Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Chwiluńka – tak na logikę. :lol:

 

Rozwiązuje to problem wilgoci w łazience w rzeczywistym czasie jej „produkcji”, oraz minimalnej pracy całego systemu wentylacji. Idealny byłby czujnik „wilgoci” sterujący tym dodatkowym wentylatorkiem.

 

Podciśnienie – a jaki to problem?

„ Zassie” z czerpni, co spowoduje chwilowe zwiększenie wentylacji w całym domu, ale tylko w czasie „pracy” łazienki – czyli wtedy, kiedy potrzeba.

A czyż nie o to chodzi? :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

logika pasuje a teraz przejdźmy do rzeczywistości 8)

 

powyższe problemy zgłaszają osoby już mieszkające i posiadające wm.

propozycja : zróbcie rozpierduche, zamontujcie wentylatory w łazienkach, podciagnijcie czujniki i miejcie nadzeieję, że ten wentylatorek pociągnie kanałami nawiewnymi z czerpni :wink:

 

Zakładając, że ktoś dał za wm z reku i gwc powiedzmy 20-30k pln to reakcja będzie taka :o :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmnieszenie krotności wentylacji będzie potrzebne tylko przy ujemnych temperaturach na zewnątrz,

a wtedy nie możemy zastosować Twojego sposobu. Nie mam GWC i zamarzłby wymiennik. :(

Dlatego szukam innego sposobu zejścia do 60m3/h.

Teraz to ja nie rozumiem.

Po wyłączeniu wentylatorów zamarza ci wymiennik?

 

Tak jak pisałem okresowe wyłączenie to proteza, żeby to zadziałało porządnie w takim systemie to trzeba to zrobić tak, żeby czas wyłączenia był jak najkrótszy. Dochodzimy tutaj do granic możliwości programatorów czasowych za 10-50pln które nie mają możliwości ustawienia tylu zakresów dobowych (np. 30 na godzinę).

 

Fakt - przy 30 wyłączeniach na godzinę trzeba zwiększyć kwotę inwestycji do około 59 złotych i możemy uzyskać tylko połowę minimalnej wartości centrali.

 

 

logika pasuje a teraz przejdźmy do rzeczywistości 8)

 

powyższe problemy zgłaszają osoby już mieszkające i posiadające wm.

propozycja : zróbcie rozpierduche, zamontujcie wentylatory w łazienkach, podciagnijcie czujniki i miejcie nadzeieję, że ten wentylatorek pociągnie kanałami nawiewnymi z czerpni :wink:

 

Zakładając, że ktoś dał za wm z reku i gwc powiedzmy 20-30k pln to reakcja będzie taka :o :lol:

Jak ktoś dał za wm 20-30 tys to ma do kogo zgłosić problem i forum mu niepotrzebne. Ale są też tacy, którym rozwiązania nisko kosztowe i nieuciążliwe wystarczą. Więc po co takie utyskiwanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 20 – 30tys, to zapewne wentylacja ze strefami, lub fabrycznymi czujnikami wilgoci, sterującymi wentylatorami centrali - czyli nie ma problemu.

 

To jest tak, że życie pokazuje, że nie wszystko złoto co się świeci. Zawsze jest coś, za coś.

 

Jak ktoś nie ma możliwości (teraz) instalacji wspomnianego wentylatorka, to zawsze jest możliwość zainstalowania takiego czujnika wilgoci i podpięcie pod centralę. A jak kanały wykonano zgodnie ze sztuką („książką”) to pociągnięcie kabli nie będzie związane z demolką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

logika pasuje a teraz przejdźmy do rzeczywistości 8)

 

powyższe problemy zgłaszają osoby już mieszkające i posiadające wm.

propozycja : zróbcie rozpierduche, zamontujcie wentylatory w łazienkach, podciagnijcie czujniki i miejcie nadzeieję, że ten wentylatorek pociągnie kanałami nawiewnymi z czerpni :wink:

 

Zakładając, że ktoś dał za wm z reku i gwc powiedzmy 20-30k pln to reakcja będzie taka :o :lol:

Jak ktoś dał za wm 20-30 tys to ma do kogo zgłosić problem i forum mu niepotrzebne. Ale są też tacy, którym rozwiązania nisko kosztowe i nieuciążliwe wystarczą. Więc po co takie utyskiwanie?

orko, starsz się być mistrzem ciętej riposty :roll:

Czy ja gdzieś utyskuje ? pojawił się problem, sam pytasz o jego lepsze rozwiązanie. Padają pomysły lepsze lub gorsze. Póki co nie znalazłem żadnej odpowiedzi sensownej (sorry sSiwy12 :wink: ) na pytanie co z tym zrobić.

Moja wm z reku i gwc żwirowym kosztowała jakieś 8k pln, więc problem wyrzuconych dużych pieniędzy mnie jakoś ominął.

 

sSiwy12 za 20-30 tyś masz standardową instalację, poczytaj jakie ludzie dostają wyceny i to bez gwc ...

poczytaj wątki o bojach inwestorów z wykonawcami wm bo działa jakby inaczej niż myśleli, a przecież tyle zapłacili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie masz za co przepraszać, bo faktem jest, że nie można sensownie zaradzić takim problemom – po wykonaniu instalacji.

Wszystkie to tylko „łatanie dziur”.

