Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

w małym skrócie,

1 dużą można ustawić na małą wydajność małej nie podkręcisz ponad miarę,

2 w większych kanałach powietrze wolniej krąży przez co mniejszym szumikiem nas częstuje,

3 wolniejszy bieg powietrza to dłuższe jego przebywanie w wymienniku a więc sprawniejsza wymiana

4 większy wymiennik to też sprawniejsza wymiana

 

Odpowiem Ci tak:

1) tak jak ci 7tonik już napisał poniżej 20-30% nie ustawisz - praktycznie u mnie to jest 25% i w zimie to i tak za dużo - nawet czasowe wyłączanie nie pomaga - musiałem kupić nawilżacz bo miałem już 25% wilgotności

2) to jest argument za większą centralą czy odpowiednią instalacją ?

3) i 4) u mnie przy dużej wydajności było >90% odzysku (mierzyłem tylko temperatury) - czy uważasz, że większą centralą wycisnąłbym znacznie więcej (na tyle, że warto do niej dopłacić) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Po przeczytaniu tego wątku pozazdrościłem niektórym, że potrafią sami "tymi ręcami" zrobić WM - też będę chciał spróbować - przynajmniej GWC. Mam w związku z tym parę pytań - może ktoś pomoże "zielonemu listkowi"

1. Skropliny z GWC (rurowego) mam zamiar odprowadzić z najniżej położonego punktu rurociągu do studni chłonnej za pomocą trójnika. Czy w takiej studni musi być dodatkowa pompa do usuwania skroplin, czy też wystarczy jak wysypię żwir na dno studni chłonnej?

2. Czy przy takim rozwiązaniu muszę dodatkowo zrobić odpływ skroplin z rekuperatora ? (będzie stał w garazu w domu bez piwnicy? Może wystarczy pochylić go tak, aby skopliny spływały do studni chłonnej w GWC?

3. Czytałem, że w GWC rurowym należy unikać kolan łącznikowych do rur pod kątem 90 stopni lub więcej. Jak zatem sugerujecie poprowadzić rury pod ławą fundamentową? Najłatwiej było by dać jedno kolanko 90 stopni skierowane w stronę garażu i po krzyku.... Ale te opory którymi tu wszyscy straszą? Proszę o radę.

4. Co do centrali, to zastanawiam się nad rekuperatorem FlexiLine 400 firmy Ned Air. Czy ktoś może mi podpowiedzieć, gdzie mogę kupić ten rekuperator samodzielnie? Od centrali firmy się nie da (kierują do firm z którymi współpracują) ; na Allegro brak ofert. Da się tutaj zejść z kosztów?

5. A może zamiast FlexiLine 400 brać Nikol 450 z Elmech-u?

 

Pozdrawiam,

Humira

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiem Ci tak:

1) tak jak ci 7tonik już napisał poniżej 20-30% nie ustawisz - praktycznie u mnie to jest 25% i w zimie to i tak za dużo - nawet czasowe wyłączanie nie pomaga - musiałem kupić nawilżacz bo miałem już 25% wilgotności

2) to jest argument za większą centralą czy odpowiednią instalacją ?

3) i 4) u mnie przy dużej wydajności było >90% odzysku (mierzyłem tylko temperatury) - czy uważasz, że większą centralą wycisnąłbym znacznie więcej (na tyle, że warto do niej dopłacić) ?

 

1 nie trzeba juz mniej ustawiać, dobrze że piszesz opierając się na autopsji ale i ja coś wiem w tym temacie i tak ekstremalnie niskiej wilgotności nie widziałem, może coś masz tam pomieszane z kanałami albo inny diabeł ale o ile instalacja jest prawidłowa to przyczyny może trzeba szukać gdzie indziej

2 za jednym i drugim byle bez przesady, rozum tu pomaga

3 nie wiem co ty masz tam zamontowane ale można to i tak ująć choć słowo "znacznie" nie jest tu właściwe, bardziej pasuje "trochę" wg mnie :) ale to jest kwestia ustaleń kiedy kończy się "trochę" a zaczyna "znacznie"

 

5. A może zamiast FlexiLine 400 brać Nikol 450 z Elmech-u?

Humira

to są zupełnie inne maszyny pod względem jakościowym i wydajnościowym

Edytowane przez kangaxx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Po przeczytaniu tego wątku pozazdrościłem niektórym, że potrafią sami "tymi ręcami" zrobić WM - też będę chciał spróbować - przynajmniej GWC. Mam w związku z tym parę pytań - może ktoś pomoże "zielonemu listkowi"

 

1. Jak masz odpowiedni grunt (np. piasek) to żwir na dnie wystarczy - tych skroplin jest niewiele - u mnie dopiero w tym roku pojawiła się potrzeba wypompowania - użyłem pompy ogrodowej - było ze 100 litrów.

