Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam. Mam pytanie odnosnie izolacji. Mam dom z poddaszem uzytkowym i kanały wentylacji rekuperatora mam prowadzone w połaci dachowej. Jak juz wspólnie tu ustaliliści są to flexy - czyli nie z blachy ale z aluminium (chyba) na miedzianym drucie w srodku. Są one juz ocieplone około 4 cm wełny i owinięte kolejna wrastwą jakiegoś materiału, podobne do aluminium tyle ze takie plastyczne. Na rysunku przedstawię jak to idzie. Moje pytanie jest takie...jak uważacie czy taka iaolacja wystarczy?? wiem ze jakby było więcej to napewno lepiej ale fizycznie jest to niemozliwe, bo ocieplam dach 25cm wełny. Od dołu juz nie rysuje bo tam bedzie tylko płyta g-k, która przylegac będzie do kanału. Poddasze uzytkowe i oczywiście ogrzewane.

http://img834.imageshack.us/img834/7062/wena.png

 

Uploaded with ImageShack.us

Edytowane przez photos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

photos - masz termoflexy takie jak ja.

 

W skosach poddasza mam tak właśnie poprowadzone kanały schodzące na parter i też mam 15+10 cm wełny.

 

Straty ciepła od wylotu z centrali w garażu do wylotów z anemostatów mam na poziomie 2-3 stopni - jak dla mnie jest ok.

 

czyli potwierdzasz że żadnego przemarzania nie powinno być?? Bo troszkę sie obawiam własnie jak to bedzie działać. w sumie jest to około 11 cm wełny i deska - tyle dzieli ten termoflex od blachodachówki. Większość tu pisze że ociepla kanały położone na stropie wełna 15 i jeszcze inne rzeczy wiec się zacząłem zastanawiać czy ten mo sposób jest aby napewno ok. Ale skoro U Ciebie się sprawdz to powinno byc dobrze. U mnie to bedzie gdzieś na odcinku 2-2,5 m. bo sciankę kolankową mam wciągniętą w środek budynku i dolatego wczesniej te termoflexy "wyłaniają" się z połaci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak dla mnie prowadzenie tej rury w warstwie ocieplenia tworzy ci mostek cieplny

No i masz znalazł sie taki co mi humor popsuł na weekend... :(

SUSPENSER masz mostki??

 

Inaczej ze strychu w kopercie nie da się tych kanałów poprowadzic...muszą połacią schodzić.

A robią mi to Twoi krajani Viessmann - Antom z Branickiego

Edytowane przez photos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mostek będzie na 100%.

Przecież izolacja w miejscu prowadzenia kanału zamiast 25cm będzie miała łącznie z ociepleniem kanału 11cm.

Kwestią jest tylko jak wielki będzie ten mostek.

To trzeba by przeliczyć.

Ale weekendu z tego powodu nie przekreślaj. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale weekendu z tego powodu nie przekreślaj. :D

Może nie będzie tak źle :)

Niestety nie znam sie na tych obliczeniach.

Czy t będą duże straty ciepła??

Tych kanałów jest chyba 6, ale nie widzę innej możliwości poprowadzenia od rekuperatora...bo niby jak w pomieszczeniu?? Chba wszyscy użytkownicy użytkowego poddasza mają ten pronblem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dojrzałem do opcji kanałów płaskich.

W stropie otwór, w otwór taka kształtka

http://img20.allegroimg.pl/photos/400x300/12/77/44/34/1277443480

następnie metr kanału po stropie w stronę ścianki kolankowej, (będzie schowany w styropianie akustycznym 45 mm i zalany wylewką 7-8 cm), w ściance kolankowej wykuta bruzda i kolanem 90 stopni

http://img20.allegroimg.pl/photos/400x300/12/77/44/35/1277443597

przejście na pion. Dalej kanałem płaskim do góry, potem kolanem 45 stopni

http://img20.allegroimg.pl/photos/400x300/12/69/96/58/1269965845

przejście na skos. Dalej kanał płaski na samym regipsie położony, (no właściwie to na profilu) żeby jak najmniej izolacji stracić (bo kanał ma 6 cm grubości). Następnie juz na strychu przejście na kanał okrągły

http://img20.allegroimg.pl/photos/400x300/12/77/44/36/1277443608

Dalej już normalne rury spiro (sztywne).