 

A tak nawiasem mówiąc, to najsensowniejsze rozwiązanie podał Adam - pod warunkiem, że okno jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wprawdzie jeszcze nie mam rekuperatora, ale ma przemyślenia w tym temacie. Ponieważ przewiduję lekko przewymiarowaną centralę (ze względu na chłodzenie latem z GWC), to dopuszczam rozwiazanie z dodatkowym programatorem wyłączającym rekuperator. Problem potrzeby działania wentylacji w czasie "technicznej przerwy" przewiduję rozwiazać w następujący sposób: w łazienkach i wc chcę spiąć z włącznikiem światła przekaźniki z funkcją rozłączenia z opóźnieniem. Czyli włączamy światło przekaźnik załącza centralę. Po wyłączeniu światła przekaźnik jeszcze jakis czas (zależny od ustawienia) pozostawia włączoną centralę. W kuchni zwykły przekaźnik spięty z pochłaniaczem. Zaczynamy gotować, włączamy pochłaniacz, to z kolei załącza rekuperator.

W łazience można dodatkowo wstawić czujnik wilgoci z przekaźnikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I w tym właśnie miejscu zaczynają się EBMy sterowane z potencjometru.

Praca od zera do max - płynnie.

Tyle, że one kosztują...

 

Wszystko da się ustawić.

 

Adam M.

 

Hmm ja mam właśnie EBM-y i minimalna (przy której pracują) nastawa na sterowniku to 20% odpowiadające 150 m3/godz wg charakterystyki, więc nie wiem jak to jest z tą płynnością regulacji ?

 

Napiszę do producenta - ciekawe co mi na to odpisze ...

 

Szczukot - ja mam dom z poddaszem i około 600 m3 wentylowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam nie wiem. Kubature mam chyba cos kolo 500-600 a reku kupuje 300. Czyli nawet na maksa zrobie moze z 0,6 wymiany na godzine.

 

Czemu wszyscy maja takie male kubatury ?? Tylko male domki parterowe czy ja cos zle licze. Mam 160 m2 uzytkowej (z poddaszem)

 

Fantom

160*2,5m daje 400m3, pytanie ile masz po podłogach. Żeby dobrze dobrać wentylację nalezy policzyć kubatury pomieszczeń ze skosami. W niektórych warunkach może dojść 200m3 w niektórych 50m3.

 

Ja mam 137m2 użytkowej, wentylowanej 320m3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam nie wiem. Kubature mam chyba cos kolo 500-600 a reku kupuje 300. Czyli nawet na maksa zrobie moze z 0,6 wymiany na godzine.

 

Czemu wszyscy maja takie male kubatury ?? Tylko male domki parterowe czy ja cos zle licze. Mam 160 m2 uzytkowej (z poddaszem)

 

Fantom

160*2,5m daje 400m3, pytanie ile masz po podłogach. Żeby dobrze dobrać wentylację nalezy policzyć kubatury pomieszczeń ze skosami. W niektórych warunkach może dojść 200m3 w niektórych 50m3.

 

Ja mam 137m2 użytkowej, wentylowanej 320m3.

 

2,5 to juz chyba nikt w domku nie ma. Mysle zekazdy ma przynajmniej 260-270. Do tego powierzchnia uzytkowa np nie liczy calosci schodow, czy wlasnie pod skosami a tam tez jest miejsce

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam nie wiem. Kubature mam chyba cos kolo 500-600 a reku kupuje 300. Czyli nawet na maksa zrobie moze z 0,6 wymiany na godzine.

 

Czemu wszyscy maja takie male kubatury ?? Tylko male domki parterowe czy ja cos zle licze. Mam 160 m2 uzytkowej (z poddaszem)

 

Fantom

160*2,5m daje 400m3, pytanie ile masz po podłogach. Żeby dobrze dobrać wentylację nalezy policzyć kubatury pomieszczeń ze skosami. W niektórych warunkach może dojść 200m3 w niektórych 50m3.

 

Ja mam 137m2 użytkowej, wentylowanej 320m3.

 

2,5 to juz chyba nikt w domku nie ma. Mysle zekazdy ma przynajmniej 260-270. Do tego powierzchnia uzytkowa np nie liczy calosci schodow, czy wlasnie pod skosami a tam tez jest miejsce

 

Fantom

Ja sobie zdaję z tego sprawę, to było uproszczenie.

Natomiast nawet przy 2,7 nie uzyskasz 500-600.

I napisałem wyraźnie : policz każdą przestrzeń chyba, że masz tam próżnię ale szafę wnękową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już wielokrotnie wspominano do obliczeń wymaganej ilości wymiany powietrza nie jest istotna kubatura domu, ale ilość osób i sposób użytkowania. Kubatura ma znaczenie latem przy chłodzeniu. Ale jeśli już się upieramy przy krotnościach wymiany powietrza, to czy nie powinniśmy brać pod uwagę wyłącznie kubatury pomieszczeń tzw. czystych, czyli tych do których nadmuchujemy powietrze. Załóżmy, że mamy wydajność 400m3/h i tyle samo wynosi całkowita kubatura. Jeśli z tego pomieszczenia "czyste" to np. 250 m3, to przez te pomieszczenia przepływa 400m3, czyli w nich mamy 1,6 wymiany na godzinę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sobie zdaję z tego sprawę, to było uproszczenie.

Natomiast nawet przy 2,7 nie uzyskasz 500-600.

I napisałem wyraźnie : policz każdą przestrzeń chyba, że masz tam próżnię ale szafę wnękową.

 

Sądzę, że jest to wynik nieporozumienia.

Dla „potrzeb” wentylacji liczy się kubaturę wewnętrzną budynku (powierzchnia wewnętrzna x wysokość pomieszczeń)

 

Natomiast, bardzo często bezwiednie, forumowicze podają kubaturę budynku zewnętrzną – zwykle określoną w projekcie. Ja liczy się inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...