Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

będę miał glikolowe GWC 200mb - w zimę to myślę, że będzie działać na 20-30% wydajności - ale w lato - to pewnie będzie chodzić na maxa. Poczytałem opinie osób i niektórzy w lato mają nawet 1,6 wymiany na godzinę.

 

Skoro tak to wszystko jasne.

Przy odpowiednio wydajnym GWC warto mieć wydajną centralę, żeby tanie chłodzenie mieć latem (bierze duuużo mniej prądu niż klima, a daje radę - u mnie było ok. 24 st przy 32-35 na zewnątrz).

 

Humira - na lato wydajność 450m3/godz będzie dawać radę tylko pamiętaj, że GWC musi być spory - u mnie jest 6x25 mb rur fi 125 dla 320 m3/godz i 600m3 kubatury i jest to dobrze dobrane.

 

Kangaxx - ja staram się ustrzec innych przed niepotrzebnym wydawaniem pieniędzy niewspółmiernie dużych do potrzeb, a tak naprawdę przekonać do zbudowania GWC, bo warto ;-)

Koszt dla kubatury domu 600m3 to od 800 zł (rurowy robiony samemu) - wg mnie naprawdę warto !!!

 

Wtedy faktycznie warto także dopłacić do większej centrali ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

kangaxx - jednego nie rozumiem do końca - napisałeś:

 

ja mam vene 4 i korzystam ze 100% wydajności w lecie nad ranem gdy na zewnątrz jest chłodniej i nie mam gwc

 

Nie lepiej otworzyć okna ?

 

Ja latem uchylałem okna gdy na zewnątrz robiło się chłodniej niż w domu, czyli praktycznie około 23 a zamykałem dopiero rano zwykle przed 7 i na ten czas wyłączałem centralę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kangaxx - jednego nie rozumiem do końca - napisałeś:

 

 

 

Nie lepiej otworzyć okna ?

 

Ja latem uchylałem okna gdy na zewnątrz robiło się chłodniej niż w domu, czyli praktycznie około 23 a zamykałem dopiero rano zwykle przed 7 i na ten czas wyłączałem centralę.

 

no co ty, w tym roku to dyskwalifikacja, komary zeżarłyby mnie i rodzinkę w jedną noc, ale pomysł jest ok, poza komarami nic nie zawadza by nocą przewietrzać oknami, nawt taniej trochę to wychodzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że wentylacja mechaniczna zawsze ci przewietrzy mieszkanie przez noc - zaś otwarcie okien - jak nie będzie ruchu powietrza to nic nie da - trochę tylko będzie chłodniej przy oknach.

 

Praktycznie zawsze jest przewiew, nawet gdy nie czuć wiatru, bo przecież jest konwekcja - czy zimą gdy nie ma wiatru i otworzysz okno wychłodzi się tylko przy nim ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praktycznie zawsze jest przewiew, nawet gdy nie czuć wiatru, bo przecież jest konwekcja - czy zimą gdy nie ma wiatru i otworzysz okno wychłodzi się tylko przy nim ?

 

nie mam porównania - bo jeszcze mieszkam w bloku gdzie mam wentylacje grawitacyjną - a jak wiadomo - w zimie działa całkiem nieźle. Zaś moje spostrzeżenie było do domów z WM - które przecież nie mają tych kanałów. No i przy różnicy temperatur (gdy latem w nocy jest np 18C) aż tyle przez konwencje nie zyskasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Jestem zainteresowany instalacją rekuperatora i sprzężenie z Pompą Ciepła. W związku z tym poproszę o podpowiedzi.

Czy jest możliwość sprzężenia PC (np. Nibe 1145 lub 1245) z rekuperatorem (np. Nikol lub Dospel), gdzie dla rekuperatora czynnikiem chłodzącym byłoby DZ zamiast Gruntowego Wymiennika Ciepła. Czy w tym przypadku jest konieczne stosowanie Modułu Chłodzenia Pasywnego PCM42 i/lub Modułu wentylacyjnego FLM.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są klocki systemowe do takich działań, ale można przy zastosowaniu GWC glikolowego pożenić te funkcje.

Jest dokładnie tak jak kangaxx napisał.

Właśnie podobny problem jest rozważany w http://forum.muratordom.pl/showthread.php?153301-GWC-wodny-quot-tymi-r%C4%99cami-quot-robiony&p=4304060&viewfull=1#post4304060

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanko :

Mam na strychu (izolowany, nieogrzewany) idace rury do rekuperatora. Lacznie chyba jest to 7 + 8. Sa to rury turboflex, wiec z grubsza izolowane. Chcialbym je dodatkowo zaizolowac. Czy moge je po prostu polaczyc w takie peki (czyli po te 7 i 8 rur) i owinac do kupy welna ? Czy musze kazda z osobna ?

Czym potem ta welne skleic ? Po prostu tasmy klejace naokolo welny ? Czy jakas folie i to kleic ?

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kto to wie jaka tam bedzie temperatura. Budowa dopiero sie konczy, wiec to bedzie moja pierwsza zima. Na strychu nie ma ogrzewania. Od gory 15 cm welny, od dolu kolejne 25. Raczej wiec cieplo tam nie bedzie. Ale jak moge je zawinac do jednej kupy a nie kazda z osobna to moge wylozyc na grubsza welne :)

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...