Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

No niekoniecznie.

Izolacja kanałow o przekroju okrągłym po przekroczeniu pewnego punktu przestaje być zasadna ze względu na zbyt dużą powierzchnię zewnętrzną samej izolacji w stosunku do średnicy samego kanału.

Po przekroczeniu tego punktu następuje nawet pogorszenie efektywności izolacji.

W przypadku kanałów wentylacyjnych 5cm izolacji to już coś, ale 10cm to już "coś+":)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

10 cm na zimnym poddaszu to wg mnie sporo za mało, możesz pokusić się o małe uproszczenie, w warstwie izolacji poziomej na podłodze poddasza zrób miejsce na kanały, umieść je tam tylko zaizoluj albo kup gotowe tak na 2-5cm i niech leża bezpośrednio na podłodze na tej cienkiej izolacji, potem opatul je tą warstwą poziomą i z góry przywal wełną przynajmniej ze 20 cm,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście masz rację że 10cm to dalej mało.

Chodziło mi raczej o to, że jeśli 5cm izolacji już coś daje to podwojenie tej grubości daje jeszcze więcej. ;)

Izolowanie wiązki kanałów grubszą wełną może też stwarzać problemy techniczne, ale można to zrobić warstwowo.

Sposób układania kanałów między warstwami izolacji poziomej na poddaszu jest jeśli nie najkorzystniejszym, to na pewno najpopularniejszym rozwiązaniem.

Piczman kiedyś zgłaszał swoje obawy co do możliwości ściśnięcia ich pod ciężarem wełny, ale Tuboflexy powinny raczej poradzić sobie z tym problemem.

Pozdrawiam.

Edytowane przez Jani_63
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to wchodze dzisiaj na strych i ogladam jakie mam mozliwosci. Ale w warstwie istniejacej izolacji na pewno ich nie wloze. Welne mam miedzy kleszczami i ponizej ich. Wiec najnizej jak moge polozyc rury to na kleszczach, czyli na istniejacej izolacji. Od gory moge przywalac smialo. Leza one z boku pod skosem, wiec problemem troche bedzie aby szczelnie je przykryc po tym skosie i na gorze - ciezki dostep. Dlatego wole je chyba owinaz dookola.

Ale oragnoleptycznie na strychu zobacze jakie mam mozliwosci.

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale Turboflexy powinny raczej poradzić sobie z tym problemem.

Turboflexy raczej nie : http://kominy-wentylacja.eu/sklep/details/57/5/wk%C5%82ady-kominowe/wk%C5%82ad-kominowy-nierdzewny/turboflex.html

ale Tuboflexy tak : http://wakabud.com/rekuperacja/tuboflex/

:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno : czy jest jakis wiekszy wybor anemostatow niz te wszdzei stosowane okragle plastikowe i czasami stosowane z nierdzewki ? Moze jakas stronka www z duzym wyborem materialow, kolorow i ksztaltow ?

Szukam np drewnianych. Domyslam sie, ze pracuja w dziwnych warunkach i musi to byc dobre drewno itp, ale chyba istnieja inne rodzaje anemostatow niz te biale plastki (nie sa one zbyt eleganckie - raczej przemyslowe) ?

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ach ta miłość do motoryzacji i silników doładowanych:)

Co innego człowiek myśli a co innego z pod palców wychodzi.

Już poprawiam literówkę.

Dzięki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ta szara ze współczynnikiem 0,044 po 9 zł?

 

też kupiłem, robię właśnie stary strych do stanu takiego by dało się tam wejść i nie udusić od kurzu :)

nowa podłoga nad starą i krzywą, pomiędzy nimi ta wełna na ocieplenie i wygłuszenie, jeśli mało pyli to tylko mnie to cieszy

 

na razie wywalone stamtąd zostało 70 worków stuletniej słomy i kurzu, połowa za mną :)

Edytowane przez kangaxx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Gdzie mozna umiescic higrometr ? Czy mniej wiecej przy rekuperacji w calym domu (z pominieciem lazienek itp) wilgotnosc rozklada sie rowno, czy tez moga byc bardzo duze roznice miedzy pomieszczeniami ?

 

Fantom

ps. Mam ochote zrobi sobie sterowniczek na higrometrze do rekuperatora, i nie mam pojecia gdzie go musze umiescic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie. Proszę Was o opinię. Jedna z firm, od których otrzymałem oferty na wentylację mechaniczną proponuję zrobienie instalacji na rurach giętkich. Twierdzą, że nie mają wad, a ich podstawową zaletę w porównaniu ze sztywnymi jest to, że nie przenoszą dźwięku (rozmowy, telewizor itp.) pomiędzy pomieszczeniami. Prawda, czy fałsz?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie mozna umiescic higrometr ? Czy mniej wiecej przy rekuperacji w calym domu (z pominieciem lazienek itp) wilgotnosc rozklada sie rowno, czy tez moga byc bardzo duze roznice miedzy pomieszczeniami ?

 

Fantom

ps. Mam ochote zrobi sobie sterowniczek na higrometrze do rekuperatora, i nie mam pojecia gdzie go musze umiescic.

 

Ja mam Bartosza. Czujnik wilgoci jest umieszczony przy wymienniku na kanale powrotnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie. Proszę Was o opinię. Jedna z firm, od których otrzymałem oferty na wentylację mechaniczną proponuję zrobienie instalacji na rurach giętkich. Twierdzą, że nie mają wad, a ich podstawową zaletę w porównaniu ze sztywnymi jest to, że nie przenoszą dźwięku (rozmowy, telewizor itp.) pomiędzy pomieszczeniami. Prawda, czy fałsz?

 

Ja mam elastyczne tzw. spiroflex i są ok.

 

Wadą jest to, że nie ukryjesz ich w posadzce pomiędzy parterem a poddaszem i trzeba wyprowadzić nawiew na strych, rozgałęzić i sprowadzić na dół przez co w narożnikach pomieszczeń poddasza muszą być zasłonięte szachtami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ktoś mi wyjaśni - co to za rodzaj rury spiroflex? Zawsze myślałem - że jest rura flex - czyli miętka folia aluminiowa nawinięta na "sprężynę"; bądź spiro - czyli sztywna rura - pasek blachy zwinięty i zaspawany

 

Dzięki za zwrócenie uwagi - pomyliłem się - chodzi o termoflex.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rury spiro są ok, tylko delikatne strasznie, najłatwiej i najtaniej na nich się robi tylko ostrożnie trzeba, patrz im na ręce ba dziurkę czymkolwiek można w tym robić, ja osobiście robiąc na tym materiale okręcam je jeszcze taśmą do pakowania po ułożeniu, to wzmacnia wydatnie, miejsca gdzie idą opaski okręcam izolacyjną bo opaska przetnie taką rurkę z biegiem czasu no i izolowanie ich jest upierdliwe ze względu na giętkość, fabrycznie izolowane są niedostatecznie Edytowane przez kangaxx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...