienie selektywnej wentylacji. Nie jest zbyt tanie, ale ktoś na forum zastanawiał się nad wykorzystaniem samochodowych siłowników od systemu centralnego zamka. Gotowce na pewno sa drogie.

Moja wentylacja będzie dostarczać powietrza niezależnie do sanitariatów, kuchni i reszty pomieszczeń. Powietrze wyciągane będzie ze wszystkich pokoi do rekuperatora, natomiast powietrze z kuchni i łazienki przez pompę ciepła na zewnątrz.

Z uwagi na niezawodnośc i koszty, oraz na to, że dom jest raczej średni i na jednym poziomie, więc czujniki CO i H2O w kuchni pogonią pompę ciepła, natomiast w pokojach - pogonią rekuperator i piec ogrzewania powietrznego. Anemostaty będą regulowane ręcznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że długo milczałem, ale ja nie mam w domu łącza, więc jak się gdzieś dorwę do kompa z Internetem to dopiero trochę pobuszuje a więc co do temperatur na wymienniku to takie były w dniu montażu instalatorzy po zakończeniu podłączyli termometry i to sam widziałem

Witek nie biorę powietrza z sauny ani znad kominka wymiennik jest zainstalowany w starym remontowanym domu, co zauważyłem po pierwszym dniu używania znikła całkowicie z domu wilgoć Maco grzałek nie ma, bo są niepotrzebne Jezier chyba to dobrze policzył narazicho ps założyłem nowy wątek może mi pomożecie jak redakcja go umieści para w gwizdek

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Endriu

Nie bądź tajemniczy i pochwal się jaki masz ten rekuperator. Wg tego co piszesz jest rewelacyjny z -16C do +18C - wątek z 17grudnia. Nie żartuje - podaj jaki typ i jakiej firmy.

Witek Anonimowy - taka ostatnio moda

PS

Życzę Wszystkim Zdrowych i Spokojnych Świąt Bożego Narodzenia oraz Pomyślności w Nowym Roku!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...