Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Trochę humorystycznie.

Zaraz znajdą sie tacy, co powiedzą, że w takiej sytuacji wentylacja jest zbędna, bo wystarczy raz na dobę otworzyć okno na 15 minut i wymienimy to co zużyliśmy - zwłaszcza jak nie palimy i nie "sexsimy" :roll: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Z tym dobieraniem do kubatury budynku to jest niezły numer :evil:

 

Ja mam wentylowane niecałe 600 m3 i centralę 320 m3/h maks.

 

Wentylacja działała od zakończenia budowy przez rok na wydajności 75/45% (75 gdy byliśmy w domu i 45 gdy w pracy) - efekt jest taki, że wilgotność na początku zimy spadła do 24% i zacząłem "strzelać prądem" we wszystko i wszystkich :wink:

 

Od kilku tygodni stosuję nawilżacz (daje coś tylko na krótko - maksymalnie osiągnąłem 55%), zmniejszyłem wydatki centrali do 45/25% i mam wilgotność 25%.

Nie pomaga suszenie prania w jednym z pokoi, mycie podłóg itp.

 

Ostatnio przestawiłem już wydajność na 15/25% i już nie wiem czy nie zmienić tego na 0/15% bo nie wyrabiam się z kupowaniem wody destylowanej (planuję zamówić w Allegro odwróconą osmozę akwarystyczną a od szwagra wezmę z pojemniki 30 l z kranikami i zacznę "produkować" własną).

 

Biorąc pod uwagę 20 m3/h na 1 osobę te 15% będzie i tak ze sporym zapasem (na razie mieszkamy w 2 osoby i 2 koty ;-) ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to wynik tego że mam mokry dom jeszcze ale jak bym wyłączył wentylację na 12 godzin i nikogo w domu by wtedy nie było to wilgotność z 50 % rośnie do 80 % !

Póki co muszę na prawdę całodobowo sporo wentylować żeby mi się woda po oknach nie lała :roll:

 

SUSPENSER zajrzyj tu http://forum.muratordom.pl/zakatek-maine-coon,t179889.htm :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wynika z tego że niema sensu wentylować chałupy jak nikogo niema w domu szkoda kasy i wilgotności

 

A nie szkoda zaduchu ?

Nawet jak nikogo nie ma lepiej malutki ruch robic.

 

Fantom

a ten zaduch to z czego się ma robić jak nikogo nie ma ?

w najgorszym przypadku odpalasz na godzinę przed przyjściem i po problemie.

 

Widzę tutaj spore demonizowanie problemów zapachów, wilgoci itp. zwłaszcza u tych co jeszcze WM nie mają :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U siebie planuję rozwiązanie zastosowane już u któregoś z forumowiczów. Ponieważ wiekszość dnia nie ma nikogo w domu, centralę chcę podłączyć do centralki alarmowej, załączając alarm na wyjściu wyłączam rekuperator. Czy to dobry pomysł? No i czy możecie rozwinąć temat wielkości (wydajności) reku do wentylowanej powierzchni w aspekcie jego sprawności? Pytam bo na kubaturę ok 320 msz (3 osoby) planowałem początkowo Brinka 300, a jak sie pokazał ten Optimal 400, to wybór padł na niego, tyle że aby nie wysuszać zbytnio powietrza pracowałby na ok 1/4, czy miałoby to wpływ na jego sprawność? Lepiej brać LUNE i kopać gwc? Czy ten Optimal napewno nie ma systemu antyzamrożeniowego, gdzieś czytałem, że jednak ma.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wynika z tego że niema sensu wentylować chałupy jak nikogo niema w domu szkoda kasy i wilgotności

 

A nie szkoda zaduchu ?

Nawet jak nikogo nie ma lepiej malutki ruch robic.

 

Fantom

a ten zaduch to z czego się ma robić jak nikogo nie ma ?

w najgorszym przypadku odpalasz na godzinę przed przyjściem i po problemie.

 

Widzę tutaj spore demonizowanie problemów zapachów, wilgoci itp. zwłaszcza u tych co jeszcze WM nie mają :wink:

 

Zaduch ? Z wszytskiegi i z niczego. Z garnka stojacego ze starym jedzeniem, z kosza psa, z ziemnaikow pod stolem, z wody z ubikacji, z gabki w zlewie, z brudnych ciuchow w koszu na pranie itd. Pelno drobnych "generatorow" zaduchu. Czy jak wyjezdzasz ze szczelnego domu na wakacje to po powrocie masz super powietrze bo Cie nie bylo ? Nigdy. Nawet jak sie ma grawitacyjne to jest srednio, a co dopiero szczelny dom.

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wynika z tego że niema sensu wentylować chałupy jak nikogo niema w domu szkoda kasy i wilgotności

 

A nie szkoda zaduchu ?

Nawet jak nikogo nie ma lepiej malutki ruch robic.

 

Fantom

a ten zaduch to z czego się ma robić jak nikogo nie ma ?

w najgorszym przypadku odpalasz na godzinę przed przyjściem i po problemie.

