Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ps. Przy jakiej temp. na zewnątrz wymiennik zamarza, chodzi mi czy jest to -10 czy już przy -1 będzie się wentylator nawiewny wyłączał?

 

Przy lekkim mrozie nie zamarza szybko,Ja się zastanawiam czy załączać gwc powyżej -5 C !

Kiedyś sprawdzę jak będzie taki mrozik i będę w domu cały dzień .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja mam reku na strychu nieogrzewanym i nieocieplonym.

Rury leżące na podłodze przykryłem wełną 15cm.

Reku docieplony 5 cm styropianu oprócz ścianek szczytowych.

 

Zwykle do -3*C nie zamarza (nie zauważyłem na sterowniku).

Przy -10*C czasami na bardzo krótko załącza się rozmrażanie

(co 10 - 15 minut na 1 minutę),

a czasami bardzo długo trwa rozmrażanie

(10minut na 3 mininuty normalnej pracy).

 

Przy -20 na zewnątrz na strychu -6 (czujka stoi na reku).

 

Był taki dzień w styczniu, że przy -1 padał deszcz i zamarzał.

Wtedy co chwilę reku przechodził w "rozmrażanie".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki panowie za odpowiedzi

A jaka może być na takim strychu temp po ociepleniu 15cm wełny przy -20. Gwc nie ma opcji za wysoko od ziemi, dodam jeszcze że przez strych przechodzi komi z piętra niżej i mój od kominka więc też jakoś będą oddawały ciepło.

W zależności od strat z piętra przez strop może być 4-6stC.[/url]

 

Jeśli jest 4-6 st C to albo masz super hiper izolację albo spore mostki termiczne na strychu.

 

Ja to kiedyś zmierzyłem i u mnie na strychu było +12 stopni przy -20 na zewnątrz.

Toć napisałem o stratach, dach na strychu mam ocieplony 20cm wełny + paroizolacja, ściany szczytowe 15cm styropianiu.

nic nie pisałem o +12 :roll:

 

No to żeśmy się nie zrozumieli.

 

To jaką tam masz temperaturę przy -20 na zewnątrz i +22 w domu - czyżby +17 ?

nie rozumiem co chcesz osiągnąć ... przecież tych 4-6stC nie brałem z kapelusza :roll:

 

Właśnie jestem ciekaw skąd je wziąłeś - z wyliczeń, książek czy z praktycznych pomiarów.

To jest dość istotne, bo życie nie raz weryfikuje teorie i obliczenia.

 

Jeśli z pomiarów to po prostu napisz jakie były wartości bo jest to cenna informacja.

 

Dzizas poczułem się jakbym się czepiał :roll: a ja jestem tylko zaciekawiony wynikami innych :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastanawiam się nad rekuperacją.. tematy już przejrzalem w tym temacie (tradycyjnie wiem mniej niż wiedziałem - laik jestem)

 

Moze ktoś mógłby mi ocenić ofertę jaką dostałem bo nie znam ani producentów (w tym temacie w sumie mało jest na temat jaka rekuperacja itp) ani cen.. a dostałem coś takiego:

- System rekuperacji – kształtki ocynkowane, anemostaty, izolacja, czerpnie powietrza, wyrzut powiuetrza - 2,5 netto

- Rekuperator DUPLEX 330 EC + regulator Rekuperator z płynną modulacją obrotów wentylatora i cyfrowym regulatorem stanu pracy

http://www.4vent.pl - cena 9,2 tys netto

lub też:

- Rekuperator DUPLEX 360 .Rekuperator z ręczną nastawą obrotów – załącz wyłącz -6 tys netto

robocizna- 2 tys

 

Będe silnie wdzieczny jeśli ktos mi powie czy :

- ceny sa w miarę ok

- czy to dobry sprzet czy nie

- no i czy opłaca się dopłacać 3 tys zł do droższej wersji rekuperatora

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dawor: tak,w sportowym skrócie:

- ceny są w miarę ok.

- sprzęt wygląda nienajgorzej

- a czy opłaca się dopłacać 3 tys zł do droższej wersji rekuperatora, to musisz zdecydować sam, ile warte jest dla Ciebie niższe zużycie prądu przez wentylatory i automatyka sterująca centralą (ja bym się potargował ;-) ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- no i czy opłaca się dopłacać 3 tys zł do droższej wersji rekuperatora

Zaawansowane sterowanie do wentylacji nie jest potrzebne - wentylację włanczasz i ona poprostu działa. Ale jak wiadomo niektórzy nawet do pstryczków do żarówek muszą mieć sterowanie - inteligentne domy i takie tam inne ...

