Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Jeśli cena będzie adekwatna do jakości to nie widzę problemu.

Co innego kupić bubel za 6 tyś a co innego za 1,5 tys.

Taki bubel będzie o niebo lepszy od wentylacji grawitacyjnej a to już coś !

Niech każdy ma wybór taki sam jak przy kupnie samochodu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dokładnie taka sama dyskusja już wczesniej się toczyła... nic nie mam przeciwko prawu wyboru. Sam kiedys jezdziłem 19 – letnim maluchem i byłem zadowolony. Problem polega na tym aby ten maluch po prostu jezdził

( oczywiscie przy udziale częstych napraw – ale jezdził ). Gorzej jeżeli z góry wiadomo, ze coś nie będzie działało ( sprawnosc wymiennika 50 % albo jeszcze mniej, zuzycie pradu np. 0.25 kW – co daje rocznie kilkaset zł ) – przekresla zupelnie ekonomiczy sens takiej inwestycji.

Podkreślę jeszcze raz – nie mam na myśli żadnego wyrobu ani producenta, jest to wyłącznie moja prywatna opinia wyrobiona po dokładnym przestudiowaniu wszystkich wątków na czele z wypowiedziami Adama_mk, którego cenie za olbrzymią wiedzę...

A wyboru i tak każdy sam dokona...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

posiada:

- przód z przodu, a tył z tyłu, ale jak obrócisz o 180 stopni, to tył będzie z przodu, a przód z tyłu,

Żałuję, że cię spytam. Nie lubie takich głupio-madrych cwaniaczków.

 

A swoją drogą, to z przodu jest przełącznik bypasu, wiec nie za bardzo da się obrócic o 180 st. Pytałem, bo czasem są wersje lewo i prawo stronne. A cena faktycznie zachęcająca. Dlatego zacząłem rozważać, aby kupić 2 szt. osobno na dół i osobno na górę. Tylko te kierunki mi nie pasują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głupio- mądry cwaniaczek, odpowie Ci tak;

- praktycznie, nie ma znaczenia, czy tył jest z przodu, czy z tyłu. Konstrukcja zapewnia dostęp do „wajchy” z każdej strony, tym bardziej, że bez względu w którą stronę jest centrala, to i tak musisz przewidzieć dość swobodny dostęp do zatrzasku obudowy, aby mieć możliwość wymiany filtrów, tak więc „wajcha” jest zawsze dostępna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Buduję małą parterówkę o powierzchni użytkowej 111 m2. W zasadzie byłem zdecydowany (ze względu na mniejsze koszty) na grawitację - choć zdaję sobie sprawę z jej ogromnych wad.

A teraz pojawia się ten Dospel Luna... w naprawdę trochę dla mnie szokującej cenie... Pytanie - czy do takiego domu zainstalowanie Luny ma sens, czy centrala mogłaby być umieszczona na nieogrzewanym stryszku, czy muszę robić GWC (jeśłi nie zrobię - to co się stanie?), no i dla mnie bardzo zastanawiające - ile wogóle energii ta Luna może zużywać - może jest np. bardzo prądożerna?

Bardzo proszę o Wasze opinie - i przepraszam z góry za pewnie dla Was trochę laickie pytania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzieeee, używajmy prawidłowych jednostek :wink:

 

jednostka mocy 1W (1 wat)

1 kilowat (1 kW = 1000 W)

 

jednostka pracy, energii

1 kWh = 1*1000*W*60*60*s = 3 600 000 Ws = 3 600 000 J

 

1 kWh odpowiada ilości energii, jaką zużywa przez godzinę urządzenie o mocy jednego kilowata

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin, jaką wysokość pomieszczeń masz?

Jeśli 2,7 ( standard) to masz niespełna 300 m3 więc Optimal 400 będzie OK !

Zapas się przydaje jak są goście i w deszczowy dzień !

Luna dla Ciebie nie będzie wystarczająca, zarówno przez mały wydatek jak i przez brak automatyki przeciwzamrożeniowej.

Luna bez GWC w taka noc jak dzisiaj ( -18 C w Marcu) zamarznie i może to uszkodzić wymiennik !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

k62 nie czepiaj się. Jest mała różnica między kWh i kW/h. Chociaż z drugiej strony mnie też czasem drażni jak ludzie na liczby mówią cyfry :).

 

masz niespełna 300 m3 więc Optimal 400 będzie OK !

Jeśli chce wentylowac zgodnie z normami to zgoda. Ale wtedy jeszcze trzeba przewidzieć nawilżacz :)

 

Ale ma funkcję rozmrażania

tego właśnie nie udało mi się wyczytać, ale jak przyznałem nie miałem czasu analizować dokładnie. Jeśli się to potwierdzi, to chyba zmienię opcję z dwóch lun na Optimala 400. Zyskam też na zużyciu prądu.

ps.

Śą one już w obrocie? Na stronie Dospela "stoi", że jeszcze nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie luźnie uwagi – może się przydadzą.

Zasadniczym zadaniem wentylacji jest usuwanie wilgoci i dostarczenie powietrza do oddychania.

Wilgoć „produkują” WC, łazienka, kuchnia oraz człowiek (oraz czasowo „nowe” ściany domu).

Człowiek maksymalnie „przerabia” od 4 do 7m3 powietrza w ciągu 1 godziny.

„Produkuje” w tym czasie (objętościowo) około 4% CO2 i 1% pary wodnej.

Normy określają tylko minimalne ilości powietrza usuwanego, lub w określonych przypadkach powietrza dostarczanego, a ich znaczenie jest istotne przy projektowaniu mocy urządzeń w przypadku WM, lub przekroju kanałów, wysokości kominów, nawietrzaków, itp. w przypadku wentylacji grawitacyjnej (naturalnej).

O tym jaka ilość powietrza ma być konkretnie usunięta (w sposób ciągły) w przypadków budynków mieszkalnych – norma nie przesądza. Nawet nakazuje możliwość regulacji ilości powietrza.

 

Norma (i Rozporządzenie WT) określają, że dostarczenie powietrza świeżego nie powinno być niższe niż 20m3/h na 1 osobę stale przebywającą (wg. projektu budowlanego).

 

Biorąc to pod uwagę, można wysnuć wniosek, że w zasadzie wystarczy a by WM w sposób ciągły zapewniała wymianę min. 20m3/h x ilość osób stale „przebywających”.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

optimal 400

http://dospel-comfort.pl/DTR/DTR-OPTIMAL-400_PL-2009-12-01.pdf to jest namiar na dtr-kę optimala 400.Mam też nie całe 100m2 powierzchni i boję się że przy niskich obrotach może uzyskiwać małą sprawność(brak turbulencji w wymienniku).Optimal ma dwa wymienniki przeciwprądowe.Niewiem czy mam racje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...