 

Widzę tutaj spore demonizowanie problemów zapachów, wilgoci itp. zwłaszcza u tych co jeszcze WM nie mają :wink:

 

Zaduch ? Z wszytskiegi i z niczego. Z garnka stojacego ze starym jedzeniem, z kosza psa, z ziemnaikow pod stolem, z wody z ubikacji, z gabki w zlewie, z brudnych ciuchow w koszu na pranie itd. Pelno drobnych "generatorow" zaduchu. Czy jak wyjezdzasz ze szczelnego domu na wakacje to po powrocie masz super powietrze bo Cie nie bylo ? Nigdy. Nawet jak sie ma grawitacyjne to jest srednio, a co dopiero szczelny dom.

 

Fantom

Pomijając, że psa i starego jedzenia nie mam, a ziemniaki, brudne ciuchy i gąbki są w miejscach do tego przeznaczonych to nie mówimy tutaj o wyjeździe 2 tygodniowym tylko okresie pobytu np. w pracy.

Zresztą nawet jak by mnie nie było 2 tygodnie ustawię programator żeby się włączyła 2 godz przed moim przyjazdem i po problemie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wilgotnosc stale 52%,jedynie przy -25 ,spadla do ok. 43%.Poniewaz mam mozliwosc zraszania gwc,zalaczylem,z miejsca wrosla do 55%.Obecnie maszyna dziala prawie non stop,przewaga II biegu nad I.W tym i poprzednim roku,w takim sezonie mam zroszone okna,przede wszystkim polaciowe,ale przy -13 jak dzisioaj w nocy,nad rankiem mam szyby ok. 3 cm od dolnej krawedzi okien zamoczone.Dom 3 lata,mieszkamy 2.5.NA dole,gdzie cieplej-podlogowka po calosci,tylko ten problem jest w najmniejszym oknie,nad blatem kuchennym.Klimat w domu super-najlepszym przykladem sa storczyki,jktore caly czas kwitna,a te,ktore nie chcialy np. u tesciowej,u nas ida jak burza...Wilgoc jest,moze dlatego,ze glify zew. nie sa obrobione,temp. ok. 21 st. wszedzie,dol cieplej...

Tez daje do myslenia to,ze z kanalow dolnej kondygnacji,wieje +20.4,a na gorze-kanaly ida po nieocipleonym stryszku-wieje + 16,dzisiaj przy + 5 out.

Grzyba nie ma,jest dobrze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do starszych "braci" w temacie; nie bardzo rozumiem, jak odczytywać te trzy parametry z danych technicznych central.A więc przykład, parametr 1. wydatek powietrza(100Pa):- 400m3, parametr 2.spręż dyspozycyjny: 0 - 300Pa, parametr 3. ciśnienie akustyczne:-do 53db(A)1m :roll: :o

1. przy oporze 100Pa masz wydajność centrali na poziomie 400m3/h

2. max opór "najdłuższej gałęzi" w jakich centrala może pracować to 300Pa

3. głośność centrali na poziomie 53db mierzone w odległości 1m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otrzymałem informację mailową od przedstawiciela Dospela - dotyczy funkcji rozmrażania między innymi: "Witam,

W załączniku dtr-ka centrali wentylacyjnej OPTIMAL 400 m3/h. Opcja z automatycznym by-passem dostępna będzie w późniejszym terminie (ok. 2 miesiące). Cena za urządzenie obecnie wynosi 3593,00 netto, natomiast od 22.03.2010 będzie 3881,00 netto.

Funkcja rozmarażania jest w standardzie, dodatkowo sterownik z programatorem."

 

A więc funkcja rozmrażania jest :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to wynik tego że mam mokry dom jeszcze ale jak bym wyłączył wentylację na 12 godzin i nikogo w domu by wtedy nie było to wilgotność z 50 % rośnie do 80 % !

Póki co muszę na prawdę całodobowo sporo wentylować żeby mi się woda po oknach nie lała :roll:

 

SUSPENSER zajrzyj tu http://forum.muratordom.pl/zakatek-maine-coon,t179889.htm :wink:

 

Dzięki za linka - piękne, wielkie te kocille :wink:

 

Okazało się, że u mnie przy 15% wentylatory nie pracują, więc pozmniejszam do 0 - na razie wilgotność 30% po całym dniu działania nawilżacza - chyba przewentylowałem dom i przesuszyłem wszystko - może musi ponasiąkać - zobaczymy za tydzień.

 

Wody ani pary nie miałem na żadnych oknach nawet przy -22 stopniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mogę wstawić wywiew i nawiew w garażu? Garaż w parterze budynku oddzielony szczelnymi drzwiami,garaż lekko dogrzewany,chodzi mnie o obniżenie wilgotnosci i wywołanie ruchu powietrza.Co o tym myślicie? :roll: :o :roll: :o

Zastanów się co spowodujesz w garażu a co chcesz przez to osiągnąć.

Zakładając -20 na dworze i włączoną wentylację na poziomie 100m3/h po krótkim czasie masz tam ujemne temperatury.

Pomijam kwestie jakości powietrza (zapachy, wilgoć) nawiewanego z powrotem do garażu z centralki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...