 

Wentylatory stałoprądowe powinny się szybko zwrócić. Jeśli np. różnica w mocy jednych i drugich będzei wynosić 100W to wtedy na rok masz:

 

0,1kWh * 24h * 365 * 0,55zł = 481zł

 

no może jednak nie tak szybko w twoim przypadku, faktem jest jednak to, że możesz być zaskoczony przy wentylatorach zmiennoprądowych że za prąd do wentylacji co miesiac trzeba tak dużo płacić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Rekuperator DUPLEX 330 EC + regulator Rekuperator z płynną modulacją obrotów wentylatora i cyfrowym regulatorem stanu pracy

http://www.4vent.pl - cena 9,2 tys netto

lub też:

- Rekuperator DUPLEX 360 .Rekuperator z ręczną nastawą obrotów – załącz wyłącz -6 tys netto

 

Ja popieram polską produkcję - "kompletny zestaw rozszerzony" kosztuje 8,5 tys:

 

http://www.elmech-nikol.pl/nikol320.html

 

Mam system wentylacji oparty na tej centrali (opcja 3 najdroższa) - uważam, że 2 by spokojnie wystarczyła ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastanawiam się nad rekuperacją.. tematy już przejrzalem w tym temacie (tradycyjnie wiem mniej niż wiedziałem - laik jestem)

 

Moze ktoś mógłby mi ocenić ofertę jaką dostałem bo nie znam ani producentów (w tym temacie w sumie mało jest na temat jaka rekuperacja itp) ani cen.. a dostałem coś takiego:

- System rekuperacji – kształtki ocynkowane, anemostaty, izolacja, czerpnie powietrza, wyrzut powiuetrza - 2,5 netto

- Rekuperator DUPLEX 330 EC + regulator Rekuperator z płynną modulacją obrotów wentylatora i cyfrowym regulatorem stanu pracy

http://www.4vent.pl - cena 9,2 tys netto

lub też:

- Rekuperator DUPLEX 360 .Rekuperator z ręczną nastawą obrotów – załącz wyłącz -6 tys netto

robocizna- 2 tys

 

Będe silnie wdzieczny jeśli ktos mi powie czy :

- ceny sa w miarę ok

- czy to dobry sprzet czy nie

- no i czy opłaca się dopłacać 3 tys zł do droższej wersji rekuperatora

 

Moim zdaniem za 9,2k to możesz kupić już troszkę lepsze reku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie!

Nie myślałem o wentylacji mechanicznej z rekuperatorem do czasu, aż znajomy powiedział, że nie jest to taka strasznie droga rzecz i będzie kosztowała max 15 tys brutto w moim przypadku (dom 215m2 z garażem 2st).

Teraz pytanie:

1. Czy rzeczywiście można się w tym wyrobić?

2. Czy można samemu ułożyć kanały wentylacyjne (czy to jest trudne)?

3. Jak zaplanować instalację?

4. Czy można zaplanować went mech, a rekuperator dodać później?

5. Czy można w przyszłości dodać GWC?

Muszę się wziąść do tematu.

Dzięki za odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Czy rzeczywiście można się w tym wyrobić?

2. Czy można samemu ułożyć kanały wentylacyjne (czy to jest trudne)?

3. Jak zaplanować instalację?

4. Czy można zaplanować went mech, a rekuperator dodać później?

5. Czy można w przyszłości dodać GWC?

1. Tak, zwłaszcza w wariancie tymi ręcami.

2. Tak (nie).

3. Dobrze? ;) Nie wiem, na tym się nie znam.

4. Tak.

5. Tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze ktoś mógłby mi ocenić ofertę jaką dostałem bo nie znam ani producentów (w tym temacie w sumie mało jest na temat jaka rekuperacja itp) ani cen.. a dostałem coś takiego:

- System rekuperacji – kształtki ocynkowane, anemostaty, izolacja, czerpnie powietrza, wyrzut powiuetrza - 2,5 netto

- Rekuperator DUPLEX 330 EC + regulator Rekuperator z płynną modulacją obrotów wentylatora i cyfrowym regulatorem stanu pracy

http://www.4vent.pl - cena 9,2 tys netto

lub też:

- Rekuperator DUPLEX 360 .Rekuperator z ręczną nastawą obrotów – załącz wyłącz -6 tys netto

robocizna- 2 tys

 

 

dobra, wiem co raz wiecej..

ale nie rozumiem jeszcze jednego..czym różni sie zaproponowany mi wyzej rekuperator od np:

http://www.allegro.pl/item903011552_pozbadz_sie_wilgoci_dospel_120nowa_rekuperator.html

 

http://www.allegro.pl/item898170695_rekuperator_brink_renovent_400_large_auto_bypass.html

 

http://www.allegro.pl/item918765462_okazja_rekuperator_berluf_daytona_350_sterownik.html

 

generalnie duzo jest tańszych rekuperatorów..

NIe wiem po prostu co musi miec rekuperator aby był ok!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...