Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam.

Mam pytanko. Jakich rur powinno się używać do rekuperacji??

Dużo osób robi na tzw. Termoflexach. Myślałem że to jest ok. do póki nie przeczytałem że kanały powinno się czyścić co 5 lat.

Teoretycznie lepsze sztywne (chodzi o te metalowe) bo można je wyczyścić robotem ale jak się przejdzie na płaski pod wylewką to płaskiego już nie wyczyścimy okrągłą szczotką (tak się ponoć czyści). Najbliżej mi do Tuboflexów, łatwo się rozkłada są gładkie w środku, można czyścić.

Nie jestem jakimś pedantem i nie przejmuje się byle bakteriami ale za 10 lat może się chyba nieźle syfu nagromadzić a kanałów w większości przypadków nie wymienimy od tak.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Potrafisz sobie wyobrazić tego robota który jeździ po kanałach o średnicy 70mm bo tyle maja Tuboflexy? :)

Jeśli dbasz o filtry to żadnego syfu który mógłby Ci zagrozić w tych kanałach nie znajdziesz.

A że piszą ze trzeba czyścic.

No cóż, piszą o tym firmy zajmujące się tym zagadnieniem i dotyczy to kanałów wentylacyjnych dla budynków że tak powiem komercyjnych o zupełnie innej wydajności niż instalacje w domach jednorodzinnych.

Od X lat ten problem się pojawia cyklicznie, ale jeszcze na tym, ani na żadnym innym forum nie pojawił się wpis mówiący że ktoś taki zabieg wykonał.

Możesz sobie spokojnie ten problem odpuścić i skupić się na innych zagadnieniach. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie, troche zaluje, ale moglem wprowadzic sobie piloty do swoich turboflexow. Nie wiem czy teraz po ulozeniu jeszcze sie da to jakos zrobic. I potem do takiego pilocika podczepic cos w styluwalcowatej gabki i ja przeciagnac. Oczywiscie z drugiej strony tez ciagnac nowego pilota. W sumie proste do wykonania i powinno zadzialac.

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie, troche zaluje, ale moglem wprowadzic sobie piloty do swoich turboflexow. Nie wiem czy teraz po ulozeniu jeszcze sie da to jakos zrobic. I potem do takiego pilocika podczepic cos w styluwalcowatej gabki i ja przeciagnac. Oczywiscie z drugiej strony tez ciagnac nowego pilota. W sumie proste do wykonania i powinno zadzialac.

 

Fantom

 

Ty tak na poważnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A moze wycwiczona malpke????;-)Taka malutka,sa takie...

Apropos filtrow.Wczoraj wymienilem,znow uswiadomilo mi to,ile syfu wprowadzamy z zew. ile wdychamy,ile z domu ,mimo bariery na wejsciu,jednak wypada.Pokazalem Zonie.....znow pokiwala glowa.Tak wiec,polecam wymiane filterkow czestsza niz mowia,zwlaszcza u tych,ktorzy pala w kominkach,piecach,piecyczkach,kozkach itp....:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty tak na poważnie?

 

Nie. Powaznie.

Wlasnie jako ciekawostke do sprawdzenia za kilka lat. Koszt zerowy (sporo sznurka). Czas wykonania "instalacji" - mysle ze rzad 3 godzin. Tylo nie wiem czy realne do wykonania teraz na zagietych juz rurach :( Trzeba by miec chyba gietkie dlugie wlokno szklane lub cos w tym stylu.

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie, troche zaluje, ale moglem wprowadzic sobie piloty do swoich turboflexow. Nie wiem czy teraz po ulozeniu jeszcze sie da to jakos zrobic. I potem do takiego pilocika podczepic cos w styluwalcowatej gabki i ja przeciagnac. Oczywiscie z drugiej strony tez ciagnac nowego pilota. W sumie proste do wykonania i powinno zadzialac.

 

Fantom

Przez TuboFlexy powinno się dać przeciągnąć tzw. "stalkę" : http://allegro.pl/stalka-linka-spirala-haupa-30m-do-wciagania-kabli-i1292759062.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sytuacja wygląda tak:

Dom według tego projektu: http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-borowkach-r2/m4bc2f373f11b9.

Zastanawiam się nad inwestycją w wentylacje + rekuperator.

Moje pytania są następujące:

Czy to w ogóle ma sens w tak małym domku (na razie wydaje mi się że ma :-) )

Czy ktoś może podrzucić namiar na firmę działającą na terenie Wrocławia, która wykonała by instalację ?

 

Z góry też dziękuję za wszelkie sugestie i uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:)

600m3 kubatury i to mam być mało?

Myślę że dla takiej pojemności domku nawet sens stricte ekonomiczny ma rację bytu, choć jak napisał Liwko warto to policzyć.

Ale, ale, jeśli wszystkie "za" i "przeciw" będą Ci się równoważyć to i tak jak napisali przedmówcy, komfort jest bezcenny.

W przypadku WM koszty nie tak trudno ograniczyć wykonując całość lub cześć prac własnoręcznie, czego przykładem są forumowicze którzy takie instalacje sami sobie postawili.

Fakt że wymaga to zdobycia pewnej wiedzy (dostępnej między innymi tu na forum), ale jak to mówią, "nie Święci garnki lepią" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak to jest z tym przesuszaniem powietrza??

 

czy pompy z odzyskiem wilgoci (bez odprowadzania skroplin) to ściema?? Taki nawet Mitsubishi lub Samsung (skąd inad nie lubiany za bardzo)

 

jak najlepiej rozwiązać okap?? wywalić na zewnątrz czy jednak szkoda tej energii i rozszczelnienia budynku i po prostu filtry od tłuszczu ala pochłaniacz zamontować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja lece przez GWC zwirowe non-stop i wilgotnosc mam na poziomie 45% - 50% wiec jest OK.

Latem przy otwartych oknach wilgotnosc powietrza byla zbyt wysoka, no ale wiecie zona chciala otwarte okna wiec ...

Na szczescie teraz jest juz za zimno na otwieranie okien i wreszcie da sie regulowac wilgotnosc. Nie mialem problemu z przesuszeniem, ale gdyby byl bede musial "zrosic" GWC.

 

Ja mam kuchnie otwarta na reszte domu a wilgoci z gotowania nie wyrzucam na zewnatrz -szkoda ciepelka. Moze min. dlatego nie mam przesuszonego powietrza w domu

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...