2. Nie, bo nie będzie w nim skroplin jeśli będzie to Nikol - jego producent tak twierdzi, montażyści z wieloletnim doświadczeniem tez to potwierdzali i u mnie też nigdy żadnych skroplin w centrali nie było a używam jej już ponad 2 lata.

3. Rurowy zrób z rur drenarskich bez dziurek (zamów u producenta) to nie będziesz miał problemów z trójnikami i szczelnością a do tego będzie taniej - wiem bo sam mam taki ;-)

4 i 5. Ja polecam Nikol bo ma nowoczesny wymiennik spiralny i wiele praktycznych "szczegółów" które go wyróżniają - poza tym jest polskiej produkcji więc w razie potrzeby możesz porozmawiać nawet z jego konstruktorem.

 

Czy na pewno potrzebujesz aż tak dużej jednostki ?

Jaką masz kubaturę do wentylowania ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Jak masz odpowiedni grunt (np. piasek) to żwir na dnie wystarczy - tych skroplin jest niewiele - u mnie dopiero w tym roku pojawiła się potrzeba wypompowania - użyłem pompy ogrodowej - było ze 100 litrów.

2. Nie, bo nie będzie w nim skroplin jeśli będzie to Nikol - jego producent tak twierdzi, montażyści z wieloletnim doświadczeniem tez to potwierdzali i u mnie też nigdy żadnych skroplin w centrali nie było a używam jej już ponad 2 lata.

3. Rurowy zrób z rur drenarskich bez dziurek (zamów u producenta) to nie będziesz miał problemów z trójnikami i szczelnością a do tego będzie taniej - wiem bo sam mam taki ;-)

4 i 5. Ja polecam Nikol bo ma nowoczesny wymiennik spiralny i wiele praktycznych "szczegółów" które go wyróżniają - poza tym jest polskiej produkcji więc w razie potrzeby możesz porozmawiać nawet z jego konstruktorem.

 

Czy na pewno potrzebujesz aż tak dużej jednostki ?

Jaką masz kubaturę do wentylowania ?

 

Suspenser - dziękuję!

Kubaturę po zmianach mam wyliczoną na 1019 M3 - od tego odejmę garaż i pomieszczenie techniczne( zostanie około 920 M3). Oryginalnie w projekcie zaproponowali StorkAir Aeris CA 350L - no ale ja Maybachem nie jeżdzę.

Co do rur drenarskich: mam pytanie - czy są z PCV czy z PP. Ja chciałem zastosować te drugie... Rehau w swoich materiałach daje rury z PP tuż ponizej swojego cacka Avadukt...

Pozdrawiam,

Humira

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Suspenser - dziękuję!

Kubaturę po zmianach mam wyliczoną na 1019 M3 - od tego odejmę garaż i pomieszczenie techniczne( zostanie około 920 M3). Oryginalnie w projekcie zaproponowali StorkAir Aeris CA 350L - no ale ja Maybachem nie jeżdzę.

Co do rur drenarskich: mam pytanie - czy są z PCV czy z PP. Ja chciałem zastosować te drugie... Rehau w swoich materiałach daje rury z PP tuż ponizej swojego cacka Avadukt...

Pozdrawiam,

Humira

AFAIK Nikol jest droższy od Storkaira przy porównywalnych wydajnościach, byłam zaskoczona, że ten polski produkt jest bardzo drogi....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AFAIK Nikol jest droższy od Storkaira przy porównywalnych wydajnościach, byłam zaskoczona, że ten polski produkt jest bardzo drogi....

 

Faktycznie zwłaszcza tu można tanio go kupić:

http://allegro.pl/rekuperator-stork-air-aeris-350-i1210200377.html

 

Nie pamiętam czy widziałem na żywo tego Storkaira, ale z tego co widzę na zdjęciach ma mniejszy wymiennik i filtry a z opisu wynika, że pobiera prawie 2 razy tylę prądu co Nikol.