Są 2 typy tych kanałów 60x120 i 60x204 mm, co mniej-więcej odpowiada przekrojom kanałów okrągłych fi100 i 125 więc powinno wystarczyć do obsłużenia anemostatów. Co o tym myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SUSPENSER masz mostki??

 

Kamerą termowizyjną budynku nie sprawdzałem, ale po pierwsze nie zauważyłem problemów ze stratami ciepła w tych miejscach (obserwacja cienkiej warstwy zalegającego na dachu śniegu - to naprawdę sporo daje bo dzięki temu znalazłem jedno miejsce w którym wełna się zsunęła i śnieg się wytapiał), a po drugie jak już napisałem różnica temperatur pomiędzy centralą a anemostatami to maks. 2-3 stopnie co jak dla mnie jest akceptowalne.

 

MORHOT - kanały bardzo ciekawe, ale nie mają w ogóle żadnej izolacji - przydałoby się opatulenie ich chociaż 3 cm wełny lub styro - inaczej całą swoją powierzchnią będą oddawać (latem pobierać) ciepło od stropu i rigipsów, których będą dotykać.

 

photos - jest tak jak napisałeś - wszyscy z poddaszami użytkowymi mają ten problem, ja mam 2 spadowy i też mogę albo sprowadzać kanały pod połacią aż do ścianki kolankowej albo od strony wnętrza domu a potem pod posadzką kanałami płaskimi (w sumie byłyby co najmniej 2 razy dłuższe od tych idących pod połacią).

 

Dzisiaj budując na pewno dałbym najlepszą wełnę do ocieplenia połaci (a dałem standardową) oraz kanały płaskie obłożone 3 cm najlepszym styropianem w ściankach kolankowych i stropie, a pod połacią owinięte 5 cm najlepszej wełny [najlepsze tzn. o najlepszych parametrach izolacyjnych np. lambda = 0,033].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może zmień projekt instalacji, zamiast drzewka zrób krzaka :), będziesz miał o wiele mniejsze średnice kanałów a więc i zaizolowanie ich będzie lepsze , tak też się robi szczególnie gdy upchać rur nie ma gdzie za bardzo i muszą lecieć w izolacji, kłopot w tym że nie każda firma zdaje sobie z tego sprawę :)

 

aby zrobić coś takiego nie musisz liczyć spadków ciśnień (z resztą wogóle po co?) tylko objętości i pola powierzchni :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

MORHOT - kanały bardzo ciekawe, ale nie mają w ogóle żadnej izolacji - przydałoby się opatulenie ich chociaż 3 cm wełny lub styro - inaczej całą swoją powierzchnią będą oddawać (latem pobierać) ciepło od stropu i rigipsów, których będą dotykać.

 

u mnie będzie podobnie - płaskie kanały - ale tylko w posadce. Tak mi się wydaje - że brak izolacji raczej nie zaszkodzi. W zimie - powietrze będzie podgrzewane przez posadzkę, zaś w lato będzie oziębiane. A i tak mi się wydaje że te straty/zyski będą minimalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie będzie podobnie - płaskie kanały - ale tylko w posadce. Tak mi się wydaje - że brak izolacji raczej nie zaszkodzi. W zimie - powietrze będzie podgrzewane przez posadzkę, zaś w lato będzie oziębiane. A i tak mi się wydaje że te straty/zyski będą minimalne.

 

Niestety właśnie zaszkodzi [ o ile zimą nie będzie problemu jeśli masz podłogówkę - jak nie masz to też będzie] o tyle latem na pewno będzie tracił chłód z GWC na chłodzenie stropu zamiast powietrza w pomieszczeniach.

 

W grzaniu i chłodzeniu głównie chodzi o temperaturę powietrza w domu a nie ścian, stropów, mebli itp.

 

Nawet cienka warstwa izolacji sporo daje - przykładem jest np. tapicerka podłogi w samochodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...