 

Wybór należy do Was - osobiście gdybym wybierał teraz centralę chciałbym go zobaczyć i porównać, bo cena jest bardzo zachęcająca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie zwłaszcza tu można tanio go kupić:

http://allegro.pl/rekuperator-stork-air-aeris-350-i1210200377.html

 

Nie pamiętam czy widziałem na żywo tego Storkaira, ale z tego co widzę na zdjęciach ma mniejszy wymiennik i filtry a z opisu wynika, że pobiera prawie 2 razy tylę prądu co Nikol.

 

Wybór należy do Was - osobiście gdybym wybierał teraz centralę chciałbym go zobaczyć i porównać, bo cena jest bardzo zachęcająca.

 

Cena jest zachęcająca ale to "golec" - bez sterownika. Moja oferta z firmy rekuperatory opiewała w najtańszej wersji sterownika na 20 000 zł !!! (tyle że z montażem) - w tym orurowanie.

 

Nikol oferuje w cenie ca. 10 000 brutto centralę ze sterowaniem.

 

Jak zrozumiałem, Ned Air to niższa liga - jest ok. ale wymiennik ma przeciwprądowy a nie obrotowy. Samą centalę Ned Air zaoferowano mi za 6 500 zł do tego by- pass za 1500 zł i najprostrze sterowanie za 1500 zł + 7% VAT na wszystko w przypadku montażu.

Serdeczności - Humira

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy kubaturze 920m3 - to bym brał rekuperator o większej wydajności. Ja mam 110m2 i kubaturę ok 300m3 - a zamawiam Nikol-a 320. Co do ceny brutto za nikola - to liczyłeś z vatem 22%? Mi firma która robi wentylacje sama kupi rekuperator bezpośrednio od producenta - wiec tez będę miał go na 7% razem z instalacją.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena jest zachęcająca ale to "golec" - bez sterownika. Moja oferta z firmy rekuperatory opiewała w najtańszej wersji sterownika na 20 000 zł !!! (tyle że z montażem) - w tym orurowanie.

 

Nikol oferuje w cenie ca. 10 000 brutto centralę ze sterowaniem.

 

Jak zrozumiałem, Ned Air to niższa liga - jest ok. ale wymiennik ma przeciwprądowy a nie obrotowy.

Serdeczności - Humira

 

Ja biore Ned Aira - i prosze go nie obrazac ;)

A wymiennik ma krzyzowo-przeciwpradowy- czyli super.

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy kubaturze 920m3 - to bym brał rekuperator o większej wydajności. Ja mam 110m2 i kubaturę ok 300m3 - a zamawiam Nikol-a 320. Co do ceny brutto za nikola - to liczyłeś z vatem 22%? Mi firma która robi wentylacje sama kupi rekuperator bezpośrednio od producenta - wiec tez będę miał go na 7% razem z instalacją.

 

Co tobą kierowało przy wyborze: praktyka w użytkowaniu, wiara w fachowca, który go dobrał czy coś innego ?

 

A może robisz duży GWC i chcesz mieć bardzo skuteczne chłodzenie latem ?

 

Ja mam Nikola 320 w domu o pow. 180m2 podłóg (600 m3 wentylowane) i gdybym nie miał GWC nigdy nie wykorzystywałbym więcej niż 50% jego wydajności - jak chcesz wiedzieć dlaczego przeczytaj moje wcześniejsze wpisy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

suspenser, zieje od ciebie pesymizmem, ja mam vene 4 i korzystam ze 100% wydajności w lecie nad ranem gdy na zewnątrz jest chłodniej i nie mam gwc, pozwól sobie uświadomić że wm rzadko osiąga takie ekstrema jak opisujesz a moja powierzchnia chatki to łącznie jakieś 170m kw czyli mniej do przewentylowania a centralę mam większą, dołożyć do tego mogę jeszcze kilka innych znanych mi aplikacji zachowujących się zgodnie z moimi przewidywaniami, nie zmienia to faktu że wm zmniejsza wilgotność powietrza ale dzieje sie to tylko w zimie a u ciebie dokłada się do tego chłodny gwc w lecie, swoją drogą ciekawe zagadnienie tam u ciebie Edytowane przez kangaxx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...